Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by electron »

Η ΓΣ στη συγχρονη της μορφη δεν αποτελει τοπο διακινησης ιδεων και ανταλλαγης αποψεων. Δεν γινεται κουβεντα, οποτε η επιχειρηματολογια περναει δυσκολες ωρες.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by ShadowMech »

Δεν ειναι λιγο τραγικο ομως που ουτε ενα (ενα!) μελος του φορουμ απο αυτους που ψηφιζουν καταληψη δεν εχει βγει να επιχερηματολογησει στο που διαφωνει με τον νεο νομο? Ας πιασει εστω και ενα δυο απο τα αποσπασματα που εχω ανεβασει και να πει "εκει διαφωνω για αυτο κ αι για αυτο το λογο"

Εγω στην συνελευση παντως θα ειμαι και θα περιμενω να ακουστει εστω και απο εκει μια τετοια τοποθετηση στοιχειωδους ωριμοτητας...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by dpunis »

katsanetrino wrote:
dpunis wrote: Ή τεκμηριώνουμε γιατί πρέπει να αντισταθούμε στο νέο νόμο ή τον αποδεχόμαστε.
Έχεις απόλυτο δίκαιο ως προς αυτό αλλά δε συμφωνείς ότι αυτή η τεκμηρίωση πρέπει να γίνει στη ΓΣ και όχι για μια ακόμη φορά στο forum;
Σίγουρα πρέπει να γίνει ΚΑΙ στη συνέλευση. Αλλά για βγες και άρχισε να επιχειρηματολογείς, κι αν μέσα σε 5 δευτερόλεπτα δεν έχουν αρχίσει να γιουχάρουν και να μη σε αφήνουν να μιλήσεις οι "προστάτες της δημοκρατίας" θα πάω να ψάξω ποιος φούρνος γκρεμίστηκε. Η συνέλευση πλέον λέγεται συνέλευση μόνο κατά το συν-έλευση, δηλαδή ότι μαζευόμαστε πολλοί, για να δούμε ακόμα μια παράσταση του θεάτρου του παραλόγου. Από εκεί και πέρα οι πολιτικές συζητήσεις είναι κάτι πολύ υψηλού επιπέδου για να γίνει σε ένα τέτοιο χώρο.
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by LindemannWeierstrass »

Καλησπέρα σας,
Είμαι νέος στο φόρουμ και γράφτηκα κυρίως επειδή ψάχνω ένα μέρος με φοιτητές σαν εμένα οι οποίοι σκέφτοναι λογικά, μήπως και βρω το δίκιο μου. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν φοιτητές που θέλουν να πάρουν γρήγορα πτυχίο και αυτό που γίνετε τώρα τους καταστρέφει, ενώ σε ακόμα χειρώτερη θέση είναι όσοι βρήσκονται στα τελειώματα και μπορεί να χάσουν έτσι μεταπτυχιακά.

Υπάρχουν φοιτητές που δεν θέλουν να χάσουν 1 χρόνο απ τη ζωή τους για μια μορφή αγώνα (γιατί υπάρχουν και άλλες μορφές) που μπορεί να θεωρούν ότι δεν θα οδηγίσει σε κάτι καλύτερο, ενώ στο κάτω κάτω κάποιοι από αυτούς μπορεί να βλέπουν και θετικά το νέο νόμο. Δηλαδή θα επιβάλλετε κάποιοι με το έτσι θέλω σε αυτους τους φοιτητές να χάσουν χρόνους και μεταπτυχιακά προγράμματα για να στηρίξουν μια μορφή αγώνα που ΕΣΕΙΣ ΜΟΝΟ πιστεύετε ότι θα οδηγήσει σε κάτι καλύτερο? Αν πείτε όχι τότε συμφωνούμε, οπότε πρέπει να λήξει εδώ αυτή η τρέλα και να αρχίσουν οι εξετάσεις κανονικά. Αν πάλι πείτε ναι, τότε απλά έρχεστε σε αντίφαση με ένα από αυτά για τα οποία υποτίθετε πως πολεμάτε, δηλαδή το άσυλο ελεύθερης διακίνησης των ιδεών. Τεράστιο ποσοστό φοιτητών δεν έχουν καν άποψη για το αν αυτή η μορφή αγώνα θα οδηγίσει σε κάτι καλύτερο η θα κάνει απλά τα πράγματα χειρότερα (αφού πολλοί έτσι μένουν πίσω στις σπουδές τους) και απλά ακολουθούν στα τυφλά τις προπαγάνδες των παρατάξεων. Έχω γνωστούς στο εξωτερικό που μου μίλησαν για μια έρευνα που είχε κάνει ένα ξένο πανεπιστήμιο για τα Ελληνικά πανεπιστήμια, της οποίας το αποτέλεσμα ήταν ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών δεν έχουν ιδέα για το αντικείμενο που σπουδάζουν και τη χρησημότητα αυτού, αλλά τους ενδιαφέρουν μόνο τα κόμματα, το βόλεμα και το άραγμα.

Καταλήψεις γίνονται χρόνια τώρα, αλλά μέσα στις εξετάσεις δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει και προκαλέι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από μια κατάληψη μέσα στο εξάμηνο. Έτσι, ήταν λογικό να υπάρχουν αρκετοί που θέλουν να αντιδράσουν σε αυτή την κατάσταση, και έτσι εδώ και 2 μέρες στο facebook τρέχει ένα poll για το πόσοι είναι υπέρ και πόσοι είναι κατά των καταλήψεων. Μέχρι στιγμής έχουν ψηφίσει 6000 άτομα περίπου, και το "κατά" προηγείτε κατα 1000 ψήφους περίπου. Άρα μάλλον οι περισσότεροι σκέφτονται λογικά, και θα συμφωνούσαν με όσα γράφω παραπάνω.

Ενώ λοιπόν φάινεται ότι είναι πολλοί οι κατά της κατάληψης, βλέπουμε ότι όλες σχεδον οι σχολές τελούν υπό κατάληψη, και αυτό οφείλετε σίγουρα στο ότι οι ανεξάρτητοι φοιτητές δεν κατεβαίνουν στις συνελεύσεις. Άρα λοιπόν, αν θέλουμε να γίνει κάτι άμεσα για το καλό του πανεπιστημίου, πρέπει ΟΛΟΙ να κατέβουμε στις ΓΣ, και να υποστηρίξουμε την άποψή μας όσοι θέλουμε ανοιχτές σχολές, κατεβάζοντας και ανεξάρτητα πλαίσια. Και όταν λέω ΟΛΟΙ ενωώ ΟΛΟΙ, γιατί αν κατέβει πλαίσιο για ανοιχτή σχολή, κάποιος ο οποίος θέλει ανοιχτή σχολή αλλά δεν θα κατέβει να το ψηφίσει, είναι συνυπεύθινος για το ότι η σχολή θα παραμείνει κλειστή πλήττοντας και τον ίδιο. Αφίστε στην άκρη λογικές τύπου "αφού δεν θα πάνε άλλοι, γιατί να πάω εγώ?", γιατί αν σκεφτόμαστε όλοι έτσι τότε πραγματικά δεν θα γίνει τίποτα και θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αν δεν θέλετε να πάτε στη συνέλευση χύμα, τότε οργανωθείτε πρώτα με όποιο τρόπο μπορείτε (μέσω ίντερνετ η και αλλιώς), και κανονίστε για το τι θα κάνετε όλοι μαζι, είναι υπόθεση όλων μας.


ΥΓ: Κάπου άκουσα ότι σε κάποιο πανεπιστήμιο γινόταν κανονικά κάποια εξέταση, και μπήκαν στις αίθουσες κάποιοι και με το έτσι θέλω υποχρέωσαν τους φοιτητές να σταματήσουν να γράφουν και να βγουν έξω. Αυτό είναι πραγματικά κατάντια, ενώ όσοι προχωρούν σε τέτοιου είδους ενέργειες πρέπει κατ' εμε να απελαθούν από τα πανεπιστήμια.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by ShadowMech »

ΕΙΣΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!!

Αστειευομαι φυσικα, απλα για να δειξω οτι τετοιες λογικες φωνες καταληγουν μεσα σε αυτη την παλαβη κατασταση να καπελωνονται και να μη μπορουν τελικα να ακουστουν....
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by TheHorde »

Κατι βασικο παντως ειναι οτι αυτη τη φορα δεν μπορουμε να περιμενουμε απο τη δαπαρα να μας σωσει:

http://dap-oikonomikou.gr/index.php?opt ... Itemid=100
My life for the Horde!
yorgoc
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jun 13, 2010 4:11 pm

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by yorgoc »

παιδιά αύριο σίγουρα δεν δίνουμε έτσι?γιατί ανακοίνωση επίσημη δεν έχει βγει...
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by vAs »

yorgoc wrote:παιδιά αύριο σίγουρα δεν δίνουμε έτσι?γιατί ανακοίνωση επίσημη δεν έχει βγει...
Τι ανακοίνωση περιμένεις? Θα ασχοληθεί η γραμματεία της σχολής ή ο πρόεδρος για να βγει κάποια ανακοίνωση περί της αποφάσεως του ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ συλλόγου? Θεωρητικά εμείς πήραμε την απόφαση να είναι κλειστή η σχολή! Τι ανακοίνωση να σου βγάλουν τα καημένα τα ανθρωπάκια? :P
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
nemuu
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Thu Oct 21, 2010 2:06 am

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by nemuu »

φιλαρακι οταν παιζει καταληψη δεν βγαζουν ανακοινωσεις απο οτι ξερω.ασε που ετσι κι αλλιως στην τιβι ακουσα οτι κανουν απεργια ολοι οι καθηγητες του πολυτεχνειου αυριο και μεθαυριο(δεν ξερω αν αναφερθηκε πιο πανω) οποτε κομματακι δυσκολο να δωσουμε!μην αγχωνεσαι!
yorgoc
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 151
Joined: Sun Jun 13, 2010 4:11 pm

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by yorgoc »

μάλιστα...απλώς επειδή η γραμματεία των ναυπηγών έβγαλε γιαυτό ρωτάω...και κάτι άλλο δευτέρα ,τρίτη έχουν απεργία οι καθηγητές του Μετσοβιου και τετάρτη συνέλευση...αυτό σημαίνει οτι και κατάληψη να μην γίνει τα μαθήματα της τετάρτης δεν θα δωθούν?
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”