Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Διάτανος »

mama mafia wrote:Μην είστε κοπλέξες

και ποιός θέλει να δουλέψει στην ελλάδα? μπορεί να μν έχει τα δικαιώματα απτο τεε που θέλει να προστατεύσει τους ψωνισμένους ελληνάρες πολυτεχνίτες αλλά στο εξωτερικό μπορεί να δουλέψει μια χαρά γιατί οι γνώσεις που θα έχει πάρει απτο φυσικό και ένα καλό μεταπτυχιακό τον καλύπτουν και με το παραπάνω στη μηχανολογία

εξάλλου άμα θέλει να μείνει εδώ δίνει κατατακτήριες και μπαίνει σε προχωρημένο έτος στο πολυτεχνείο και το τελειώνει κ εύκολα και μετά είναι κομπλε

να δω φυσικό να περνάει κωστόπουλο και ας τα κακαρώσω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Kitharistas »

mama mafia wrote:εξάλλου άμα θέλει να μείνει εδώ δίνει κατατακτήριες και μπαίνει σε προχωρημένο έτος στο πολυτεχνείο και το τελειώνει κ εύκολα και μετά είναι κομπλε
btw συγκεκριμένα από φυσικό δεν μπαίνει σε προχωρημένο έτος σε καμία σχολή (πλην ίσως της ΣΕΜΦΕ) πρώτο μπαίνει από όσο ξέρω
Rock on buddies...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by eΝy »

HarisSukhoi wrote:Bottom line: Μην ακούτε την Μαφιόζα? :twisted:
Αυτό δεν είναι bottom line. Είναι αυταπόδεικτο θεώρημα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

Kitharistas wrote:
mama mafia wrote:εξάλλου άμα θέλει να μείνει εδώ δίνει κατατακτήριες και μπαίνει σε προχωρημένο έτος στο πολυτεχνείο και το τελειώνει κ εύκολα και μετά είναι κομπλε
btw συγκεκριμένα από φυσικό δεν μπαίνει σε προχωρημένο έτος σε καμία σχολή (πλην ίσως της ΣΕΜΦΕ) πρώτο μπαίνει από όσο ξέρω
έχω την εντύπωση(και λογικό μου φαίνεται) ότι μπαίνει 3ο έτος...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:
Kitharistas wrote:
mama mafia wrote:εξάλλου άμα θέλει να μείνει εδώ δίνει κατατακτήριες και μπαίνει σε προχωρημένο έτος στο πολυτεχνείο και το τελειώνει κ εύκολα και μετά είναι κομπλε
btw συγκεκριμένα από φυσικό δεν μπαίνει σε προχωρημένο έτος σε καμία σχολή (πλην ίσως της ΣΕΜΦΕ) πρώτο μπαίνει από όσο ξέρω
έχω την εντύπωση(και λογικό μου φαίνεται) ότι μπαίνει 3ο έτος...
Ούτε από Ναυπηγούς δεν μπαίνεις 3ο έτος. Σοβαρευτείτε.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

eΝy wrote:
Enositis21 wrote:
Kitharistas wrote: btw συγκεκριμένα από φυσικό δεν μπαίνει σε προχωρημένο έτος σε καμία σχολή (πλην ίσως της ΣΕΜΦΕ) πρώτο μπαίνει από όσο ξέρω
έχω την εντύπωση(και λογικό μου φαίνεται) ότι μπαίνει 3ο έτος...
Ούτε από Ναυπηγούς δεν μπαίνεις 3ο έτος. Σοβαρευτείτε.
μηχανολόγος που έχει τελειώσει μπαίνει ναυπηγός 3ο ή 4ο δεν ειμαι σιγουρος.Ξέρω παιδι που το χει κανει.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by eΝy »

Enositis21 wrote: μηχανολόγος που έχει τελειώσει μπαίνει ναυπηγός 3ο ή 4ο δεν ειμαι σιγουρος.Ξέρω παιδι που το χει κανει.
Δεν.

Μπορεί να σε βάζουν τυπικά στο 5ο εξάμηνο, αλλά δεν σου αναγνωρίζουν πάνω από τα μισά μαθήματα του 2ου έτους.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Enositis »

eΝy wrote:
Enositis21 wrote: μηχανολόγος που έχει τελειώσει μπαίνει ναυπηγός 3ο ή 4ο δεν ειμαι σιγουρος.Ξέρω παιδι που το χει κανει.
Δεν.

Μπορεί να σε βάζουν τυπικά στο 5ο εξάμηνο, αλλά δεν σου αναγνωρίζουν πάνω από τα μισά μαθήματα του 2ου έτους.
Μην επιμένεις.

http://acadinfo.central.ntua.gr/gram/an ... enDocument

Οι επιτυχόντες πτυχιούχοι όλων των κατηγοριών κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο σπουδών εκτός των διπλωματούχων πολυτεχνικών σχολών εκτός Μηχανολόγων Μηχανικών που κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών και των διπλωματούχων Μηχανολόγων Μηχανικών που κατατάσσονται στο 7ο εξάμηνο σπουδών.
Με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Σχολής οι κατατασσόμενοι απαλλάσσονται κατά περίπτωση από την εξέταση μαθημάτων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής που διδάχθηκαν πλήρως ή επαρκώς στο Τμήμα ή τη Σχολή προέλευσης.


Edit: δηλαδή ένας μηχανολόγος που μπαίνει ΝΜΜ θα κάνει μόνο ότι ΔΕΝ έχει κάνει.που πιστέψτε με δεν είναι πολλα.μόνο τα ναυπηγικά είναι
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by Kitharistas »

Αφού θέλουμε παραδείγματα ορίστε και από τους μηχανολόγους: http://www.mech.ntua.gr/gr/files/0511/k ... 0-2011.pdf
τρίτο έτος που είπε η Σοφία μπαίνουν μόνο όσοι είναι από πολυτεχνείο ή έχουν άμεση σχέση με το αντικείμενο, εκτός κι αν το δεύτερο έτος θεωρείται προχωρημένο έτος, οπότε εγώ σε λίγο θα πάρω και σύνταξη από το ΕΜΠ.. μαθηματικό φυσικό κτλ δεύτερο έτος.. σιγά το Big Deal αν κάνεις τουλάχιστον 4 χρόνια μαθηματικοφυσικές απλά σου αφαιρούν το έτος που στο πολυτεχνείο κάνεις μόνο μαθηματικοφυσικές σχεδόν.. Και σκέψου και το άλλο, τελειώνεις στα 4 χρόνια την άλλη (είσαι και πολύ γαμάουα) και μπαίνεις δεύτερο έτος πολυτεχνείο (τυπικά στο 3ο εξάμηνο αλλά τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την εξεταστική οπότε πάρε για αρχή ένα ωραίο +8) και σου μένουν και 4 χρόνια στο πολυτεχνείο, 23 χρονών γαϊδούρι να σπουδάζεις μέχρι τουλάχιστον τα 27 (αφού είσαι τόσο γαμάουα) άρα μέχρι τα 27 σου σε ταΐζουν οι γονείς σου για να πεις ότι σπούδασες και στο πολυτεχνείο.. (μην μου πεις ότι θα δουλεύεις κιόλας γιατί πολυτεχνείο και full time δουλειά ώστε να ζεις αυτόνομα καταλήγει σε άτοπο)..
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ποια σχολή να επιλέξει?? Γ' Λυκειου....

Post by mama mafia »

Συνεχίζετε να μπουρδάρετε γιατί φοβάστε ρε

οταν τα έχεις βγάλει πέρα με κάτι τόσο απαιτητικό όσο το φυσικό μπορείς εύκολα να τελειώσεις μηχανικός και έχεις και αρκετές γνώσεις που καλύπτουν σε ένα βαθμό το αντικείμενο

η φυσική είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ

Kitharistas wrote:. Και σκέψου και το άλλο, τελειώνεις στα 4 χρόνια την άλλη (είσαι και πολύ γαμάουα) και μπαίνεις δεύτερο έτος πολυτεχνείο (τυπικά στο 3ο εξάμηνο αλλά τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά την εξεταστική οπότε πάρε για αρχή ένα ωραίο +8) και σου μένουν και 4 χρόνια στο πολυτεχνείο, 23 χρονών γαϊδούρι να σπουδάζεις μέχρι τουλάχιστον τα 27 (αφού είσαι τόσο γαμάουα) άρα μέχρι τα 27 σου σε ταΐζουν οι γονείς σου για να πεις ότι σπούδασες και στο πολυτεχνείο.. (μην μου πεις ότι θα δουλεύεις κιόλας γιατί πολυτεχνείο και full time δουλειά ώστε να ζεις αυτόνομα καταλήγει σε άτοπο)..

ξέρεις πόσοι είναι 27 στη σχολή μας και δεν έχουν βγάλει ακόμα ούτε αυτή?

ποτέ δεν είναι αργά για να κάνεις αυτό που θές εξάλλου
και δεν είναι το πιό εύκολο αυτό που προτείνω αλλά είναι εφικτό

και μη βγάζετε πάνω μου τα μεσοεξεταστικά νεύρα σας παρακαλώ και γίνετε πιό ανοιχτόμυαλοι, λύσεις πάντα υπάρχουν
Last edited by mama mafia on Tue Jun 28, 2011 5:00 pm, edited 1 time in total.
Leave the gun. Take the cannoli
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”