Συνέλευση 9/3/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

Το να μην συμμετέχουν οι φοιτητές στα κοινωνικά/πολιτικά δρώμενα της σχολής δεν μπορεί να θεωρηθεί ως καλό. Δηλαδή το να κοιτάμε τον εαυτούλη μας και το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάρουμε το πτυχίο δεν μου αρέσει. Δεν λέω πως έτσι όπως έχει τώρα είναι σούπερ! Δεν λέω πως οι γενικές συνελεύσεις είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι! Ούτε εμένα μου αρέσουν οι παρατάξεις που ουσιαστικά είναι υπερασπιστές του εκάστοτε κόμματος. Αλλά το να μην συμμετέχουμε και να μην παίρνουμε θέση για θέματα που μας αφορούν μόνο κακό μπορεί να κάνει στη σχολή και σε εμάς τους ίδιους. Δεν θεωρώ ασήμαντα και ανάξια ασχολίας θέματα όπως η παιδεία-εκπαίδευση(ανεξαρτήτου βαθμίδας), τα επαγγελματικά-εργασιακά δικαιώματα κτλ.

Αν το μόνο που τελικά μας νοιάζει είναι το δίπολο "ανοιχτή-κλειστή σχολή" τότε ζήτω που καήκαμε.

Αν μη τι άλλο το να έχουμε μια άποψη και να την κρατάμε για τον εαυτό μας τότε δεν έχει κάποιο νόημα.

Δεν ξέρω όταν μπήκες εσύ αν η σχολή ήταν βαμένη, ούτε πιστεύω ότι το φόρουμ έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο όπως λες αλλά και πάλι η λύση στο πρόβλημα δεν ήταν αυτή. Δεν ήταν η απαξίωση. Αυτό μάλλον εξυπηρετεί κάποιους άλλους και όχι εμάς ως φοιτητές τώρα, ως εργαζόμενους αργότερα, ως άνθρωπους γενικότερα.

Για το "ανεξάρτητο" έτσι όπως κατέβηκε πέρσυ διαφωνούσα και διαφωνώ πλήρως. Και αν κρίνω από αυτούς που το κατέβασαν τότε είδαμε εκτών υστέρων πόσο "ανεξάρτητοι" ήταν.(την ιδέα μπορεί να την είχαν πάρει από εδώ αλλά ανεξάρτητοι δεν ήταν)

Κατά τα άλλα την άποψη μου γι' αυτά τα θέματα την έχω πει και στο άλλο φόρουμ..δεν χρειάζεται να τα γράφω 2 φορές αφού οι ίδιοι είμαστε και εδώ και εκεί.

Ελπίζω με το ποστ μου να μην πυροδοτήσω μια σειρά από προσωπικών επιθέσεων. Σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτή η πρόθεση μου!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by crouch »

Χωρίς να είναι προσωπική επίθεση λοιπόν, έχω βαρεθεί να ακούω ότι το δίπολο "ανοιχτή-κλειστή σχολή" δεν είναι αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει. Αυτό το λένε σχεδόν αποκλειστικά αυτοί που εντέλει ψηφίζουν κατάληψη. Άμα είναι ανούσιο ζήτημα δε πρέπει να τίθεται εξαρχής, οπότε η σχολή παραμένει ανοιχτή, και αν κάποιος το θεωρεί ανούσιο μπροστά σε άλλα ζητήματα, ας αφήνει αυτούς που τους ενδιαφέρει να αποφασίζουν περί τούτου.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by blackjohnny »

Το να κλείνει κάθε βδομάδα η σχολή κάνει κακό και σε μας και στην ίδια τη σχολή...όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό μάλλον εθελοτυφλεί...Όσον αφορά τις συνελεύσεις και δεδομένου του τρόπου που γίνονται, θεωρώ πως το μόνο που πρέπει να μας απασχολεί είναι πράγματι το "κακό" δίπολο "ανοιχτή-κλειστή σχολή" :lol: Εκτός και αν κάποιοι πιστεύουν ότι αυτή η χάβρα μέσα σε αυτόν τον τεκέ έχει κάτι να προσφέρει ...Κοματική αντιπαράθεση,ανάλωση σε θέματα που συχνά είναι άσχετα με τη λειτουργία της σχολής, καμιά φορά να πιάνονται στα χέρια οι ώριμοι υπερασπιστές των φοιτητικών συμφερόντων :lol: Αυτός είναι ο φοιτητικός σύλλογος?αυτοί είμαστε όλοι εμείς?και όπως είπε και κάποιος άλλος(δε θυμάμαι ποιος και σε ποιο φόρουμ) γιατί να μην ψηφίζουμε προτάσεις μεμονωμένες και να πρέπει να ψηφίζουμε πλαίσια???Γιατί να μη μιλάμε για πραγματικές αποφάσεις των φοιτητών και να εξαρτιόμαστε από κοματικές προτάσεις και πολιτικές σκοπιμότητες??
(ρητορικά ερωτήματα πάντα...)
relax..it's over...you belong to me....
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by electron »

The Horde wrote:δεν θελω να σας απογοητευσω παιδια αλλα τιποτα δεν θα κανετε. και την επομενη βδομαδα και την μεθεπομενη το εμπ παλι γεματο αφισες θα ειναι.

ουτως η αλλως οι αφισες δεν ενοχλουν πολυ. οι παραταξεις ειναι αυτες που ενοχλουνε. μπορουμε να ξεφορτωθουμε τις παραταξεις; οχι. ε ούτε τις αφισες μπορουμε να ξεφορτωθουμε. γιατι δεν ξερω για σας, αλλα εγω να κατεβαινω το βραδυ να κανω περιφρουρηση και να πλακωνομαι με τα εαακια και τους κνιτες που θα κατεβαινουν για αφισοκοληση 3 η ωρα τη νυχτα, δεν υπαρχει περιπτωση..
Δεν θα σου ζητούσε κανείς να κατεβαίνεις βράδυ να πλακώνεσαι με κανέναν για τις αφίσες. Δεν θα κάνεις εσύ περιφρούρηση. Το σκεπτικό είναι να ζητήσουμε από τις παρατάξεις να ορίσουν η καθεμία ένα-δύο άτομα υπεύθυνα για να "ελέγχουν" αν κάποιος "αντίπαλος" ξεπερνά τα όρια και κολλάει αφίσες παραπάνω απ' όσες πρέπει. Αν έχετε καμία άλλη ιδέα, πείτε μου.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

Δεν θυμάμαι να έχουν πλακωθεί καμιά φορά..άντε κανά σπρώξιμο(!) σε όσα χρόνια είμαι στη σχολή..
Άρα επειδή υπάρχουν προβλήματα και σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι προτείνεις την απαξίωση των συλλογικών οργάνων..

Θεωρώ πως αν πρέπει να κάνουμε κατάληψη για να υπερασπιστούμε έστω και αυτά που έχουμε ή να διεκδικήσουμε περισσότερα τότε να την κάνουμε και θα είμαι υπερ. Πιστεύω ότι χειρότερο είναι να μην κάνει κάποιος τίποτα παρά το να κάνουμε έστω και αν κάποιος το θεωρεί λανθασμένο. Αν μη τι άλλο αν έχει κάποιος κάποια άλλη μορφή δράσης ας το πει. Νομίζω πως τουλάχιστον θα τον ακούσουν(αν συμφωνήσουν ή όχι άλλο θέμα)!

Όπως είπα αν δεν ενδιαφέρουν εμάς τα θέματα παιδείας κτλ τότε ποιον ενδιαφέρουν?
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by Don Molina »

TiGinetai wrote:Δεν θυμάμαι να έχουν πλακωθεί καμιά φορά..άντε κανά σπρώξιμο(!) σε όσα χρόνια είμαι στη σχολή..
Ρώτα τι γινότανε το 02-03 :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

Don Molina wrote:
TiGinetai wrote:Δεν θυμάμαι να έχουν πλακωθεί καμιά φορά..άντε κανά σπρώξιμο(!) σε όσα χρόνια είμαι στη σχολή..
Ρώτα τι γινότανε το 02-03 :lol:
Ναι παλιότερα ξέρω ότι τα πράγματα ήταν διαφορετικά..(ειδικά πριν το 2000)
Γενικότερα τώρα δεν παίζουν τέτοια πράγματα.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by crouch »

TiGinetai wrote:Θεωρώ πως αν πρέπει να κάνουμε κατάληψη για να υπερασπιστούμε έστω και αυτά που έχουμε ή να διεκδικήσουμε περισσότερα τότε να την κάνουμε και θα είμαι υπερ. Πιστεύω ότι χειρότερο είναι να μην κάνει κάποιος τίποτα παρά το να κάνουμε έστω και αν κάποιος το θεωρεί λανθασμένο. Αν μη τι άλλο αν έχει κάποιος κάποια άλλη μορφή δράσης ας το πει. Νομίζω πως τουλάχιστον θα τον ακούσουν(αν συμφωνήσουν ή όχι άλλο θέμα)!
Εξήγησε λογικά πώς η κατάληψη της σχολής βοηθάει στην υπεράσπιση όσων έχουμε ή στη διεκδίκηση περισσότερων.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by ShadowMech »

Συμφωνω με την απορια του Crouch (welcome back :) ).

Την εχω και γω και παρα πολλοι αλλοι, και οσο και αν την εχω ρωτησει δεν εχω παρει απαντηση που να στηριζεται πανω σε ΛΟΓΙΚΑ επιχειρηματα... (Δηλαδη οχι συναισθηματικα, αξιωματικα, ιδεολογικα κλπ)

Οσο για τη συμμετοχη στα κοινα ειναι κατι που συμφωνω και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος. Και ηταν κατι που προσπαθησα στο 1ο +2ο ετος. Αλλα τιθεται το απλο ερωτημα: Συμμετοχη ανευ ορων? Υπο καθε συνθηκες? Οσο χαυρα και αν ειναι η συνελευση, οσο ανεγγεφαλοι και αν ειναι οι διαλογοι, οσο φασιστικες και αν ειναι οι συμπεριφορες, εγω θα πρεπει και παλι να τα καταπινω και να συμμετεχω? Νομιζω λογικη η απορια...

Το ξερω οτι εισαι λιγο μονος σε αυτο διαλογο TiGinetai, αλλα dont worry λεγε αυτο που σκεφτεσαι, καθε αποψη σεβαστη! :)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση 9/3/2010

Post by TiGinetai »

crouch wrote:
TiGinetai wrote:Θεωρώ πως αν πρέπει να κάνουμε κατάληψη για να υπερασπιστούμε έστω και αυτά που έχουμε ή να διεκδικήσουμε περισσότερα τότε να την κάνουμε και θα είμαι υπερ. Πιστεύω ότι χειρότερο είναι να μην κάνει κάποιος τίποτα παρά το να κάνουμε έστω και αν κάποιος το θεωρεί λανθασμένο. Αν μη τι άλλο αν έχει κάποιος κάποια άλλη μορφή δράσης ας το πει. Νομίζω πως τουλάχιστον θα τον ακούσουν(αν συμφωνήσουν ή όχι άλλο θέμα)!
Εξήγησε λογικά πώς η κατάληψη της σχολής βοηθάει στην υπεράσπιση όσων έχουμε ή στη διεκδίκηση περισσότερων.
Η κατάληψη σημαίνει ότι σταματάμε τις δραστηριότητες μιας σχολής,ενός πανεπιστημίου, ενός σχολείου κτλ.
Ποιες είναι οι δραστηριότητες?
Η εκπαίδευση, η έρευνα κτλ.
Από αυτό σίγουρα ζημιωνόμαστε και εμείς αλλά και το κράτος.(αν μη τι άλλο μην περιμένει κανείς να κερδίσει κάτι χωρίς να θυσιάσει κάτι)
Προς το παρόν η κατάληψη είναι μια μορφή δράσης που έχει δείξει ότι είναι ικανή να φέρει αποτελέσματα. Συνήθως συσπειρώνει τους εκάστοτε ενδιαφερόμενους(φοιτητές στην προκειμένη περίπτωση) στον κοινό σκοπό τους. Άλλοτε μεγαλύτερα άλλο μικρότερα (αποτελέσματα). Αυτό έχει να κάνει και την στάση που κρατάει η εκάστοτε κυβέρνηση.
Μπορείτε να πείτε ότι είναι μια μορφή εκβιασμού όπως οι απεργίες. Αλλά σε αυτόν τον "πόλεμο" όλα επιτρέπονται. Στον εκβιασμό των κυβερνήσεων, ο πολίτης έχει κάθε δικαίωμα να απαντάει με εκβιασμό.
Κανείς δεν είναι φαν των καταλήψεων. Κανείς δεν είναι φαν του να χάνονται μαθήματα. Κανείς δεν είναι φαν του να χάνει από τις διακοπές του.
Έτσι είχε γίνει και το 2006(αλλά και το '91 και κάθε φορά που χρειάστηκε με λίγα λόγια). Νομίζω πως οι 410+ καταλήψεις σχολών(και 1000+ σχολεία τότε) είχαν δώσει απάντηση. Αν αυτό δεν γινόταν με καταλήψεις, δεν ξέρω πως αλλιώς θα ήταν δυνατό να δωθεί μια τέτοια απάντηση εναντίον των κυβερνώντων που ουδέποτε δεν μας ρώτησαν για κάτι που μας αφορά άμεσα(λες και το κάνουν ποτέ!).

Όπως είπα δεν ξέρω αν είναι το σωστότερο αυτό. Όμως εφόσον αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική(μην πει κανείς για διαλόγους..οι διάλογοι πάντοτε ήταν στημένοι.) που να μοιάζει ικανή να εξυπηρετήσει τον σκοπό μας τότε προφανώς θα επιλέξω αυτό που θεωρώ καλύτερο.

Ξέρω ότι η απάντηση μου δεν σας κάλυψε. Δεν ήταν καν αυτός ο σκοπός μου. Δεν πόσταρα για να είμαι απολογητής κανενός. Είπα την σκέψη μου όσο καλύτερα μπορούσα και αν μη τι άλλο ξαναλέω πως θεωρώ καλύτερο να κάνει κάτι κάποιος έστω και λάθος παρά να μην το κάνει καθόλου.

ShadowMech wrote: Οσο για τη συμμετοχη στα κοινα ειναι κατι που συμφωνω και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος. Και ηταν κατι που προσπαθησα στο 1ο +2ο ετος. Αλλα τιθεται το απλο ερωτημα: Συμμετοχη ανευ ορων? Υπο καθε συνθηκες? Οσο χαυρα και αν ειναι η συνελευση, οσο ανεγγεφαλοι και αν ειναι οι διαλογοι, οσο φασιστικες και αν ειναι οι συμπεριφορες, εγω θα πρεπει και παλι να τα καταπινω και να συμμετεχω? Νομιζω λογικη η απορια...
Προσωπική άποψη είναι πως ναι. Σε ότι κατάσταση και αν βρίσκεται ο σύλλογος, όσο "μάυρα" και αν είναι τα πράγματα πιστεύω πως θα πρέπει να συμμετέχουμε αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο(ότι και αν θεωρεί ο καθένας καλύτερο).
Η απαξίωση και η αδιαφορία έχει χειρότερα αποτέλεσματα. Χειρότερο είναι το να πηγαίνουμε για καφέ και να ερχόμαστε 4:30 να ψηφίσουμε. Χειρότερο είναι το να μην πατάμε καθόλου(και δεν εννοώ για μερικές φορές που μπορεί να μην πάει κάποιος). Και μετά οι περισσότεροι από εμάς έχουμε το θράσος να κατηγορούμε τους άλλους.
Ίσως είναι καλύτερο να πάει κάποιος σε μια συνέλευση και να ψηφίσει λευκό παρά να μην πάει καθόλου.

ShadowMech wrote:Το ξερω οτι εισαι λιγο μονος σε αυτο διαλογο TiGinetai, αλλα dont worry λεγε αυτο που σκεφτεσαι, καθε αποψη σεβαστη! :)
Shadow ουσιαστικά επιλογή μου ήταν. Ήξερα εξαρχής ότι θα έχω να αντιμετωπίσω τους περισσότερους. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ακούγονται όλες οι απόψεις. Απλά το μόνο που είπα στο τέλος ήταν να μην αρχίσουμε τις ειρωνίες και τις προσωπικές επιθέσεις για ευνόητους λόγους.


crouch wrote:Αυτό το λένε σχεδόν αποκλειστικά αυτοί που εντέλει ψηφίζουν κατάληψη.
Αν η απορία σου ήταν αν ψηφίζω ή όχι εαακ, η απάντηση είναι ότι ναι συνήθως ψηφίζω εαακ. Γιατί θεωρώ πως είναι η καλύτερη δυνατή πρόταση και πιστεύω πράγματι πως δεν θα έπρεπε να είναι το θέμα μας "ανοιχτή-κλειστή σχολή" αλλά το θέμα μας θα έπρεπε να είναι τα εκπαιδευτικά ζητήματα(μεταρρυθμίσεις, νόμοι πλαίσιο, κολλέγια), φυσικά τα ζητήματα σχολής αλλά και γενικότερα διάφορα ζητήματα του επαγγέλματος που μπορεί να μας ενδιαφέρουν(όπως εξετάσεις-επαγγελματικά δικαιώματα κτλ). Το να πηγαίνουμε εξαρχής στο ανοιχτή-κλειστή σχολή σίγουρα δεν εξυπηρετείτε τίποτα από αυτά. Πρώτα θα έπρεπε να συζητάγαμε για τα παραπάνω ζητήματα και στο τέλος να αποφασίζαμε ποιο δρόμο θα ακολουθούσαμε. Με αυτό που γίνεται τώρα πολλοί δεν ξέρουν ούτε καν τι είναι νόμος πλαίσιο, τι είναι κολλέγια(καλά οκ αυτό λογικά το ξέρουν!) ή σε τι φάση βρίσκονται όλα αυτά.
Δεν τα βλέπω κόκκινα, πράσινα ή μπλε τα πράγματα. Φυσικά βλέπω και τα καλά και τα κακά της σχολής γενικότερα. Διαλέγω ότι θεωρώ πως με συμφέρει καλύτερα εμένα αλλά και τους άλλους με την έννοια ότι η παιδεία δεν είναι ένα θέμα που αφορά μόνο εμάς. Θα περάσουν πολλές γενιές από τα θρανία. Και θα πάρουν ότι τους αφήσουμε.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”