[Poll] Τι θέλετε να γίνει όταν ανοίξει το ΕΜΠ;

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Αν ανοιξει το ΕΜΠ θέλω:

Άμεσα επαναληπτική εξεταστική 2 εβδομάδων και έναρξη μαθήματων αμέσως μετά. Οι πρωτοετείς μπορούν να ξεκινήσουν νωρίτερα τα μαθήματα, ενώ οι υπόλοιποι έχουν εξεταστική.
61
17%
Έναρξη μαθημάτων τώρα και διπλές εξεταστικές, μαζί με τις κανονικές. Μέριμνα για να γίνει τώρα εξεταστική για τους επι πτυχίω.
266
73%
Να χαθεί η επαναληπτική εξεταστική και να ξεκινήσουν άμεσα τα μαθήματα, χωρίς διπλές εξεταστικές. Μέριμνα για να γίνει τώρα εξεταστική για τους επι πτυχίω.
23
6%
Επαναληπτική εξεταστική κανονικής διάρκειας, χάσιμο του χειμερινού εξαμήνου και εαρινό εξάμηνο με φυσιολογικούς ρυθμούς.
15
4%
 
Total votes: 365

User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: [Poll] Τι θέλετε να γίνει όταν ανοίξει το ΕΜΠ;

Post by Elias »

Κι εγώ στους πολλούς που θέλουν να αρχίσουν τα μαθήματα και διπλές εξεταστικές είμαι. Όμως, μάλλον όχι με το κυρίαρχο σκεπτικό. Ο βασικός λόγος δεν είναι το ότι βαριέμαι να διαβάσω τώρα ή ότι φοβάμαι πως δεν προλαβαίνω. Εντάξει δεν ενθουσιάζομαι και στην ιδέα πως δίνω το μόνο χρωστούμενο μου την Τετάρτη, μετά από Συνέλευση άγνωστης διάρκειας την Τρίτη και με καμένη την Κυριακή λόγω αθλητικών υποχρεώσεων.
Ο βασικός λόγος είναι πως θεωρώ ξεκάθαρα στρατηγική την κίνηση του Πρύτανη να μπούμε σε διαδικασία εξετάσεων τώρα καθώς οι φοιτητές θα αποπροσανατολιστούν από το κυρίαρχο ζήτημα που είναι οι απολύσεις των διοικητικών και η κατάσταση που θα περιέλθει το ίδρυμα. Έτσι θα δοθούν περιθώρια στην κυβέρνηση και στις αρχές του ΕΜΠ να προβούν στις όποιες ενέργειες σχεδιάζουν χωρίς την ενημέρωση και απάντηση των φοιτητών.
Επίσης, με την πλειοψηφία των φοιτητών σε εξεταστική δεν θα φανούν μάλλον ούτε τα τεράστια προβλήματα που δημιουργούνται από την έλλειψη προσωπικού σε διοικητικές και γραμματειακές υπηρεσίες κι αυτά θα διαπιστωθούν έντονα μετά από δύο βδομάδες οπότε και θα έχουν παγιωθεί οι απολύσεις και θα έχουν δρομολογηθεί οι όποιοι σχεδιασμοί κάλυψης μέρους των κενών από εξωτερικές εργολαβίες, ανταποδοτική εργασία φοιτητών(μην χαίρεστε, δεν θα είναι καλή ευκαιρία εργασίας, το 1/10 του μισθού του διοικητικού θα δίνεται) κλπ.
Κι επειδή νομίζω πως καμία από τις παραπάνω εξελίξεις δεν είναι προς όφελος της πλειοψηφίας των φοιτητών και ειδικότερα αυτών που δεν θα έχουν να πληρώσουν, αν τους ζητηθεί, για να καλυφθούν τα οικονομικά κι ανθρώπινα κενά που δημιουργούνται τώρα, θεωρώ πως ότι έγινε τις προηγούμενες 9 βδομάδες δεν μπορεί να το ακολουθήσει η σιγή νεκροταφείου της εξεταστικής. Ο αγώνας των διοικητικών να μην προστεθούν στο 1.5 εκατομμύριο ήδη ανέργων προφανώς δεν έχει τελειώσει και δεν είναι δυνατόν να τελειώσει την Δευτέρα αν αποφασίσουν να εναλλάξουν την απεργία με κάποια άλλη μορφή πάλης. Και προφανώς χρειάζονται την στήριξη των φοιτητών γιατί είναι και δική μας υπόθεση και προφανώς, επίσης, η στήριξη μας δεν αρχίζει και τελειώνει με την κατάληψη.
Νομίζω πως οι θυσίες που έχουμε κάνει όλοι και κυρίως οι απεργοί διοικητικοί εδώ κι 9 βδομάδες είναι απαράδεχτο να πέσουν στο κενό, να τις ξεχάσουμε, να δεχτούμε ότι χάσαμε και να πάμε με "καθαρή" συνείδηση και "καθαρό" μυαλό να γράψουμε εξετάσεις.
Ελπίζω πως δεν θα επανέλθω στην e-συζήτηση, αλλά θα τα πούμε στη συνέλευση.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: [Poll] Τι θέλετε να γίνει όταν ανοίξει το ΕΜΠ;

Post by castiel »

ενδιαφέρον μήνυμα για διπλές και πτυχιακες εξετασστικές, και γιατί ο δέχτηκε την οριακή πρόταση του πρύτανη, από τον κοσμήτορα Χημικών Μηχανικών.
Το μήνυμα του εδώ: http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?p=127792
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”