Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Απρίλιος 2010*

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by Don Molina »

Spyros wrote:Μόλις γύρισα από την 1η παρουσίαση! Γάμησε! 8-)

Σε καβλώνει καλά-καλά με τις τρελές δυνατότητες του Solidworks και μετά παρακαλάς για το 2ο μάθημα!
Κατεβάζω τώρα το πακέτο για practice στο σπίτι ώστε να είμαι έτοιμος :mrgreen:

Σπύρο, thnx για το γλύψιμο, στο επόμενο που θα έρθεις θα σου έχω μια από το Babes να σε τρίβει :mrgreen:.


Αύριο θα υπάρξει ανακοίνωση για νέα τμήματα.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by nas »

tnx για την παρουσίαση Don περιμένω την συνέχεια
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by TiGinetai »

Πράγματι ήταν ενδιαφέρον.
Η παρουσίαση το έκανε να μοιάζει πολύ απλό και εύκολο αν και νομίζω ότι στην πραγματικότητα θέλει δεκάδες ώρες καψίματος..

Εγώ σε σχέση με τον σπύρο δεν το κατεβάζω ακόμα..περιμένω τον υπολογιστή μου πρώτα! :lol:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by Λakedaimonas »

Καταπληκτική η πρωτοβουλία του eNy για το e-polytexneio.gr και τους μηχανολόγους!

Αν και αρχάριος παντελώς σε ότι να κάνει με Computer Aided Design ο Don κατάφερε να με προσανατολίσει χωρίς να χαθώ σε ένα λαβύρινθο από "πάτα το ένα κουμπί κάνε εκείνο, αλλά πρώτα θα έχεις ορίσει αυτό κλπ".

Κυριολεκτικά κ@ύλωσ@ με τις δυνατότητες που ξεδιπλώθηκαν στα μάτια μου, δηλαδή μα το θεό θα κάνω πάλι την ερώτηση με την οποία ζάλιζα συνέχεια τον Don "μα καλά και γιατί μας πλασάρουν τόσα χρόνια το AutoCad?", "Καλά και γιατί τα τεχνικά γραφεία χρησιμοποιούν ακόμα AutoCad?".

Το Solidworks τελικά είναι τρελό εργαλείο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των μηχανικών.

Ρε Don με γλύκανες τόσο πολύ που τώρα που γράφω το ποστ κατεβάζω στο άλλο pc το solidworks!

Χίλια ευχαριστώ στον Don για αυτά που μας έδειξε σήμερα και sorry μάγκα αν σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου.


Παίδες το παλικάρι το κατέχει καλά το αντικείμενο και σίγουρα ξέρει να μεταδίδει γνώσεις, το όλο μάθημα ήταν έτη φωτός από αυτά που μας μαθαίνουν στο μηχανολογικό σχέδιο για το Autocad (είναι σαν να συγκρίνεις μια ferrari με ένα κινέζικο).
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote: το όλο μάθημα ήταν έτη φωτός από αυτά που μας μαθαίνουν στο μηχανολογικό σχέδιο για το Autocad (είναι σαν να συγκρίνεις μια ferrari με ένα κινέζικο).
Θα διαφωνήσω μόνο εδώ λιγάκι! Το σχέδιο είναι 1ο έτος και νομίζω ότι σαν πρωτοετής μερικά πράγματα δεν θα καταλάβαινε κάποιος τόσο και αναφέρομαι κυρίως στο κομμάτι των προσομοιώσεων-καταπονήσεων(που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ αυτό καθώς μπορούμε να πειραματιστούμε πάνω στο αντικείμενο που σχεδιάζουμε και να δούμε την συμπεριφορά του σε πραγματικά δεδομένα) κτλ.
Παρόλαυτα θα μπορούσε να γίνει πιο πασιάρικο στους πρωτοετής και να τους πορώσει περισσότερο απ' ότι το βαρετό σχέδιο στο χέρι που μάλλον απωθεί τον κόσμο(π.χ εγώ χρωστάω ακόμα το 2 επειδή το μισώ και δεν έχω πάει να δώσω!)!
Η αλήθεια είναι ότι όλα είναι χρήσιμα.
Μεταξύ Autocad και Solidworks φυσικά το δεύτερο!
Last edited by TiGinetai on Fri Apr 16, 2010 2:12 am, edited 1 time in total.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote: Παρόλαυτα θα μπορούσε να γίνει πιο πασιάρικο στους πρωτοετής και να τους πορώσει περισσότερο απ' ότι το βαρετό σχέδιο στο χέρι που μάλλον απωθεί τον κόσμο(π.χ εγώ χρωστάω ακόμα το 2 επειδή το μισώ και δεν έχω πάει να δώσω!)!
Πάνω κάτω τα ίδια λέμε. Το μαθήματα του σχεδίου σε autocad στην σχολή με τον τρόπο που γίνονται εμένα απλά με απώθησαν 100% από την όλη CAD φάση παρόλο που τρελαίνομαι για σχέδιο είτε είναι τεχνικό-μηχανολογικό είτε ελεύθερο.

Αυτά που είδα σήμερα, με τον τρόπο που ο Don τα μετέδιδε απλά με πώρωσαν ώστε να ασχοληθώ ενώ στην σχολή...απλά ήθελα να τελειώσει το μάθημα και να πάω για καφέ :roll: :roll: :roll:
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote: Πάνω κάτω τα ίδια λέμε.
Το ξέρω!! :lol:
Λakedaimonas wrote:Αυτά που είδα σήμερα, με τον τρόπο που ο Don τα μετέδιδε απλά με πώρωσαν ώστε να ασχοληθώ ενώ στην σχολή...απλά ήθελα να τελειώσει το μάθημα και να πάω για καφέ :roll: :roll: :roll:
Βέβαια άλλο 5 άτομα, άλλο 50 κάθε φορά! :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by TheHorde »

να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι πιστευω πως ηταν το πιο σωστα αξιοποιημενο δυωρο στα χρονια που ειμαι στη σχολη. :)

εκει που τα μαθηματα της σχολης με ειχαν ξενερωσει με τη μηχανολογια, μεσα απ αυτο το σεμιναριο θυμηθηκα πραγματικα τι γουσταρα σ αυτο το αντικειμενο και γιατι ειχα δηλωσει μηχανολογος!! πολυ σημαντικο αυτο! ;)

καταπλητικο εργαλειο. σε κανει να αισθανεσαι πραγματικα μηχανικος! (εστω και προωρα!! :mrgreen: )

πραγματικα αυτο το site εχει βοηθησει πολυ κοσμο, αλλα αυτη ηταν ισως η καλυτερη πρωτοβουλία.
σε κανει να ξαναγαπησεις το αντικειμενο που το συστημα της σχολης σε ειχε κανει να σιχαθεις.

συγχαρητηρια στα παιδια του site και ειδικα στον Don για την υπεροχη παρουσιαση. 10/10 dude
My life for the Horde!
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by nas »

The Horde wrote:εκει που τα μαθηματα της σχολης με ειχαν ξενερωσει με τη μηχανολογια, μεσα απ αυτο το σεμιναριο θυμηθηκα πραγματικα τι γουσταρα σ αυτο το αντικειμενο και γιατι ειχα δηλωσει μηχανολογος!!

πραγματικά έτσι ακριβώς ένιωσα και εγώ. αυτά γουστάρω να κάνω και ως τ'ωρα στη σχολή (έιμαι 2ο έτος βέβαια) με έχουν τρελάνει στα μαθηματικά και τη μηχανική, που δε λέω μια χαρα απαραίτητα είναι και πρέπει να γίνονται αλλά δεν μου έχει δώσει κανείς ως τώρα το ερέθισμα να κάτσω να ασχοληθώ με κάτι. όπως μου είπε και ο don αν θέλεις να μάθεις κάτι μάθε το μόνος σου.
όσο για τα 3 μαθήματα autocad που κάναμε στο σχέδιο 2 ήταν απλά απράδεκτα καθώς δεν μας έδωσαν να καταλάβουμε τίποτα όσον αφορά την φιλοσοφία του προγράμματος απλά πως να τραβάμε γραμμούλες. ήταν και τραγικά βαρετά
ενώ στο χθεσινό σεμινάριο ο don εστίασε στην ουσία από το πρώτο λεπτό
με λίγα λόγια η παρουσίαση εκτός από πολύ χρήσιμη(όσων αφορά τις γνώσεις) ήταν και άκρως αφυπνιστική
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!!

Post by Don Molina »

Από δω και μπρος το Free Seminar 1 θα γίνεται τις Δευτέρες και το Free Seminar 2 τις Πέμπτες.

Δευτέρα 19/4
SolidWorks Free Seminar 1

Στο πρώτο σεμινάριο γίνεται μία μικρή εισαγωγή στον 3D σχεδιασμό, γενική παρουσίαση του καθαρά σχεδιαστικού κομματιού του SW για parts και assemblies και μερικά εργαλεία παρουσίασης (φωτορεαλισμός, animations κλπ).
Οι 2 ώρες είναι υπεραρκετός χρόνος για να δείτε τα βασικά features του προγράμματος και για να γίνουν κι ερωτήσεις.


Ώρες: 16:00 - 18:00
bentouza, helsfot, chris78 +2 θέσεις



Παρακαλώ όσοι θέλετε να δηλώσετε συμμετοχή να το κάνετε το αργότερο μέχρι την Κυριακή το βράδυ.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”