Cloudfront

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
lemmy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 25
Joined: Mon May 31, 2010 12:53 am

Cloudfront

Post by lemmy »

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να μπω στο cloudfront.
Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Cloudfront

Post by cgkr »

Κάτι έχουν σκατώσει εδώ και καιρό και αν έχεις την τελευταία έκδοση της java δεν ανοίγει.
lemmy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 25
Joined: Mon May 31, 2010 12:53 am

Re: Cloudfront

Post by lemmy »

Σχετικά με αυτό: http://www4.central.ntua.gr/wiki/central-cloud/java/
Ακολουθώ τις οδηγίες αλλά το loading δεν τελειώνει ποτέ!
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να συνδεθεί?
User avatar
Niko$
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 41
Joined: Sat Oct 27, 2012 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Cloudfront

Post by Niko$ »

Εγώ μπορω να συνδεθώ αλλά δεν έχω κατεβάσει την αναβάθμιση της Java..Για να συνδεθώ μόλις πληκτρολογήσω username και password μου βγάζει μήνυμα της Java, στο πάνω μέρος της οθόνης, οπότε πατάω εκτέλεση αυτή τη φορά. Αμέσως μετά μου βγάζει μήνυμα '' Your Java version is insecure'' και έτσι πατάω later...Τελος, μου βγάζει ακόμα ένα μήνυμα και πατάω cancel....
May the Force be with you...
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Cloudfront

Post by rg1989 »

Έχουν βγάλει και ανακοίνωση ότι δεν παίζει με την τελευταία έκδοση της java. Μπαίνω αλλά με έκδοση παλιά 1.6u37. Για κάποιο λόγο στις πιο νέες ενημερώσεις δεν ανοίγει η java και φαίνεται σαν να μην τελειώνει το loading ποτέ.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Cloudfront

Post by panosfcb »

Προσπαθώ να συνδεθώ και μου βγάζει ένα μήνυμα της μορφής:

"Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη

Έχετε ζητήσει από τον Firefox μια ασφαλή σύνδεση στο cloudfront0.central.ntua.gr, αλλά δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της ασφάλειας της σύνδεσης.

Κανονικά, όταν προσπαθείτε να κάνετε μια ασφαλή σύνδεση, οι σελίδες παρουσιάζουν έμπιστα αρχεία πιστοποίησης που αποδεικνύουν την ταυτότητα τους. Η ταυτότητα αυτής της σελίδας δεν μπορεί να πιστοποιηθεί.

Τι θέλετε να γίνει;

Αν συνήθως συνδέεστε σε αυτή την σελίδα χωρίς προβλήματα, αυτό το σφάλμα σημάινει ότι κάποιος προσπαθεί να πλαστογραφήσει την ταυτότητα της σελίδας και δεν πρέπει να συνεχίσετε.

Να φύγω από εδώ

Τεχνικές λεπτομέρειες

Καταλαβαίνω τους κινδύνους"


Ξέρει κανείς τι γίνεται; Να μπω κανονικά στο cloudfront ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;;
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Cloudfront

Post by mnm »

Να μπεις κανονικά.
Απλά επειδή είναι https η σελίδα σου λέει να αποδεχτείς το certificate (που ίσως είναι expired) για να γίνει το negotiation μεταξύ εσού και του server. Απο τη στιγμή που ξέρεις οτι ο server είναι εμπιστος (ΕΜΠ) προχωρας. Την ίδια λογική ακολουθείς και σε όποια άλλη παρόμοια περίπτωση τύχει σε άλλα sites στο web. Εν κατακλείδι. Γνωρίζεις=εμπιστεύεσαι τον provider, εταιρεία, φυσικό πρόσωπο ή ότι άλλο είναι πίσω απο ένα site; προχωρας.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Cloudfront

Post by panosfcb »

mnm wrote:Να μπεις κανονικά.
Απλά επειδή είναι https η σελίδα σου λέει να αποδεχτείς το certificate (που ίσως είναι expired) για να γίνει το negotiation μεταξύ εσού και του server. Απο τη στιγμή που ξέρεις οτι ο server είναι εμπιστος (ΕΜΠ) προχωρας. Την ίδια λογική ακολουθείς και σε όποια άλλη παρόμοια περίπτωση τύχει σε άλλα sites στο web. Εν κατακλείδι. Γνωρίζεις=εμπιστεύεσαι τον provider, εταιρεία, φυσικό πρόσωπο ή ότι άλλο είναι πίσω απο ένα site; προχωρας.
Εσύ μπορείς να μπεις κανονικά; Εγώ προσπαθώ να κάνω login και μου βγάζει αυτό το μήνυμα από κάτω:

javax.net.ssl.SSLHandshakeException: sun.security.validator.ValidatorException: PKIX path validation failed: java.security.cert.CertPathValidatorException: timestamp check failed
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Cloudfront

Post by mnm »

όχι και μένα το ίδιο μου βγάζει, τώρα που το βλέπω. ίσως να φταίει το certificate που έχει γίνει expired σε συνδυασμό με τη java. αυτό όμως δεν έχει άμεση σχέση με τη δικιά σου ασφάλεια στο προηγούμενο ερώτημά σου και δε πρέπει να σε ανησυχεί. απλά ακολουθείς τη λογική που είπαμε. για το error που βγάζει τώρα μάλλον φταίει που είναι κλειστό το εμπ και δεν έχουν γίνει update τα software/certificates από τους admins. μια υπόθεση κάνω.
απο κει και πέρα αν θες να δουλέψεις και επειγει πες τι θες να χρησιμοποιήσεις από το cloudfront μήπως κάνεις τη δουλειά σου offline. σε pm.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”