SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by Kuchiki_Byakuya »

rest_in_pieces wrote:Βασικά αν αυτά που ξερνάει το hollywood είναι πίπες, ας μην τα βλέπουμε.
Προφανώς και εσύ καταλαβαίνεις ότι για κάθε έναν που κάνει πράξη την δυσαρέσκειά του υπάρχουν άλλοι πέντε που δεν την καταλαβαίνουν καν και άλλοι πέντε που δεν την κάνουν πράξη (για διάφορους λόγους και πιστεύω, έτσι με μια πρόχειρη σκέψη, ότι είναι η συνήθεια και μερικώς η ανάγκη). Μακάρι να γινόταν και εμείς οι καταναλωτές να δείχναμε τα δόντια μας σε όσους μας δίνουν μαλακίες.
rest_in_pieces wrote:Διάολε όμως κοίτα τι βάλανε στην σελίδα του megaupload!! ΦΟΒΑΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑ!!!!
http://www.megaupload.com/
Κανέναν άλλον αετό δεν είχαν να βάλουν; Η ηλεκτρική καρέκλα που είναι;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
jakkynto
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 120
Joined: Thu Nov 11, 2010 3:12 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by jakkynto »

Καλά πως το κατεβάσανε το megaupload?!!...δεν έχει ψηφιστεί ο νόμος...εκτός αν οι υπάρχοντες νόμοι τους επιτρέπουν να κάνουν κάτι τέτοιο...
μάλλον το έκαναν για να δείξουν και καλά τις διαθέσεις τους..
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by castiel »

όχι, δεν έχει σχέση με τον νόμο.. ίσως απλώς να ήταν μια επίδειξη δύναμης, ότι ακόμα και χωρίς το sopa μπορούν να ρίξουν τις σελίδες...

το megaupload ουσιαστικά φιλοξενούσε στους server του πειρατικό υλικό.. εκεί στηρίζονται φαντάζομαι για να το ρίξουν...
το θέμα βέβαια είναι ότι αυτό δεν το ανέβαζε ο ιδιοκτήτης των server, αλλά οι χρήστες που "ενοίκιαζαν" τον χώρο.. με βάση αυτή τη λογική δεν έπρεπε να κλείσει το site, αλλά να τιμωρηθούν οι χρήστες που ανέβαζαν το πειρατικό υλικό. αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, γιατί μιλάμε για εκατομμύρια χρήστες, σε όλο το κόσμο.
γιατί αυτοί που έχουν το megaupload δεν μπορούν να τιμωρηθούν? γιατί πολύ απλά δεν είχαν το δικαίωμα να ελέγχουν τα αρχεία των χρηστών.. είναι προσωπικά δεδομένα, προσωπικά αρχεία.. μπορεί εγώ να είχα νοικιάσει χώρο εκεί για να ανεβάζω τα αρχεία τις εταιρείας μου, και να τα μοιράζομαι με τους συναδέλφους μου. γιατί να πρέπει αυτά τα αρχεία να τα βλέπει και κάποιος εργαζόμενος στην megaupload? και ποιος μου εγγυάται την εχεμύθεια του?
έχω την εντύπωση πώς αν ένα αρχείο γινόταν report, τότε το κατέβαζαν, δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως για το πότε γινόταν report.
όπως διάβαζα και σε άλλο φόρουμ, αν εγώ νοικιάσω το σπίτι μου σε κάποιον και αυτός πουλάει ναρκωτικά, ποιον πρέπει να πάνε μέσα?

γενικά, υπάρχει και το δεδικασμένο το rapidshare, που ήταν παρόμοια περίπτωση, οπότε μάλλον κλάιν μάιν η υπόθεση, εκτός αν μου διαφεύγει εμένα κάτι και στηριχτούν αλλου
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by Kuchiki_Byakuya »

Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by bilon »

Έτσι όπως μου φαίνεται η εξέλιξη του θέματος, η αντανακλαστική μου εντύπωση είναι οτι οι φορείς αυτοί (SOPA PiPA και klein mein-που παρεπιπτώντως παίρνουν μια εξουσία που δεν τους έδοσε κανείς) ξεκινάνε έναν πόλεμο που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ. Όσο και να προσπαθήσουν να καταπνίξουν τη διακίνηση ένας τέτοιου όγκου πληροφοριών, ιδεών, τέχνης, κριτικών, απόψεων και πολλά άλλα δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουν. Είναι σα να είσαι στο αμαζόνιο με ένα πριόνι και να θες να τον απαλλοτροιώσεις...Δυστυχώς, φίλε μου.
Δεν ξέρω ποιοι πίστεψαν εξαρχής οτι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο, αλλα νομίζω οτι πλέον μετά απο αυτή την ιστορία ακόμα και οι προτοστάτες έχουν οσφριστεί οτι πέσανε σε τείχος.
Προσωπικά θεωρώ τη δημιουργία του ίντερνετ ένα σταθμό για την ανθρωπότητα, κι ένα έργο το οποίο θα είναι αξιομνημόνευτο και ζωντανό μετά απο εκατοντάδες χρόνια. Κατά ένα τρόπο, είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται και διογκώνεται, χωρίς να μπορεί κάποιος να δηλώσει οτι ασκεί δραστική επιρροή πάνω του - αλλά ταυτόχρονα μπορούν όλοι. Ποτέ ξανά στην ανθρωπότητα δεν ήταν τόσο "εκρηκτική" η διάδοση της πληροφορίας - μπορείς πλέον αμέσως να μάθεις τι θα μπορούσε να σκέφτεται ένας άνθρωπος στην άλλη άκρη του κόσμου.
Δια ταύατα δε νομίζω οτι κάποιος μπορεί να το περιορίσει έτσι απλά, χωρίς να συλλάβει τα 2+ δις στον κόσμο, που το χρησιμοποιούν. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσουμε τον κεντρικό διακόπτη (βλέπε επισόδειο southpark, για όποιον καταλαβαίνει :P)

Σε σχέση με την πνευματική ιδιοκτησία τώρα. Απο τη στιγμή που ενας καλλιτέχνης δημιουργεί ένα έργο και το διαθέτει στο κοινό, θεωρώ αυτονόητο οτι μπορεί να το ακούσει ή να το δει ή να το χρησιμοποιήσει ο οποιοσδήποτε. Πιστεύω οτι είναι λανθασμένο που αρκετοί, αντανακλαστικά αποδέχονται οτι η χρήση ενός "προϊόντος" που προέκυψε απο αγνή κάβλα (η τέχνη εξ'ορισμού δηλάδη) μεταφράζεται σε ένα χρηματικό αντίτιμο. Αν πάλι το πιστεύει και ο ίδιος ο "καλλιτέχνης" θεωρώ οτι έχει χάσει την ουσία αυτού που κάνει οπότε και πάλι πειρατία στη μούρη του!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by castiel »

Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by Kuchiki_Byakuya »

Μια χαρά δουλεύει η προπαγάνδα. Μετά θα το παρουσιάσουν ως τετελεσμένο και ως νόμιμο.

Μας έχουν σπουδάσει οι πούστηδες. Και εμείς κοιμόμαστε τον ύπνο του μαλάκα.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by castiel »

:(
btjunkie.JPG
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by castiel »

Ασύμβατα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία τα φίλτρα κατά της πειρατείας στα social networks

Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο έκρινε ότι οι ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης δεν πρέπει να ενσωματώνουν φίλτρα που έχουν ως στόχο τον αποκλεισμό του "πειρατικού" περιεχομένου. Η απόφαση αυτή έρχεται λίγους μόνο μήνες μετά από μια παρόμοια ετυμηγορία.

Το δικαστήριο έκρινε ότι αυτά τα φίλτρα περιορίζουν το δικαίωμα έκφρασης των πολιτών και δε άρα μπορούν να ισχύουν by default στις υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης και συναφείς ιστοσελίδες.

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι στην Ευρώπη δε μπορούν να υιοθετηθούν ρυθμίσεις τύπου SOPA και PIPA που προβλέπουν εκτεταμένη λογοκρισία στο Internet με απώτερο στόχο την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας. Ωστόσο, τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο, καθώς είναι βέβαιο ότι οι εταιρείες θα αναζητήσουν "παραθυράκια" για να παρακάμψουν τις αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου.
Πηγή: electronista
http://e-pcmag.gr/news/asumbata-me-tin- ... l-networks
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: SOPA/PIPA: Το Internet αλλάζει...

Post by Kuchiki_Byakuya »

Λέει ενδιαφέροντα πράγματα.

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=11956
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”