Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

Η Αγγλία "παίζει" πιο πολύ για 2 λόγους. Πρώτον ουσιαστικά κάνει ΕΜΠΟΡΙΟ μεταπτυχιακών ... Μιλάμε για παζάρι :lol:
Δεύτερον στην Αγγλία μιλάνε Αγγλικά ( :? ) που οι περισσότεροι Έλληνες ξέρουμε καλά.

Και το να κοιτάς προς Γερμανία ΜΟΝΟ επειδή θα σου έρθει πιο φτηνα πάλι είναι λάθος όμως!

Σκέψου με ποιό ΑΚΡΙΒΩΣ αντικείμενο θες να ασχοληθείς. Πιάσε το google και ψάξε!
Μόλις έχεις μερικές επιλογές σε Ελλάδα-Ευρώπη-USA? πιάνεις 2-3 καθηγητές σου σχετικούς με το αντικείμενο αυτό και ζητάς να σου πούνε τη γνώμη τους αλλά και να σου προτείνουν άλλα που μπορείς να μην έχες υπόψιν!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
vercetti
Private
Private
Posts: 2
Joined: Wed Sep 15, 2010 1:57 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by vercetti »

Ναι αυτο για τη ζωη στη Γερμανια λιγο πολυ το ξερω. Αλλα ετσι και αλλιως ποτε δεν ημουν party animal και εχω μαθει να διαβαζω πολυ στη μεχρι τωρα πορεια μου. Δεδομενου οτι θα εχω και το αντιστοιχο Proficiency στα Γερμανικα μεχρι να αποφοιτησω μου φαινεται ως η καλυτερη επιλογη. Εξαλλου η Γερμανια εχει και την πιο βαρια χημικη βιομηχανια της Ευρωπης αν δεν κανω λαθος οποτε οι προοπτικες φαινονται παραπανω απο αρκετες. Επισης παντα μου αρεσε η νοοτροπια τους και η πειθαρχια σε ολους τους τομεις η οποια αποδιδει πολυ.
User avatar
katerinoula
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 64
Joined: Fri Sep 03, 2010 8:23 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by katerinoula »

vercetti wrote: Δεν εχει ασχοληθει κανεις με την περιπτωση της Γερμανιας; Αποσο εχω ψαξει και τα διδακτρα ειναι μηδαμινα (500 ευρω το εξαμηνο) και η ζωη φτηνοτερη σε συγκριση με τις μεγαλες πολεις της Αγγλιας. Θα ηθελα πολυ να ακουσω καποια αποψη πανω στο θεμα.
Φίλος μου, που έχει κάνει Γερμανία μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενο του μηχανικού μου είπε ότι το επίπεδο και οι απαιτήσεις εκεί είναι πολύ πιο πάνω από το μέσο Βρετανικό πανεπιστήμιο. Συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν σε πιάνουν από το χεράκι και σε χαϊδεύουν όπως οι Βρετανοί επειδή τους τα σκας αλλά είναι αμείλικτοι και τέρμα επαγγελματίες!

Ίσως για αυτό να ακούς τόσο πολύ την Αγγλία στα μεταπτυχιακά. Ξέρεις ότι θα πας και κατά 99% θα στο δώσουν το μεταπτυχιακό ενώ Γερμανία δεν είναι έτσι.
Last edited by katerinoula on Wed Sep 15, 2010 3:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by giwrgos_pap »

vercetti wrote:Ναι αυτο για τη ζωη στη Γερμανια λιγο πολυ το ξερω. Αλλα ετσι και αλλιως ποτε δεν ημουν party animal και εχω μαθει να διαβαζω πολυ στη μεχρι τωρα πορεια μου. Δεδομενου οτι θα εχω και το αντιστοιχο Proficiency στα Γερμανικα μεχρι να αποφοιτησω μου φαινεται ως η καλυτερη επιλογη. Εξαλλου η Γερμανια εχει και την πιο βαρια χημικη βιομηχανια της Ευρωπης αν δεν κανω λαθος οποτε οι προοπτικες φαινονται παραπανω απο αρκετες. Επισης παντα μου αρεσε η νοοτροπια τους και η πειθαρχια σε ολους τους τομεις η οποια αποδιδει πολυ.
+1 ρε φίλε. Κι εγώ αυτό λέω. Αφού οι Γερμανοί είναι οι καλύτεροι μηχανικοί της Ευρώπης, αυτή τη νοοτροπία θα πρέπει να υιοθετήσουμε κι εμείς στη δουλειά μας αν θέλουμε να πετύχουμε.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Δεν καταλαβαινω γιατι ολη αυτη η προσκολληση στο διπολο Αγγλιας-Γερμανιας. Στη μεν πρωτη σε εχουνε μη σταξει και μη βρεξει και στην ουσια εχεις πελατειακη σχεση με το πανεπιστημιο - σου δινουν ενα κολοχαρτο και σε διασυνδεουν, εσυ τους πληρωνεις τα μαλλιοκεφαλα σου -, με εξαιρεση ισως το Imperial και ενα δυο ακομα, στη δε δευτερη σε πατανε κατω μεχρι να σου βγει η φρουτοσταγονα...

To καλυτερο τεχνικο ιδρυμα της Ευρωπης ειναι μακραν το ΕΤΗ. Ετσι για να κοιτατε λιγο και προς αλλου. Μετα υπαρχει και η Γαλλια με εξαιρετικα πολυτεχνεια σε Λυον και Γκρενομπλ, πιο τιμιες σπουδες, χωρις τα γαμησια της Γερμανιας.

Με ΜΟΝΑΔΙΚΗ εξαιρεση το Imperial, το ξαναλεω, δε θα παταγα το ποδαρακι μου στην Αγγλια για σπουδες. Δεν εχω ορεξη να ταιζω μαλακες αγγλους για να μου ξανακανουν αυτα που εκανα τα τελευταια δυο χρονια. Κι επειδη δεν εχω και την προθεση να μεινω αγγλια, να τις χεσω τις διασυνδεσεις με την εκει βιομηχανια.

Απο εκει και περα, υπαρχει η Αμερικη για τους τολμωντες και οσους εχουν την ορεξη να τραβηξουν το μακρυ λουκι με GRE, Teufel κλπ. και να το τραβηξουν ΕΓΚΑΙΡΩΣ. Εκει τουλαχιστον, αν σε δεχτουν, θα κανουν κι αυτοι τα αδυνατα δυνατα να τα βρεις απο καπου τα λεφτα. Δεν ειναι ρουφηχτρες σαν τους Αγγλους.
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Spyrοs »

+1 για ETH και Αμέρικα 8-)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by gabrielknight »

giorgos_pap wrote: Αφού οι Γερμανοί είναι οι καλύτεροι μηχανικοί της Ευρώπης

:geek: Αυτο απο που προκυπτει;
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Trist4n »

Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι οι Γερμανοι ειναι οι καλυτεροι μηχανικοι της Ασιας...?

Μα κατι ερωτησεις...
I am going according to plan.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Don Molina »

1) H Γερμανία είναι η ατμομηχανή που κινεί την Ευρώπη. Σέρνει χαλαρότατα το τριμπούρδελο της ΕΕ, και ταυτόχρονα παραμένει η 2η εξαγωγός χώρα στον γαμημένο κόσμο.

Η βιομηχανία της δεν υπάρχει, η αυτοκινητοβιομηχανία της τα τελευταία 5 χρόνια ειδικά έχει ξεφύγει τελείως με αποκορύφωμα την BMW που φέτος ξεπέρασε και την Toyota και πήρε θέση ως η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία στον κόσμο (και με τις λιγότερες συνεργασίες/συγχωνεύσεις).


Το δε expertese των Γερμανών στο μηχανιλίκι (ειδικά στο μηχανολογικό και στο χημικό), όποιος το συγκρίνει με οτιδήποτε άλλο εντός Ευρώπης δεν ξέρει τι λέει.

Αυτά ως αγορά.

Ως ακαδημία, σίγουρα κατέχουν υπέροχη θέση αν και αρκετά ήσυχη. Αλλά παιδιά ETH δεν είναι κανένας στην Ευρώπη και σε ότι λέει ο Tristan πιο πάνω + ότι έχω να δώσω.


2) Τα master αξίζουν για έναν λόγο. Γιατί θέλω να δοκιμάσω την ζωή μου στο εξωτερικό χωρίς να ρισκάρω με δουλειά και δικό μου σπίτι. Κοινώς παίζω άνετος με το support της φαμέλιας. Όσα παιδιά είχαν την τύχη/ατυχία να είναι από Αθήνα και να σπουδάσουν εδώ, δεν χαλάσανε φράγκο μέχρι τώρα, οπότε who gives a fuck - go nuts.
Για μας που με σπίτια/φαγητά/random έξοδα πέσανε πολλά λεφτά στην τοπική οικονομία της Αθήνας (πολλά λεφτά όμως) είναι μια δύσκολη απόφαση.
Προσωπικά αν πάω για master θα πάω γιατί ο πατέρας μου την έβγαλε τζάμπα για να μπω ΕΜΠ. Αν είμαστε σχετικά καλά ας πληρώσει τα "σπασμένα" τώρα.


Τα υπόλοιπα για ονόματα/μάτια που ανοίγοκλείνουνε και γνωριμίες ξαναλέω το εξής απλό:

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Καταπιαστείτε με κάποιο Project, δικό σας ή ξένο - no matter.
Κάτσε και φτιάξε ένα drone με 2 φίλους σου και παρουσίασέ το για evaluation στον Κυριακόπουλο.

Άμα του αρέσει και έχεις κάνει κάτι, δεν τσεπώνεις μόνο συστατική, αλλά και αρκετές δεξιότητες που διακοσμούν υπέροχα το CV σου. Όχι μόνο πρακτικά πράγματα (έμαθα ΣΑΕ που γαμάνε πχ), αλλά και πράγματα όπως μαθαίνω να δουλεύω εντός ομάδας, να δίνω και να δέχομαι εντολές, να λειτουργώ συντονισμένα, εντός στενών ορίων χρόνου και χρήματος. Και πολλά ακόμα.

Παρόμοια, αν είναι να κάνει κάποιος master να το κάνει μόνο σε συνδυασμό με το οποιοδήποτε Project.

Με βιβλίο μόνο, μηχανικός για δουλειά δεν γίνεται κανείς.


3) Η μεγαλύτερη μαλακία με τα master στην περίπτωσή μας είναι ότι απλά κάνεις τα ίδια μαθήματα (more or less) απλά σε άλλη γλώσσα. Εντάξει, στο ΕΜΠ δεν έχουμε εργαστήρια (αρκετά) κι εκεί είναι οι "έξω που γαμάνε". Αλλά αυτό πολλές φορές είναι απλά το φαινόμενο του "the grass is always greener on the other side". Αν έχεις ένα χαζοbachelor τότε το master είναι απαραίτητο γιατί είσαι μαλάκας/άσχετος.

Όταν έχεις φάει 5 χρόνια ΕΜΠ στον κώλο, δεν σου χρειάζεται επιπλέον μόρφωση, σου χρειάζεται να δουλέψεις.




Το λέω και το ξαναλέω:

Όποιο job opening και να διαβάσεις, τις περισσότερες φορές ζητάει συγκεκριμένες δεξιότητες σαν απαραίτητο προσόν, και γενικότερη κατεύθυνση στις θετικές επιστήμες.

Το ότι έχεις πτυχίο μηχανικού (ότι πτυχίο/χαρτί και να 'ναι) είναι prefferable/additional.


Αν θέλετε χαρτιά για να λέτε ότι έχετε χαρτιά, τραβάτε Αγγλία και αγοράσετε όσα θέλετε.
Αν θέλετε να δουλέψετε ως μηχανικοί, ξεσκιστείτε στην δουλειά ως μηχανικοί και χτίστε σοβαρό CV.

Όλα τα άλλα είναι μίζερη ελληνική πραγματικότητα του δημοσίου και της σύστασης στην παρέα με την χαρτούρα.

Καλησπέρα Don
Καλησπέρα Τάκης.
Τι δουλειά κάνεις Τάκη?
Έχω τελειώσει ΕΜΠ και έκανα 1 μεταπτυχιακό στο Imperial (Advanced Engineering) και άλλο έναν χρόνο MBA.
Ναι, ωραία αυτά αλλά δεν μου είπες τι δουλειά κάνεις...
Εεεεε, στον Άβακα μωρέ τραβάω 15ώρα και την σφραγίδα μου μία στο τόσο για 900€ τον μήνα...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by Stayrros46 »

Πάντως σε όσες αγγελίες για δουλειά έχω δει στο εξωτερικό το να είσαι μηχανικός δεν είναι prefferable/additional όπως λες.
Είναι το πρώτο που ζητάνε κ μάλιστα ζητάνε για κάποιες θέσεις μηχνικούς με master ενώ σε άλλες με phd σχετικό με το αντικείμενο της δουλειάς.
Και φυσικά στη συνέχεια ζητάνε κ ακριβώς τις δεξιότητες που πρέπει να καλύπτεις.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”