Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

winterwood wrote:
winterwood wrote:laker, στο λέω με όση αγάπη μπορεί να σου πει κάτι κάποιος που δε σε ξέρει:

ψάξου, διάβασε, κοίτα γύρω σου, σπάσε τον καθρέφτη, πήγαινε ένα ταξίδι στο εξωτερικό μόνος σου, ερωτεύσου μια γκόμενα που θα σε φτύσει τελικά, κάνε κάτι που θα βγάλει τον εαυτό σου έξω απ' το εγώ σου.

σόρρυ για το οφφτόπικ, αλλά είχα ανάγκη να την δώσω αυτή τη συμβουλή.
16/2 στα είχα γράψει αυτά. με έγραψες μάλλον. υποθέτω επειδή είχαμε εξεταστική.
απο πολλους εδω μεσα συμπεριλαμβανομενου και με εσενα εχω ψαχτει πολυ περισσοτερο μαγκα μου....κι εχω μαθει ν αντιμετωπιζω τα προβληματα μονος χωρις να στηριζομαι σε πλατες αλλωνων .... τωρα μου κανει εντυπωση αυτο που λες φιλε μου...''ερωτευσου μια γκομενα που θα σε φτυσει τελικα''.....χμμμμ για να δουμε....εσυ νομιζεις οτι θα με ''στρωσει'' αυτο? νομιζεις οτι θα με βγαλει απ την πορεια που εχω ορισει (απο το πως και τι θα διαβασω για να βγαλω τι σχολη μεχρι το πως θελω να εχω κατασκευασει το σωμα μου(ναι καλα διαβασες το κατασκευαζω και ακομα το κατασκευαζω γτ στη παιδικη ηλικια ειχα προβλημα κι ομως τα καταφερα και το ανετρεψα με τοσο πονο σωματικο και ψυχολογικο που λιγοι εχουν νιωσει και με νιωθουν αλλα σε εσας φαινεται απλα αστειο)) ισως και να μη με νοιαζει και να βρω μια αλλη να γουσταρει αυτο που ειμαι? δεν εχω τετοια κομπλεξ μαγκα μου ουτε θα κατσω να διαβαζω ''κριτικα'' βιβλια και να κανω ανουσια ταξιδια και κρεπαλες και να φιλοσοφω με τις ωρες, προτιμω να παω να κουνησω λιγο τον κωλο μου στο γυμναστηριο η στο παρκο.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by eΝy »

Image
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by bilon »

how do we reach this kid..
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

eΝy wrote:Image
that's right nigga.....εισαι πολυ motivational
αν και ειμαι καμια 7ετια μικροτερος σου δεν νομιζω οτι δεν μπορω να ζηταω να μη με ειρωνευεσαι η τουλαχιστον να το κανεις με επιχειρηματα.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by rest_in_pieces »

είναι από τις χειρότερες πράξεις η αυτοχειρία, αλλά δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που πεθαίνει γύρω μας, από τους πολλούς που πεθαίνουν. Το πιο άσχημο είναι πως αυτήν την φορά χάσαμε έναν άνθρωπο που έχε και άλλα πράγματα να προσφέρει. Δηλαδή είχε θάρρος, τόλμη, είχε βαρίδια. Και είχε και όπλο, αλλά το έστρεψε προς λάθος μεριά. Και το λέω αυτό, όχι επειδή πιστεύω εγώ πως πρέπει να αρχίσουμε να πυροβολάμε πολιτικούς (αφήστε με να έχω όποια γνώμη θέλω επί του ζητήματος) αλλά επειδή το δήλωσε ο ΙΔΙΟΣ. Επειδή έγραψε πως άν ένας έπαιρνε τα όπλα, αυτός θα ήταν ο δεύτερος. Αυτό είναι δειλία. Είχε την θέληση, είχε τα αρχίδια να πάρει το όπλο, αλλά δεν την χρησιμοποίησε σωστά, να το στρέψει εκεί που ΑΥΤΟΣ ήθελε. Ήθελε κάποιος άλλος να κένει την αρχή. Δείλιασε να κάνει αυτό που ο ίδιος ήθελε.

Τώρα για τα περι βίβλου, κρίνετε ένα βιβλίο χωρίς να το έχετε διαβάσει. Αντιλαμβάνεστε πόσο κουτό είναι αυτό έτσι;
try katsaro pirouni
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

rest_in_pieces wrote:είναι από τις χειρότερες πράξεις η αυτοχειρία, αλλά δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος που πεθαίνει γύρω μας, από τους πολλούς που πεθαίνουν. Το πιο άσχημο είναι πως αυτήν την φορά χάσαμε έναν άνθρωπο που έχε και άλλα πράγματα να προσφέρει. Δηλαδή είχε θάρρος, τόλμη, είχε βαρίδια. Και είχε και όπλο, αλλά το έστρεψε προς λάθος μεριά. Και το λέω αυτό, όχι επειδή πιστεύω εγώ πως πρέπει να αρχίσουμε να πυροβολάμε πολιτικούς (αφήστε με να έχω όποια γνώμη θέλω επί του ζητήματος) αλλά επειδή το δήλωσε ο ΙΔΙΟΣ. Επειδή έγραψε πως άν ένας έπαιρνε τα όπλα, αυτός θα ήταν ο δεύτερος. Αυτό είναι δειλία. Είχε την θέληση, είχε τα αρχίδια να πάρει το όπλο, αλλά δεν την χρησιμοποίησε σωστά, να το στρέψει εκεί που ΑΥΤΟΣ ήθελε. Ήθελε κάποιος άλλος να κένει την αρχή. Δείλιασε να κάνει αυτό που ο ίδιος ήθελε.

Τώρα για τα περι βίβλου, κρίνετε ένα βιβλίο χωρίς να το έχετε διαβάσει. Αντιλαμβάνεστε πόσο κουτό είναι αυτό έτσι;
ΣΩΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Nameless49532 »

rest_in_pieces wrote: Επειδή έγραψε πως άν ένας έπαιρνε τα όπλα, αυτός θα ήταν ο δεύτερος. Αυτό είναι δειλία. Είχε την θέληση, είχε τα αρχίδια να πάρει το όπλο, αλλά δεν την χρησιμοποίησε σωστά, να το στρέψει εκεί που ΑΥΤΟΣ ήθελε. Ήθελε κάποιος άλλος να κένει την αρχή. Δείλιασε να κάνει αυτό που ο ίδιος ήθελε.
όχι δεν είναι δειλία. Εάν το εκανε αυτό που λες, δηλαδή μπούκαρε με το πιστόλι στο γραφείο κάποιου πολιτικού και τον καθάριζε όλοι θα μιλάγαν για τρελό. Τώρα που αυτοκτόνησε και άφησε το σημείωμα είναι ξεκάθαρο το νόημα της πράξης του.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by rest_in_pieces »

Nameless49532 wrote:
rest_in_pieces wrote: Επειδή έγραψε πως άν ένας έπαιρνε τα όπλα, αυτός θα ήταν ο δεύτερος. Αυτό είναι δειλία. Είχε την θέληση, είχε τα αρχίδια να πάρει το όπλο, αλλά δεν την χρησιμοποίησε σωστά, να το στρέψει εκεί που ΑΥΤΟΣ ήθελε. Ήθελε κάποιος άλλος να κένει την αρχή. Δείλιασε να κάνει αυτό που ο ίδιος ήθελε.
όχι δεν είναι δειλία. Εάν το εκανε αυτό που λες, δηλαδή μπούκαρε με το πιστόλι στο γραφείο κάποιου πολιτικού και τον καθάριζε όλοι θα μιλάγαν για τρελό. Τώρα που αυτοκτόνησε και άφησε το σημείωμα είναι ξεκάθαρο το νόημα της πράξης του.
Δεν το λέω εγώ, ο ίδιος αφιερώνει περίπου το μισό από το σημείωμά του σε αυτό που δεν έκανε, αλλά ήθελε να το κάνει. Γράφει ο ίδιος πως θα ήθελε να πάρει τα όπλα, αν διαβάσεις το σημείωμα.
Δεν μου αρέσει όμως πολύ η λέξη δειλία, ίσως καλύτερη λέξη είναι η ''παραίτηση''.

Το τι θα λέγαμε εμείς, τα κανάλια και το κκε είναι μία άλλη υπόθεση. Επίσης δεν αυτοκτόνησε για να αφήσει κανένα νόημα, αλλά γιατί είχε φτάσει σε ένα αδιέξοδο αξιοπρέπειας. Το αν εμείς θα βγάλουμε ένα ιδεολογικό νόημα, είναι και αυτό μία άλλη διαφορετική υπόθεση-κουβέντα.
try katsaro pirouni
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Nameless49532 »

αυτοκτόνησε μπροστά από τη βουλή, και αποκαλεί την κυβέρνηση κατοχική. επίσης είναι βέβαιος ότι αυτοί που δεν θα έχουν να χάσουν τίποτα σύντομα θα πάρουν τα όπλα.

αυτά για μένα δίνουν πολύ συγκεκριμένο πολιτικό νόημα στην πράξη του.

την "παραίτηση" που λες τη δέχομαι πιο πολύ σαν όρο. αλλά και πάλι δε μπορείς να πεις ότι παραιτήθηκε. παραίτηση για μένα θα ήταν αν δεν έκανε τίποτα και έψαχνε στα σκουπίδια για φαι όπως έγραψε.
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by crouch »

Laker επιχειρήματα θέλεις, θα προσπαθήσω να σου προσφέρω μερικά.

Πρώτα, επειδή το τόπικ δεν είναι Laker vs the rest, να πω για το ontopic ότι αυτή η αυτοχειρία (και η κάθε αυτοχειρία) δεν είναι ούτε δειλία ούτε ηρωισμός. Είναι επιλογή. Και μάλιστα μια καθαρά προσωπική επιλογή, που δεν επηρεάζει ούτε στρέφεται κατά κανενός άλλου. Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να αναπτύξει λογικά γιατί είναι προτιμότερο να ζεις, όπως δεν είναι λογικά απαιτητό να αυτοκτονήσει κανείς. Έτσι και αλλιώς, όπως είπε ο Shadowmech, ΟΛΟΙ θα πεθάνουμε. Αύριο ή σε 40 χρόνια, δε κάνει καμία απολύτως διαφορά μακροπρόθεσμα. Ανάλογα με το πώς ζει κανείς (αλλά και το πώς πεθαίνει), λίγοι θα καταφέρουν να τους θυμούνται σε 100 χρόνια, απειροελάχιστοι θα μνημονεύονται σε 1000 χρόνια, κανείς δε θα σε θυμάται σε 10.000 χρόνια. Ίσως δεν υπάρχει καν ο "κανείς".

Κάτι που μας φέρνει στο πρώτο σημείο:
lakers4life24 wrote:εγω θλιβομαι γιατι κανενας εδω μεσα δεν σχολιασε το ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.
Η μακροπρόθεσμα αποδεδειγμένη ματαιότητα λοιπόν όλων όσων γίνονται και λέγονται ακυρώνει την προσπάθεια αξιολόγησης των ενεργειών σε σωστό ή λάθος. Αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι ηθικής φύσης, και το μόνο που μπορεί να ειπωθεί με βεβαιότητα για την ηθική είναι ότι είναι καθαρά υποκειμενική και για αυτό το λόγο πρέπει να γίνεται ανεκτή η διαφορετικότητα.
lakers4life24 wrote:μαντεψε τι τον κανει τον σεβασμο σου ο τυπος οπου κι αν βρισκεται τωρα?
Αυτή τη στιγμή (δεν έχει γίνει νομίζω ακόμα η κηδεία) ο τύπος είναι μάλλον σε κάποιο ψυγείο, έχοντας υποστεί την επεξεργασία ταρίχευσης που περνάνε οι νεκροί, και δε μπορεί καν να αντιληφθεί τον σεβασμό του Shadowmech γιατί έχει πεθάνει και οι αισθήσεις του μαζί του. Απλά δε λειτουργεί ως σύνολο πια.
lakers4life24 wrote:αν καθενας κοιτουσε τη δουλεια του μια χαρα θα πηγαινε αυτη η χωρα
Η δουλειά των πολιτών μιας οργανωμένης πολιτείας είναι να ασχολούνται (και) με τα κοινά. Παλιότερα ναι, οι άνθρωποι κοιτούσαν τη δουλειά τους ο καθένας, και τριγυρνούσε ο καθένας μόνος στα βουνά κυνηγώντας τροφή, και μας πήρε δεκάδες χιλιάδες χρόνια να να επιτευχθεί αντίστοιχη πολιτισμική πρόοδος με αυτή που πετύχαμε τα τελευταία 50 χρόνια μόνο.
Το laissez-faire στα οικονομικά δεν είναι μια επιθυμητή κατάσταση. Γιατί δεν είναι πραγματική ελευθερία. Είναι ελευθερία των οικονομικά ισχυρών να καταπιέζουν τους οικονομικά ασθενέστερους. Το συνολικό μέγεθος της ελευθερίας σε αυτό το καθεστώς μειώνεται.
Ο παππούς σου που έχει κάνει τα κουμάντα του και έχει μια εξασφάλιση (και μπράβο του), αν δεν ασχοληθεί λίγο με αυτούς τους μαλάκες τους πολιτικούς μας και τα κοινά γενικά, μπορεί να ξυπνήσει αύριο μετά από μια κατάσχεση των καταθέσεων για αποπληρωμή του δημόσιου χρέους και να βρεθεί στην ίδια θέση με έναν σπάταλο ανεύθυνο συνταξιούχο φαρμακοποιό π.χ.
lakers4life24 wrote:ρε αγορι μου ασχετα αμα δεν πιστευουμε η οχι ποιος εισαι εσυ η ποιος ειμαι εγω που θα κρινει τι λεει η Βιβλος
Οποιοσδήποτε ξέρει ανάγνωση μπορεί να κρίνει ένα βιβλίο, είτε τη Βίβλο είτε οποιοδήποτε άλλο βιβλίο επιστημονικής και μη φαντασίας.
rest_in_pieces wrote:Τώρα για τα περι βίβλου, κρίνετε ένα βιβλίο χωρίς να το έχετε διαβάσει. Αντιλαμβάνεστε πόσο κουτό είναι αυτό έτσι;
Για του λόγου το αληθές, ποτέ δεν έχω διαβάσει τη βίβλο από την αρχή ως το τέλος. Παρολαυτά έχω διαβάσει πολλά αποσπάσματα μέσα στα χρόνια. Αυτό που λες όμως είναι προφανώς λάθος. Οι επικριτές της Βίβλου δε μιλάμε ποτέ για το ύφος της γραφής, την πλοκή, την εκφραστικότητα, τις περιγραφές κλπ. Αν μιλήσεις για ένα βιβλίο ως έργο τέχνης, τότε ναι, πρέπει να το έχεις διαβάσει για να έχεις άποψη. Αν όμως μιλάς για τις ιδέες και τα νοήματα ενός βιβλίου, τότε αυτό δε χρειάζεται.
Ως έργο τέχνης, ως λογοτεχνικό βιβλίο, η Βίβλος μου φαίνεται πολύ ωραίο βιβλίο, από τα μνημεία της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Έχει πλοκή, μύθο, ανατροπές, "θεούς και δαίμονες" κυριολεκτικά, είναι σκέτο τούμπανο.
Ως έργο διανοίας και ηθικής επιρροής είναι πρωτόγονο, αντιεπιστημονικό και γελοίο πολλές φορές.
Αν, δηλαδή, διαβάσω ολόκληρη τη Βίβλο θα αλλάξω γνώμη για την άμωμο σύλληψη, ή την κιβωτό του Νώε, ή την ύπαρξη ενός ανθρωποκεντρικού θεού, ή την ύπαρξη της τριαδικής μονάδος, ή το ότι όλοι γεννιόμαστε αμαρτωλοί, ή την αιώνια ζωή μετά θάνατον; Απορρίπτω όλες αυτές τις ιδέες αντιτάσσοντας λογική, γνώση και επιστημονική νοοτροπία. Όσο η Βίβλος γίνεται καταφύγιο ανθρώπων λόγω άγνοιας και κακής παιδείας, τόσο πιο απαραίτητο είναι να τονίζεται πόσο άσχετο βιβλίο είναι όσον αφορά το σύμπαν και την ανθρώπινη κατάσταση του 21ου αιώνα.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”