Ενιαίο πτυχίο?

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Ενιαίο πτυχίο?

Post by Διάτανος »

Καλησπέρα μέλη της EMPire,
Αυτό το post το κάνω προκειμένου να μου λυθεί μία απορία ετών, που πιστεύω ότι την έχουν και πολλοί άλλοι.
Το πτυχίο Μηχανολόγου Μηχανικού επάνω αναγράφει τον κύκλο σπουδών ή όχι?
Επίσης, ποιος είναι ο καλύτερος τομέας στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών από άποψη συνδέσεως με τη βιομηχανία?Υποθέτω ο Παραγωγής...
Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Λakedaimonas »

Σχετικά με την πρώτη σου ερώτηση ελπίζω η φωτογραφία να σε καλύπτει.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση η άποψη μου είναι ότι ο καλύτερος τομέας από θέμα σύνδεσης με την "βιομηχανία" είναι ο παραγωγής. Από κει και πέρα το πόσο θέλεις εσύ να συνδεθείς με την βιομηχανία από ένα σημείο και μετά έχει να κάνει καθαρά με τις επιλογές σου όσο είσαι φοιτητής. Με άλλα λόγια ψάξε μόνος σου και βρες μια εταιρεία να δουλέψεις σαν φοιτητής ή για πρακτική άσκηση.
Attachments
P1110470.JPG
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Διάτανος »

Σε ευχαριστώ ρε φίλε να σαι καλά με εχεις βοηθησει οσο ελάχιστοι.Εγώ έχ ω ακούσει ότι ο παραγωγής είναι ο καλύτερος τομέας.ισχύει?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Gb3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 241
Joined: Sun Jun 06, 2010 9:10 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Gb3 »

Παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο (ακυρο λιγο με το topic).. Ειμαι τριτο ετος, εχοντας δει καποια μαθηματα σχετικα με τον τομεα παραγωγης, και ακομα δεν εχω καταλαβει κατι. Που σχετιζεται το να γνωριζεις περι μηχανολογιας με το να ακολουθησεις αυτη τη ροη? Δηλαδη τα μαθηματα δεν εχουν καμια σχεση με μηχανολογικα μαθηματα και γιατι ενας μηχανολογος να πλεονεκτει εναντι καποιου αλλου που εχει διδαχτει παρομοια μαθηματα (ΟΠΔΕ,τεχνολογικη οικονομικη,ΕΕ...) στην ευρεση δουλειας? Εννοειται οτι δεν θελω να υποβιβασω ουτε τον τομεα ουτε τους φοιτητες που τον επιλεγουν, απλως δεν εχω καταλαβει πως συνδυαζονται οι δυο χωροι.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by eΝy »

Gb3 wrote:Παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο (ακυρο λιγο με το topic).. Ειμαι τριτο ετος, εχοντας δει καποια μαθηματα σχετικα με τον τομεα παραγωγης, και ακομα δεν εχω καταλαβει κατι. Που σχετιζεται το να γνωριζεις περι μηχανολογιας με το να ακολουθησεις αυτη τη ροη? Δηλαδη τα μαθηματα δεν εχουν καμια σχεση με μηχανολογικα μαθηματα και γιατι ενας μηχανολογος να πλεονεκτει εναντι καποιου αλλου που εχει διδαχτει παρομοια μαθηματα (ΟΠΔΕ,τεχνολογικη οικονομικη,ΕΕ...) στην ευρεση δουλειας? Εννοειται οτι δεν θελω να υποβιβασω ουτε τον τομεα ουτε τους φοιτητες που τον επιλεγουν, απλως δεν εχω καταλαβει πως συνδυαζονται οι δυο χωροι.
Μηχανικός παραγωγής σημαίνει ότι είσαι υπεύθυνος για την αρμονική λειτουργία και την μέγιστη αποδοτικότητα ενός εργοστασιακού χώρου.

Μηχανικός δεν είναι μόνο αυτός που σκέφτεται και σχεδιάζει το πτυσσόμενο ανοιχτήρι. Μηχανικός είναι και αυτός που σκέφτεται πως μπορεί το εργοστάσιο να παράγει αυτό που σκέφτηκε ο άλλος, σε 1000 τεμάχια ανά ώρα, στο ελάχιστο κόστος και με τη μέγιστη αποδοτικότητα των μηχανημάτων και των εργαζομένων. Είναι ο αξιωματικός στο εργοστάσιο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Λakedaimonas »

Διάτανος wrote:Σε ευχαριστώ ρε φίλε να σαι καλά με εχεις βοηθησει οσο ελάχιστοι.Εγώ έχ ω ακούσει ότι ο παραγωγής είναι ο καλύτερος τομέας.ισχύει?
Κοίτα εγώ λέω ότι πιστεύω πως ο παραγωγής έχει καλύτερη επαφή με τα ελληνικά δεδομένα, από εκεί και πέρα πραγματικά πιστεύω πως όλοι οι τομείς είναι καλοί και το θέμα είναι τι αρέσει στον καθένα πραγματικά.

Gb3 wrote:Παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο (ακυρο λιγο με το topic).. Ειμαι τριτο ετος, εχοντας δει καποια μαθηματα σχετικα με τον τομεα παραγωγης, και ακομα δεν εχω καταλαβει κατι. Που σχετιζεται το να γνωριζεις περι μηχανολογιας με το να ακολουθησεις αυτη τη ροη? Δηλαδη τα μαθηματα δεν εχουν καμια σχεση με μηχανολογικα μαθηματα και γιατι ενας μηχανολογος να πλεονεκτει εναντι καποιου αλλου που εχει διδαχτει παρομοια μαθηματα (ΟΠΔΕ,τεχνολογικη οικονομικη,ΕΕ...) στην ευρεση δουλειας? Εννοειται οτι δεν θελω να υποβιβασω ουτε τον τομεα ουτε τους φοιτητες που τον επιλεγουν, απλως δεν εχω καταλαβει πως συνδυαζονται οι δυο χωροι.
Σε παραπέμπω στην ακόλουθη συζήτηση http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=38&t=239

Εκτός αυτού το αντικείμενο του μηχανολόγου μηχανικού είναι πολύ πιο ευρύ από ότι νομίζεις.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by crouch »

Αυτό που παραδέχονται όλοι είναι ότι η κατεύθυνση παραγωγής έχει σχεδόν μηδενικά προαπαιτούμενα σε οτιδήποτε (μαθηματικά, φυσική, προγραμματισμό κλπ) και άρα είναι πιο εύκολο για κάποιον που δεν έχει επαφή με τη σχολή να ξεκινήσει να παρακολουθεί ξαφνικά στο 4ο έτος χωρίς ελλείψεις. Θέλει μόνο κοινό νου, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι πιο εύκολη(έχει πολλές εργασίες). Όμως από αυτή την άποψη έχεις λίγο δίκιο Gb3 σε αυτό που λες..
Last edited by crouch on Tue Jan 11, 2011 7:33 pm, edited 1 time in total.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by eΝy »

Ότι και να λέτε, ο τομέας παραγωγής αποτελεί άσυλο για κάθε φοιτητή που κρατάει ακόμα την κοινή λογική του απέναντι στον ανελέητο βομβαρδισμό κακού και αντιπαραγωγικού τρόπου σκέψης που πλασάρουν τα μαθήματα των πρώτων ετών.

Κάθε φορά που κοίταζα κάποιον από τους διδακτορικούς του Στροβιλάκογλου ένιωθα ευγνώμων που ο Κοσμετάτος είχε φτιάξει κάποτε αυτό το άσυλο και μπορούσαμε να βρίσκουμε κάποιο καταφύγιο οι ελάχιστοι που κρατούσαμε ακόμα τη λογική μας μέσα σ αυτή τη παράνοια που πλασάρει αυτή η σχολή.

Ο τομέας ΒΔΕΕ είναι ο μοναδικός που αν σε πιάσουν να αντιγράφεις θα σου πουν "Γαμάτο κόλπο, πως μπορεί να βελτιστοποιηθεί και να συστηματοποιηθεί;"
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Trist4n »

+1 στον Crouch γενικα, και σου εφιστω την προσοχη στο ζητημα με τις πολλες εργασιες:
Υπαρχει η γενικοτερη πεποιθηση οτι ειναι ο ευκολοτερος τομεας. Εγω θα ελεγα, ΑΝΑΛΟΓΩΣ το ατομο.

Για τα δικα μου δεδομενα και νοοτροπια π.χ., νομιζω οτι θα ηταν ο δυσκολοτερος, κι αυτο εχει να κανει με:

1) Τη ΜΑΛΑΚΙΑ που θεωρω οτι δερνει τους καθηγητες του τομεα, που με κανει να πιστευω οτι δε θα μπορουσα να συνεννοηθω - φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις, και
2) Γενικα προτιμω να κανω τη ζωουλα μου μεσα στο εξαμηνο και να ριχνω βαρυ, αποδοτικο διαβασμα στην εξεταστικη και μονο. Αυτο δε θα λειτουργουσε στον παραγωγης: Συνηθως σε ξεσκιζουν στις εργασιες και περνας ευκολα στην εξεταση - και παλι υπαρχουν εξαιρεσεις, λιγες και, τελος, ΔΥΣΚΟΛΑ παιρνεις βαθμους.


Ο ευκολοτερος τομεας, σχεδον για τον καθενα, ειναι η Ενεργεια, οχι ο παραγωγης. Εχει μπουρδελεψει τελειως το πραγμα εκει...

Τα αποπανω ασχολιαστα :) To each his own. Ακομα γελαω με γνωστο συμβαν σε μαθημα παραγωγης που εκανε ενα 5λεπτο ο καθηγητης να κανει μια προσθεση....
Last edited by Trist4n on Tue Jan 11, 2011 6:51 pm, edited 1 time in total.
I am going according to plan.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ενιαίο πτυχίο?

Post by Διάτανος »

Κράουτς,δν συμφωνώ καθόλου.βρίσκω πιο χρήσιμο τν τρόπο Σκέψης που προωθεί το ΟΠΔΕ ή η τεχνολογική οικονομική,και πολύ πιο μηχανικίστικο αν θες,παρά πίνακες επί πινάκων με ενθαλπείες και πράσινα άλογα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”