Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
sisyphus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Mar 13, 2013 6:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by sisyphus »

Και για άλλη μια φορά, η σχολή κλείνει από την πλειοψηφία 100 περίπου φοιτητών ενώ εγώ θα πρέπει να διαβάσω για τρίτη φορά Μηχανική ΙΙ μέσα σε μερικούς μήνες για όταν και αν δώσουμε, διότι στο κορυφαίο ελληνικό τεχνολογικό ίδρυμα δεν μπορούμε να τηρήσουμε ένα πρόγραμμα. Να μην αναφέρω την καταστροφή των σχεδίων όσων φοιτητών θα τελείωναν τον Σεπτέμβρη και θα πήγαιναν είτε για δουλειά είτε για μεταπτυχιακό. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι τσάμπα σκοτώθηκα να γράψω 19,52 στις πανελλήνιες για να έρθω εδώ. Γιατί απλώς κάποιοι δεν πέρασαν πολυτεχνείο για να <<μάθουν μια επιστήμη>>, που μου έλεγε κι ο πατέρας μου, αλλά για να κάνουν <<επαναστατική γυμναστική>>. Κι εμείς είμαστε απλώς τα <<όργανα>> για αυτή τη γυμναστική. Θα τρέχουν πάνω μας όσο εμείς θα προσπαθούμε να σπουδάσουμε. Κάποιοι πιστεύουν ότι είναι δύσκολο να βγάλεις το πολυτεχνείο. Από δω και μπρος θα τους απαντάω ότι το πολυτεχνείο δυσκολεύεται να βγάλει εμάς, όχι εμείς το πολυτεχνείο.
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by donk »

Την άλλη βδομάδα να μαζευτούμε όλοι να ανοίξουμε την σχολή, αλλιώς θα δούμε το ίδιο έργο .... πάλι θεατές. Θα φάμε αγώνα.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by rest_in_pieces »

vagelllas wrote:Ti ποιους εξυπηρετει? Αυτους τους σκληρα εργαζομενους υπαλληλους που πρωτο τους μελημα ειναι η παιδεια σε αυτη τη χωρα,στην οποια θεωρουν οτι συμβαλλουν καταλυτικα. Μια ερωτηση απο μενα: Ειμαι ο μονος που σε 3 χρονια σχολης εχει παει γραμματεια 1-2 φορες και ακομα και εκεινες εβγαλε ακρη μονος του? Αληθεια πιστευουν καποιοι (Μιλαω και για φοιτητες και για καθηγητες αλλα και για υπαλληλους) οτι οι διοικητικοι υπαλληλοι ειναι απαραιτητοι για να ανοιξει το πολυτεχνειο?

Εγω αυτο που εχω να προτεινω, εφοσον η δουλεια τους ειναι ιδιαιτερα ζωτικη για το ππανεπιστημιο, ας αφησουν μια βδομαδα να ανοιξει η σχολη και να δουνε ολοι αν μπορει η οχι να λειτουργησει με λιγοτερα ατομα?Thoughts?
Ακριβώς αυτό έγινε: Οι ΙΔΑΧ λέγανε πως θα αφήσουν να γίνει εξεταστική, για να αποδειχτεί πως αυτό είναι αδύνατο χωρίς ΙΔΑΧ. Και εμείς απλά κλείσαμε την σχολή, μη αποδεχόμενοι την διενέργεια αυτού του πειράματος στις πλάτες μας. Thoughts?
try katsaro pirouni
User avatar
ster-yo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 16
Joined: Tue Nov 22, 2011 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by ster-yo »

Το πρόβλημα είναι και θα είναι ότι αυτοί που παραβρίσκονται στις συνελέυσεις στη συντριπτική τους πλειοψηφία διαφέρουν από αυτούς που είναι στα αμφιθέατρα όταν γίνονται μαθήματα.
Το παίζουν φοιτητές και αποφασίσουν για αυτούς που φοιτούν.
Έλεος, ασχοληθείτε με κάτι άλλο στη ζωή σας, διαβάστε λίγο, ή κάντε κάτι ξέρω γω; Πιείτε καφέ.

Ανοίγει η σχολή, κλείνει η σχολή, είναι ανοιχτή η σχολή; Πάλι έκλεισε;
Αυτό δεν είναι σχολή, είναι μπουρδέλο.

Και το καταντήσαν έτσι κάτι τύποι που περνούν το πολυτεχνείο για σχολή πολιτικού λόγου (και μάλιστα ελεεινού επιπέδου, του τύπου της σημερινής Βουλής των Ελλήνων). Όλων των παρατάξεων.
perfect speed is being there
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

rest_in_pieces wrote:Ακριβώς αυτό έγινε: Οι ΙΔΑΧ λέγανε πως θα αφήσουν να γίνει εξεταστική, για να αποδειχτεί πως αυτό είναι αδύνατο χωρίς ΙΔΑΧ. Και εμείς απλά κλείσαμε την σχολή, μη αποδεχόμενοι την διενέργεια αυτού του πειράματος στις πλάτες μας. Thoughts?
έτσι ακριβώς έλεγε το σχέδιο. να αφήσουν να γίνει μία εβδομάδα εξεταστικής για να δούμε όλοι αν δουλεύει κάτι μετά τις μεγάλες 'μεταρρυθμίσεις' και αφού βλέπαμε ότι δεν δουλεύει να πάμε και εμείς σε κατάληψη. και οι πληροφορίες μου λένε ότι αυτό υπήρχε σαν κυρίαρχη τακτική από τότε που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της απογραφής των διοικητικών.

τελικά αυτοί στις αριστερές παρατάξεις είναι εντελώς βλάκες; καταλαβαίνουν τι παίζει σε τούτον τον κόσμο;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
mariosvl8
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 73
Joined: Wed May 12, 2010 4:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Marousi

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by mariosvl8 »

sisyphus wrote:Και για άλλη μια φορά, η σχολή κλείνει από την πλειοψηφία 100 περίπου φοιτητών ενώ εγώ θα πρέπει να διαβάσω για τρίτη φορά Μηχανική ΙΙ μέσα σε μερικούς μήνες για όταν και αν δώσουμε, διότι στο κορυφαίο ελληνικό τεχνολογικό ίδρυμα δεν μπορούμε να τηρήσουμε ένα πρόγραμμα. Να μην αναφέρω την καταστροφή των σχεδίων όσων φοιτητών θα τελείωναν τον Σεπτέμβρη και θα πήγαιναν είτε για δουλειά είτε για μεταπτυχιακό. Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι τσάμπα σκοτώθηκα να γράψω 19,52 στις πανελλήνιες για να έρθω εδώ. Γιατί απλώς κάποιοι δεν πέρασαν πολυτεχνείο για να <<μάθουν μια επιστήμη>>, που μου έλεγε κι ο πατέρας μου, αλλά για να κάνουν <<επαναστατική γυμναστική>>. Κι εμείς είμαστε απλώς τα <<όργανα>> για αυτή τη γυμναστική. Θα τρέχουν πάνω μας όσο εμείς θα προσπαθούμε να σπουδάσουμε. Κάποιοι πιστεύουν ότι είναι δύσκολο να βγάλεις το πολυτεχνείο. Από δω και μπρος θα τους απαντάω ότι το πολυτεχνείο δυσκολεύεται να βγάλει εμάς, όχι εμείς το πολυτεχνείο.
Όπως εγώ που θέλω να δώσω ένα μάθημα και να παραδώσω τη διπλωματική μου , και μετά να παρακαλάω να προλάβω την διορία που δίνουν τα πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό.
Άκουσα σε προηγούμενο ποστ ότι πρόκειται για αγώνα διαρκείας. Για τους φοιτητές είναι ξύσιμο διαρκείας, ή ταλαιπωρία διαρκείας για αυτούς που διαβάζουν ξανά ένα μάθημα επειδή μέσα σε δύο μήνες το έχουν ξεχάσει. Ο αγώνας των εργαζομένων φυσικά και να γίνει, αλλά όχι στις πλάτες τις δικές μας. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, και όχι ισοπεδωτικός αποκλεισμός από τη σχολή και μηδενική ύπαρξη εκπαιδευτικής δραστηριότητας μέσα σε αυτή ( για παράδειγμα ούτε τον καθηγητή μου δεν μπορώ να βρω στο γραφείο του για να συζητήσουμε για τη διπλωματική , γιατί απλά δεν μπορεί να πάει στο γραφείο του !!! Τραγικό )
venomous
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Tue Oct 05, 2010 9:01 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by venomous »

105 ψήφισαν ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ, 62 ΔΑΠ, 17 Επιτροπή Αγώνα, 10 ΠΑΣΠ και 7 Λευκά, αν θυμάμαι καλά.
Προβλέπετε μεγάλο γλέντι. :roll:
User avatar
PaulMech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Sun Jun 13, 2010 8:12 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by PaulMech »

Image
insomnia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 116
Joined: Sun Oct 02, 2011 3:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by insomnia »

Την δευτέρα η συνέλευση θα γίνει σε κλειστή σχολή ? Τα μαθήματα θα δοθούν ?( υποθέτοντας ότι το επιτρέπουν οι εργαζόμενοι )
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kyria_patatokeftou »

Κρατώ από τη συνέλευση ΗΜΜΥ, ότι τα ΕΑΑΚ διακινούν το σενάριο "το εξάμηνο γίνεται κ σε λιγότερο από 13 εβδομάδες" και άρα :
είτε σκοπεύουν να τραβήξουν τόσο οι αγώνες (αλήθεια πώς ξέρουν πότε τελειώνουν κ μας το κρύβουν;) και μετά να πιέσουν καθηγητές κ να γίνουν λιγότερες από 13 εβδομάδες, είτε αν δεν το δεχτούν οι καθηγητές αυτό, απλά να έχουν να λένε "α δε φταίμε εμείς που χάθηκε το εξάμηνο".
Γι αυτό keep your eyes open,
νόμοι κ διατάξεις δεν είναι σταθερές για το ελληνικό πανεπιστήμιο που λειτουργεί με τους δικούς του ρυθμούς,
από όλο αυτόν τον προβληματισμό περί εξαμήνου από τους κύριους των αγωνιστικών πρωτοβουλιών (που βεβαιώνω ότι είναι ίδιο το state of mind και για τους αντίστοιχους καθηγητές, δηλ κάνουμε ό,τι κάνουμε αλλά έλα μωρέ το εξάμηνο δεν είναι διακύβευμα, κάτι θα γίνει κ δεν θα χαθεί..) βλέπουμε κ πάλι ποιος ενδιαφέρεται για την ουσία του αγώνα, την υποβάθμιση σπουδών και πανεπιστημίου κ όλα αυτά τα ξενέρωτα που βάζουν μπροστά για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”