Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Irishman »

lakers4life24 wrote:εγω θλιβομαι γιατι κανενας εδω μεσα δεν σχολιασε το ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.
Γιατί είναι λαθος και ποια ενέργεια θα ήταν σωστή κατά τη γνώμη σου;
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

Γιατι κι ο παππους μου(ηταν-ειναι αγροτης) 80 χρονων ειναι δεν παιρνει συνταξη, αλλα ειχε κανει το κουμαντο του ωστε να σπουδασει τη μανα μου, να εχει χρηματα στην ακρη για τα γηρατεια του χωρις να μας γινεται βαρος και να ζει ,αυταρκης, με τα δικα του αυγα,κοτες,οπωροκηπευτικα κλπ κι ειχε περασει και κατοχη και τα παντα ομως ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ-ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ γτ μονο που ζεις αγωνιζεσαι και δεν πρεπει να σταματας ουτε λεπτο, αν δεν εχεις το κουραγιο τοτε αυτοκτονεις και ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΔΕΙΛΟΣ τπτ παραπανω και αστο ας μην το συνεχισουμε γτ οι αποψεις μου με πολλους απο δω μεσα δεν ειναι ουτε κατα διανοια κοντα και θα επικυρηχτω και επισημως ως ο το πιο μισητο ατομο το φορουμ
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by ShadowMech »

Ναι οκ, η αυτοκτονια ειναι δειλια, και η ψυχη σου παει συστημνη στη κολαση, το λεει και η holy(shit) bible. :roll:

Και τι προσφερει ρε μαγκα ο "αγωνιστης" παππους σου απο το χωριο του στη χωρα? Αγωνιστικα αυγουλακια??? Ας μην υποτιμαμε ετσι για πλακα τετοιες πραξεις, και ας σκεφτουμε λιγο τι κανουμε εμεις (ή τι δεν κανουμε). Καποιο ζουν αγωνιζομενοι για το οικογενειακο τους καλο και καποιοι σκοτωνονται αγωνιζομενοι για το ομαδικο καλο. Μαντεψε ποιοι κερδιζουν τον σεβασμο μου.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
aggelos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:21 pm

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by aggelos »

καλα ρε παλικαρι μου μετα απο τις μαλακιες για χρυσαυγιτες που ελεγες το φθινοπωρο τωρα λες οτι ειναι δειλος ενας ανθρωπος που οπως λεει και το αρθο αγωνιστηκε στις πλατειες το καλοκαιρι , δεν κοιταζε μονο την παρταρα του δηλαδη , επειδη δεν αντεξε αλλο την κατασταση του??? Περα απο ασεβεια στο νεκρο και το τρισαθλιο
ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΔΕΙΛΟΣ τπτ παραπανω
δεν ψιλιαζεσαι καν τις διαφορες της ζωης στην πολη και της ζωης στο χωριο?? Στην πολη αν δεν εχεις χρηματα πεθαινεις στο χωριο εχεις τη γη Δεν ειναι τυχαιο που στην κατοχη σχεδον ολα τα θυματα της πεινας ηταν στην Αθηνα (η Αθηνα δεν ειχε τοτε το μισο πληθυσμο της χωρας) ... Και φυσικα κοντευεις να γινεις αν δεν εισαι εισαι ηδη ,οχι ο πιο μισητος, εδω μεσα αλλα σιγουρα ο πιο αξιοληπητος....

Τελικα τι ειναι δειλια ?
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

κατα αρχας το να βριζεις τη Βιβλο συναδελφε δεν σου προσδιδει επιπλεον βαρος στο παντελονι σου......αν καθενας κοιτουσε τη δουλεια του μια χαρα θα πηγαινε αυτη η χωρα.....εμενα τι μου προσφερε δλδ ο τυπας που αυτοκτονησε η τη προσφερε στη χωρα? νομιζεις οτι συγκινηθηκαν οι πολιτικοι? γελανε φιλε μου.......το καλυτερο που εχει καθενας να κανει ειναι να κανει τον αγωνα του και να τους εχει γραμμενους αυτους......μαντεψε τι τον κανει τον σεβασμο σου ο τυπος οπου κι αν βρισκεται τωρα?
Αγγελε μιλησα για λαθος τροπο αντιμετωπισης, δεν ειπα οτι δε σεβομαι το νεκρο ( οτι δλδ θα μπορουσε να ειχε κανει κουμαντο προβλεποντας οτι δεν θα ναι παντα στρωτα στη ζωη του τα πραγματα, ο παππους μου δλδ που κρατουσε χρηματα στην ακρη χαζος ειναι?) τωρα αν εσυ η και 100 ατομα η και ενα εκαρομμυριο με θεωρουν αξιολυπητο πρωτον δεν με επηρεαζει στο ελαχιστο απ την πορεια μου και δευτερον αυτο θα το κρινει η ιστορια.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by ShadowMech »

κατα αρχας το να βριζεις τη Βιβλο συναδελφε δεν σου προσδιδει επιπλεον βαρος στο παντελονι σου...
Την βριζω οταν το 2012 διαβαζω αποψεις που προερχονται απο αυτο το απολειφαδι ελεγχου συνειδησεων.
αν καθενας κοιτουσε τη δουλεια του μια χαρα θα πηγαινε αυτη η χωρα...
Ο ατομισμος σωζει, το αορατο χερι της αγορας θα τα ρυθμισει ολα και αλλα μεγαλα σουξε του 20ου αιωνα. Τωρα delivery και στο φορουμ σας.

Το να κανεις το ατομικο σωστο χωρις να κοιτας το ομαδικο (βλ. ατομισμος, νεοφιλελευθερισμος) ειναι εξισου αναποτελεσματικο (και επικυνδυνο) με το να κοιτας μονο το μακρινο ομαδικο συμφερον αμελοντας τις ατομικες σου υποχρεωσεις και στοχους (βλ. "κινημα" της αριστερας). Μονο η ισορροπια των δυο μπορει να δωσει αποτελεσμα, αλλα αυτο απαιτει δυσευρετες δωσεις ηθικης μαζι με αυτογνωσια.

Και οσο για το τι προσεφερε: Αντι να φαει την υπολοιπη ζωη του στα νοσοκομια χωνοντας φακελακια δεξια-αριστερα για να αποφυγει το αναποφευκτο, την ξοδεψε προωρα, συνειδητα, για να αφυπνησει συνειδησεις, για να κανει κατι που μπορει και να σηκωσει μερικους ακομα απο τον καναπε. Το καναπε που καθομαστε σχεδον ολοι ειτε απο φοβο ειτε γιατι δε μας αγγιζει. Γιατι ο δικος μας παππους εχει τις κοτουλες του και επιβιωνει, αρα ολα καλα. Αν αυτο το λες δειλια τοτε απορω για την αποψη που εχεις περι ηθικης μεσα στο κεφαλι σου.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by lakers4life24 »

ρε αγορι μου ασχετα αμα δεν πιστευουμε η οχι ποιος εισαι εσυ η ποιος ειμαι εγω που θα κρινει τι λεει η Βιβλος, αλλα χεστο αυτο δεν ειναι το θεμα μας, εγω περισσοτερο θα επικροτουσα να εριχνε μολοτοφ εξω απ τη βουλη.....το καταλαβαινεις οτι δεν τον κατηγορω? λεω απλα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ γιατι ΔΕΝ Σ-Υ-Γ-Κ-Ι-Ν-Ο-Υ-Ν-Τ-Α-Ι ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΛΥΠΑΜΑΙ. επισης ειπα οτι αν ο καθενας συνεχιζε χωρις να παραπονιεται να κανει τη δουλεια του θα καλυτερευε η κατασταση απο το πως ειναι τωρα, αυτο το υποστηριζει κι ο πατερας μου που στην ηλικια σου ειχε μολις παρει πτυχιο μεταλλειολογου εμπ και δουλευε με 300 ευρω (σημερινα λεφτα) οντας αραβωνιασμενος κι ομως με μονο ατομικο αγωνα χωρις συνδικαλισμους και μαλακιες (πολλες φορες δεν τον εβλεπα για 4 μερες συνεχομενες εφευγε νωρις και γυρνουσε ωρες που κοιμομουν και εκανε επαγγελματικα ταξιδια για 1-2 χρονια πολλες φορες) εφτασε να παιρνει 15πλασια λεφτα και δεν τον ακουσα μια φορα να καταριεται την κυβερνηση για την δικια του κατασταση οταν δεν ειχαμε σχεδον τιποτα σαν οικογενεια.
τωρα για τα νοσοκομεια που λες παλι χρειαζεται να κανεις κουμαντο απο μικρος οσον αφορα την υγεια σου, σ ενα βαθμο μπορεις να τ αποφγεις αυτα αλλα και παλι μπορεις να εχεις στην ακρη χρηματα και για την περιθαλψη σου. Τωρα ο παππους μου συγκεκριμενα λογω επαγγελματος και διατροφης μεχρι και πριν 5 χρονια ειχε καλυτερη υγεια και φυσικη κατασταση απο πολλους 20αρηδες τοσο χλαπατσες που χουν γινει, αλλα νομιζετε οτι αυτα περι υγειας διατροφης και ασκησης ειναι ψιλα γραμματα και δεν καταλαβαινετε ποσο σημαντικα ειναι σε βαθος χρονου, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα, το θεμα ειναι οτι χαθηκε ενας ανθρωπος τζαμπα.
αλλο κριτικη σκεψη αλλο τα ισοπεδωνω ολα σκεπτομενε ανθρωπε
Last edited by lakers4life24 on Thu Apr 05, 2012 2:18 pm, edited 2 times in total.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by ShadowMech »

lakers4life24 wrote: ποιος εισαι εσυ η ποιος ειμαι εγω που θα κρινει τι λεει η Βιβλος
Ερμ, ενας ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ανρθωπος? Κριτικη σκεψη? Μπα...


Too much info, must not think... must... obey
Τωρα ο παππους μου συγκεκριμενα λογω επαγγελματος και διατροφης μεχρι και πριν 5 χρονια ειχε καλυτερη υγεια και φυσικη κατασταση απο πολλους 20αρηδες
Spoiler alert
Spoiler: show
Ολοι καποτε πεθαινουν. ΟΛΟΙ.
για να αποφυγει το αναποφευκτο
I rest my case.
κριτικη σκεψη αλλο τα ισοπεδωνω ολα σκεπτομενε ανθρωπε
Ευτυχως που υπαρχεις εσυ, για να μας οριζεις το οριο μεταξυ τους.

Και επι του θεματος:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by Irishman »

winterwood wrote:laker, στο λέω με όση αγάπη μπορεί να σου πει κάτι κάποιος που δε σε ξέρει:

ψάξου, διάβασε, κοίτα γύρω σου, σπάσε τον καθρέφτη, πήγαινε ένα ταξίδι στο εξωτερικό μόνος σου, ερωτεύσου μια γκόμενα που θα σε φτύσει τελικά, κάνε κάτι που θα βγάλει τον εαυτό σου έξω απ' το εγώ σου.

σόρρυ για το οφφτόπικ, αλλά είχα ανάγκη να την δώσω αυτή τη συμβουλή.
16/2 στα είχα γράψει αυτά. με έγραψες μάλλον. υποθέτω επειδή είχαμε εξεταστική.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοκτόνησε στο Σύνταγμα!

Post by bilon »

Ρε θα μας πάρουν με τις πέτρες ρεεεε...

Κατ αρχάς, για να αυτοκτονήσει κάποιος ιδεολογικά, ή για να δείξει κάτι τελοσπάντων, θέλει πολύ βαριά αρχίδια.
Δεν ήθελε να συγκινήσει κανέναν πολιτικό, εσένα κι εμένα ήθελε να συγκινίσει. Και πέρα αυτό, ο τύπος είχε έρθει προφανώς σ ένα τεράστιο αδιέξοδο, για το οποίο όχι απλά δεν εφταιγε, αλλα δε μπορούσε να κάνει και τίποτα.
Ναι αλλα εμένα ο πατεράς μου επαιρνε....ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΛΕΣ ΠΙΑ! Πως προσπαθείς να καταρρίψεις την έλλειψη εμπιστοσύνης, την αδικία, την κοινωνική παθογένεια, την ανισότητα και όλα τα προβλήματα που βλέπεις καθημερινά μπροστά σου με την πορεία ενός ανθρώπου;
Και πως διάολο περιμένεις ο καθένας να κάνει τη δουλεία του χωρις να παραπονιέται, σε αυτές τις συνθήκες; Πρέπει δηλαδή μετα τις σπουδές σου να αναγκαστείς να περιμένεις 10 χρονία για να βρείς δουλειά ωστε ν αρχίσεις να σκέφτεσαι οτι ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.
Δεν είναι μεμομονωμένος περιστατικό, ανθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα, όχι τόσο θεαματικά, αλλα πεθαίνουν. Επειδή δεν έχουν στέγη, επειδή τους πήρανε το σπίτι, επειδή κανείς δεν τους παίρνει να δουλέψουν, επειδή ήταν άτυχοι και δε μπορούν να ξεφύγουν απο αυτό. Είσαι πολύ τυχέρος που μπορείς να σπουδάσεις, να έχεις το ιντερνετ σου, να έχεις σπίτι, οικογένεια, λεφτά. Κι εγώ είμαι. Αλλα είναι τουλάχιστον αλλαζονικό να λες, ε προσπαθήστε και θα τα καταφέρετε. Νομίζεις οτι προσπάθησες για να τα έχεις όλα αυτά; Όχι φιλε μου, γεννήθηκες με την τύχη να σου παρέχονται. Αλλα μάθε οτι ανήκεις στην αφρόκρεμα του πληθυσμού που λαμβάνει αυτές τις ελευθερείες. Και αυτό σε μπλοκάρει απεριόριστα, καταπώς φαίνεται, απ το να μπορείς να συμμεριστείς τι συμβαίνει γύρω σου.
Αντί λοιπόν να τον χαρακτηρίζεις δειλό, χωρίς δεύτερη σκέψη, βγες λίγο απ την όμορφη φούσκα που ζεις και παρατήρησε τι συμβαίνει, σκέψου γιατί συμβαίνει.
Και δε στα λέω για να σε πείσω. Δε μ ενδιαφέρει να σε πείσω. Δε μ ενδιαφέρει καν να μου τεκμηριώσεις άλλο την κοντόφθαλμη σου άποψη. Απλα πραγματικά, προσάθησε λίγο να καταλάβεις τι εννοώ εγώ και όλοι οι άλλοι που σου απαντάνε εδω μέσα. Διάβασε ξανά και ξανά αυτό που σου γράφει ο winterwood. Είναι πολύ καλά διατυπωμένο, έχει νόημα. Μην το δεχθείς, μην το απορρίψεις, απλά σκέψου το.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”