Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

Onoffon wrote:για να διασφαλιστει οτι το εξαμηνο θα διαρκεσει 13 βδομαδες βασει του νομου, υπολογιζω 21 οκτωβρη πρεπει να ξεκινησουν τα μαθηματα
εγώ θα σου έβαζα και μία εβδομάδα. νομίζω η πρώτη εβδομάδα του νοεμβρίου είναι το όριο για να βγαίνουν τα νούμερα ακόμα και με μετακύλιση των ημερομηνιών από εκεί και πάρε στο έτος.

Vladimir wrote:Λογικά θα κάνουμε διπλές χειμερινές σαν το ΑΠΘ το '11.
τι έγινε εκεί ακριβώς ρε;

Vladimir wrote: Για εξεταστική συμπτυγμένη τώρα δεν μας βγαίνουν οι μέρες εκτός αν
δεν βγαίνει με τίποτα.


http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.paideia&id=28365
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

Vladimir wrote:Eκεί κάναν την επαναληπτική Σεπτέμβρη στη χειμερινή ουσιαστικά.
όλα μέσα. θα αρέσει στον αλλ.

αλλά σε πόσες εβδομάδες; πάλι στις τέσσερις χώρεσαν τόσα μαθήματα;

Vladimir wrote:Το άλλο site που δεν αντέχω να quotάρουν εκτός από το defencenet είναι το protagon.
kalogeropoulou wrote:gay arthrografos me tis mh mou aptou apopseis tou opoiou mas ta exeis kanei mpalonia wrote:
το πιο αντρικό άθλημα ρε ηλίθιε;;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
mechikos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 166
Joined: Thu Aug 22, 2013 6:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by mechikos »

Peny Founta
Κυρίες και κύριοι, υπάλληλοι του ΕΜΠ,

Όταν έμαθα για τη διαθεσιμότητα σας, συγκινήθηκα, στεναχωρήθηκα που κάποιοι άνθρωποι χάνουν τις δουλειές τους και αναγκάζονται να αλλάξουν εντελώς την καθημερινότητά τους, η ζωή τους αλλάζει. Δεν θα σταθώ στο πώς καταλάβατε τις θέσεις που είχατε, το αν αυτό έγινε αξιοκρατικά ή όχι δεν το γνωρίζω άρα δεν μπορώ να επεκταθώ εκεί. Το ίδρυμα χρειάζεται σίγουρα πιο πολλούς από τους μισούς που απομένουν σύμφωνα με την κυβέρνηση. Το αγαπάω αυτό το ίδρυμα. Με γοήτευε πολύ πριν μπω. Ομως ειλικρινά δεν σας λυπάμαι πια. Ξέρετε γιατί; Γιατί δεν έχω χρήματα να κάτσω εξι μήνες ακόμη λόγω της χαμένης εξεταστικής. Γιατί χρειάζομαι βεβαίωση σπουδών για τη δωρεάν σίτιση του αδερφού μου σε άλλη επαρχιακή πόλη και δεν μπορώ να την πάρω άρα εκείνος που λήγει η προθεσμία της αίτησής του την έχασε. Επίσης μου έκοψαν τη σύνταξη από τον θανόντα πατέρα μου και χρειάζομαι βεβαίωση σπουδών για να την ξαναπάρω κάποια στιγμή, αρκετούς μήνες μετά φυσικά. Ακόμη ή φίλη μου δεν πήγε στο μεταπτυχιακό της γιατί έπρεπε να περάσει ένα μάθημα αλλά δεν έγινε η εξεταστική. Ο φίλος μου χρειαζόταν αυτή την εξεταστική για να πάρει το επίδομα ενοικίου αφού ο νόμος απαιτεί κάποια περασμένα μαθήματα. Πρόσθετα, για σαράντα μέρες αδράνειας αισθάνομαι πιο άχρηστη από ποτέ στην πιο παραγωγική μου ηλικία. Απαισιοδοξία από παντού. Ξέρετε και στη δουλειά της μητέρας μου γίνονται απολύσεις αλλά εκεί δεν κλείνουν την επιχείρηση. (ίσως έπρεπε κι εκείνοι να αντιδράσουν …άλλη συζήτηση). Όμως εσείς δεν μπορείτε να κλείνετε το Πολυτεχνείο σαν να είναι το «μαγαζάκι» σας. Γιατί να χάνω έναν ακόμη χρόνο από τη ζωή μου και να μην βγω στην αγορά εργασίας νωρίτερα? Εσείς μας σκέφτεστε όταν μας υποβάλλετε σε αυτή την ομηρία? ΟΧΙ. Εμείς πώς έχετε την απαίτηση να σας ανεχτούμε? Και το πιο λυπηρό από όλα είναι ότι το Πολυτεχνείο χάνει την αίγλη του… Καταστρέφετε το όνειρό μου. Ο κόπος μου για να μπω μου φαντάζει άκαρπος. Όλες οι άλλες χώρες μπορούν να μας υποτιμούν ακόμη κι αν αυτές παρέχουν χαμηλότερης ποιότητας σπουδές. Εκφράζω την πλειοψηφία, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by azazel320 »

Μέχρι και εγώ που έχω χείριστη αποψη για τη σχολή και τους καθηγητές, θεωρώ πολύ troll αυτη την "ανοιχτή επιστολή"
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by soti »

Peny Founta........ pass the dutchie on the left hand side, maaaannnnn.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

mechikos wrote:Peny Founta
Κυρίες και κύριοι, υπάλληλοι του ΕΜΠ,

Όταν έμαθα για τη διαθεσιμότητα σας, συγκινήθηκα, στεναχωρήθηκα που κάποιοι άνθρωποι χάνουν τις δουλειές τους και αναγκάζονται να αλλάξουν εντελώς την καθημερινότητά τους, η ζωή τους αλλάζει. Δεν θα σταθώ στο πώς καταλάβατε τις θέσεις που είχατε, το αν αυτό έγινε αξιοκρατικά ή όχι δεν το γνωρίζω άρα δεν μπορώ να επεκταθώ εκεί. Το ίδρυμα χρειάζεται σίγουρα πιο πολλούς από τους μισούς που απομένουν σύμφωνα με την κυβέρνηση. Το αγαπάω αυτό το ίδρυμα. Με γοήτευε πολύ πριν μπω. Ομως ειλικρινά δεν σας λυπάμαι πια. Ξέρετε γιατί; Γιατί δεν έχω χρήματα να κάτσω εξι μήνες ακόμη λόγω της χαμένης εξεταστικής. Γιατί χρειάζομαι βεβαίωση σπουδών για τη δωρεάν σίτιση του αδερφού μου σε άλλη επαρχιακή πόλη και δεν μπορώ να την πάρω άρα εκείνος που λήγει η προθεσμία της αίτησής του την έχασε. Επίσης μου έκοψαν τη σύνταξη από τον θανόντα πατέρα μου και χρειάζομαι βεβαίωση σπουδών για να την ξαναπάρω κάποια στιγμή, αρκετούς μήνες μετά φυσικά. Ακόμη ή φίλη μου δεν πήγε στο μεταπτυχιακό της γιατί έπρεπε να περάσει ένα μάθημα αλλά δεν έγινε η εξεταστική. Ο φίλος μου χρειαζόταν αυτή την εξεταστική για να πάρει το επίδομα ενοικίου αφού ο νόμος απαιτεί κάποια περασμένα μαθήματα. Πρόσθετα, για σαράντα μέρες αδράνειας αισθάνομαι πιο άχρηστη από ποτέ στην πιο παραγωγική μου ηλικία. Απαισιοδοξία από παντού. Ξέρετε και στη δουλειά της μητέρας μου γίνονται απολύσεις αλλά εκεί δεν κλείνουν την επιχείρηση. (ίσως έπρεπε κι εκείνοι να αντιδράσουν …άλλη συζήτηση). Όμως εσείς δεν μπορείτε να κλείνετε το Πολυτεχνείο σαν να είναι το «μαγαζάκι» σας. Γιατί να χάνω έναν ακόμη χρόνο από τη ζωή μου και να μην βγω στην αγορά εργασίας νωρίτερα? Εσείς μας σκέφτεστε όταν μας υποβάλλετε σε αυτή την ομηρία? ΟΧΙ. Εμείς πώς έχετε την απαίτηση να σας ανεχτούμε? Και το πιο λυπηρό από όλα είναι ότι το Πολυτεχνείο χάνει την αίγλη του… Καταστρέφετε το όνειρό μου. Ο κόπος μου για να μπω μου φαντάζει άκαρπος. Όλες οι άλλες χώρες μπορούν να μας υποτιμούν ακόμη κι αν αυτές παρέχουν χαμηλότερης ποιότητας σπουδές. Εκφράζω την πλειοψηφία, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδέεται η αναγκαιότητα τς διαθεσιμότητας εν γένει, της διαθεσιμότητας στα πανεπιστήμια, στο ΕΜΠ συγκεκριμένα, με το αν θέλουμε κλειστό το ΕΜΠ. Αυτά τα πρωτόγονα διλήμματα, που στηρίζουν τις τζάμπα μαγκιές των δήθεν εξεγερμένων, ούτε λογική βάση έχουν, ούτε βοηθούν στον όποιο αγώνα, όποιας πλευράς, ούτε τα αιτήματα και τις διεκδικήσεις κάνουν πιο δυνατές.

Γενικά, λυπάμαι που το λέω, αλλά όλα αυτά τα υπομένουμε άδικα, τζάμπα.

Τονίζω το ότι η επαναστατική γυμναστική που θέλει το ίδρυμα κλειστό δεν συνεπάγεται κανένα αγώνα, καμία αυτοθυσία, κανένα δίκαιο αίτημα. Είναι off-topic. Αλλού είναι τα σύγχρονα αιτήματα της κοινωνίας, της ιστορίας, της οικονομίας, βάλτε ό,τι θέλετε...
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by soti »

all. koukoulofloros wrote:
soti wrote:Peny Founta........ pass the dutchie on the left hand side, maaaannnnn.


ήμουν έτοιμος να ξεμπροστιάσω με νέο τόπικ τον διαφθορέα της οθόνης σου που βρήκε νέο χόμπυ μετά την απλώστρα του Αδάμακλα
Είπα να κάνω ένα διάλειμμα μεταξύ defencenet και protagon. Με την ευκαιρία, πόσο μέτρα σχοινί έχει τελικά η απλώστρα;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

azazel320 wrote:θεωρώ πολύ troll αυτη την "ανοιχτή επιστολή"
όχι, απλά έτυχε να έχει στο περιβάλλον της όλες τις περιπτώσεις που χρειάζονται χαρτί από γραμματεία. εντελώς τυχαίο.



vlad, αυτή στην εικόνα είναι η ελλάδα αλλά οι αμερικάνοι δεν το επιτρέπουν. σύμφωνα με έγκυρο ρεπορτάζ του defencenet.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

Εκτός πραγματικότητας αλλά έχει ειδήσεις
Οι πρυτάνεις θέλουν να δουν την τρόικα
Του Αποστολου Λακασα / ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Πρυτάνεις καλούν...τρόικα. Οι ηγεσίες των πανεπιστημίων πρόκειται να θέσουν αίτημα συνάντησης προς τους εκπροσώπους των δανειστών για να τους παρουσιάσουν τις θέσεις τους στη διελκυστίνδα με το υπ. Παιδείας για το θέμα της διαθεσιμότητας των 1.349 διοικητικών υπαλλήλων.

Οι πρυτάνεις, επίσης, θα ταξιδέψουν στις Βρυξέλλες για να ενημερώσουν την προσεχή Πέμπτη το Ευρωκοινοβούλιο, καθώς και την Ευρωπαϊκή Ενωση Πανεπιστημίων. Την ίδια στιγμή και καθώς ο χρόνος τρέχει, αφού η ολοκλήρωση της διαδικασίας της διαθεσιμότητας στον δημόσιο τομέα είναι μεταξύ των προαπαιτουμένων για την εκταμίευση της επόμενης δόσης του ενός δισ. ευρώ, η ηγεσία του υπ. Παιδείας αναζητεί λύσεις ώστε οι διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ να κριθούν για να επιλεγούν όσοι θα τεθούν σε διαθεσιμότητα. Ετσι, κατατέθηκε ρύθμιση που θα θέτει σε αργία όλους τους διοικητικούς υπαλλήλους που δεν θα στείλουν στο ΑΣΕΠ τα στοιχεία τους για να κριθούν. Οι υπάλληλοι, πάντως, ουσιαστικά δεν το πράττουν και θα συνεχίσουν για έκτη εβδομάδα τις κινητοποιήσεις τους με αποτέλεσμα τα μεγάλα ΑΕΙ να υπολειτουργούν.

Ειδικότερα, στο πλαίσιο της διελκυστίνδας που έχει στηθεί από τις αρχές Σεπτεμβρίου, οι πρυτάνεις θα επιχειρήσουν να καταδείξουν στους Ευρωπαίους εταίρους τα δύο λάθη της απόφασης του υπ. Παιδείας να θέσει σε διαθεσιμότητα 1.349 διοικητικούς υπαλλήλους από οκτώ ΑΕΙ (Πανεπιστήμια Αθηνών, ΑΠΘ, Πατρών, Ιωαννίνων, Κρήτης, Θεσσαλίας, Οικονομικό Αθηνών και ΕΜΠ). Οπως εξήγησε μιλώντας στην «Κ» ο πρόεδρος της Συνόδου Πρυτάνεων και πρύτανης του ΑΠΘ κ. Ιωάννης Μυλόπουλος, η απόφαση δεν δικαιολογείται από κανένα διεθνή δείκτη αξιολόγησης. Ενδεικτικά, στα ΑΕΙ των ΗΠΑ η αναλογία διοικητικών υπαλλήλων/φοιτητών είναι 9,5 προς 100, στη Βρετανία 7,9 προς 100, ενώ στο Παν. Αθηνών είναι 2 προς 100.

Από την άλλη, αμφισβητείται και η αξιοκρατική κατανομή των 1.349 θέσεων στα πανεπιστήμια και ΤΕΙ. Και αυτό διότι, μεταξύ των συνολικά 36 ιδρυμάτων, υπάρχουν πανεπιστήμια και ΤΕΙ (π.χ. τα πανεπιστήμια Πειραιώς, Γεωπονικό, Μακεδονίας, το ΤΕΙ Πειραιώς) που εξαιρούνται από τη διαθεσιμότητα παρότι έχουν μεγαλύτερες αναλογίες διοικητικών υπαλλήλων ανά πανεπιστημιακό από άλλα ιδρύματα (π.χ. Αθηνών, ΑΠΘ).

Το επιχείρημα ότι το υπ. Παιδείας έκανε άδικη κατανομή των 1.349 θέσεων το υιοθετούν όσοι υποστηρίζουν ότι μία πιθανή μεγαλύτερη διασπορά των 1.349, σε περισσότερα των 8 ΑΕΙ θα προκαλούσε μικρότερες αντιδράσεις. «Εάν το Πανεπιστήμιο Αθηνών, αντί των 498 θέσεων που δίνει τώρα στη διαθεσιμότητα, έδινε 300, δεν θα... άνοιγε μύτη», ανέφερε στην «Κ» έμπειρος πανεπιστημιακός του ιδρύματος.

Ταυτόχρονα, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες της «Κ», στις διεργασίες πριν από την τελική ανακοίνωση για την κατανομή των 1.349 σε κάθε ΑΕΙ, υπήρξαν προτάσεις προς το υπ. Παιδείας από τα ιδρύματα που αντιμετώπιζαν το θέμα με ρεαλισμό. Δηλαδή, πανεπιστημιακοί σε θέσεις «κλειδιά» σε μεγάλα ΑΕΙ συμφωνούν με τη Σύνοδο Πρυτάνεων ότι από την αξιολόγηση που έκαναν με βάση τα κριτήρια του υπ. Παιδείας προκύπτει έλλειμμα 2.500 διοικητικών. Ομως, οι ίδιοι παραδέχονται με ρεαλισμό ότι η «προσφορά» των 1.349 θέσεων ώστε να συμπληρωθούν οι συνολικά 12.500 θέσεις είναι μνημονιακή υποχρέωση για την καταβολή της δόσης στην Ελλάδα. Για τον λόγο αυτό πρότειναν την κατάργηση συγκεκριμένων θέσεων δευτερευούσης σημασίας για τη λειτουργία του ιδρύματός τους. Ομως, η πρόταση δεν έγινε δεκτή διότι δεν εξασφάλιζε το τεκμήριο της αξιοκρατικής επιλογής των υπαλλήλων που επρόκειτο να τεθούν σε διαθεσιμότητα.

Από την πλευρά του, το υπ. Παιδείας θα προχωρήσει σε ρύθμιση βάσει της οποίας οι διοικητικοί υπάλληλοι θα πρέπει εντός πέντε ημερών, κατόπιν σχετικής προσκλήσεως, χωρίς τη μεσολάβηση του ΑΕΙ, να κάνουν την αποτίμηση των προσόντων τους σε ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα και να καταθέσουν τα δικαιολογητικά στη Διεύθυνση Προσωπικού ΑΕΙ του υπ. Παιδείας στο Μαρούσι. Προς το παρόν, από τα οκτώ πανεπιστήμια, τέσσερα φέρεται να έχουν στείλει στο ΑΣΕΠ στοιχεία των υπαλλήλων τους, όμως είναι ελλιπή (π.χ. μόνο όνομα και ΑΜΚΑ), με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει η μοριοδότηση των υπαλλήλων και, κατόπιν, η κατάταξή τους. Βέβαια, ανοιχτή παραμένει η προοπτική της δικαστικής παρέμβασης, καθώς το υπ. Παιδείας έχει καταθέσει παραγγελία που στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου και στους αρμοδίους κατά τόπους Εισαγγελείς Πλημμελειοδικών για τυχόν αδικήματα που διαπράττουν οι διευθυντές Προσωπικού των 8 ΑΕΙ και οι πρυτάνεις τους.

Οι εγγραφές καθυστέρησαν, τα μαθήματα άρχισαν!

«Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα μαθήματα έστω κι αν δεν έχετε εγγραφεί», προτείνουν τα πανεπιστήμια στους φοιτητές τους! Το παράδοξο καταγράφεται, καθώς, λόγω της απεργίας των διοικητικών υπαλλήλων ΑΕΙ, οι εγγραφές έχουν καθυστερήσει, όμως τα μαθήματα έχουν αρχίσει. Η κατάσταση, βέβαια, είναι διαφορετική σε καθένα από τα οκτώ πανεπιστήμια τα οποία «προσφέρουν» στη διαθεσιμότητα συνολικά 1.349 διοικητικούς υπαλλήλους.

Ενδεικτικά, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει δοθεί παράταση στις εγγραφές των πρωτοετών έως τις 15 Νοεμβρίου, όμως πληροφορίες αναφέρουν ότι γίνεται προσπάθεια να επιτραπεί στους καθηγητές «να αρχίσουν δειλά δειλά τα μαθήματα». Εως και την Παρασκευή, κάποια κτίρια του διάσπαρτου σε όλη την Αθήνα ΑΕΙ ήταν κλειστά, ενώ άλλα ήταν ανοιχτά. Αντίθετα, το ΕΜΠ τελεί ουσιαστικά εκτός λειτουργίας, αφού εκτός από την απεργία των διοικητικών, σε κατάληψη του ιδρύματος έχουν προχωρήσει και φοιτητικοί σύλλογοι. Δυναμική παρουσία στις αποφάσεις έχει και μια μερίδα πανεπιστημιακών που πρόσκειται πολιτικά στον χώρο της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Στο Οικονομικό Παν. Αθηνών τα μαθήματα ξεκίνησαν κανονικά, ενώ στο ΑΠΘ έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί οι εγγραφές και αναμένεται σταδιακά να αρχίσει το ακαδημαϊκό έργο. Μαθήματα γίνονται και στα περιφερειακά ιδρύματα. Μάλιστα, η Σύγκλητος του Παν. Πατρών ανέφερε πως θεωρεί «ότι μέχρι την εγγραφή τους, οι πρωτοετείς φοιτητές μπορούν να παρακολουθήσουν κανονικά τα μαθήματα». Τέλος, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας έχει ανακοινώσει ότι οι εγγραφές των πρωτοετών φοιτητών παρατείνονται έως την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου, ενώ τα Πανεπιστήμια Κρήτης και Ιωαννίνων έχουν παρατείνει την προθεσμία έως την 21η Οκτωβρίου.

Τέλος, θεωρείται βέβαιο, όπως συμβαίνει πάντα και υπό την πίεση των φοιτητών, ότι τα ιδρύματα θα καλύψουν τις εκκρεμότητες (π.χ. εξετάσεις) που δημιουργούνται λόγω της τρέχουσας αναστάτωσης.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:«Εάν το Πανεπιστήμιο Αθηνών, αντί των 498 θέσεων που δίνει τώρα στη διαθεσιμότητα, έδινε 300, δεν θα... άνοιγε μύτη», ανέφερε στην «Κ» έμπειρος πανεπιστημιακός του ιδρύματος.
δεν το νομίζω. κάποια δόση αλήθειας έχει. αλλά υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια που έχουν γίνει όργια, πχ παπει που δεν ενοχλούνται καθόλου.

Kyria_patatokeftou wrote: Για τον λόγο αυτό πρότειναν την κατάργηση συγκεκριμένων θέσεων δευτερευούσης σημασίας για τη λειτουργία του ιδρύματός τους. Ομως, η πρόταση δεν έγινε δεκτή διότι δεν εξασφάλιζε το τεκμήριο της αξιοκρατικής επιλογής των υπαλλήλων που επρόκειτο να τεθούν σε διαθεσιμότητα.
είμαι ο μόνος που το βρίσκει παράλογο;


αλλ, μπορεί το πρόγραμμά σου να είναι βαρύ, καθώς λαμβάνεις μέρος στις ζυμώσεις για την ανασύσταση του κεντροαριστερού χώρου αλλά φώτισε μας.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”