Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
led
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 26
Joined: Thu Oct 14, 2010 10:01 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by led »

Οριστε? Χμμ μου λες δηλαδη οτι μονο οποιος συμφωνει με την πλειοψηφια μπορει να εχει ονειρα! Εισαι χιουμοριστας βλεπω, και χρησιμοποιεις ωραιες ''λογικες'' συνεπαγωγες! Μην ασχολεισαι λοιπον και μην παλευεις για τιποτα, αφου η καλη πλειοψηφια θα φροντισει κ για σενα μεσα απο 'δημοκρατικες διαδικασιες' κ εκλεγμενους αντιπροσωπους! Και συνεχισε να λες κι αλλα αστεια, οπως το οτι ειναι θεσμικο ειναι αγιο κ αδιαμφισβητητο..δεν φταινε οι θεσμοι..τα ατομα φταινε..κανε μαι ανακατανομη στα ατομα κ ολα κομπλε..η δημοκρατια μας λειτουργει ρολοι...ναι λοιπον..ναι...αυτο πρεπει να φταιει κ συμπτωματικα οποιο ατομο κ αν εχει περασει απ τα κλιμακια της εξουσιας της δημοκρατιας μας ηταν σαπιο κ γ αυτο δεν πηγαν πολυ καλα τα πραγματα. καλα που υπαρχουν κ ατομα σαν κ σενα που τωρα που μεγαλωνουν μπορουν να συμμετεχουν κ αυτοι στα κοινα κ ελπιζουμε σε μια καλυτερη κοινωνια με τις επομενες εκλογες..οπως περσυ κ προπερσυ ....κ παραπροπερσυ...ας μην μαρυγορω το ποιντ το επιασες (υποθετω δηλαδη).
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

το ότι δεν έχετε ιδέα τι συμβαίνει σε αυτό το φόρουμ και σε ποιους απευθύνεστε είναι κάτι παραπάνω από πασιφανές.

led wrote:και χρησιμοποιεις ωραιες ''λογικες'' συνεπαγωγες!
αυτό ακριβώς που γράφεις παρακάτω είναι γεμάτο συνεπαγωγές και γενικεύσεις. το ότι συμπέρανες ότι πιστεύει ότι όλα λειτουργούν καλά επειδή διαφωνεί με την τακτική της κατάληψης τα συνοψίζει όλα.

Nad wrote:Εγώ δεν συμπερανα ούτε είπα πουθενά τίποτααπό αυτά. Τόση ώρα ασυζητώ μαζί σου, όπως είδες, αλλιώς θα έμπαινα στον κόπο; Τέσπα.
αλλά δεν κάνεις τον κόπο να απαντήσεις σε καμία από τις ερωτήσεις του σε σχέση με την χρησιμότητα των θεσμών σε μια δημοκρατία. η άμεση δημοκρατία εφαρμόστηκε στην αρχή της και είναι συνυφασμένη με την αγορά, το κέρδος από την δραστηριότητα των ανθρώπων. επίσης η ετυμολογία της λέξης ελευθερίας και το τι ακριβώς εννοούσαν αυτοί οι βλάκες οι αρχαίοι με την αγορά τους φαίνεται ότι δεν σας έχει απασχολήσει.

και τώρα πάμε σε αυτά που θέλω να πω εγώ. ρωτήσατε κανέναν για να πάρετε αυτήν την πρωτοβουλία; και δεν εννοώ θεσμικό όργανο, αλλά απλούς φοιτητές (μιας και σας αρέσει η άμεση δημοκρατία της οριζόντιας απόφασης). και αν έρθει μια ομάδα μεγαλύτερη σε αριθμό από εσάς και απαιτήσει τον χώρο (για να έχει έναν χώρο να φτιάξει ένα μονοθέσιο λέω εγώ και να μην στριμώχνεται σε δέκα τετραγωνικά και ζητάει άδειες από θεσμικά πρόσωπα) τι θα κάνετε; θα τον παραχωρήσετε τόσο εύκολα, αφού θα είναι περισσότεροι και αυτός ο χώρος θα καλύπτει τις ανάγκες περισσότερων;

επίσης γιατί κάνετε κατάληψη σε έναν χώρο που έχει χτιστεί με λεφτά φορολογουμένων του αστικού κράτους και έχει χτιστεί από μηχανικούς-εργολάβους που πιστεύουν στον ανταγωνισμό και καρπώνονται την υπεραξία της εργασίας των εργατών; θεωρείτε σωστό ξεκίνημα μιας τέτοιας κίνησης να στεγαστεί σε έναν τέτοιο χώρο; και σας έχω μια πρόταση, γιατί δεν καταλαμβάνετε ένα οικόπεδο μέσα στην πολυτεχνειούπολη και να χτίσετε έναν χώρο όπως ακριβώς τον θέλετε και με τον τρόπο που τον θέλετε; ας βγάλετε τα σχέδια με ψηφοφορίες και τα λοιπά. αλλά αυτό θα απαιτήσει ιδρώτα, κόπο, εργασία, λεφτά (όπως αυτά των φορολογουμένων που λέγαμε). άρα μάλλον είναι πιο εύκολο και πιο ανώδυνο να καταλάβετε έναν χώρο που υπάρχει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kyria_patatokeftou »

Παίδες υπέρ της κατάληψης, ξέρετε τι θα τα έκανε όλα πιο εύκολα; Να ξεκινούσατε μια κατάληψη για κάποιο συγκεκριμένο fucking λόγο! Θέλουμε χώρο για αυτό το πράγμα! Μετά μπορούμε να συζητήσουμε εάν η υπόλοιπη κοινότητα συμφωνεί με την πρωτοβουλία, ώστε να στηριχθεί και μαζικότερα. Αλλά δεν υπάρχει λόγος! Κάτι διάβασα για διαπροσωπικές σχέσεις και πίσω από μια κατάληψη κλπ, ποιος σας απαγόρεψε ρε παιδιά να βρίσκεστε μεταξύ σας; Για να σοβαρευτούμε λιγάκι. Στο όνομα δημιουργίας μιας αναρχικής κοινότητας - προσωπικά θεωρώ ότι υπό κάποιους όρους καλό είναι να υπάρχει και από δαύτο - οποιασδήποτε μορφής δεν μπορεί να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε στο περιβάλλον που δραστηριοποιείται κόσμος άσχετος με αυτά τα πράγματα.

Είναι στοιχειώδες, εφόσον δεν ζούμε σε αναρχική κοινωνία, προκειμένου να υπάρξουν τέτοια μορφώματα, θα υπάρχουν με τη συναίνεση και των εκτός. Ή μη μου πείτε ότι στις βίλες δεν ήταν γνωστό τόσα χρόνια ότι υπάρχει κατάληψη ή ότι ήταν κάποια νίκη κατά της καταπιεστικής κοινωνίας..Για να μην πάω σε "ρουφιάνους μπάτσους" που τρυπώνουν σε κάτι τέτοια συνήθως για "υπηρεσιακούς λόγους"...

Σοβαρευτείτε για να σας παίρνει και ο κόσμος στα σοβαρά.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
vaggkar
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Sun Oct 17, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by vaggkar »

οι λογοι υπαρξης της καταληψης αναγραφονται στο κειμενο που μοιραστηκε και αποτελουσε καλεσμα για οσους ειναι συμφωνοι προφανως με αυτον τροπο δρασης, αρα διαβαζοντας το κειμενο θα καταλαβεις οτι λογοι υπαρχουν.. αν διαφωνεις μπρουσες ελευθερα να διεκδικησεις το χωρο αφου εμενε ανεκμεταλλευτος επι 1 χρονο , με τα δικα σου μεσα ,πχ αυτο ειναι αδεια απο καποιον αρμοδιο και να τον εκμεταλλευτεις αν ήθελες οπως θεωρουσες βελτιστα, πράγμα που δεν έγινε ουτε από φοιτητές ουτε απο τη διοίκηση,δηλαδη η υπαρξη του χώρου σας ήταν αδιάφορη. Εφοσον τα ατομα που κανουν την καταληψη καθαρα διαφωνουν με τις παραπανω μορφες εξουσιας και δεν τις αναγνωριζουν το θεμα αδειας ειναι προφανες οτι δεν τιθεται καν . Τωρα , με τη δημιουργια της κατάληψης γίνεται εκμετάλλευση ενός εγκαταλελημένου χώρου προς όφελος των φοιτητών που είναι σύμφωνοι με το εγχείρημα με τρόπους που αναγράφονται επίσης στο κείμενο και δεν βρισκω λόγω να επαναλάβω .
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by BinLaden »

Η κατάληψη δημοσίου χώρου, είτε αποφασίζεται δημοκρατικά είτε αυταρχικά, είτε από πολλούς είτε από λίγους, συνιστά ποινικό αδίκημα. Συνεπώς είστε απλά κοινοί παραβάτες του ποινικού δικαίου, κοινώς εγκληματίες, είτε το ασπάζεστε είτε όχι (και το ποινικό δίκαιο και τον χαρακτηρισμό). Σε κάθε άλλη σωστή χώρα, με σωστή παιδεία, δε θα φτάνατε καν σε αυτό το σημείο, και αν φτάνατε, θα λειτουργούσαν οι προβλεπόμενοι μηχανισμοί.

Καλώς ή κακώς, 10 εκατομύρια άνθρωποι ζούμε όλοι μαζί σε τούτο το κομμάτι γης. Καλώς ή κακώς, θεσπίσαμε κάποιους κανόνες, είτε αυτοί λέγονται σύνταγμα, είτε λέγονται νόμοι, είτε λέγονται ηθική (στην οποία δεν πιστεύω εν τούτης), είτε λέγονται σύμβολα όπως η Ελληνική σημαία, είτε λέγεται Έθνος, κ.ο.κ. . Είναι δικαίωμα του οποιουδήποτε να έχει ανησυχίες. Σεβαστότατο. Είναι δικαίωμα του καθένως να διαφωνεί με κάποιους (ή ακόμα και όλους) τους κανόνες αυτούς. Σε αυτή την περίπτωση, έχει το δικαίωμα να φύγει και να πάει να ζήσει όπως αυτός πιστεύει εκτός της Ελληνικής επικράτειας, είτε μέσω των δικαιωμάτων (και όχι δια βοάς και βίας) του να επιζητήσει την αλλαγή. Αν δε πάραυτα παραμένει εδώ πέρα, τότε οι κοινωνικοί και πολιτικοί (εκ της πολιτείας) μηχανισμοί προσπαθούν είτε να αφομοιώσουν το άτομο είτε να το σωφρονύσουν.

Το να πιστεύει κάποιος, ενήλικος, νέος, εν έτη 2013, ότι είναι ο "σωτήρας της κοινωνίας" που θα την αφυπνίσει, μαζί με άλλους, μιας κοινωνίας την οποία την ψεκάζουν τα σκοτεινά συμφέροντα, το κεφάλαιο, οι τέκτονες, οι ούνοι, ο βασιλιάς Αρθούρος, δεν στέκει. Το ότι δημοκρατικά αποφάσισα κάτι με τους κολλητούς μου, άρα δεν με νοιάζει τίποτα, και ας έχω ένα κάποιο δίκιο (στο κεφάλι μου ή γενικά) δε στέκει. Το να χαρακτηρίζω όποιον άλλο δεν συμφωνεί με εμένα κοιμισμένο - υπνωτισμένο - ματιασμένο, δε στέκει.

Εν πάση τη περιπτώση, ως φορολογούμενος δε μπορώ να δεκτώ. Ως πολίτης, δε μπορώ να το δεκτώ. Ως φοιτητής το ίδιο. Θέλετε να χρησιμοποιήσετε το χώρο; Νοικιάστε τον. Το ότι δεν τον χρησιμοποιεί κανέις και ριμάζει δεν είναι επιχείρημα. Τώρα που τον έχετε "υπό κατάληψη" δηλαδή, ποιός θα τον χρησιμοποιήσει. Το ότι "αυτό θέλει η φοιτητές/μάζα και το αποφάσισε δημοκρατικά", πάλι δεν είναι λογικό επιχείρημα. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες, και εγώ θέλω ένα γήπεδο για τον ΠαναθηναΪκό, όπως και χιλιάδες άλλοι. Παρόλαυτά, δεν μπορώ να απαιτήσω από την πολιτεία να μου κάνει ένα. Γιατί πρέπει να ρωτήσω και άλλα 10-χ εκατομύρια ανθρώπους που πληρώνουν και ζουν παρέα μου και όχι μόνο όσους βλέπουν ποδόσφαιρο. Και εγώ θέλω ένα διαφορετικό πολυτεχνείο, αλλά δε το διεκδικώ αφισοκολόντας τον τόπο, κάνοντας κατάληψη και μιλώντας για εντατικοποίηση των σπουδών, καπιταλισμό και μνημόνια. Απλά δεν το ριπένω, δεν το απαξιώνω, προσπαθώ όπως μπορώ για το καλύτερο, με τα όποια μέσα διαθέτω.

Και κάτι τελευταίο.. Το να ακούω μουσική και τυμπανοκρουσίες όταν κάνω στοιχεία στο Α δεν με εξιτάρει. Αυτό που λέγαμε για σεβασμό..
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

BinLaden wrote:Και κάτι τελευταίο.. Το να ακούω μουσική και τυμπανοκρουσίες όταν κάνω στοιχεία στο Α δεν με εξιτάρει. Αυτό που λέγαμε για σεβασμό..
και να ήταν και ωραία πάει στο διάολο.
Και εγώ θέλω ένα γήπεδο για την ΑΕΚ.
vaggkar wrote:οι λογοι υπαρξης της καταληψης αναγραφονται στο κειμενο που μοιραστηκε και αποτελουσε καλεσμα για οσους ειναι συμφωνοι προφανως με αυτον τροπο δρασης, αρα διαβαζοντας το κειμενο θα καταλαβεις οτι λογοι υπαρχουν
το ποιον λόγο θεωρεί ότι έχει ο καθένας για να καταπάταει περιουσία του άλλου δεν του δίνει αυτόματα δίκιο, για αυτό συζητάμε. εξάλλου τα παιδιά το έθεσαν ξεκάθαρα, θέλουν περισσότερο ελεύθερο χρόνο, γι' αυτό το έγραψαν πρώτα.

vaggkar wrote:αν διαφωνεις μπρουσες ελευθερα να διεκδικησεις το χωρο αφου εμενε ανεκμεταλλευτος επι 1 χρονο , με τα δικα σου μεσα ,πχ αυτο ειναι αδεια απο καποιον αρμοδιο και να τον εκμεταλλευτεις αν ήθελες οπως θεωρουσες βελτιστα, πράγμα που δεν έγινε ουτε από φοιτητές ουτε απο τη διοίκηση,δηλαδη η υπαρξη του χώρου σας ήταν αδιάφορη.
αυτό είναι το πιο ανησυχητικό και τραγικό από όλα, ότι αντί να πει κάποιος να βάλει δέκα παιδιά μέσα να δουλέψουν για να παράξουν κάτι, πρώτοι το σκέφτηκαν αυτοί που κάνουν την κατάληψη και για τους λόγους που προβάλλουν. και όσο για το 'κάποιος' πιο πάνω προφανώς δεν πιστεύει ότι θα δινόταν αυτός ο χώρος τόσο εύκολα σε απλούς φοιτητές, παρά μόνο σε μια ομάδα καθηγητών που θα ήθελε να κάνει κάτι και είχε τον τρόπο να πιέσει. αλλά οι πρυτανικές αρχές συνομιλούν μόνο με αυτούς που τους σκυλοβρίζουν και διαλύουν με το έτσι θέλω τις συγκλήτους.

vaggkar wrote:Εφοσον τα ατομα που κανουν την καταληψη καθαρα διαφωνουν με τις παραπανω μορφες εξουσιας και δεν τις αναγνωριζουν το θεμα αδειας ειναι προφανες οτι δεν τιθεται καν .
δεν κάνουμε κουβέντα επί αυτού, εφόσον δεν συμφωνούν με την διαδικασία καλά κάνουν και δεν ζητούν άδεια, αλλά γιατί δεν πιστεύουν ότι χρειάζεται άδεια και αν θα τους άρεσε κάποιος που μπορούσε να τους επιβληθεί να τους έβγαζε από μέσα χωρίς άδεια, είτε πρόκειται για μια πιο μεγάλη μάζα ατόμων είτε για αστυνομικούς. καλά αν πρόκειται για αστυνομικούς, ξέρουμε όλοι τι θα γινόταν και πόσο εύκολα θα έβρισκαν συμμάχους ακόμα και από 'το σάπιο καθεστώς των φοιτητικών κομματικών παρατάξεων που αντιτίθεται στην άμεση δημοκρατία'.

Kyria_patatokeftou wrote:Σοβαρευτείτε για να σας παίρνει και ο κόσμος στα σοβαρά.
εντάξει, τώρα ως γυναίκα, ζητάς πιο πολλά από όσα μπορεί ο άλλος να δώσει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kyria_patatokeftou »

vaggkar wrote:αν διαφωνεις μπρουσες ελευθερα να διεκδικησεις το χωρο αφου εμενε ανεκμεταλλευτος επι 1 χρονο , με τα δικα σου μεσα ,πχ αυτο ειναι αδεια απο καποιον αρμοδιο και να τον εκμεταλλευτεις αν ήθελες οπως θεωρουσες βελτιστα, πράγμα που δεν έγινε ουτε από φοιτητές ουτε απο τη διοίκηση,δηλαδη η υπαρξη του χώρου σας ήταν αδιάφορη.
Μα δεν κάνουμε κουβέντα για τον σκοπό που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο χώρος. Μιλάμε για την αντίληψη της κατάληψης, για το εάν υπάρχει λόγος να γίνει, πού, πότε και γιατί. Just κατάληψη.
Εφοσον τα ατομα που κανουν την καταληψη καθαρα διαφωνουν με τις παραπανω μορφες εξουσιας και δεν τις αναγνωριζουν το θεμα αδειας ειναι προφανες οτι δεν τιθεται καν . Τωρα , με τη δημιουργια της κατάληψης γίνεται εκμετάλλευση ενός εγκαταλελημένου χώρου προς όφελος των φοιτητών που είναι σύμφωνοι με το εγχείρημα με τρόπους που αναγράφονται επίσης στο κείμενο και δεν βρισκω λόγω να επαναλάβω .
A, πολύ ωραίο αυτό, me tarzan you jane and welcome to the jungle! ναι, δηλ αν τους φέρουν τα ματ να τους διώξουν με τη βία δεν θα διαμαρτυρηθούν γιατί ήταν αναμενόμενο και γιατί δεν αναγνωρίζουν την αυταρχικότητα της επιβολής του νόμου. Όπως έγινε και με το indymedia. Εκ του ασφαλούς ιδεολόγοι, μπράβο. Η παραπάνω φράση θεωρώ πως είναι ατυχέστατη και σχόλια από μέρους μου του τύπου "αποδέχονται όμως όποιες άλλες δομές τους συμφέρει από το σύστημα" δεν θα επεκταθούν κι άλλο.

Και κάτι ακόμα: και μόνο ότι παρουσιάζεται το όλο εγχείρημα σαν μία πράξη "αντίστασης κατά του συστήματος" και διεξάγεται τέτοια κουβέντα, δείχνει ότι όχι μόνο αναγνωρίζουν τους κανόνες που το διέπουν αυτό το σύστημα, αλλά με βάση αυτούς τους κανόνες διαμορφώνουν τη συμπεριφορά τους 100% (ως αντίδραση). Τέτοιες ερμηνείες θα δίνονται όσο η κοινωνική ομάδα δεν κάνει σαφείς τους στόχους της (ακόμα να μάθουμε τους λόγους της κατάληψης).

..μπλα μπλα μπλα το ρεζουμέ είναι ένα: ό,τι είπε ο binladen τυπικά και ξεκάθαρα. Απλά εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως υπό κάποιες προϋποθέσεις θα μπορούσε να γίνει ανεκτό κάτι τέτοιο αλλά επιμένω πως αν δεν υπάρχει η συμφωνία του υπόλοιπου κόσμου, όχι. Πχ κατάληψη σε εγκαταλελειμμένη βίλα από πριν από τον πόλεμο για να γίνονται δραστηριότητες για παιδάκια, ναι. Για να φτιάχνονται μολότοφ, όχι.
Στην περίπτωση μιας κοινωνίας όμως σε κατάσταση μπαχαλοποίησης, προτεραιότητα έχει η τυπικότητα θεωρώ.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
led
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 26
Joined: Thu Oct 14, 2010 10:01 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by led »

λοιπον για να τελειωνουμε, και επειδη βαρεθηκα να ακουω τα τυπικα κλισε που αναπαραγονται απο μεγκα, τραγκα και πρετεντερη, η συζητηση εγινε σε λαθος βαση. Δεν θεωρησαμε οτι ειμαστε οι 'πεφωτισμενοι' η 'σωτηρες της κοινωνιας' απλα διεκδικουμε τη δικη μας ελευθερια . μια εννοια που αμφιβαλλω οτι εχετε στο μυαλο σας . ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ , και θα μας βρειτε απεναντι σας , κι ας μην μας παιρνετε στα σοβαρα ,ακομα κ την ωρα που θα κανετε στοιχεια στο Α . Συγνωμη αν ενοχλησαμε το μαθηματακι σας, τη ζωουλα σας και τις σπουδουλες σας , αλλα για μας καποια πραγματα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο ενα ησυχο αμφιθεατρο. Ακομα λυπαμαι που εν ετη 2013 ακουω απο νεο ανθρωπο να επικαλειται ως αξιες εννοιες οπως "εθνος" κ "ελληνικη σημαια" τη στιγμη που βλεπουμε το φασισμο να ανθιζει στη βαση αυτων των εννοιων . Εγκληματια οριζω οποιον στερει ατομικες κ συλλογικες ελευθεριες , εσεις και το κρατος μπορειτε να με ονομασετε οπως θελετε . για μενα ειστε εχθροι . Τελος προτασεις οπως το να εκδιωκεται απ τη χωρα οποιος δεν υπακουει νομους και δεν συμβιβαζεται με το καθεστως , να τον "σωφρονιζουμε" και να τον "αφομιωνουμε" μου θυμιζουν εντονα καποιες αλλες εποχες..νομιζω καταλαβαινουμε ολοι που αναφερομαι .

[size=200ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΔΕ ΘA ’ΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΑ

ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ][/size]
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

Πες το από την αρχή ότι δεν θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση να τελειώνουμε, μην μπλέκουμε τζάμπα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by rest_in_pieces »

Κάποτε ο Μακρυγιάννης έκανε εμφύλιο για να επικρατήσει ένας νόμος σε αυτό το κράτος.

Κάποτε ο Ντέμης έβαζε από την τσέπη του για να σώσει την ΑΕΚ.

Τώρα κάνουμε κατάληψη στον παπασωτηρίου για να προωθήσουμε την αμεσοδημακρατία όταν βρέχει, γιατί όταν δεν βρέχει την προωθούμε και έξω, έτσι στα βυζιά, μπροστά από την βιβλιοθήκη. Δεν μασάμε σου λέω, παντού, είμαστε ο Λαμπριάκος της πολιτικής.

Κάποτε δεν βάζαμε κενό πριν από τα σημεία στίξης.

Η πρώτη γραμμή του ποστ γράφηκε επειδή ζήτησες να επικαλεστούμε έννοιες όπως ''έθνος'' και ''ελληνική σημαία''

Και κάτι που δεν κατάλαβα, για να ξέρω να τοποθετηθώ: Ζητάτε πιο πολύ ελεύθερο χρόνο, επειδή ο Κωστό έχει πολύ δύσκολα τα στοιχεία;; Και για αυτό η μουζίκα παίζει μεσημεριανές ώρες, για να είναι πάνω στο μάθημα στοιχείων; Να μάθει ο TC να βάζει εργασία 100 σελίδες. Του κάναμε το μάθημα 'τάνα. Έτσι είμαι μαζί σας.
Spoiler: show
Το τοστ σου θεωρώ πως δεν αξιοποιείται που κάθεται μέσα στο ψυγείο σου, και προχωρώ στην απαλωτρίωσή του.
Αμφιταλαντεύομαι στο αν είναι σωστό ή όχι να εμπαίζουμε απόψεις (όπως η παραπάνω, η nasa και ο προβατίδης κλπ) οι οποίες όμως υποστηρίζονται σθεναρά από τους εκφραστές τους. Η κ πατατοκεφτού πχ θεωρεί πως με διάλογο μπορούμε να διορθώσουμε την λάθος αντίληψη μερικών, μήπως όμως βάζουμε στην κουβέντα άλλους οι οποίοι δεν είχαν μπει στον κόπο να πάρουν απόφαση για ένα γελοίο ερώτημα (κατάληψη ή δαπ; );;;
Η ευχαρίστηση όμως που προσφέρουν τα σχόλια στο youtube και αυτό το θρεντ, με βάζει στην ίδια θέση με τον shadowmech
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”