Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Enositis »

Αναφορικά με τη Βίβλο.
Spoiler: show
Παιδιά έλεος ο Αδάμ και η Εύα και η Κιβωτός και ΑΠΕΙΡΑ ΆΛΛΑ είναι ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ. Όπως και άλλες "εντολές" για παράδειγμα οι γυναίκες να μην μπαίνουν στο ιερό ή να μην πηγαίνουν στην εκκλησία όταν έχουν περίοδο απευθύνονταν σε μία ρατσιστική και ανδροκρατούμενη κοινωνία. Γιατί 2000 χρόνια πριν υπήρχαν άνθρωποι οι οποίοι δεν ήξεραν καν ανάγνωση και γραφή και κάπως έπρεπε να φτάσει σε αυτούς η συγκεκριμένη διδασκαλία. Αν αυτοι οι συμβολισμοί καπιλευθηκαν είναι άλλο πράγμα. Ας κλείσει εδώ το θέμα διότι είναι πραγματικά ανουσιο να μαλώνεις για το αν υπάρχει ή όχι Θεός. Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Είτε πιστεύεις σε αυτό είτε όχι. Οκ δε γουστάρεις ούτε τη Βίβλο ούτε τίποτα. Με τη φιλοσοφία που ζωής που πάει να σου περάζει ο χριστιανισμός έχεις κάποιο θέμα; Μακάρι αδερφέ να την υιοθετείς κι ας μην πατήσεις το πόδι σου σε εκκλησία στη ζωή σου!
Στο θέμα μας τώρα. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον η πράξη ήταν "αντιστασιακή" ή αντιμνημονιακή. Ίσως να ήταν και απλά προιόν απόγνωσης.
Εάν ήθελε να μας αφυπνήσει γιατί δεν έγραφε ένα πύρηνο γράμμα;. Ο τύπος που πάνω αναφερόταν στον Κυρ Δημήτρη δεν τον ήξερε τον εκλιπόντα όμως πίστεψε αμέσως ότι ήταν δυναμικός αγωνιστής! Δε ντρεπόμαστε λίγο λέω γω; Ένας άνθρωπος αυτοκτόνησε κι εμείς πάμε να κερδίσουμε απο το θάνατο του; Ίσως να ήταν αγωνιστής εγώ δε λέω το αντίθετο, αλλά με αηδιάζει η όλη προσπάθεια καπήλευσης μιας χαμένης ζωής.

Επίσης πέρασε και η ιδέα απο το μυαλό μου γιατί κάποιος με σύνταξη φαρμακοποιού και μάλιστα πλήρη να φτάσει στο σημείο να ψάχνει στα σκουπίδια;Αλλά εντάξει δεν ξέρω τι αγκάθια έχει ο καθένας σπίτι του τι χρέη και τα λοιπά οπότε ανούσιο να ασχοληθώ με αυτό.

Αντιμνηνονιακή ή όχι η πράξη αυτή, η ουσία είναι αλλού. Πλέον οι πολίτες έχουν φτάσει σε κατάσταση απόγνωσης. Και γι αυτό φταίνε οι πολιτικοί ( στο μεγαλύτερο βαθμό). Εάν όμως αυτό συνεχιστεί φταίμε εμείς.
Εμείς που κάνουμε κριτική και αμπελοφιλοσοφούμε πίσω απ την οθόνη μάγκες...
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

Ο παππούς σου που έχει κάνει τα κουμάντα του και έχει μια εξασφάλιση (και μπράβο του), αν δεν ασχοληθεί λίγο με αυτούς τους μαλάκες τους πολιτικούς μας και τα κοινά γενικά, μπορεί να ξυπνήσει αύριο μετά από μια κατάσχεση των καταθέσεων για αποπληρωμή του δημόσιου χρέους και να βρεθεί στην ίδια θέση με έναν σπάταλο ανεύθυνο συνταξιούχο φαρμακοποιό π.χ.
ο ανθρωπος δεν εχει βγαλει ουτε τριτη δημοτικου αγορι μου....το καταλαβαινεις? δεν ασχολειται με τετοια....παρ ολα αυτα καταφερε και οι απογονοι του ειναι σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο...
κοιτα να βρεθει στην ιδια θεση μ αυτον αποκλειεται.....αντε να παιρνε την καραμπινα να τιναζε τα μυαλα αυτουνου του εβραιου που χουμε για πρωθυπουργο και των λοιπων μασονων
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by crouch »

Enositis wrote:Με τη φιλοσοφία που ζωής που πάει να σου περάζει ο χριστιανισμός έχεις κάποιο θέμα; Μακάρι αδερφέ να την υιοθετείς κι ας μην πατήσεις το πόδι σου σε εκκλησία στη ζωή σου!
Spoiler: show
Έχω θέμα, για την ακρίβεια πιστεύω ότι η φιλοσοφία ζωής που προσπαθεί να περάσει ο χριστιανισμός είναι μια από τις μεγαλύτερες πληγές στην ιστορίας της ανθρωπότητας.

Είναι μια αντιφατική φιλοσοφία. Υποτίθεται ότι διδάσκει την ταπεινότητα ενώ υπόσχεται μεγαλείο και θέωση του ανθρώπου. Αυτό λέγεται συγκεκαλυμμένη έπαρση.

Είναι μια αντεπιστημονική φιλοσοφία. Είναι ανθρωποκεντρική, όσο και γεωκεντρική, πράγματα που έχουν ξεπεραστεί διαπαντός πια.

Είναι μια φιλοσοφία που δίνει αξία στην πίστη, δηλαδή στην υιοθέτηση πιστεύω χωρίς αποδείξεις. Αυτή είναι ίσως η μεγαλύτερη πληγή, γιατί σε αυτό βασίζονται όλα τα δεινά της ανθρωπότητας (από τις σταυροφορίες έως τον φασισμό και τον εθνικισμό).

Τέλος, είναι μια φιλοσοφία ζωής που δημιουργεί σκλάβους, που γυρνάνε και το άλλο μάγουλο. Προτάσσει σύμβολα και παραδόσεις, μοιράζει υποσχέσεις και απειλές φρίκης για να κατευθύνει και να ελέγχει τις συνειδήσεις ανθρώπων. Επίσης είναι και ιμπεριαλιστική φιλοσοφία, που υποστηρίζει ότι την ασπάζεσαι ή πεθαίνεις αμαρτωλός.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by crouch »

lakers4life24 wrote:
Ο παππούς σου που έχει κάνει τα κουμάντα του και έχει μια εξασφάλιση (και μπράβο του), αν δεν ασχοληθεί λίγο με αυτούς τους μαλάκες τους πολιτικούς μας και τα κοινά γενικά, μπορεί να ξυπνήσει αύριο μετά από μια κατάσχεση των καταθέσεων για αποπληρωμή του δημόσιου χρέους και να βρεθεί στην ίδια θέση με έναν σπάταλο ανεύθυνο συνταξιούχο φαρμακοποιό π.χ.
ο ανθρωπος δεν εχει βγαλει ουτε τριτη δημοτικου αγορι μου....το καταλαβαινεις? δεν ασχολειται με τετοια....παρ ολα αυτα καταφερε και οι απογονοι του ειναι σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο...
κοιτα να βρεθει στην ιδια θεση μ αυτον αποκλειεται.....αντε να παιρνε την καραμπινα να τιναζε τα μυαλα αυτουνου του εβραιου που χουμε για πρωθυπουργο και των λοιπων μασονων
Αν δεν ασχολείται με τέτοια, τότε δεν αξίζει καμία ανταπόδοση από το κράτος. Ελπίζω να μην έχει ψηφίσει ποτέ κιόλας, γιατί αφού δεν ασχολείται δε θα έπρεπε να έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε αποφάσεις που αφορούν τους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται. Επίσης είναι ντροπή του αν παίρνει σύνταξη από μια πολιτεία που συνειδητά αγνοεί. Γιατί δεν έχει πληρώσει μέσα στις εισφορές του όλο το ποσό που του επιστρέφεται μέσω σύνταξης όλα αυτά τα χρόνια. Αν ήταν γεωργός, ελπίζω να μην έχει πάρει καμία κρατική χορηγία ποτέ. Ελπίζω να μη χρησιμοποίησε ποτέ δημόσιο νοσοκομείο και να αγόρασε όλα του τα φάρμακα από την τσέπη του, γιατί και σε αυτά το ποσό των κρατήσεων ήταν σίγουρα πολύ μικρότερο από το πραγματικό κόστος. Επίσης, ελπίζω να μην πήγε τα παιδιά του σε δημόσιο σχολείο, και να μη δέχτηκε να πάρουν τα παιδιά του βιβλία με κρατικά έξοδα...

Ο άνθρωπος που δε συμμετέχει στα κοινά είναι τυχοδιώκτης ή ερημίτης. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τρίτη κατηγορία.

...τί σχέση έχει το απολυτήριο δημοτικού με το να ασχοληθείς με τα κοινά και να είσαι υπεύθυνος πολίτης;
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by rest_in_pieces »

Σωστά τα λέει ο ενωσίτης.
Θυμάστε έναν κύριο που είχε πεθάνει την ώρα της πορείας πριν λίγους μήνες; Η λέξη ''καπήλευση'' είναι πολύ λίγη για να περιγράψει τι είχε γίνει με τον θάνατό του. Ότι και να έρθει, ότι και να πάθουμε λίγο θα μας είναι. Βγαίνουν στην tv και απειλούν πως θα μας κόψουν τα λεφτά, βγαίνουμε στον δρόμο εμείς. Μας λένε πως λεφτά υπάρχουν, τους ψηφίζουμε εμείς. Και με τις πολλές απειλές δεν άντεξε ο κυρ Δημήτρης.
Nameless καταλαβαινόμαστε, απλά εγώ λέω πως Ο ΙΔΙΟΣ δεν έκανε αυτά που ήθελε, με την δικαιολογία της ηλικίας. Το νόημα της πράξης του το λες πολύ σωστά.
Crouch, συμφωνώ με αυτά που λες στον lakers, εκτός από το θέμα της αυτοχειρίας. Ένα εγγονάκι έχασε τον παππού του, και υπό αυτήν την συναισθηματική προσέγγιση δεν έχει σημασία ποιός σκότωσε τον παππού. Αν ζούσαμε στα βουνά ο καθένας μόνος του, no problem. Σε μία κοινωνία όμως έχεις ευθύνη απέναντί της.

Κάτι άλλο που θέλω να πω, και δεν είναι offtopic:
Όσοι μένετε Ζωγράφου θα έχετε δει σίγουρα πως οι άνθρωποι που ψάχνουν στα σκουπίδια πλέον δεν είναι μόνο οι μεσανατολίτες και τσιγγάνοι που μαζεύουν μέταλλα, αλλά και πολλοί ηλικιωμένοι. Στην περιοχή μου (ψηλά ζωγράφου) έχω γνωρίσει 5, είναι και ένας άλλος άστεγος με άσπρα μαλλιά και πολλά ξανθά γάνια, που καπνίζει μία πίπα πάντα χαμογελαστός. Μερικές φροές κάθεται και πάνω από το κυλικείο των πολιτικών.
Αν δείτε κάποιον από αυτούς μιλήστε του.

Για την βίβλο θα τσακωθούμε σε άλλο τοπικ, γιατί τώρα είμαι πολύ μπριζωμένος, αλλά και γιατί μερικοί εδώ τα ξέρετε όλα. Ζήτω το youtube.
try katsaro pirouni
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

καλα κραουτς σπερνεις αγορι μου τι να σου πω.....ο ανθρωπος εχει πληρωσει και γενικα οτι εχει αποκτησει το αξιζει 100% και στην ηλικια σου το θεμα του δεν ηταν ουτε η πολιτικη ουτε τα τεκτενομενα ουτε οι νεες ανακαλυψεις...το θεμα του ηταν ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ.....αλλα τουλαχιστον ειχε το βλεμμα του αρπακτικου που διψαει για επιβιωση κι οχι το βλεμα της αγελαδας που εχουν πολλοι ''καλλιεργημενοι'' μορφωμενοι κλπ.....τι εννοεις υπευθυνος πολιτης τι θες να κανε-κανει δηλαδη φερε παραδειγμα? και σημειοτεων στην ηλικια σου που εισαι τωρα στο πολυτεχνειο και τραβας για διασκεδαση στην καφετερια η και ξερω γω ταχα να ασχολεισαι με τα κοινα και την κοινωνια...αυτος ξυπνουσε 4 το χαραμα για να φορτωσει 50 κιλες μπαλες στο καρο και να ξεσκατιζει το σταβλο επι 40 χρονια!!!!!!!!!!!!!!! μεχρι να γερασει αυτο το πραγμα που σε σενα φαινεται τοσο μακρινο και υστερα γραφει ο eny για κακουχιες στο στρατο λες και θα σπασουν κανα νυχι οι μηχανικαρες.........μη μου λες μαλακιες μαν τα λεφτα που εχει τα δουλεψε δεν τα κλεψε και δικαιουται οτι εχει.....και ο πατερας μου δεν ασχολειται με τα κοινα οπως το εννοεις εσυ αλλα δουλευει 13 ωρες τη μερα και πληρωνει ολους τους φορους αρα δικαιουται οτι προσφερει το κρατος σ αυτους που καταβαλουν τους φορους τελος.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

rest_in_pieces wrote:Σωστά τα λέει ο ενωσίτης.


Κάτι άλλο που θέλω να πω, και δεν είναι offtopic:
Όσοι μένετε Ζωγράφου θα έχετε δει σίγουρα πως οι άνθρωποι που ψάχνουν στα σκουπίδια πλέον δεν είναι μόνο οι μεσανατολίτες και τσιγγάνοι που μαζεύουν μέταλλα, αλλά και πολλοί ηλικιωμένοι. Στην περιοχή μου (ψηλά ζωγράφου) έχω γνωρίσει 5, είναι και ένας άλλος άστεγος με άσπρα μαλλιά και πολλά ξανθά γάνια, που καπνίζει μία πίπα πάντα χαμογελαστός. Μερικές φροές κάθεται και πάνω από το κυλικείο των πολιτικών.
Αν δείτε κάποιον από αυτούς μιλήστε του.
χεχε rest κι εσυ νεκροταφειο μενεις? ναι τον εχω δει αυτον που λες και στο κυλικειο και στο δρομο....φιλε δεν ξερω τι καπνιζει αλλα μια φορα που περασα ξυστα απ αυτον οντας κι ευαισθητος και φανατικος αντικαπνιστης σοβαρα πηγα να κανω κεφαλι, μυριζε χορτο δεν ξεγελιεμαι :lol: :lol: :lol: νταξει ρε μαν ξερεις καθενας τι περασε κι αν εχει σωας τας φρενας και πως εμαθε να αντιμετωπιζει τα πραγματα κι αν εχει οικογενεια φιλους κλπ....νταξει τι να κανουμε δλδ?
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Nameless49532 »

Enositis wrote: Στο θέμα μας τώρα. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον η πράξη ήταν "αντιστασιακή" ή αντιμνημονιακή. Ίσως να ήταν και απλά προιόν απόγνωσης.
Εάν ήθελε να μας αφυπνήσει γιατί δεν έγραφε ένα πύρηνο γράμμα;. Ο τύπος που πάνω αναφερόταν στον Κυρ Δημήτρη δεν τον ήξερε τον εκλιπόντα όμως πίστεψε αμέσως ότι ήταν δυναμικός αγωνιστής! Δε ντρεπόμαστε λίγο λέω γω; Ένας άνθρωπος αυτοκτόνησε κι εμείς πάμε να κερδίσουμε απο το θάνατο του; Ίσως να ήταν αγωνιστής εγώ δε λέω το αντίθετο, αλλά με αηδιάζει η όλη προσπάθεια καπήλευσης μιας χαμένης ζωής.

Απλά προιόν απόγνωσης;;;;; Αν ο τύπος ήταν απλά απεγνωσμένος θα έτρωγε χάπια στο σπίτι του. Δε θα αυτοκτονούσε μπροστά από ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Τα πάντα γύρω από αυτή την κίνηση δείχνουν το πολιτικό της νόημα, το οποίο φυσικά δεν είναι αποκομμένο από το συναισθηματικό/υπαρξιακό νόημα.

Και επίσης, τα κόμματα και οι δημοσιογράφοι που κάνουν λόγο για "ανθρώπινη τραγωδία" και "απεγνωσμένη κίνηση" και μας βεβαιώνουν να μείνουμε στα σπίτια μας έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος και καπηλεύονται πολύ περισσότερο τη μνήμη του νεκρού από ότι τα κόμματα της αριστεράς που θα μπορούσαμε να τα κατηγορήσουμε για ψηφοθηρία. Ο πραγματικός εμετός είναι οι δακρύβρεχτες δηλώσεις παπαδήμου, παγκαλου, ΣΚΑΪ και λοιπών.
Last edited by Nameless49532 on Thu Apr 05, 2012 11:27 pm, edited 1 time in total.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by katsanetrino »

crouch wrote:μεγαλείο και θέωση του ανθρώπου. Αυτό λέγεται συγκεκαλυμμένη έπαρση.
Θέωση ναι, αλλά μεγαλείο και έπαρση είναι λέξεις με μεγάλο βάρος για να χρησιμοποιείς. Προϋποθέτουν την διαδικασία της σύγκρισης, κάτι το οποίο όντως αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες πληγές της ανθρωπότητας, αλλά δεν υπάρχει στα μηνύματα του χριστιανισμού.
crouch wrote:Είναι μια αντεπιστημονική φιλοσοφία. Είναι ανθρωποκεντρική, όσο και γεωκεντρική, πράγματα που έχουν ξεπεραστεί διαπαντός πια.
Ο ανθρωποκεντρισμός έχει ξεπεραστεί διαπαντός πια;
Δεν νομίζω, την στιγμή που η ραγδαία εξέλιξη των επιστημών ήρθε μόνο όταν ο νους του ανθρώπου στράφηκε στον ίδιο τον άνθρωπο.
Όσο για το γεωκεντρική, αν στηρίζεσαι στις "επιστημονικές" αναλύσεις της Βίβλου σχετικά με την Δημιουργία, τότε μόνο επιστημονικές δεν μπορείς να της πεις γιατί προφανώς η Βίβλος ΔΕΝ είναι επιστημονικό βιβλίο. Για άλλο σκοπό γράφτηκε και άλλα πράγματα θέλει να καταδείξει.
Οτιδήποτε άλλο σχετικό με το ότι η γη είναι στο κέντρο του κόσμου αποτελεί ερμηνεία και παρερμηνεία ανθρώπων και όχι φιλοσοφία χριστιανισμού.
crouch wrote:Είναι μια φιλοσοφία που δίνει αξία στην πίστη, δηλαδή στην υιοθέτηση πιστεύω χωρίς αποδείξεις.
Σύμφωνοι αλλά μήπως και η επιστήμη που τόσο επικροτείς δεν κάνει το ίδιο. Συνεχείς υποθέσεις και αξιώματα, χωρίς απόδειξη, με μόνη συνθήκη την συνέπεια με την λογική, η οποία όπως αποδεικνύεται εν τέλει υποπύπτει σε αντιφάσεις εν τη γενέσει της. Θα μου αντιπαραθέσεις ότι δεν γνωρίζουμε ακόμη και ότι κάποια μέρα θα ξέρουμε τα πάντα για το Σύμπαν. Δεκτό, αλλά αυτή η άποψη δεν μου φαίνεται καθόλου περισσότερο σωστή από το ότι οι γνώσεις μας έχουν upper bound και εν τέλει το μόνο που μας μένει είναι η καταφυγή στην πίστη.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, είσαι πολύ γενικός και αφοριστικός και βέβαια κάνεις το λάθος να αναφέρεσαι σε προσπάθειες απόκτησης προσωπικού οφέλους που έγιναν διαχρονικά και όχι στην φιλοσοφία του χριστιανισμού. Ως γνωστόν, το μαχαίρι μπορεί να κόψει και μπορεί να σκοτώσει. Δεν φταίει ο δημιουργός του αν γίνει το 2ο.

sorry για το off topic
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Nameless49532 »

και για να βεβαιωθείτε δείτε και τί λέει η κόρη του
«Το ιδιόχειρο σημείωμα του πατέρα μου (Δημήτρη Χριστούλα), δεν αφήνει κανένα περιθώριο για παρερμηνείες. Σε όλη τη ζωή υπήρξε ένας αριστερός αγωνιστής, ένας ανιδιοτελής οραματιστής.

Η συγκεκριμένη πράξη του τέλους, είναι μια συνειδητή πολιτική πράξη, απολύτως συνεπής με όσα πίστευε και έπραττε όσο ζούσε. Στην πατρίδα μας, στην Ελλάδα, σκοτώνουν τα αυτονόητα.

Για κάποιους, για ''τα πεισματάρικα παιδιά της χίμαιρας", σε μια τέτοια κατάσταση, η αυτοκτονία μοιάζει αυτονόητη, όχι σα φυγή αλλά σαν κραυγή αφύπνισης.

Για το λόγο αυτό προσλαμβάνει ένα άλλο περιεχόμενο, αυτό το περιεχόμενο που τραγουδήσαμε παρέα για πρώτη φορά στη συναυλία του αγαπημένου μας Μίκη το 75, που τραγουδάγαμε πάντα στις δικές μας γιορτές και για τους δικούς μας νεκρούς... Κοιμήσου πατέρα, κι εγώ τραβάω στα αδέρφια μου και παίρνω τη φωνή σου.

Μόνο αυτό ονειρευόσουν για τους νέους και νομίζω τα κατάφερες.

Στο σημείο που έφυγες υπάρχει το σημείωμα, ενός νέου "To όνομα του νεκρού σήμερα είναι Δημοκρατία μα είμαστε 11 εκατομμύρια οι ζωντανοί και το όνομα μας είναι Αντίσταση".

Έμμυ Χριστούλα»
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”