Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by ShadowMech »

Οταν τους παιρνει, τελικα ολοι ξερουν να δινουν αρχιδατες απαντησεις... Οταν...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by mama mafia »

Δε λέω , πρέπει να διεκδικούν τα δικαιώματά τους αλλά σίγουρα κάνουν διαφορετικά πράγματα οπότε πρέπει και αυτά που διεκδικούν να είναι διαφορετικά και να μην προβαίνουν σε συγκρίσεις.

Προτείνω να πάμε μια μέρα να παρακολουθήσουμε μαθήματά τους.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by fentayeen »

mama mafia wrote:Δε λέω , πρέπει να διεκδικούν τα δικαιώματά τους αλλά σίγουρα κάνουν διαφορετικά πράγματα οπότε πρέπει και αυτά που διεκδικούν να είναι διαφορετικά και να μην προβαίνουν σε συγκρίσεις.

Προτείνω να πάμε μια μέρα να παρακολουθήσουμε μαθήματά τους.
Παντως κανουν μαθηματα απο τα ακριβως ιδια βιβλια. εγγραφονται στο τεε και στα μητρωα και με την αναλογη εμπειρια αποκτουν δικαιωματα σιγα σιγα.

Σε μια χωρα μπουρδελο που τα δικαιωματα και των μεν και των δε, καθοριζονται απο ενα διαταγμα του 1930 και που πλεον οι αρχιτεκτονες λεγονται ακομα μηχανικοι οταν δεν κανουν τα στοιχειωδη μαθηματικα τραβα βγαλε συμπερασμα.

Παντως καλο θα ηταν μερικοι να μην ειναι και τοσο "ρατσιστες" γιατι εξω στην αγορα θα φανε τα μουτρα τους πανυγηρικοτατα.

Κανενας μα κανενας δεν απαγορευει σε κανεναν να ανοιξει μια κατασκευαστικη με πτυχιο δημοτικου και να κανει οτι γουσταρει.

Καλο θα ηταν , συμπερασματικα, μερικοι να μην πετανε στα συννεφα λογω του ιδρυματος που σπουδαζουν και να προσγειωθουν γιατι η προσγειωση μετεπειτα θα ειναι πολυ ανωμαλη.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Διάτανος »

κανείς δεν είναι ρατσιστής απλά όλοι πιστεύουμε στην αξιοκρατία.
αμφιβάλλω αν ένας τειτζης θα άντεχε τα πράμματα που κάνουμε στο πολυτεχνείο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Enositis »

Aμφιβαλλω αν τα πραγματα που κανουμε στο πολυτεχνειο θα μας βοηθησουν στη δουλεια μας τοσο οσο η εμπειρια
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by fentayeen »

Διάτανος wrote:κανείς δεν είναι ρατσιστής απλά όλοι πιστεύουμε στην αξιοκρατία.
αμφιβάλλω αν ένας τειτζης θα άντεχε τα πράμματα που κάνουμε στο πολυτεχνείο
κακως. θα σου αναφερω απλα τα παιδια που προερχονται απο τει και μπαινουν απο καταταρκτηριες. το 90% τελειωνουν ισως και νωριτερα του προβλεπομενου.

οχι μονον αντεχουν λοιπον. δεν ειναι ομως θεμα συγκρισης , γιαυτο σου λεω.
στην ελλαδα δυστηχως οι σπουδες ειναι μια δουλεια. την κανεις καλα? τελειωνεις οτι γουσταρεις στα μπαμ [πλην ελαχιστων εξαιρεσεων (κατ εμε ιατρικες, μαθηματικες και ναυπηγοι].
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Enositis »

fentayeen wrote:
Διάτανος wrote:κανείς δεν είναι ρατσιστής απλά όλοι πιστεύουμε στην αξιοκρατία.
αμφιβάλλω αν ένας τειτζης θα άντεχε τα πράμματα που κάνουμε στο πολυτεχνείο
κακως. θα σου αναφερω απλα τα παιδια που προερχονται απο τει και μπαινουν απο καταταρκτηριες. το 90% τελειωνουν ισως και νωριτερα του προβλεπομενου.

οχι μονον αντεχουν λοιπον. δεν ειναι ομως θεμα συγκρισης , γιαυτο σου λεω.
στην ελλαδα δυστηχως οι σπουδες ειναι μια δουλεια. την κανεις καλα? τελειωνεις οτι γουσταρεις στα μπαμ [πλην ελαχιστων εξαιρεσεων (κατ εμε ιατρικες, μαθηματικες και ναυπηγοι].
ξεχνας ομως οτι μπαινουν εχοντας κανει τα ΙΔΙΑ αλλα 2 σκαλες κατω σε δυσκολια.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Adamaklas »

Αντε ρε ειπε ο προεδρος του τεε τετοιο πραγμα? :)

η μανα μου ( ΝΑΙ ΡΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ) διδασκε προγραματισμο στο τει μηχανολογιας της λαρισας.

Δν ξερω την κατασταση στα αλλα τει, αλλα στης λαρισας, βαση τα λεγομενα της μανας μου ηταν για τον πεο, ολο αυτο ελεγε.
Δεν γνωριζω πως καταρτιζονται, αλλα ξερω οτι οταν καπου μπορει να παιχτουν ζωες ( Πολ.Μηχ>Δομικων εργων π.χ) μαλακιες και Freelancer φασεις δν υπαρχουν. Εξου και το παραδειγμα π ειπα πιο πριν.

Και κατι ασχετο που τα πηρα ( Μου θυμισε Dr House) Δλδ Ζητανε τον τιτλο του μηχανικου με τα δικαιωματα που τον διεπουν ή θελουν να τους λενε και αυτους Μηχανικους ( οπως οι χειροπρακτες θελουν να λεγονται γιατροι) για τον τιτλο μονο και μονο και για να χαιρονται?

Edit:
κακως. θα σου αναφερω απλα τα παιδια που προερχονται απο τει και μπαινουν απο καταταρκτηριες. το 90% τελειωνουν ισως και νωριτερα του προβλεπομενου.
Δεν σημαινει απολυτως τπτ αυτο, ( ασε που οταν θα μπει με κατατακτηριες θα εχει φαει ηδη μια ζωη στα θρανια και θα θελει να τελειωνει) ουτε δειχνει κατι , η μανα μου εβγαλε( ναι παλι η μανα μου ....) το μαθηματικο σε 3,5 χρονια σαν φυτουλας, και ? τπτ.
Last edited by Adamaklas on Fri Apr 15, 2011 6:31 pm, edited 1 time in total.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by fentayeen »

και πιστευεις πως ο μελλοντας εργοδοτης σου θα νοιαστει για αυτο?
η πιστευεις πως θα σταθει τοσο πολυ στο πτυχιο?

εγω ξερω πως στην δουλεια θελουν να παραδιδεις.... αμα ειμαι χαλβας και δεν παραδιδω τι πτυχια και τι αηδιες....εχω φυγει...

μιλωντας παντα λοιπον με το πρισμα "ελλαδισταν" και με το πρισμα οχι δημοσιου ουσιαστικα δεν πολυμετρανε εξω αυτα που κανουμε στο εμπ...το ονομα βεβαια ειναι τρελο ατου. αλλα μεχρι εκει.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Τειτζήδες "Μηχανικοί": Τον πούλο αρμ!

Post by Enositis »

Το πτυχιο μουτζα-head-in σου ανοιγει μια πορτα.ή μαλλον σου δινει το κλειδι να την ανοιξεις.απο κει και περα ειναι στο χερι σου
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”