Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Σας "ανάβουν τα λαμπάκια" όταν ακούτε απόφοιτο ΤΕΙ να δηλώνει Μηχανικός?

Ναι
117
67%
Όχι
57
33%
 
Total votes: 174

User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Διάτανος wrote:τι εριστικά κείμενα είναι αυτά ρε φίλε...πραγματικά τσαντίζεσαι όταν τα διαβάζεις

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα α ρε νίκο όταν γράφεις είσαι μεν λακωνικός αλλά απίστευτα περιεκτικός!!!

και από περιέργεια για πες μου, ποιος είναι ποιο εριστικός εγώ οι αυτοί?

Αυτοί που προσπαθούν να ντύσουν τα κείμενα τους με ελλειπή επιχειρήματα ενώ ταυτόχρονα τα περιτυλίγουν με σοβαροφάνεια και δήθεν αντικειμενικότητα υπογράφοντας ως πρόεδροι ενώσεων χωρίς να μπαίνουν στο κόπο να δηλώσουν ότι είναι απόφοιτοι ΤΕΙ και έχουν συμφέρον να προωθούν τέτοιες απόψεις...

Γιατί και γω είμαι φουλ εριστικός και το δηλώνω χωρίς όμως να το παίζω ομοφυλοφιλικά ουδέτερος και τάχα μου δίκαιος...απλά στην παρούσα φάση τυχαίνει να είμαι με την πλευρά που αδικείται και έχω δίκιο...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Διάτανος »

ο κύριος ο δεύτερος ο μαύροφίδης είναι όνομα και πράμα.
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by vAs »

Λakedaimonas wrote:Γιατί και γω είμαι φουλ εριστικός και το δηλώνω χωρίς όμως να το παίζω ομοφυλοφιλικά ουδέτερος και τάχα μου δίκαιος...απλά στην παρούσα φάση τυχαίνει να είμαι με την πλευρά που αδικείται και έχω δίκιο...
+1
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Spyrοs »

Πραγματικά αυτοί πιστεύουν ότι άμα έρθουν στο Πολυτεχνείο θα γ@μήσουν και θα σπείρουν ...
ΟΥΤΕ 1 ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ (Μιλάω στατιστικά, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις :idea: )


Έχω ένα φίλο από ΤΕΙ Υπολογιστικά Συστήματα στον Πειραιά που θα κάνει αίτηση για το ΔΠΜΣ Ρομποτικής του ΕΜΠ και λέει θα μπει χαλαρά επειδή είναι συναφές αντικείμενο και ΗΔΗ κάνει τα μαθήματα που διδάσκουν :shock: Πόσο αφελής?!

ΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΣΕ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (υπεύθυνος του εν λόγω ΔΠΜΣ) ... :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Διάτανος »

Spyros wrote:Πραγματικά αυτοί πιστεύουν ότι άμα έρθουν στο Πολυτεχνείο θα γ@μήσουν και θα σπείρουν ...
ΟΥΤΕ 1 ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ
άμα πέρναγαν φιλοσοφία τι θα έλεγες? χααχαχαχ.προφανώς κάνω χιουμορ.κατά τα άλλα, μαζί σου!
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by eΝy »

Παιδιά είναι καθαρά θέμα επιπέδου σκέψης. Όχι ότι ο βαθμός των πανελληνίων είναι κανάς απόλυτα αξιοκρατικός παράγοντας μέτρησης, αλλά μια άλφα ένδειξη της διαφοράς ανάμεσα στον μαθητή του 19 και του 14 την έχεις. Αν μη τι άλλο ο πρώτος μπορεί να πειθαρχήσει και να συγκεντρωθεί σε αυτό που διαβάζει.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by TiGinetai »

Spyros wrote:ΟΥΤΕ 1 ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ (Μιλάω στατιστικά, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις :idea: )
Εγώ θα διαφωνούσα..

Spyros wrote:ΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΣΕ ΔΕΧΤΕΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (υπεύθυνος του εν λόγω ΔΠΜΣ) ... :roll:
Αυτό είναι αλήθεια..βρήκε τον κατάλληλο καθηγητή.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Spyrοs »

eNy wrote:Παιδιά είναι καθαρά θέμα επιπέδου σκέψης. Όχι ότι ο βαθμός των πανελληνίων είναι κανάς απόλυτα αξιοκρατικός παράγοντας μέτρησης, αλλά μια άλφα ένδειξη της διαφοράς ανάμεσα στον μαθητή του 19 και του 14 την έχεις. Αν μη τι άλλο ο πρώτος μπορεί να πειθαρχήσει και να συγκεντρωθεί σε αυτό που διαβάζει.
Ναι ακριβώς!

Εδώ ο Βουτσινάς μου έχει πει ότι βλέπει μεγάαλη διαφορά μεταξύ του Μηχ.Μηχ. ΕΜΠ που τελείωσε με 7+ και αυτού που τελειώσε με 8+ (όσον αφορά προσόντα για έρευνα - PhD).
Πόσο μάλλον μεταξύ του Μηχ.Μηχ. ΕΜΠ και του ΤΕΙτζή Μηχανολόγου Λάρισας.

Τεσπά εμένα λίγο με κόφτει αλλά είναι τραγικό πόσο τους φουσκώνουν τα μυαλά, και τα blogs/forums τους αλλά και οι ίδιοι οι καθηγητές τους! :ugeek:

PS.
Διδάκτορας - Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας - 2009
Τώρα το είδα αυτό ... το τμήμα και η ημερομηνία ... No Comment ...
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

TiGinetai wrote:
Spyros wrote:ΟΥΤΕ 1 ΜΑΘΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝ (Μιλάω στατιστικά, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις :idea: )
Εγώ θα διαφωνούσα..
Ο Σπύρος μιλάει στατιστικά δεν μιλάει για παιδιά που γουστάρουν το αντικείμενο της μηχανολογίας και εντρυφούν από μόνοι τους βαθύτερα με αποτέλεσμα να αποκτούν πολύ καλές γνώσεις...\

Δηλαδή ρε παναγιώτη είμαστε ίσοι και όμοιοι...

εγώ πάντως σε όποιον με ρωτάει τι να δηλώσει στο μηχανογραφικό του πλέον του λέω ΤΕΙ, όχι επειδή είναι καλύτερα, όχι επειδή κάνουν εργαστήρια(έχω φίλους σε ΤΕΙ και μου έχουν πει για τα εργαστήρια...να τα βράσω είναι) αλλά πολύ απλά ο άνθρωπος θα περάσει ζάχαρη και πλέον δεν υπολείπεται συντεχνιακά κάτι από τους μηχανικούς ούτε μέσα ούτε έξω (engineers δηλώνουν έξω, αν είναι θα σκανάρω και κάτι καρτούλες ΤΕΙτζήδων να δείτε τι γράφουν πάνω...)...οπότε γιατί να αγχώνεται το παιδί, γιατί να ιδρώνει, υπάρχει ο εύκολος δρόμος. Εκτός αυτού θα κάνει και εφηβική ζωή ζωάρα(αναφέρομαι στα λυκειακά χρόνια). Αυτό ακριβώς προτείνω σε γνωστά μου παιδιά που είναι στο λύκειο και έχουν μια Α εξυπνάδα αφού χωρίς διάβασμα βγάζουν 17...why bother δηλαδή...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by maurh_8uella »

Ρε παιδιά διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά θυμάμαι και την Μιμίκου να λέει στο αντίστοιχο video πως είναι ενάντια στην ισοτίμηση του πτυχίου μας με μαστερ για διάφορους λόγους. Μεταξύ άλλων είναι οι ακόλουθοι.

1ον) "Νομικό κόλλημα" στο πώς με έναν τίτλο σπουδών μπορείς να πάρεις 2 πτυχία.
2ον) Θα υπάρξει πρόβλημα με τα μάστερ μονοετούς διάρκειας, δηλαδή θα εξισώνονται με 4 χρόνια σπουδών (3+1) με 5.

Γενικά μπορώ να πω ότι με βρίσκει σύμφωνο και ότι δεν είναι θέμα ουσίας η ισοτίμηση των πτυχίων μας με μάστερ... Μιας και η αγορά εργασίας ξέρει τι ζητάει (αυτό κολλάει και με την διαφορά ΑΕΙ-ΤΕΙ)....

ΥΓ.
Τ.Ε.Ι. --> Τελικά Είμαστε Ίσοι
Α.Ε.Ι. --> Αρχ@δια Είμαστε Ίσοι
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”