Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Δωρεαν online Μαθηματα του Stanford!

Post by Kitharistas »

Η αντίδραση ήταν αυτή ακριβώς που περιγράφει ο Σπύρος...
Spyrοs wrote:Image
Rock on buddies...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεαν online Μαθηματα του Stanford!

Post by Kuchiki_Byakuya »

Όντως τώρα το είδα και εγώ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Λοιπόν, επειδή μου το ζήτησε ένα παιδί και εν καιρώ αρχίζουν για τα καλά τα μαθήματα, ας συνοψίσουμε.

Υπάρχει μια πλατφόρμα η https://www.coursera.org όπου διάφορα πανεπιστήμια (Michigan, Stanford, Berkeley), έχουν ανεβάσει πολλά μαθήματα για όλα τα ενδιαφέροντα. Εγώ έχω πάρει Analysis and Design of Algorithms, Machine Learning, Game Theory. Αλλά έχει διάφορες επιλογές ανάλογα με τα γούστα.

Ένας ερευνητής καθηγητής του Stanford παραιτήθηκε και έκανε το http://www.udacity.com/, όπου και εκεί έχει πολύ ωραία πράγματα και με πολύ έξυπνο τρόπο διδασκαλίας και αρκετά σύγχρονη λογική σε όλο το κόνσεπτ των μαθημάτων. Όπου υπάρχουν μαθήματα όπως Programming a Robotic Car, Building a Search Engine και άλλα. Έχουν ανακοινωθεί άλλα μαθήματα όπως Web Application Engineering, Programming Languages, Applied Cryptography. Επίσης κατά τον Απρίλιο αρχίζουν πάρα πολλά μαθήματα όπως Computation Theory, Algorithms and Data Structures (αυτά έχω βάλει στο μάτι εγώ τουλάχιστον). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν είναι ένας τρελός που του τη βάρεσε και έκανε ένα σάιτ για να κάνει την κάβλα του. Το όλο εγχείρημα υποστηρίζεται από venture capitalists και από πολλές εταιρείες, που φυσικά θέλουν να ανεβάσουν τζάμπα το επίπεδο μπας και βρουν εργαζόμενους. Πολλά μαθήματα από τα πάνω γίνονται από ανθρώπους (chief, executive και τέτοια) της Google.

Επίσης για τους πολύ καυλωμένους υπάρχει το http://academicearth.org/

Δεν το έχω ψάξει σχεδόν καθόλου αλλά είμαι σίγουρος ότι αξίζει είναι το mitx.

Θάνο, δεν πιστεύω να έχεις παράπονο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by boutsi »

arigato
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Και ξέχασα και το ocw (open course ware) του MIT. Στην ουσία είναι οι σημειώσεις, οι εργασίες και τέτοια των μαθημάτων. Εγώ έχω ανοίξει κάτι με Δυναμική Κατασκευών και Σχεδιασμό Μηχανών.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Στο https://www.coursera.org/ ξεκινούν 5 καινούρια μαθήματα. Όλα στις 23 Απριλίου, την Δευτέρα. Επίσης όλα είναι από το Stanford. Ακομα στην ίδια σελίδα μπορείτε να δείτε και μαθήματα που έχουν ξενινήσει αλλά μπορείτε ακόμα να γραφτείτε κανονικά. Τα 5 φρέσκα μαθήματα είναι:

1. Automata
2. CS 101
3. Compilers
4. Introduction to Logic
5. Machine Learning

Ακόμα θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό η συνέχεια του μαθήματος Ανάλυσης Αλγορίθμων, Design and Analysis of Algorithms II.
To πρώτο μέρος εδώ https://class.coursera.org/algo/class/index


Ακόμα εδώ είστε ρε;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Μην ξεχνάμε και το http://www.udacity.com/courses. Μια πολύ ωραία προσπάθεια από ανθρώπους σαν και εμάς, που αγαπούν την γνώση.

Ξαναρχίζουν οι δύο αρχικές σειρές μαθημάτων για όσους δεν πρόλαβαν ή το έμαθαν αργά.

1.Building a search engine
2.Programming a Robotic Car

Το δεύτερο (πού ήταν απλά φοβερό) είναι Τεχνητή Νοημοσύνη στην Ρομποτική.

Ακόμα αρχίζουν άλλες 4 σειρές μαθημάτων:
1.Design of Computer Programs
2. Web application Engineering
3. Programming Languages
4. Applied Cryptography

Εγώ γράφτηκα στο Design of Computer Programs το οποίο δείχνει αρκετά ενδιαφέρον και ο διδάσκων είναι πολύ καλός.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by SlasherG »

Kuchiki_Byakuya wrote:Μην ξεχνάμε και το http://www.udacity.com/courses. Μια πολύ ωραία προσπάθεια από ανθρώπους σαν και εμάς, που αγαπούν την γνώση.

Ξαναρχίζουν οι δύο αρχικές σειρές μαθημάτων για όσους δεν πρόλαβαν ή το έμαθαν αργά.

1.Building a search engine
2.Programming a Robotic Car

Το δεύτερο (πού ήταν απλά φοβερό) είναι Τεχνητή Νοημοσύνη στην Ρομποτική.

Ακόμα αρχίζουν άλλες 4 σειρές μαθημάτων:
1. Design of Computer Programs
2. Web application Engineering
3. Programming Languages
4. Applied Cryptography

Εγώ γράφτηκα στο Design of Computer Programs το οποίο δείχνει αρκετά ενδιαφέρον και ο διδάσκων είναι πολύ καλός.
Για τα δύο πρώτα, δεν ξανααρχίζουν, απλά είναι ανοιχτά για παρακολούθηση από οποιονδήποτε, με ανοιχτές ημερομηνίες κλπ.

Από τα 4 από κάτω, ενώ ο κουτσίκι παρακολουθεί το 1, για λογική προγραμματισμού και τεχνικές ''γραφής'' προγραμμάτων, εγώ γράφτηκα στα 2 και 4, αρχικές γνώσεις για HTML (περίπου) και περί κρυπτογραφίας στα σάητ και στο Ίντερνετ..
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by ShadowMech »

Εγω απολαυσα (nerd alert) το Design and analysis of algorithms, ηταν μια ωραια εισαγωγη στο θεμα σχεδιασμου και κυριως αξιολογησης αλγοριθμων. :ugeek:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Stanford + Udacity)

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Εγω απολαυσα (nerd alert) το Design and analysis of algorithms, ηταν μια ωραια εισαγωγη στο θεμα σχεδιασμου και κυριως αξιολογησης αλγοριθμων. :ugeek:
Ακριβώς. Πολύ χρήσιμα εργαλεία στην γραφή (reqursive algorithms) και στο να ξέρεις βλέποντας δύο αλγορίθμους να καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί ο καθένας και αν κάνει για τη δουλειά σου για μεγάλα δεδομένα (ειδικά για εμάς που δουλεύουμε με μεγάλα δεδομένα).
SlasherG wrote:Για τα δύο πρώτα, δεν ξανααρχίζουν, απλά είναι ανοιχτά για παρακολούθηση από οποιονδήποτε, με ανοιχτές ημερομηνίες κλπ.
Σόρρυ. Αυτό.
SlasherG wrote:Από τα 4 από κάτω, ενώ ο κουτσίκι παρακολουθεί το 1, για λογική προγραμματισμού και τεχνικές ''γραφής'' προγραμμάτων, εγώ γράφτηκα στα 2 και 4, αρχικές γνώσεις για HTML (περίπου) και περί κρυπτογραφίας στα σάητ και στο Ίντερνετ..
Αυτό που παρακολουθώ εγώ έχει διάφορα hints που χρησιμοποιούνται συνέχεια στη βιομηχανία (που είναι αρκετά χρήσιμα κατά την γνώμη μου από τα λίγα που έχω δει). Επίσης αυτός είναι επισκέπτης καθηγητής και όχι μόνιμος. Είναι άνθρωπος που δουλεύει κανονικά (είναι διευθυντής έρευνας στην Google).
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”