Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by scooby »

ναι μεν σοβαρο το ολο θεμα πιστευω του νομοσχοδειου κ ναι σε αντιδρασεις κτλ..οκ,αλλα πιστευω ειναι κριμα να χαθει μια επαναληπτικη εξεταστικη, γιατι υπαρχουν πολλοι που την εχουν αναγκη ειτε γιατι θα τελειωσουν φετος απο την σχολη ειτε για να περασουν καποια μαθηματακια πιο ευκολα!!δν γινεται οι οποιες ανιτδρασεις να γινουν μετα το τελος της εξεταστικης;; αφου ετσι κ αλλιως κ τωρα ψηφισμενο ειναι κ μετα παλι ψηφισμενο θα ειναι!!κ μια διπλη εξεταστικη δν μου ακουγεται καλη ιδεα ειδικα αν χρωστας της παναγιας τα ματια!!!!
Last edited by eΝy on Tue Aug 30, 2011 12:55 am, edited 1 time in total.
Reason: (topic split από την Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011)
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by crouch »

Μια μεγάλη αλλαγή με σοβαρές συνέπειες (αρνητικές και θετικές) στη λειτουργία του πανεπιστημίου, όπως αυτή, είναι ευκαιρία για να ανεβάσουν επιτέλους το επίπεδο της πολιτικής συζήτησης οι παραταξιακοί (που έτσι και αλλιώς μονοπωλούν τη συζήτηση στις συνελεύσεις) και να ακουστούν συγκεκριμένες αναλύσεις και επιχειρηματολογίες.
Όχι πάλι αλαλαγμοί, ειρωνείες και μηδενισμός.
Δεν μπορεί όλες οι προτεινόμενες αλλαγές να είναι στη λάθος κατεύθυνση. Για παράδειγμα τα credits δεν είναι ο διάβολος. Ας συζητηθούν για πρώτη φορά διατάξεις και μέτρα αντί για ιδεολογίες και ουτοπίες.

Θα έχει ενδιαφέρον πάντως, για πρωτοτυπία, να πάνε στη συνέλευση μόνο όσοι έχουν διαβάσει το νέο νόμο.
Όχι μέσα από παραταξιακές ανακοινώσεις ή από αποσπασματικά άρθρα, αλλά πλήρως.
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by elitis »

Το καινούργιο νομοσχέδιο είναι σε γενικές γραμμές τραγικό.Όπως και σε πολλούς άλλους τομείς(εργασιακά,ασφαλιστικό,συντάξεις,φπα κτλ κτλ),έτσι και στον τομέα της παιδείας η κυβέρνηση με αυτό το νομοσχέδιο κατακρεουργεί κατακτήσεις πολλών ετών , έτσι τόσο απλά.
Εκμεταλλευόμενη τον γενικότερο πάτο που έχουμε πιάσει σαν χώρα και σαν λαός , μετατρέπει το πανεπιστήμιο σε ανωνυμη εταιρεία.

- Όσοι πιστεύετε ότι το πανεπιστήμιο είναι ΙΔΡΥΜΑ και όχι κέντρο κατάρτισης ή εργοστάσιο παραγωγής ρομποτοποιημένων υπαλλήλων,θα
συμφωνήσετε μαζί μου ότι το καινούργιο νομοσχέδιο είναι εμετικό.
- Όσοι πιστεύετε ότι το πανεπιστήμιο πρέπει να υπακούει αποκλειστικά στους νόμους της αγοράς,ότι πρέπει να έχει δίδακτρα,ότι πρέπει
να έχει στο συμβούλιο του χαρτογιακάδες τεχνοκράτες που θα μπαίνουν στο πανεπιστήμιο με τη συνοδεία της αστυνομίας,θα το λατρέψετε
το καινούργιο νομοσχέδιο...
Δυστυχώς κατά την γνώμη μου αυτό το νομοσχέδιο είναι σαν το τυρί ροκφορ.Η το γουστάρεις ή το σιχαίνεσαι.Αυτά.

p.s. : http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=299112
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

HarisSukhoi wrote:Anyway το βασικό που θέλω να δω είναι αν υπάρχει θέληση να μείνει η σχολή ανοικτή, αν όχι πάω πάσο, αλλά να μην ακούω γκρίνιες και ιδεολογικά κηρύγματα τουλάχιστον...
Απο εμενα υπαρχει θεληση και θα ημουν παραπανω απο ευτυχης να στηριξω ενα τετοιο ψηφισμα περι ανοιχτης σχολης. Οχι μονο να το στηριξω αλλα και να το κατεβασω.
ΕΑΝ υπαρχει θεληση.
Οσοι συμφωνειτε στειλ'τε μου PM ωστε να μπορεσουμε να οργανωθουμε και να το κατεβασουμε ολοι μαζι αυτο το ψηφισμα.
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by brokor »

elitis wrote:Το καινούργιο νομοσχέδιο είναι σε γενικές γραμμές τραγικό.Όπως και σε πολλούς άλλους τομείς(εργασιακά,ασφαλιστικό,συντάξεις,φπα κτλ κτλ),έτσι και στον τομέα της παιδείας η κυβέρνηση με αυτό το νομοσχέδιο κατακρεουργεί κατακτήσεις πολλών ετών , έτσι τόσο απλά.
Εκμεταλλευόμενη τον γενικότερο πάτο που έχουμε πιάσει σαν χώρα και σαν λαός , μετατρέπει το πανεπιστήμιο σε ανωνυμη εταιρεία.

- Όσοι πιστεύετε ότι το πανεπιστήμιο είναι ΙΔΡΥΜΑ και όχι κέντρο κατάρτισης ή εργοστάσιο παραγωγής ρομποτοποιημένων υπαλλήλων,θα
συμφωνήσετε μαζί μου ότι το καινούργιο νομοσχέδιο είναι εμετικό.
- Όσοι πιστεύετε ότι το πανεπιστήμιο πρέπει να υπακούει αποκλειστικά στους νόμους της αγοράς,ότι πρέπει να έχει δίδακτρα,ότι πρέπει
να έχει στο συμβούλιο του χαρτογιακάδες τεχνοκράτες που θα μπαίνουν στο πανεπιστήμιο με τη συνοδεία της αστυνομίας,θα το λατρέψετε
το καινούργιο νομοσχέδιο...
Δυστυχώς κατά την γνώμη μου αυτό το νομοσχέδιο είναι σαν το τυρί ροκφορ.Η το γουστάρεις ή το σιχαίνεσαι.Αυτά.

p.s. : http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=299112
Δεν θελω να φανω εχθρικος αλλα το post σου μπαζει απο παντου συναδελφε.
1ον, είσαι υπερβολικα απόλυτος στην κατηγοριοποιηση που κανεις(πλεονασμος ξερω αλλα ηθελα να δωσω εμφαση). Γενικα ειμαι κατα του να βαζεις ταμπελες στους ανθρωπους και να τους βαζεις σε κατηγοριες αλλα εσυ ρε φιλε το εχεισ παει σε αλλο σταδιο.
2ον, το αρθρο που δινεις γραφτηκε με βαση την προηγουμενη μορφη του νομοσχεδιου οποτε ειναι απλα outdated, αν και προφανως καποια εδαφια του εχουν αντικτυπο και στην σημερινη μορφη του.
3ον, ειναι γραμμενο απο καθηγητες πανεπιστημιου οι οποιοι εχουν προφανως πολλα να χάσουν απο τις αλλαγεσ και αρα διακατεχονται απο προκατάληψη. καλυτερα να ειχες ενα αρθρο απο καποιον μελετητη η κοινωνιολογο δεν ξερω δεν αφηνω αλλους να μου δινουν στο πιατο τα συμπερασματα που μπορω να βγαλω και μονος μου.

αντι να απορριπτεις το καθε τι στη ζωη σου θα σου προτεινα να αναπτυσσεις διαλογο. αυτο με τα διδακτρα δεν καταλαβαινω που το πηρες δλδ. πολλα μεταπτυχιακα ακομα και σημερα έχουνε διδακτρα. προπτυχιακες σπουδες δεν θιχτηκανε ποτε από όσο ξερω. αν ξέρεις κάτ παραπάνω παράπεμψε με plz. και ουτως η αλλως αν και δεν ειναι ο χωρος εδω, ποιο θα ητανε το προβλημα αν βαζανε 70 ατομα free και 30 ακομα να πληρωνανε? αν θες την σχολη απλα γραψε μες στους πρωτους 70 και περνα, πιο ευκολο τεστ στη ζωη σου απο τισ πανελληνιες δεν θα βρεις πιστεψε με. ημιμετρα οπως οι μεταγραφες και η αθρόα εισαγωγη σπουδαστων σε κεντρικα-και μη τμηματα ειναι που διαλυσανε τα ελληνικα πανεπιστημια.
αυτο με τους νομους της αγορας παλι... υπηρχανε αλλαγες στους εισακτεους σε καποιο τμήμα με το καινουριο νομοσχέδιο και δεν το ειδα?(προφανως πιστευω οτι θα πρεπε να υπαρχουνε αλλα εσυ μου αναπτερωσες το ηθικο χωρις λογο). λες και η ελλαδα χρειαζεται τοσους φαρμακοποιους η μηχανικους η κριτικους θεατρου. το ελληνικο πανεπιστημιο στη σημερινη μορφη του δεν εχει καμια αντιστοιχια με την αγορα(καλως η κακως προσωπικη εκτιμηση, εσυ προφανως κινεισαι στο καλως, εγω στο κακως και ειναι απολυτα αποδεκτες και οι 2 αποψεις) και απο όσο ξέρω το εν λογω νομοσχεδιο δεν θιγει καθόλου το θέμα αυτο.


το να εκφραζεις μια προσωπικη αποψη ειναι θεμιτο αλλα το να κατηγοριοποιεις και να προσβαλλεις τουσ συναδελφους σου με βαση τις δικες τους επιλογες ειναι κατακριτεο. Όπως επισης ειναι το να διαδιδεις ψεματα για το νομοσχεδιο ενω ειναι στο πιατο ολονων να το μελετησουνε.
προσωπικα με ανησυχει επισης που συναδελφος μου αφηνει τετοια αρθρα να τον επηρρεασουνε στο ελαχιστο, οποια και να ειναι η πεποιθηση σου, οταν ειναι φανεροτατο οτι εκφραζει συμφεροντα και προκαταληψεις ατομων που ισως χασουνε την καποια εξουσια τους. αλλα αυτη ειναι δικη σου επιλογη και δεν μπορω να σε κρινω.

καλη τυχη.

Τελος, δεν ειναι κανενος η θεση σε αυτο το forum να κρινει την κυβερνητικη πολιτικη σε θεματαοπως "εργασιακά,ασφαλιστικό,συντάξεις,φπα κτλ κτλ"
και μην βαζεις τα παντα στο ιδιο τσουβαλι. ουτε εμενα με ικανοποιει το νομοσχεδιο αλλα δεν αρχισα κυνηγι μαγισσων.
User avatar
lne
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Sat May 29, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by lne »

crouch wrote: είναι ευκαιρία για να ανεβάσουν επιτέλους το επίπεδο της πολιτικής συζήτησης οι παραταξιακοί (που έτσι και αλλιώς μονοπωλούν τη συζήτηση στις συνελεύσεις) και να ακουστούν συγκεκριμένες αναλύσεις και επιχειρηματολογίες.
Όχι πάλι αλαλαγμοί, ειρωνείες και μηδενισμός.
+1
Μετά από τρία χρόνια στη σχολή πραγματικά θα ήθελα να το δω αυτό.... (και δεν το λέω ειρωνικά...)..
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ιστορικός mech-eng »

παιδια ακομα και να μην χασουμε αυτη την εξεταστικη οποιαδηποτε καταληψη θα σημαινει μετατωπιση των υπολοιπων εξεταστικων.
παντως ειλικρινα αυτη η περιπτωση ειναι απο τις λιγες φορες που θελω να μεινει κλειστη η σχολη ,κυριως διοτι αν δεν καναμε καταχρηση αυτης της δυνατοτητας ισως να μας επαιρναν στα σοβαρα...
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by sid »

elitis wrote:Δυστυχώς κατά την γνώμη μου αυτό το νομοσχέδιο είναι σαν το τυρί ροκφορ.Η το γουστάρεις ή το σιχαίνεσαι

αυτού του είδους οι πολιτικές αναλύσεις μου κόβουνε την όρεξη
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by lakers4life24 »

λοιπον μαγκες , επειδη τα χω παρει χοντρα με το θεματακι, εχω να πω οτι αν χαθει η εξεταστικη ειναι μειον για ΟΛΟΥΣ....αν θελουν τουλαχιστον ας κανουν καταληψη μετα την εξεταστικη. το νομοσχεδιο ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ END OF STORY. με την καταληψη δεν θα συγκινηθει κανενας, το μονο που θα καταφερουμε ειναι να βλαψουμε τους ιδιους μας τους εαυτούς. ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και καταληψη για καποιες μερες ΜΕΤΑ αν θελουν...
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Kitharistas »

παιδιά μην περιμένετε κατάληψη πολλές μέρες.. όταν οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να μπουν μπάτσοι και να την σπάσουν.. live your myth in Greece..
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”