Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

Must βιβλίο για μαθηματικά είναι το The music of the primes του Marcus du Sautoi. Ελληνικά: Η μουσική των πρώτων αριθμών εκδόσεις :Τραυλός. Φοβερό, ενδιαφέρον, πολύπλευρη προσέγγιση του θέματος, γρήγορο στο διάβασμα και ευχάριστο σε γενικές γραμμές. Ο τύπος στις ευχαριστίες ευχαριστεί την Arsenal που ενώ έγραφε το βιβλίο πήρε το αήττητο πρωτάθλημα.

Μια που έγραψα Assenal, δεν γίνεται να είσαι ποδοσφαιρόφιλος και να μην έχεις διαβάσει το Fever pitch από τον Nick Hornby. Απλά κάψιμο.

Αδάμο για σένα. Οποιοδήποτε των Μάνο Δανέζη και Στράτου Θεοδοσίου που ο τίτλος του να σου ακούγεται σχετικός με τη φυσική που σου αρέσει (γιατί έχουν γράψει πολλά και για πολλά θέματα όντας αστροφυσικοί). 'Το σύμπαν που αγάπησα' τα σπάνε,και γαμώ τις εκλαϊκευμένες φυσικές.

Για αυτούς που τους ενδιαφέρουν τα οικονομικά διαβάστε οπωσδήποτε John Maynard Keynes, τον άνθρωπο που σημάδεψε την πολιτική των αμερικανών τον 20ο αιώνα. Ο τύπος απλά είναι θεός.

Δε θυμάμαι το όνομα του παιδιού που το είπε αλλά το Χάος-μια νέα επιστήμη είναι πράγματι άξιο λόγου και άξιο χρόνου που θα αφιερώσετε.

Τον τελευταίο καιρό διαβάζω μόνο λογαριασμούς.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by (β-α)/2 »

Kuchiki_Byakuya wrote: 'Το σύμπαν που αγάπησα' τα σπάνε,και γαμώ τις εκλαϊκευμένες φυσικές.
Εξίσου υπέροχο σε αυτήν τη θεματολογία, "Τα τρία πρώτα λεπτά", του Steven Weinberg
Last edited by (β-α)/2 on Fri Oct 07, 2011 2:54 am, edited 1 time in total.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by sid »

γαμώτο
και νόμιζα ότι είμαι ο πιο κουτσομπόλης του φόρουμ

α
διαβάζω και Aziz Nesin

π.σ.

έχω να παραπονεθώ στους αντμίνς , ότι τελευταία αρχίζουν να ευτελίζονται σπουδαία αντρικά τόπικ όπως η συνέλευση και το άχρηστο ποστ , και να ξεφυτρώνουν διαδικτυακά παλέρμο και λογοτεχνικά , που γράφουν κυρίως πρωτοετείς κοπέλες , αιώνιοι φοιτητές με υπαρξιακά και ο αδάμακλας

νίκησαν (ουφ το είπα , δεν άντεχα) και οι ανεξάρτητοι , το λύσαμε και αυτό - θα καταντήσουμε να μιλάμε για καλλυντικά

π.σ.2
“I don’t need God because I want neither paradise nor hell.”
– Aziz Nesin
(το αιγαίο ανήκει στους συγγραφείς του)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kuchiki_Byakuya »

(β-α)/2 wrote:Εξίσου υπέροχο σε αυτήν τη θεματολογία, "Τα τρία πρώτα λεπτά", του Steven Weinberg
Στην ίδια κατηγορία με τον Weinberg είναι σίγουρα και ο Fyneman, ο πρώτος σταρ της επιστήμης μετά τον Einstein. Το γράψιμο του αποτελείται από μεγάλες προτάσεις (δείγμα παλιάς γραφής) αλλά πάντα στο τέλος είναι κατανοητός και εγώ τα καταλάβαινα τόσο που αν τον είχα μπροστά μου θα του έκανα χιλιάδες ερωτήσεις. Ο Weinberg γράφει πιο σύγχρονα και άλλαξε τον τρόπο γράφονται βιβλία εκλαϊκευμένης φυσικής με πάρα πολλά παραδείγματα. Surely You' re Joking, Mr. Feynman.
all. koukoulofloros wrote:έχω να παραπονεθώ στους αντμίνς , ότι τελευταία αρχίσουν να ευτελίζονται σπουδαία αντρικά τόπικ όπως η συνέλευση και το άχρηστο ποστ , και να ξεφυτρώνουν διαδικτυακά παλέρμο και λογοτεχνικά , που γράφουν κυρίως πρωτοετείς κοπέλες , αιώνιοι φοιτητές με υπαρξιακά και ο αδάμακλας
Αρχικά πως είναι αντρικό ένα τόπικ που γράφει συνέχεια ένας φλώρος; Δεύτερον, να πας να τρολάρεις αλλού, και όχι εδώ που γράφουν σοβαροί άνθρωποι. Τρίτον, εγώ σε ποια κατηγορία ανήκω (ας πει στις πρωτοετείς κοπέλες); Τέταρτον, ο Αδάμος φαντάζομαι βγαίνει εκτός επειδή δεν είναι αιώνιος φοιτητής γιατί δεν μπορώ να δεχθώ κάποιος που μεγσαλώνει στη Λάρισα ανάμεσα σε τρεις Μαθηματικούς και αγαπά τη φυσική να μην έχει υπαρξιακά. Πέμπτο, σε ποιου τη Σχολή γράφει 'Απόφοιτος'; Επιτέλους φανερώθηκες μπροστά σε όλους. Προτείνω στο 'πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο' να τον βγάλετε πρώτο έξω. Αρκετά τρόλαρα και εγώ.

Senbonsakura Kageyoshi.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Adamaklas »

Kuchiki_Byakuya wrote: Αδάμο για σένα. Οποιοδήποτε των Μάνο Δανέζη και Στράτου Θεοδοσίου που ο τίτλος του να σου ακούγεται σχετικός με τη φυσική που σου αρέσει (γιατί έχουν γράψει πολλά και για πολλά θέματα όντας αστροφυσικοί). 'Το σύμπαν που αγάπησα' τα σπάνε,και γαμώ τις εκλαϊκευμένες φυσικές.
Ναι ξερω :) το εχω διαβασει ;)

Κοιταχτε οποιος θελει να νευριασει με την υπαρξη του και τα παντα να διαβασει Noam Chomsky . ειδικα το < Η χειραγωγηση των μαζων> αλλα βασικα. Καλυτερα να διαβασετε τπτ μηχανολογικο, γιατι αυτα απλα μας γαμανε το μυαλο :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by sid »

Adamaklas wrote:Καλυτερα να διαβασετε τπτ μηχανολογικο, γιατι αυτα απλα μας γαμανε το μυαλο :)
τα μηχανολογικά ή τα άλλα ;
το να σου γαμάνε το μυαλό είναι ευχή ή κατάρα ;
είσαι ασαφής

διαβάζω σήμερα το πρόγραμμα της εξεταστικής και την Οκτάνα του Εμπειρίκου
και τα 2 μου φαίνονται σουρεαλιστικά

cornerstone , παραδέξου ότι έχεις διαβάσει τον ιούδα και τα περί δαπιτών είναι στάχτη για τα μάτια μας
Kuchiki_Byakuya , παραδέξου ότι είσαι ο ιούδας
αδάμα, παραδέξου ότι
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by cornerstone »

cornerstone , παραδέξου ότι έχεις διαβάσει τον ιούδα και τα περί δαπιτών είναι στάχτη για τα μάτια μας
Πραγματικά απ' το βιβλιαράκι αυτό ούτε το εξώφυλλο δεν ξέρω. Και τη Μάιρα τη θυμάμαι απ 'τις μάγισσες της Σμύρνης με κάτι τράπουλες που το είχαν γυρίσει και σίριαλ. Στο δημοτικό ήμουν ακόμη και θυμάμαι να λυσσάνε στα πρωινάδικα και όλες οι νοικοκυρές να το έχουν διαβάσει! Το νου σου, δεν ανήκω στην κατηγορία!! Απλώς απάντησα στο πνεύμα σου!
Μηχανικός θα γίνω!!

έχω να παραπονεθώ στους αντμίνς , ότι τελευταία αρχίζουν να ευτελίζονται σπουδαία αντρικά τόπικ όπως η συνέλευση και το άχρηστο ποστ , και να ξεφυτρώνουν διαδικτυακά παλέρμο και λογοτεχνικά , που γράφουν κυρίως πρωτοετείς κοπέλες , αιώνιοι φοιτητές με υπαρξιακά και ο αδάμακλας
Και ναι είμαι πρωτοετής κοπέλα που μου το παίζεις έξυπνος και μας υποτιμάς και από πάνω συνάδελφε!! Και από πότε η συνέλευση είναι αντρικό θέμα;; Αν δε γουστάρεις μη γράφεις στα -μη σπουδαία- topic! Μαζέψου και τρόλαρε αλλού!!
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by Kitharistas »

cornerstone wrote:Και ναι είμαι πρωτοετής κοπέλα που μου το παίζεις έξυπνος και μας υποτιμάς και από πάνω συνάδελφε!! Και από πότε η συνέλευση είναι αντρικό θέμα;; Αν δε γουστάρεις μη γράφεις στα -μη σπουδαία- topic! Μαζέψου και τρόλαρε αλλού!!
peace.. δεν τα έγραψε για να προσβάλει κανέναν, είναι ο τρόπος που γράφει, θα το συνηθίσεις και δεν θα σου κάνει εντύπωση πια..

koukoulofloros ftw :mrgreen:
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by who »

Back to industrial electronics...
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τι διαβάζετε αυτή την περίοδο?

Post by gabrielknight »

^+1
Post Reply

Return to “Λογοτεχνία”