Πατέντες

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Πατέντες

Post by Don Molina »

Οι πατέντες οι ακριβές δικαστικές διαμάχες και οι ακόμα ακριβότεροι συμβιβασμοί είναι αυτοί που επιβάλλουν την πρόοδο διά του ανταγωνισμού.

Καλά κάνουν και αναγκάζουν ο ένας τον άλλον να βρίσκει ο καθένας διαφορετικές προσεγγίσεις στα ίδια θέματα/προβλήματα.

Οι άνθρωποι που δεν το καταλαβαίνουν αυτό και νομίζουν ότι είναι απλά για την καύλα των εταιρειών, δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το product design, πώς προχωράει ένα σχέδιο και πώς επιτυγχάνεται πρόοδος. Είναι απλά καρτσαπλιάδες που μέχρι πρότινος πετάγανε γνώμες σε βιντεάκια του YouTube και πρόσφατα αποφοίτησαν σε σχολιαστές Facebook και ελληνικά blogs...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by castiel »

δεν καταντάει λίγο κουραστικό από ένα σημείο και μετά? ή too much για να γίνεται θέμα στους χρήστες? προσωπικά έχω ψιλοβαρεθεί να διαβάζω έστω και τους τίτλους και σπάνια πλέον μπαίνω στον κόπο να διαβάσω κάτι παραπάνω για αυτά τα θέματα... αυτό απλώς μου κίνησε την περιέργεια γιατί είναι η πρώτη φορά που η google αποκτάει πιο ενεργητικό ρόλο σε τέτοιες διαμάχες.. (νομίζω μια αλλη ενεργεια ηταν η παραχώρηση πατεντων σε htc ή samsung)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by Don Molina »

1) H Google στο συγκεκριμένο θέμα, απλά δεν είπε όχι. Δεν έβαλε την Motorola να παίξει μπουνιές. Έχει περισσότερα πράγματα να κάνει από micromanagement σε μία εταιρεία με ιστορία και σοβαρή παρουσία στον χώρο της.

2) Το αν είναι κουραστικό είναι άλλο και τετριμένο θέμα. Σημασία έχει να περιορίζεται ο κάθε μηχανικός για να μπορεί να λύνει τα ίδια προβλήματα με καινούριους τρόπους. Πολλές εταιρείες αποφεύγοντας για παράδειγμα το ξεκλείδωμα του iOS με το σύρσιμο, έχουν φτιάξει απείρως χρηστικές lock screens με άμεση πρόσβαση σε εφαρμογές, πιο ευφάνταστους τρόπους ξεκλειδώματος κλπ. Αν έβγαινε κάποιος κι έλεγε fuck patents, do what you want, όλοι θα φτιάχνανε iPhone look alikes γιατί πούλαγε στην αρχή και το Android ενώ ξεκίνησε διαφορετικό θα συνέκλινε στον ανταγωνιστή του. Ούτε θα έφτανε το 50% market share που έχει τώρα, ούτε εμείς θα απολαμβάναμε πραγματικά γαμάτα προϊόντα. Θα είχαμε μία μαλακία που κάποτε πούλησε γιατί άρεσε σε μία κρίσιμη μάζα early adopters, και βόλεψε τους κατασκευαστές και θα μέναμε χωρίς επιλογές.

Μπορεί το όλο "τσίρκο" λοιπόν να σου φαίνεται κουραστικό, αλλά είναι ο λόγος για τον οποίον μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σήμερα.


Competition fucking works, embrace it.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by bilon »

δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το product design, πώς προχωράει ένα σχέδιο και πώς επιτυγχάνεται πρόοδος.
Οι εταιρίες δηλαδή, κάνουν μηνύσεις έχοντας στο μυαλό τους την τεχνολογική πρόοδο και την προσφορά στην ανθρωπότητα;
Δε νομίζω. Μάλλον να εξαλείψουν τον ανταγωνισμό θέλουν, και να κερδίσουν ότι μπορούν απο τη δικαστική τους νίκη.
Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να προοδεύσεις γρηγορότερα έχοντας τη δυνατότητα να πάρεις αυτό που σκέφτηκε ο άλλος και να το πας δυο βήματα παραπέρα. Το να κάνω εγώ κάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να απαγορεύω να το κάνει κάποιος άλλος με παρόμοιο, μπλοκάρει την εξέλιξη του προϊόντος - δεν την προωθεί. Εάν χρειάζεται να βρεθούν εναλλακτικές μέθοδοι, θα βρεθούν έτσι κι αλλιώς.
Πάντως, όπως και να χει, είναι ξευδαίσθηση να θεωρείς οτι το κάνουν για την εξέλιξη και όχι για την τσέπη τους...
Last edited by bilon on Fri Jan 27, 2012 1:11 am, edited 2 times in total.
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by boutsi »

Don Molina wrote:Οι πατέντες οι ακριβές δικαστικές διαμάχες και οι ακόμα ακριβότεροι συμβιβασμοί είναι αυτοί που επιβάλλουν την πρόοδο διά του ανταγωνισμού.

Καλά κάνουν και αναγκάζουν ο ένας τον άλλον να βρίσκει ο καθένας διαφορετικές προσεγγίσεις στα ίδια θέματα/προβλήματα.

Οι άνθρωποι που δεν το καταλαβαίνουν αυτό και νομίζουν ότι είναι απλά για την καύλα των εταιρειών, δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το product design, πώς προχωράει ένα σχέδιο και πώς επιτυγχάνεται πρόοδος. Είναι απλά καρτσαπλιάδες που μέχρι πρότινος πετάγανε γνώμες σε βιντεάκια του YouTube και πρόσφατα αποφοίτησαν σε σχολιαστές Facebook και ελληνικά blogs...
Like+

Μπορεί να μην το κάνουν για την ανθρωπότητα, αλλά έτσι λειτουργούν κάποιοι μηχανισμοί που οδηγούν στην βελτίωση των προιόντων που παράγονται, άρα και στην καλύτερη ικανοποίηση των αναγκών μας. Η ανταγωνιστικότητα δεν είναι έγκλημα...μία βόλτα στο ebay ή στο amazon πιστεύω μπορεί να πείσει.

Για παράδειγμα, μετά την απελευθέρωση του τηλεπικοινωνιακού κλάδου στην Ελλάδα μπορώ σήμερα να τηλεφωνώ στην Αμερική χωρις να κινδυνεύω να κλειστώ στη φυλακή απο τα χρέη. Αυτό ήταν αποτέλεσμα της ανταγωνιστικότητας που δημιουργήθηκε μεταξύ των εταιριών που δραστηριοποιήθηκαν στον χώρο.

Η θεώρηση του ανταγωνισμού ως όπλο του καπιταλισμού ενάντια στις εργαζόμενες μάζες, είναι μια προσέγγιση που μόνο πίσω μπορεί να μας πάει. Ας μην κατηγορούμε το μαχαίρι για τον φόνο, αλλά τον άνθρωπο που το χρησιμοποίησε για αυτό το σκοπό.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by Adamaklas »

bilon wrote:
Οι εταιρίες δηλαδή, κάνουν μηνύσεις έχοντας στο μυαλό τους την τεχνολογική πρόοδο και την προσφορά στην ανθρωπότητα;
Δε νομίζω.
Σε περιοδο πολεμου αναπτυχθηκε στο μεγιστο ο κλαδος της μηχανικης, βγηκαν τρομερες ευφεβρεσεις και η ανθρωποτητα καρπωνεται απο αυτα++++κλπκλπ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι συνιστωσες των πολεμιων δεν κοιτουσαν το καλο της ανθρωποτητας................................................

Κανε την συσχετιση με τα προηγουμενα και μολις καταλαβες τι γραφει ο μολινα !!!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by ShadowMech »

bilon wrote:
δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το product design, πώς προχωράει ένα σχέδιο και πώς επιτυγχάνεται πρόοδος.
Οι εταιρίες δηλαδή, κάνουν μηνύσεις έχοντας στο μυαλό τους την τεχνολογική πρόοδο και την προσφορά στην ανθρωπότητα;
Δε νομίζω. Μάλλον να εξαλείψουν τον ανταγωνισμό θέλουν, και να κερδίσουν ότι μπορούν απο τη δικαστική τους νίκη.
Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να προοδεύσεις γρηγορότερα έχοντας τη δυνατότητα να πάρεις αυτό που σκέφτηκε ο άλλος και να το πας δυο βήματα παραπέρα. Το να κάνω εγώ κάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να απαγορεύω να το κάνει κάποιος άλλος με παρόμοιο, μπλοκάρει την εξέλιξη του προϊόντος - δεν την προωθεί. Εάν χρειάζεται να βρεθούν εναλλακτικές μέθοδοι, θα βρεθούν έτσι κι αλλιώς.
Πάντως, όπως και να χει, είναι ξευδαίσθηση να θεωρείς οτι το κάνουν για την εξέλιξη και όχι για την τσέπη τους...
Και τα αρσενικα που σφαζονται μεταξυ τους για το ποια θηλυκια θα μαμησουν, ή τα σαρκοφαγα που τελικα τρωνε το πιο αργο και αδυναμο θυραμα θελουν απλα να μαμησουν και φανε. Κανενα τους δεν εχει κανενα Δαρβινο στο μυαλο του, ομως τον επιβεβαιωνουν.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by bilon »

Ωραία, να ξεκαθαρίσω τη θέση μου πιο αναλυτικά γιατί μου φαίνεται το παρεξηγήσατε λίγο.

Για αρχή, θεωρώ οτι ο ανταγωνισμός, εν γένει, δεν είναι δράση προς αποφυγή, και όντως βάσει αυτού έχουμε δει λαμπρά επιτεύγματα σε πολλούς τομείς. Αυτό όμως έχει και τα όρια του. Θα διαχώριζα διαφόρων ειδών ανταγωνισμούς, κάποιοι εκ των οποίων μπορεί να είναι παραγωγικοί, ενω άλλοι να έχουν χάσει τη σωστή κατεύθυνση. Το οτι τα μόνα παραδείγματα που φέρατε για να μου αποδείξετε το αντίθετο ήταν ο πόλεμος και η ζούγκλα, ενισχύει τη θέση μου. Θα περίμενα περισσότερα απο όντα που μπορούν να σκεφτούν κοινωνικά και να δράσουν συλλογικά (τους ανθρώπου προφανώς εννοώ), αν και τελικά μπορεί κι εμείς οι ίδιοι να είμαστε κτήνη. Και συμφωνώ απόλυτα με το
Ας μην κατηγορούμε το μαχαίρι για τον φόνο, αλλά τον άνθρωπο που το χρησιμοποίησε για αυτό το σκοπό.
αρκεί να γνωρίζουμε πότε κάνουμε το φόνο, που παρεπιπτώντος εμφανίζεται και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρατε.

Όσο για τις πατέντες, δε μπορώ να ισχυριστώ ότι στο 100% των περιπτώσεων εμποδίζουν την δημιουργικότητα, αλλα θεωρώ οτι σ' ένα μεγάλο μέρος τους, τη μπλοκάρουν. Θεωρώ οτι, το να θέτω φραγμούς σε εφαρμογές που μπορεί να σκέφτηκε κάποιος άλλος, μόνο και μόνο επειδή εγώ στο σκέφτηκα πρώτος δε μας βοηθάει να προχωρήσουμε. Όταν βρισκόμαστε σε προσωπικό επίπεδο, δε νομίζω πως κάποιος έχει αντίρρηση να χρησιμοποιήσει ή να δόσει την πληροφορία στον άλλον και να παράγουμε κάτι καλύτερο μαζί...όταν όμως το επεκτείνουμε στις επιχειρήσεις και πλεόν μπαίνουν ισχύρα κεφάλαια στο παιχνίδι, εμφανίζεται αυτή η κρυψήνοια και η απαγόρευση, και αναρωτιέμαι απο που τελικά πηγάζει αυτό. πείτε μου εσείς...

Τώρα, μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε. Η Amazon, που όλοι θαυμάζουμε-και δικαίως (δεν ειρωνεύομαι)- για το ανεξάντλητο στοκ της, για τις γρήγορες μεταφορές, για τις φθηνές τιμές κλπ κλπ, τι κάνει για να είναι τόσο ανταγωνιστική τελικά;
Διάβασα οτι πρόσφατα αποκαλύφθηκαν τα εξής σε σχέση κάτι εγκαταστάσεις της στο Lehigh Valley:
οι εργαζόμενοι στις αποθήκες δουλεύουν σε θερμοκρασίες εως 45C, τιμωρούνται σωματικά άμα τους συμβεί κάτι (πχ. λυποθημία) ή ελλατώσουν το ρυθμό εργασίας τους, σ ένα τέτοιο υπέροχο περιβάλλον εργασίας, και διαφορα άλλα απάνθρωπα πράγματα. Και όλα αυτά στο βωμό του ανταγωνισμού.
Competition fucking works, embrace it.
Μπορεί να λειτουργεί για εσένα, αλλά μην πιστεύεις οτι λειτουργεί για όλους - είναι λιγό θέμα τύχης αυτό.

Με παρόμοιο τρόπο, ίσως έχετε ακούσει για την αλυσίδα παραγωγής στη Foxconn οπου συναρμολογούνται προϊόντα της apple, ipad iphone κ.α. Εκεί, λόγω συνθηκών εργασίας, ψυχολογικής-σωματικής πίεσης έχουν σημειωθεί 20 αυτοκτονίες ήδη, απο εργάτες που πηδούσαν απο τα μπαλκόνια της εταιρίας. Προφανώς αυτά έχουν αποσιωπηθεί. Τι έκανε η Foxconn λοιπόν για να βοηθήσει σε αυτό το πρόβλημα. ΕΒΑΛΕ ΔΙΧΤΥΑ! ΝΑΙ ΝΑΙ! ΔΙΧΤΥΑ! Ας πηδάνε δηλαδή, αλλα μη σκοτώνονται κιόλας οι άνθρωποι και μας κατηγορήσουν.

Επαναλαμβάνω οτι δεν είμαι κατά του ανταγωνισμού ως έννοια, και ποιός είμαι εγώ για να τον ανταγωνιστώ εξάλλου, αλλα καλό θα ήταν να μη βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα και απόλυτα - λειτουργεί αρα τον θέλω - μας έχει πάει μπροστά - μπορεί να μου ικανοποιήσει όλες τις ανάγκες και δε βλάπτει κανέναν.
Υποτίθεται οτι μας διδάσκουν να έχουμε μια ανθρωπιστική συνείδηση πίσω απο αυτά που κάνουμε, και προσωπικά, απο τον εαυτό μου θα ήθελα να μην την προσπερνώ έτσι, χωρίς καν να το σκεφτώ.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Πατέντες

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 1:52 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: H Google αγοράζει την Motorola Mobility για 12,5 δις δολ

Post by Don Molina »

Εμείς παίζουμε μπάλα, κι εσύ την στέλνεις στο πέρα πάρκο ωσάν homerun στο Fenway...

Τι σχέση έχουν όλ' αυτά που έγραψες με τις πατέντες και την προστασία της διάνοιας και την πνευματικής ιδιοκτησίας? Και μάλιστα όχι της πολιτισμικής/καλλιτεχνικής, αλλά της καθαρά τεχνικής κι απόλυτα μετρήσιμης.

Και παρ' ότι είσαι εκτός θέματος, είσαι και εκτός πραγματικότητας ξεχνώντας βασικά πράγματα και διαβάζοντας/μαθαίνοντας/αναφέροντας ότι βολεύει τον συλλογισμό σου.

Κάθεσαι και μου λες ότι ο ανταγωνισμός δεν δουλεύει για όλους, προφανώς εννοώντας τους εργαζόμενους στις εταιρείες. Σου απαντώ λοιπόν, ότι υπάρχουν εξαιρετικά ανταγωνιστικά μαγαζιά που πραγματικά έχουν τους εργαζομένους σε παράδεισο. Η Ferrari έχει σταθερή κερδοφορία, οι λίστες αναμονής της φτάνουν τα 2 χρόνια πλέον (πιο ανταγωνιστικό απ' αυτό δεν υπάρχει) και το εργοστάσιο θεωρείται ο καλύτερος χώρος εργασίας στον κόσμο. Πρόσεχε, το εργοστάσιο. Να μην μιλήσουμε καν για το πως φέρεται σε μηχανικούς και στελέχη...
Και βέβαια πανταχού πληρούσα σε τέτοιες κουβέντες η Google, που έχει φτιάξει ένα software engineer's playground και η παραγωγικότητα και ανταγωνιστικότητά της είναι ασύλλυπτη.

ΟΚ, υπάρχει κόσμος που προτιμά να κάνει δουλειές αλλιώς, με μαστίγιο και κοπάνημα. Αυτοί επειδή δεν είναι ανταγωνιστικοί και ο μόνος τρόπος να γίνουν είναι να στίψουν τους υπαλλήλους. Αυτό δεν είναι θέμα του "ανταγωνισμού" όμως, είναι θέμα του εκάστοτε καταστήματος και του τρόπου που έχει βρει για να ζήσει/γαμήσει/επιβιώσει/κλείσει/whatever.


Σε κάθε περίπτωση για μένα τον καταναλωτή, που χρειάζομαι να έχω υπηρεσίες και προϊόντα, ο ανταγωνισμός και οι περιορισμοί με βολεύουν. Η Apple δεν μοιράζεται τον τρόπο με τον οποίο λύνει τα πρόβληματά της, και γι' αυτό οι άλλοι δεν μένουν σε αυτόν, αλλά πάνε παρακάτω και βρίσκουν καλύτερο. Αργότερα η Apple απαντά κ.ο.κ. Και τελικά έχουμε πρόοδο.

Το open source καλό είναι, αλλά σε βιομηχανικές κλίμακες καταναλωτικών προϊόντων δύσκολο στην υλοποίηση και απορρόφησή του.


Μην εκφέρετε απόψεις λυκείου όταν είστε μηχανικοί εν τη γενέσει. Υποτιμάτε τον εαυτό σας :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”