Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
220volt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Thu Jan 21, 2010 9:54 pm

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by 220volt »

eNy wrote:
arkara wrote:Το φάσμα του μηχανολόγου είναι πολύ ευρύ για να πείς ότι θα δουλέψεις
μόνο πάνω σε αυτό που έχεις κάνει μεταπτυχιακό.
Τότε γιατί να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι στο οποίο δεν θα εντρυφήσεις εν τέλει;
Για να αποδείξεις οτί δεν είσαι ελέφαντας, πολύ απλά.
Τα ελληνικά πτυχία δεν έχουν και το καλύτερο όνομα γενικά. Και όσο πιο ρόμπα γινόμαστε σα χώρα, τόσο χειρότερο θα έχουν.
Σε λίγα χρόνια πολύ πιθανόν να τα κοιτάνε τόσο καχύποπτα στο εξωτερικό, όσο εδώ π.χ. τα ρουμάνικα πτυχία.
Και προφανώς καλοί Ρουμάνοι φοιτητές υπάρχουν, αλλά πρέπει να αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες.
Έτσι και ο Έλληνας που θα θέλει να φύγει έξω, θα κάνει master ίσα ίσα για να μην έχει ελληνικό τίτλο σπουδών ως τον τελευταίο του.

Προσωπικές μου απόψεις πάντα. ;)
Last edited by 220volt on Mon Mar 15, 2010 4:46 pm, edited 1 time in total.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by eΝy »

220volt wrote:
eNy wrote:
arkara wrote:Το φάσμα του μηχανολόγου είναι πολύ ευρύ για να πείς ότι θα δουλέψεις
μόνο πάνω σε αυτό που έχεις κάνει μεταπτυχιακό.
Τότε γιατί να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω σε κάτι στο οποίο δεν θα εντρυφήσεις εν τέλει;
Για να αποδείξεις οτί δεν είσαι ελέφαντας, πολύ απλά.
Τα ελληνικά πτυχία δεν έχουν και το καλύτερο όνομα γενικά. Και όσο πιο ρόμπα γινόμαστε σα χώρα, τόσο χειρότερο θα έχουν.
Σε λίγα χρόνια πολύ πιθανόν να τα κοιτάνε τόσο καχύποπτα στο εξωτερικό, όσο εδώ π.χ. τα ρουμάνικα πτυχία.
Και προφανώς καλοί ρουμάνοι φοιτητές υπάρχουν, αλλά πρέπει να αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες.
Έτσι και ο Έλληνας που θα θέλει να φύγει έξω, θα κάνει master ίσα ίσα για να μην έχει ελληνικό τίτλο σπουδών ως τον τελευταίο του.

Προσωπικές μου απόψεις πάντα. ;)

Δεν θα μπορούσες να πέφτεις περισσότερο έξω...
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by Don Molina »

Εμφανιστείτε σε όποιον εργοδότη θέλετε με 1-2 χρόνια προϋπηρεσία κι ενασχόληση με κάποιο Project (οποιοδήποτε - αρκεί να είχε έστω κι ένα ελάχιστο αποτέλεσμα ή να ήταν τεράστιο) και δεν θα ρωτήσει τίποτα για το ΕΜΠ.

Θα σας ρωτήσει μόνο για την προϋπηρεσία και το/τα project(s). Κι αν πειστεί, η δουλειά έκλεισε...

Μην παίρνετε χαρτιά για τα χαρτιά αν θέλετε να κάνετε κάτι ως μηχανικοί ή αν θέλετε να κάνετε κάτι γενικότερα στην ζωή σας. Αν τώρα το δημόσιο είναι ο σκοπός της ζωής, ή το να δουλεύεις μεγαλοϋπάλληλος (?) σε τεχνικές εταιρείες μέχρι τα 65 - πάσο και cash me out...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by somekindofgrinder »

Αν πατε σε μεταπυχιακο στυλ ΕΜΠ-δλδ τζαμπε ολα κομπλε...αλλο ενα πτυχιο και εχει και τη σταμπα του Ιδρυματος επανω.

Οποιος παει σε μεταπτυχιακο επι πληρωμη,τοτε θα πρεπει να σκεφτει αυτο που ειπε ο Ενυ...Value for Money.

Τo VFM στην περιπτωση μας ειναι το ποσες πορτες θα σου ανοιξει το εν λογω μεταπτυχιακο,οσον αφορα τις γνωριμιες σε ακαδημαικο επιπεδο και σε περαιτερω σπουδες.Ακομα VFM ειναι και το εαν θα σου ανοιξει πορτες στον εργασιακο χωρο (διασυνδεση με την αγορα εργασιας που λενε).

Η αληθεια ειναι οτι το ΠΑΝ ειναι το μετα...οχι το πτυχιο,οποτε καθε σεντσι που θα ξοδεψετε θα πρεπει να σας εξασφαλιζει με καποιο τροπο τις παραπανω ευκαιριες που απαιτειτε δινοντας αυτα τα λεφτα.

Οποτε σκεφτειτε τα παρακατω:

1.Το μεταπτυχιακο που κανω ειναι κοντα στις οικονομικες μου δυνατοτητες?
2.Θα με βοηθησει παρακατω στη ζωη μου ή θα ειναι "κουρελοχαρτο"?
3.Το χρονο και τον χρημα που θα ξοδεψω στο μεταπτυχιακο,θα ωφελουσε περισσοτερο να τα διοχετευσω βρισκοντας μια δουλεια?
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
220volt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Thu Jan 21, 2010 9:54 pm

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by 220volt »

eNy wrote: Δεν θα μπορούσες να πέφτεις περισσότερο έξω...
Εχεις σκοπό να εξηγήσεις το γιατί ή έτσι γενικά το λες? ;)
arkara

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by arkara »

Παιδιά μην λέμε μαλακίες ακόμα και να μην το χρησιμοποίησεις, θα σου ανοίξει τα μάτια για το
έαν θα γίνει στο εξωτερικό.

Θα μάθεις πολλά πράγματα πέρα από το ειδικό σου θέμα. Αυτοί έξω έτσι τα κάνουν.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Βαθμός πτυχίου και Master's degrees

Post by Minus »

arkara wrote:Παιδιά μην λέμε μαλακίες ακόμα και να μην το χρησιμοποίησεις, θα σου ανοίξει τα μάτια για το
έαν θα γίνει στο εξωτερικό.

Θα μάθεις πολλά πράγματα πέρα από το ειδικό σου θέμα. Αυτοί έξω έτσι τα κάνουν.

oh, yes!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
vercetti
Private
Private
Posts: 2
Joined: Wed Sep 15, 2010 1:57 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by vercetti »

Ειναι παλιο το τοπικ αλλα εχω μια μεγαλη απορια εδω και καιρο οποτε το ξεθαβω. Ειμαι φοιτητης στους ΧΜ και μπαινω τωρα 4ο ετος. 3 χρονια τωρα οποτε ακουω για Master, ολοι λενε Αγγλια. Δεν εχει ασχοληθει κανεις με την περιπτωση της Γερμανιας; Αποσο εχω ψαξει και τα διδακτρα ειναι μηδαμινα (500 ευρω το εξαμηνο) και η ζωη φτηνοτερη σε συγκριση με τις μεγαλες πολεις της Αγγλιας. Θα ηθελα πολυ να ακουσω καποια αποψη πανω στο θεμα.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by eΝy »

Οι σπουδές στη Γερμανία γαμάνε, ειδικά για μηχανικούς. Ο κυριότερος λόγος που δεν ακούγονται τόσο πολύ (σε σχέση με Αγγλία, Αμερική) είναι γιατί ελάχιστοι Έλληνες μιλάνε Γερμανικά (πόσο μάλλον σε επίπεδο τέτοιο που να πάνε να ζήσουν έξω 2 χρόνια).

Έπειτα είναι το γεγονός ότι στη Γερμανία θα πας για μεταπτυχιακό επί πολυτεχνειακού ή φυσικομαθηματικο-επιστημονικού περιεχομένου. Οι περισσότεροι που πάνε Αγγλία πάνε για οικονομικά, που στην Γερμανία δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο.

Τέλος, έχω 2 φίλους που σπουδάζουν Γερμανία μηχανικοί, μου έχουν πει και οι δύο ότι το αγγούρι είναι μεγάλο, σκληρό και βαρύ. Δεν είναι παίξε γέλασε οι σπουδές εκεί πέρα.

Α κάτι ακόμα: Ζωή στη Γερμανία έχει το Βερολίνο και το Μόναχο. Σαν μηχανικός θα πας σε καμιά Στουτγκάρδη, σε κανά Άαχεν, κανα Ντούσελντορφ. Ύπνο από τις 8 το βράδυ και arbeit macht frei.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
maraki19
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 74
Joined: Fri Sep 03, 2010 8:22 pm

Re: Μεταπτυχιακές Σπουδές και Βαθμός Πτυχίου

Post by maraki19 »

Γερμανικά? Όντως καλέ ποιος ξέρεις Γερμανικά στην Ελλάδα?

Εγώ αγγλικά και γαλλικά ξέρω και όοοοοοταν έρθει η ώρα για μεταπτυχιακό, για Αγγλία με βλέπω να γίνομαι Λονδρέζα, αφού έχω και καλύτερη ευχέρεια με την γλώσσα.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”