Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Σας "ανάβουν τα λαμπάκια" όταν ακούτε απόφοιτο ΤΕΙ να δηλώνει Μηχανικός?

Ναι
117
67%
Όχι
57
33%
 
Total votes: 174

User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by katsimitros »

Ωραία όλα αυτά,αλλά εγώ ξέρω πολλούς στο συγκεκριμένο επάγγελμα όχι με χαρτί ΤΕΙτζή ή ΕΜΠίτη,αλλά χωρίς καν χαρτί...και μάλιστα έχουνε προσφορές για δουλειά,και μάλιστα από το εξωτερικό!

Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι απαρχαιωμένα στην Ελλάδα και κάποια στιγμή θα πρέπει να τα ξαναδούν οι νομοθέτες...για όλους τους κλάδους ομιλώ...

Περί Έλληνα ΤΕΙτζή και εξωτερικού,μια κοπέλα από ΤΕΙ δουλεύει στο μετρό στην Αγγλία και κοπανάει 10χίλιαρα το μήνα. Οπότε αυτά του ότι ο ΤΕΙτζής είναι άχρηστος και μας τρώει τις δουλειές ωραία είναι σε επίπεδο συντεχνίας και συναδελφικότητας αλλά δεν είναι και πολύ ρεαλιστικά...

Αν υπάρχει κάτι που διαφοροποιεί τον ΕΜΠίτη Μηχ. Μηχ. από τον ΤΕΙτζή,είναι το γεγονός ότι αυτοί οι 100-120 που μπαίνουνε κανονικά στη σχολή κάθε χρόνο,για ένα ή δυο έτη (αναλόγως το έτος εισαγωγής) κάτσανε και διαβάσανε,δουλέψανε και στερηθήκανε κάποια πράματα.Αυτό είναι γεγονός και αληθεύει,θα ήτανε ηττοπαθές να μην το αναγνωρίσω.Όλα αυτά όμως,τι σχέση έχουνε με την ελεύθερη αγορά ρε παιδιά;Στον χώρο τον κατασκευών που με το οικιστικό να έχει λυθεί σε μεγάλο βαθμό,τα πράγματα είναι τραγικά...μίλαγα τις προάλλες με εργολάβο μικρής/μεσαίας εμβέλειας,έναν άνθρωπο πανέξυπνο που ξεκίνησε από μαρμαράς και έγινε κατασκευαστής να μου λέει ότι η άδεια του μηχανικού πρέπει επιτέλους να πέσει στο 600άρι...και από μια άποψη δε λέει κάτι παράλογο...με τον υπολογιστή και την τυποποίηση όλα είναι καρμπόν!

Επίσης η όλη κουβέντα,μου θυμίζει καθηγητή που επειδή τέλειωσε μια σχολή πρέπει να διοριστεί στο δημόσιο,γιατρό που επειδή τον ζούνε μέχρι τα 30 του πρέπει να γδύσει οικονομικά όσους ασθενείς-πελάτες έχει για να κάνει την απόσβεσή του κτλπ.

Νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Spyrοs »

Δηλαδή επειδή ο κυρ-Μήτσος ο μπετατζής (και ο κάθε εργολάβος) έχει ανάγκη από γραφειάδες να περνάνε σχέδια στο AutoCAD πρέπει να απαξιωθούν τα δικαιώματα και οι σχολές των Μηχανικών? :ugeek:

Υπερβάλλω εν γνώσει μου, αλλά σκέψου το εξής. Αν εξισωθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα Πολυτεχνειών με ΤΕΙ, τότε γιατί να σκοτωθεί στη δουλειά ο μέσος ΕΜΠίτης για να μπει και να τελειώσει? Για να πάρει 600€? Άρα θα υποβαθμιστεί το επίπεδο σπουδών :!:

Η λύση είναι να αναπτυχθεί η βιομηχανία και η έρευνα όπου χρειάζονται πραγματικά Μηχανικοί (προφανώς και τεχνικοί) γιατί όπως είναι τώρα τα πράγματα, ο κυρ-Μήτσος θα προτιμήσει τον ΤΕΙτζή :|
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by katsimitros »

Η κουβέντα αυτή τραβάει ώρες ολόκληρες,και στο τέλος δε θα βγάλουμε συμπέρασμα,διότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από το δικό του πρίσμα.

Συμφωνώ μαζί σου,ότι σου βγαίνει το λάδι στη σχολή μας,ειδικά αν αφεθείς τους πρώτους καιρούς και μαζευτούνε όλα μετά.Αυτά όμως έναν επιχειρηματία έξω τι τον ενδιαφέρουνε; Με τον καιρό θα καταλάβεις,ότι για να κάνεις ανταγωνισμό σε ελεύθερο επάγγελμα(και παντού,όχι μόνο εδώ) αυτό που παίζει πραγματικά ρόλο είναι οι γνωριμίες και όχι τόσο τα δέκατα του πτυχίου ή ξέρω γω τι άλλο.Η γνωριμία σε μπάζει στην πιάτσα,στην πιάτσα μαθαίνεις τη δουλειά,και στην πιάτσα κτίζεις το όνομά σου.

Δηλαδή εσύ αύριο,αν άνοιγες ένα τσιφλίκι,και το αποκαλούσες επιχείρηση,θα κοίταζες αν ο υπάλληλος σου σου κάνει τη δουλειά γρήγορα,καλά και φθηνά ή αν έχει Bachelor,Msc και Phd; Και οι δυο μας ξέρουμε την απάντηση :D

Προσωπικά όλα αυτά που λες,τα έχω σκεφτεί προ πολλού...ξενέρωνα και την είχα αφήσει τη σχολή για καιρό. Θέλω να καταλάβεις ότι δε διαφωνώ μαζί σου,εξάλλου δε σε βλέπω ως future potential antagonist,καθώς εγώ με το που πάρω την υπογραφή και τη σφραγίδα μου δε θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ! Τα οικονομικά με ενδιαφέρουνε και όχι η μηχανολογία.

Βρείτε κάτι να το γουστάρετε πολύ,γιατί τότε και μόνον τότε αν βρεθεί και η κατάλληλη άκρη θα το κάνετε καλύτερα από τους άλλους,ώστε να αυξήσετε τις πιθανότητες επιβίωσης τόσο του εαυτού σας,όσο και των ανθρώπων σας.
Από κουβέντες με 35άρηδες που δουλεύουνε σα μηχανικοί χωρίς όμως να είναι όνειρο ζωής για αυτούς,ακούω γκρίνια και μόνο γκρίνια...οκ,είναι φιλότιμοι στη δουλειά τους αλλά μέσα τους(και έξω αν αρχίσουν να ανοίγονται) είναι κλαψομούνηδες του κερατά παρά το γεγονός ότι κάποιοι πληρώνονται καλά.Όλη μέρα λένε για το ΤΣΜΕΔΕ ότι τους γδύνει,ότι οι δουλειές δεν είναι καλές,ότι υπάρχει απάτη και αλητεία από τους εργοδότες και ένα σωρό.
Όταν στο ΕΜΠ κάθε χρόνο μπαίνουμε 300 και πλέον κάθε λίγο και λιγάκι ανοίγει μια σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών τι περιμένατε να γίνει δηλαδή;

Αντιθέτως με τους παραπάνω,βλέπω φίλο μου να έχει παρατήσει το Φυσικό Αθηνών και να κυνηγάει να γίνει ηθοποιός...οκ,μπορεί λεφτά να μη βγάζει,μπορεί να δουλεύει γκαρσόνι και ότι άλλο κάτσει,αλλά είναι χαρούμενος! Όταν τον βλέπω γίνομαι χαρούμενος ακόμα και στις πιο μαύρες μου...και μπράβο του,δίοτι αυτό που έχει κατορθώσει ΓΑΜΑΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.


Σχετικά με τη λύση,εγώ θα έλεγα ότι λύση είναι η επιχειρηματικότητα,πράγμα που ελάχιστοι πλέον στην Ελλάδα κάνουν,καθώς ακολουθούν την πεπατημένη πτυχίο-μεταπτυχιακό-διδακτορικό-βόλεμα στο δημόσιο ή οτιδήποτε άλλο και πάει λέγοντας.
Last edited by katsimitros on Tue May 11, 2010 11:34 am, edited 2 times in total.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

kats συμφωνώ σε όλα όσα είπες απλά από εμπειρία δικιά μου πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ είναι όντως αγιογδύτες, τώρα όλα τα άλλα για τους εργοδότες τα θεωρώ φυσικά και δεν με πειράζουν.

Την όλη αντιδικία με τα ΤΕΙ, εγώ προσωπικά σαν Λakedaimonas, την έχω όχι επειδή φοβάμαι να μου πάρουν την δουλειά, εξάλλου δεν τρέφω δημοσιοϋπαλληλικά όνειρα, αλλά γιατί ρε πούστη μου είναι θέμα γοήτρου.-

Πείτε με κομπλεξικό, αλλά δεν γουστάρω μία να μου πλασάρονται σαν μηχανικοί. Πως κάποιος bmw fan μισεί τα Yugo, έ κάτι τέτοιο.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Trist4n »

Λακεδαιμονα, νομιζω τελικα συζηταμε σε διαφορετικη βαση. Εσυ λες για ελληνικη αγορα εργασιας, για ελληνικο δημοσιο και ΤΕΕ. Εγω οταν λεω "αγορα εργασιας", εννοω την υδρογειο.

Δεν ειναι οτι ειμαι καβαλημενος και νομιζω οτι εχω κανενα νομπελ στις αποσκευες μου, ισα ισα που εδω που ειμαι αυτη τη στιγμη διαπιστωνω τις τραγικες ελλειψεις μου, κυριως σε πρακτικη εμπειρια. Βλεπω ομως οτι εχω κι ενα, θεωρητικο εστω, τεχνικο υποβραθρο που μου επιτρεπει να μαθω να κανω τα παντα, ενω ο Τειτζης ειναι one-trick-pony.

Επιπλεον, ξαναλεω. Υπαρχουν δουλειες που οι ΤΕΙτζηδες ΔΕΝ μπορουν να τις κανουν. Αυτες ειναι οι δουλειες ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, και δε θα στις φανε. Θα σου φανε τις δουλειες ΤΕΙτζη/Μηχανικου.
Και ΟΧΙ, οι δουλειες μηχανικου δεν ειναι μονο στη ΝΑΣΑ, μην τρομαζετε. Ειναι οπουδηποτε υπαρχει υγιης και συγχρονη βιομηχανια η οποια προκειμενου να ειναι στην αιχμη του δορατος, δεν εχει προβλημα να δωσει 5χιλιαρικα παραπανω για να εχει σε καθε θεση τον καλυτερο, οποτε ΔΕ συμβιβαζεται με ΤΕΙτζη.

Τελος, εξω κρινεσαι με βαση τις πραγματικες σου δυνατοτητες, οχι με τα κολοχαρτα που κουβαλας. Τα χαρτια δινουν απλα μια ιδεα του τι περιπου αξιζεις για να ανοιξουν πορτες οπου κατοπιν θα διαπιστωθει ΠΡΑΚΤΙΚΑ το τι αξιζεις. Οποτε αν εχεις δουλεψει και διαβασει και σπουδασει περισσοτερο απο τον ΤΕΙτζη στη ζωη σου, αυτο δε θα περασει στο ντουκου.

Τωρα, αν ενω εμεις κανουμε καταληψεις αυτοι κανουν αδιαλλειπτο μαθημα, και εργαστηρια ενω εμεις "παρακολουθουμε" ΜΕΚ, τοτε.....
I am going according to plan.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Συμφωνούμε βασικά. Απλά είμαι κομπλεξικός σε αυτό το θέμα και μου την δίνει πιο πολύ από ότι εσένα.
Trist4n wrote: Τωρα, αν ενω εμεις κανουμε καταληψεις αυτοι κανουν αδιαλλειπτο μαθημα, και εργαστηρια ενω εμεις "παρακολουθουμε" ΜΕΚ, τοτε.....
Μπααα, μην νομίζεις τα ίδια σκατά είναι και εκεί, ας είναι καλά τα απανταχού παρόντα ΕΑΑΚ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Spyrοs »

Λakedaimonas wrote:Μπααα, μην νομίζεις τα ίδια σκατά είναι και εκεί, ας είναι καλά τα απανταχού παρόντα ΕΑΑΚ.
Off-topic:
Στα ΤΕΙ Πειραιά που ξέρω δεν υπάρχουν ΕΑΑΚ (έχουν 5-10 μέλη!), η ΠΚΣ κλείνει τις Σχολές :idea:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Spyros wrote:
Λakedaimonas wrote:Μπααα, μην νομίζεις τα ίδια σκατά είναι και εκεί, ας είναι καλά τα απανταχού παρόντα ΕΑΑΚ.
Off-topic:
Στα ΤΕΙ Πειραιά που ξέρω δεν υπάρχουν ΕΑΑΚ (έχουν 5-10 μέλη!), η ΠΚΣ κλείνει τις Σχολές :idea:
ΖΗΤΩ Ο ΛΕΝΙΝ!!! ναι στάνταρ αυτό που λες αλλά σε άλλες σχολές παίζει πολύ ΕΑΑΚ.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Λakedaimonas »

Διαβάστε μικροί μου μηχανικοί...τι μηχανικοί??? Από δω και στο εξής θα σας λέω υπομηχανικούς γιατί με αυτά που βλέπω έξω στην αγορά εργασίας υπομηχανικοί είμαστε και ας τελειώσαμε μετσόβιο...


Διαβάστε τι λένε και τι πιστεύουν οι ΤΕΙτζηδες για όσους λιώνουν τον κώλο τους στα πολυτεχνεία...
"Η αλαζονεία των Πολυτεχνείων"

Και επειδή όλοι εφησυχάζετε με αλα Trist4n επιχειρήματα (ναι ναι όλοι θα πάτε στο εξωτερικό που οι μηχανικοί είναι μηχανικοί και οι ΤΕΙτζηδες ΤΕΙτζηδες...ναι ναι ναι όνειρα θερινής νυκτός) δείτε και τι κηρύττουν καθηγητές που είτε είναι απόφοιτοι ΤΕΙ είτε διδάσκουν σε ΤΕΙ
"Παράνομα τα Μαστερ των Πολυτεχνείων"
ο συντάκτης του εν λόγω κειμένου είναι ο Θωμάς Μαυροφίδης ορίστε και το βιογραφικό του

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ημερομ. γέννησης
22/06/1961
Τόπος γέννησης
Αθήνα
Θέση
Ε.Τ.Ε.Π. - Υπεύθυνος εφαρμογών Πληροφορικής του Εργαστηρίου
Σπουδές
Απολυτήριο Λυκείου, Αθήνα, 1978
Τ.Ε.Ι. Λάρισας - Μηχανολογία
Πληροφορική (B. Sc.) - Ελλ. Ανοικτό Πανεπιστήμιο, λήψη πτυχίου 2004
Πτυχιακή εργασία με θέμα "Υβριδικό κατανεμημένο σύστημα εκπαιδευτικού λογισμικού - υποσύστημα συλλογής / διανομής μετεωρολογικών δεδομένων"
Διδάκτορας - Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας - 2009
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τυχαίο? Δεν νομίζω!

ΥΓ Νομίζω πως αν διαβάσατε τα παραπάνω μπορείτε να συνεχίσετε την μελέτη σας για την εξεταστική όντως σίγουροι ότι ο ιδρώτας που χύνετε θα ανταμειφθεί...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Διπλωματούχοι Μηχανικοί VS Τεχνικοί(Απόφοιτοι ΤΕΙ)

Post by Διάτανος »

τι εριστικά κείμενα είναι αυτά ρε φίλε...πραγματικά τσαντίζεσαι όταν τα διαβάζεις
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”