Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by dpunis »

Λοιπόν επειδή τελευταία πολλοί παραπονιούνται ότι η σύνδεση τους δε τη παλεύει, ανοίγω αυτό το τοπικ, για να δούμε τι εταιρίες χρησιμοποιούμε, και πόσο ικανοποιημένοι είμαστε από τη σταθερότητα της σύνδεσης μας.

Εγώ έχω Forthnet, και πρόσφατα την άκουγε και άνοιγε μόνο fb και κάτι τέτοια. Αφού άλλαξα μόντεμ φαίνεται να πηγαίνει καλά πλέον αλλά γενικά οι ταχύτητες της είναι πολύ μικρές σε σχέση με HOL.

ΥΓ: Θα μπορούσε ίσως να μπεί και στο φόρουμ Burnout, αλλά δε πειράζει.. :P
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by Kitharistas »

CONN-X και με απογοητεύει καθημερινά σχεδόν :P
υπάρχουν περίοδοι που δείχνει σταθερό, όλα κομπλέ κι άλλες που πέφτει κάθε πέντε λεπτά..
από ταχύτητες μικρότερες από αυτήν που είναι η "ονομαστική" ( :P ) αλλά φταίνε και οι γραμμές τις περιοχής, γενικά όμως έχει ικανοποιητική ταχύτητα..
Rock on buddies...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by Don Molina »

Conn-X 24άρα από τα Χριστούγεννα του '07.

Δούλευε σταθερά συγχρονισμένο στα 20+Mbps μιας και το τοπικό DSLAM είναι κυριολεκτικά 2 τετράγωνα από το σπίτι.
Στα συν ότι ο Ψηφιακός Έλεγχος (RNOC) που κάνει το 1ο επίπεδο βλαβοδιαχείρισης του ΟΤΕ είναι στο ίδιο κτήριο (δεν πέφτει ποτέ το internet στην ευρύτερη περιοχή :D)

Με σωστά ρυθμισμένο download manager (λιώνω με JDownloader) και hosting sites, έπιανα 2.3MB/sec σταθερά.


Από το καλοκαίρι που ανοίξανε οι 24άρες και τις δίνουνε σαν πασατέμπο, συγχρονίζω σε ψηλά 17-χαμηλά 18 κι έχω 1.7-1.8Mb/sec ταχύτητες. Ξενέρα... :mrgreen:


Παρακαλάω μια φορά τον μήνα τους μαλάκες στο 13888 να με χώσουνε στο πιλοτικό VDSL με συμμετρική 50άρα σύνδεση, αλλά το παίζουνε κινέζοι. Τζάμπα η οπτική ρε πούστη μου :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by dpunis »

Don το τοπικ αυτό είναι της κακομοιριάς... Δεν μπορείς να έρχεσαι να μας κάνεις επίδειξη με 2 mbps... :P ούτε με ευνοϊκά ευθυγραμμισμένους πλανήτες δεν έχω ανέβει πάνω από 1,3MBps :D

Πάντως αν σε βάλουνε στο VDSL με συμμετρική 50άρα, έχω ένα server να στήσω σπίτι σου.. η ΔΕΗ δικιά μου! :D
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by Don Molina »

Κι εγώ πονεμένος είμαι ρε, έχασα μια 500άρα για τους μαλάκες που κάθονται και τις κοιτάνε :lol:

Όσο για την VDSL είναι 150 γραμμές σε όλο το Ελλαδιστάν, και οι 100 πάνε σε εταιρικά ΑΦΜ. Πιο σύντομα θα πάρω Maserati παρά θα δω VDSL :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by master »

Don Molina wrote:Κι εγώ πονεμένος είμαι ρε, έχασα μια 500άρα για τους μαλάκες που κάθονται και τις κοιτάνε :lol:

Όσο για την VDSL είναι 150 γραμμές σε όλο το Ελλαδιστάν, και οι 100 πάνε σε εταιρικά ΑΦΜ. Πιο σύντομα θα πάρω Maserati παρά θα δω VDSL :lol:

LOL :D :D . Εγώ έχω CONN-X-24 και κατεβάζω με το ένα δέκατο της ταχύτητας του DON. (Εγώ προτείνω να αποτελέσει μονάδα μέτρησης, κάτι σαν την ταχύτητα του φωτός. :mrgreen: ). Οικειοθελώς πέφτει πάρα πολύ σπάνια και γενικώς είμαι πολύ καλά.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by ball38 »

Το θεμα ειναι τα pings .

Με 74ms στο google που πας?
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by who »

Εμένα καθόλου. Θυμάμαι είχα βάλει με το πρόγραμμα Δίοδος, ΠΟΤΕnet, δε θυμάμαι στα πόσα. Έγιναν κάποιες αναβαθμίσεις, κάποιες υποβαθμίσεις, μετά ξαναμάνα άλλες αναβαθμίσεις κ.ο.κ.. Βέβαια και το ασύρματο μόδεμ που 'χω για πέταμα είναι. 8-)
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
alpie
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 20
Joined: Sat Jun 26, 2010 2:59 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by alpie »

Don Molina wrote:Πιο σύντομα θα πάρω Maserati παρά θα δω VDSL :lol:
Άσχετο με "Α" κεφαλαίο, αλλά προβλήθηκε πολύ πρόσφατα!

http://www.fileserve.com/file/anyUxTz/n ... iverge.mkv
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by sid »

ναι , αλλά δεν την παλεύω άλλο εγώ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”