ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by TiGinetai »

eNy wrote:Εάν δεν υπήρχαν οι εμφανισιακές διαφορές που χωρίζουν τους ανθρώπους σε "πατρίδες", πιθανότατα θα σφαζόντουσαν οι fans των Beetles με αυτούς των Rolling Stones.
Πλάκα θα είχε!!χαχαχα!

Μπα δεν νομίζω ότι είναι βιολογική ανάγκη ή "αδυναμία" του ανθρώπου. Πιο πολύ πιστεύω ότι είναι ανάλογα με το πως μεγαλώσεις, με τι παιδεία θα πάρεις και στο τέλος τι θεωρεί κάποιος λάθος/σωστό. Οπότε πιστεύω πως ο άνθρωπος μπορεί να συνυπάρξει (καλύτερα!) χωρίς πατρίδες και θρησκείες.
eNy wrote:Όσον αφορά το ΛΑΟΣ (αλλά και γενικότερα το δεξιό χώρο στην Ελλάδα) είναι προφανώς για τον πούτσο, διότι πολύ απλά ελάχιστοι Έλληνες "δεξιοί" έχουν την ουσιαστική αστική-φιλελεύθερη παιδεία, που ορίζεται παγκοσμίως ως "δεξιά". Οι περισσότεροι "δεξιοί" είναι κάτι ψωμιάδηδες κλπ. Αντιστοίχως βεβαίως και για τα γελάδια του ΚΚΕ, που εν συγκρίσει με την ευρωπαϊκή "αριστερά" είναι παντελώς προλετάριοι και ανθρακωρύχοι.

Δεν υπάρχει δεξιά στην Ελλάδα γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσε να επιβιώσει. Η Ελλάδα θέλει να αριστερίζει λίγο ο άλλος(το βλέπεις όταν είναι ο άλλος στην αντιπολίτευση ή πριν τις εκλογές που όχι αριστερίζουν αλλά μόνο για επανάσταση και για "δικτατορία του προλετάριου" δεν λένε..), άσχετα αν μετά ότι το αριστερό είχαν οι εκλεγμένοι πάει περίπατο(βλ. το σοσιαλιστικό -άχα καλό ε?- πασοκ όχι μόνο το σημερινό αλλά σε όλη την πορεία του αλλά ακόμα και οι "δεξιοί" της νδ -πιο πολύ δεξιοί είναι οι πασόκοι!- είτε οι σημερινοί που είναι στην αντιπολίτευση είτε οι προηγούμενοι..)..
Υπάρχει ευρωπαϊκή αριστερά?!Το έχεις βάλει σε εισαγωγικά οπότε μάλλον το εννοείς όπως τους "δεξιούς"..όπου πάει ο γιαλός αρκεί να κυβερνάνε..
Στο "κ"κε μπορώ και εγώ να του προσάψω διάφορα αλλά μάλλον από άλλη οπτική γωνία και δεν θα το κάνω εδώ.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by ShadowMech »

Ναι ειναι αληθεια πως μετα τη χουντα, ο αριστερισμος-λαϊκισμος στην ελλαδα ειναι μια διαχρονικη μοδα, ενα must στο χωρο της πολιτικης... Ειναι cool το να εισαι αριστερος (ακομα και αν κατα βαθος δε ξερεις και πολυ τι σημαινει) οπως ειναι και κακο-ντροπη να εισαι δεξιος (επισης χωρις να πολυξερεις τι σημαινει). Πραγμα που φυσικα δημιουργει στρεβλωση στο πολιτικο σκηνικο και διαλυει το ιδεολογικο υποβαθρο και των δυο πλευρων. (γινεται ενας μεγαααλος αχταρμας)

Δηλαδη με μια αριστερα να ειναι εκτος τοπου και χρονου και να κηνηγαει μια επανασταση που δε προκειται να ερθει αντι να δουλεψει πανω στη σημερινη πραγματικοτητα, και μια δεξια να σκαλωνει και αυτη σε λαϊκισμους, εθνικισμους και αλλες βλακειες τι να περιμενεις... Ειναι ενα διπολο παρε τον ενα και χτυπα τον αλλο...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by TiGinetai »

ShadowMech wrote:...
Βασικά δεν θα έλεγα ότι είναι cool να είσαι αριστερός. Και αυτό έχει συνδεθεί αρνητικά στο μυαλό του κόσμου. Συνήθως όταν λέει κάποιος ότι είναι αριστερός, του άλλου του έρχεται στο μυαλό η ΕΣΣΔ που γενικότερα είναι de facto κακό-αρνητική έννοια τέλος πάντων! Οπότε πιο πολύ θα έλεγα ότι η μόδα είναι να είναι κάποιος κεντρο-κάτι. Είτε κεντρο-δεξιός είτε κεντρο-αριστερός λες και ξέρουν και τι εστί το ένα, τι εστί το άλλο.
Οπότε κατ' εμέ ντροπή είναι να είσαι είτε καθαρά αριστερός είτε καθαρά δεξιός.
Must είναι να αριστερίζει κάποιος και να υπόσχεται κοινωνική πολιτική ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει κάτι τέτοιο ως σκοπό. Αυτό το έχουμε δει σε όλους! Ποια ΝΔ, ποιο ΠΑΣΟΚ, μέχρι και το ΛΑΟΣ που και που..βέβαια τώρα τελευταία του έχουν πιάσει οι "υπευθυνότητες" των 2 τελευταίων περί αναγκαιότητας των μέτρων για την πατρίδα..και έρχεται η ΝΔ ως "υπεύθυνη" και αυτή αλλά βρίσκει άδικα τα μέτρα περικοπών μισθών-αυξήσεις φόρων! Με λίγα λόγια παίζεται κυριολεκτικά θέατρο! Η ίδια παράσταση απλά με διαφορετικά πρόσωπα με μοναδικό χαμένο εμάς.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by ShadowMech »

Ναι και γω πιο πολυ για αυτη την ψευτοαριστερη-λαϊκιστικη εικονα μιλαω.
Απλα ρε συ, μιλωντας περισσοτερο απο προσωπικη εμπειρια-εικονα (πιο πολυ στη σχολη δηλαδη) βλεπω τους αριστερους να εχουν μια σταση "ειμαι αριστερος και γουσταρω, ειμαι γαματος" ενω δε βλεπω αντιστοιχη εικονα απο καπου αλλου. Σιγουρα εχει να κανει και την απολιτικ σταση γενικα της δαπ που ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει σε αντιπαλλο πολο. (Απλα διαπιστωσεις κανω)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by TiGinetai »

ShadowMech wrote:Ναι και γω πιο πολυ για αυτη την ψευτοαριστερη-λαϊκιστικη εικονα μιλαω.
Το κατάλαβα..
ShadowMech wrote:Απλα ρε συ, μιλωντας περισσοτερο απο προσωπικη εμπειρια-εικονα (πιο πολυ στη σχολη δηλαδη) βλεπω τους αριστερους να εχουν μια σταση "ειμαι αριστερος και γουσταρω, ειμαι γαματος" ενω δε βλεπω αντιστοιχη εικονα απο καπου αλλου. Σιγουρα εχει να κανει και την απολιτικ σταση γενικα της δαπ που ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει σε αντιπαλλο πολο. (Απλα διαπιστωσεις κανω)
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Πιστεύω ότι ακριβώς το ίδιο θα μπορούσες να πεις και για τους δαπίτες και ειδικά τους hardcore.. Απλά οι αριστεροί, στην πλειοψηφία τους είναι πιο ενεργοί και νομίζω ο κόσμος τους πιο συνειδητοποιημένος.
Σε πανεπιστήμια όπως το ΠΑΜΑΚ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσες να πεις είμαι αριστερός ή είμαι εαακίτης ας πούμε.
Δεν είναι απαραίτητα απολίτικ στάση..εξυπηρετεί τα συμφέροντα του κόμματος της με συγκεκριμένους μεθόδους/τρόπους..
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”