Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ποιον email provider προτιματε

Hotmail/Outlook
18
31%
Gmail
32
55%
Yahoo! Mail
5
9%
Aol Mail
0
No votes
NTUA Mail
2
3%
Other
1
2%
 
Total votes: 58

a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by a_nikos »

Ο γραφων μετα απο δοκιμη κατεληξε στα χερια της Microsoft και του ad-free Outlook σε US English
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by castiel »

gmail
όμορφο και καθαρο design εδώ και χρόνια, τέλειος συγχρονισμός με κινητό, φίλτρα, ετικέτες για τα μηνύματα, google talk (αυτό ίσως θέλει δουλειά)
πρακτικά απεριόριστος χώρος μηνυμάτων, όταν οι άλλοι σε ανάγκαζαν να διαγραφείς μηνύματα κάθε τόσο! αλληλεπίδραση με το google drive.
γενικά το gmail είχε πράγματα που οι άλλοι άργησαν να φέρουν!
το yahoo δεν μου άρεσε ποτέ, κουραστικό μου φαινόταν, αν και τώρα εχει αλλάξει, δεν το εχω δοκιμασει.

outlook.. πολύ ωραία εμφάνιση, το χρησιμοποιώ συχνα πυκνά, σίγουρα πολύ καλύτερο από το προηγούμενο hotmail.
είχα μπει και σε σκέψεις να αλλάξω, αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που στέλνεις e-mail από το gmail. δεν ανοίγει νέο παράθυρο, αλλά ένα popup στο κατω μέρος. έτσι μπορείς να προηγείσαι στα mail σου ενώ στέλνεις (πολύ χρήσιμο ορισμένες φορές!)

και να μην ξεχάσω τα tasks (σημειώσεις που μπορείς να παρεις στο gmail, να τις συγχρονίσεις με κινητο κλπ)

όσο για τις διαφημίσεις δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ.. εμφανίζονται όταν διαβάζεις ένα e-mail(και όχι πάντα) σε μια γωνία δεξιά.
τώρα μπορεί να δείτε και κάτι βίντεο της ms να λέει πόσο σατανική είναι η google που διαβάζει τα e-mail μας κλπ, αλλά δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα :)
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by who »

Έχω και χρησιμοποιώ διάφορα, αλλά το gmail με διαφορά από τα άλλα με έχει βολέψει αφάνταστα.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by a_nikos »

To Gmail χανει κοσμο απο αρκετους που δεν μπορουν να βρουν domain, ενω στο Hotmail με τον ενα ή τον αλλο τροπο θα βρεις ενα domain της αρεσκειας σου... Ισως η Google να ετοιμαζει τα gmail.co.uk, gmail.de, gmail.fr etc etc
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by boutsi »

gmail και ξερό ψωμί. Συγχρονισμός με google calendar, google docs, google contacts του android/google κινητού. Αξεπέραστο.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by Adamaklas »

Και εγώ gmail θα ψήφιζα. Αλλα προτιμώ το yahoo :) έχουν περάσει καπου στα 10 χρόνια απο τοτε που το έφτιαξα. Και εγώ και το yahoo μου αγαπιόμαστε!
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by zke »

Gmail και hotmail. Περισσότερο το gmail, χωρίς ιδιαίτερο λόγο!
Θέμα συγχρονισμού με το κινητό δεν υπάρχει (ίσως να πρέπει να κατεβάσω το app του gmail -.-), σημειώσεις κρατάω με το evernote (φοβερό app)!
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by Διάτανος »

Gmail χαλαρά. Έχω και yahoo, αλλά είναι για τον πούτσο σε usability σε σχέση με το gmai. Και το app για smartphone του gmail γαμάει
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by a_nikos »

Επειδη θα κανω την αλλαγη απο iOS σε Android, στο Hotmail δουλευουν κανονικα τα push notifications?
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Ποιο email προτιμουν οι ΕΜΠιτες?

Post by nagas »

Οπως καθε παιδι και εγω στο γυμνασιο εφτιαξα ενα θεοχαζο email στο hotmail για να μπαινω στο msn..... Αλλα οταν θες να κανεις κατι καλο η yahoo στα δινει ολα... Αλλα και το gmail αξιζει το ιδιο! Για καποιον που χρησιμοποιει το λογαριασμο του μονο για τα mail δεν εχει μεγαλη διαφορα!!
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”