Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nm09050
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 4
Joined: Tue Jun 15, 2010 7:34 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by nm09050 »

crouch wrote:......................Απλά μου κάνει εντύπωση πόσο χαζοί πρέπει να είναι οι εαακίτες, τουλ της δικής μας σχολής, που ενώ βλέπουν τα τελευταία χρόνια πόσο μπουχτισμένη είναι με την πολυήμερη κατάληψη η πλειοψηφία των φοιτητών, αυτοί επιμένουν να την βάζουν στο πλαίσιό τους. Και για αυτό το λόγο έχουν χάσει πολλές συνελεύσεις που αλλιώς θα έπαιρναν πανηγυρικά(πχ την προηγούμενη) λόγω πολιτικής συγκυρίας.

...................................................................

Απλά σκέψου να έβγαζαν την κατάληψη από το πλαίσιό τους, ή να την περιόριζαν σε μια μέρα μεγάλης απεργίας μια στο τόσο. Δεν θα έχαναν ποτέ καμία συνέλευση και θα αύξαναν και τα ποσοστά τους στις εκλογές. Τόσο απλά. Για να μη πω και ότι θα είχαν μεγαλύτερη συμμετοχή (και βαρύτητα) και οι κινητοποιήσεις
οταν φτανει καποιος να παζαρευει στις ποσες μερες η καταληψη ειναι αποδεκτη και στις ποσες θα ειναι παρανομη και ηθικα λαθος (το τελευταιο δεν ειναι για σενα crouch αλλα για προηγουμενα posts) εχει χασει κατα την γνωμη μου την μπαλα.
ειναι σαν να πιστευει οτι παντου συμφωνουν οι συναδελφοι ''παραταξιακοι'' και το μονο που μενει να λυσουν ειναι αν θα μεινει ανοιχτη η θα κλεισει 1 ,2 ,3 μερες η μια εβδομαδα.

απο τα παραπανω μπορει να δει κανενας οτι η ΔΑΠαρα/ΠΑΣΠαρα κανει πολυ καλα την δουλεια της και εχει καταφερει να ξεκοψει τελειως την εννοια της καταληψης απο την εννοια της αντιδρασης της αντιστασης και του αγωνα αφου εχει καταντησει την συνελευση παιχνιδι εντυπωσεων με κυριο ερωτημα αν θα ειναι κλειστη η σχολη η οχι
(κλασικη 1η ερωτηση φοιτητη που μπαινει στην συνελευση :''ρε συ ποσες μερες λενε οτι θα κλεισουν τα εαακ?'' )

τωρα ποτε ακριβως η εννοια της καταληψης διαχωριστηκε απο την εννοια της πορειας και της διαδηλωσης να μου το πειτε και εμενα γιατι δεν το πηρα χαμπαρι. κατα την γνωμη μου το ενα χωρις το αλλο δεν μπορει να υπαρξει.

συγκεκριμενα τωρα φιλε crouch και διορθωσε με αν κανω λαθος

αυτο που προτεινεις εσυ ειναι εκπτωσεις στα πιστευω και στην ιδεολογια με σκοπο να εξευμενίσουν τα πληθη (........τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει..?)






giorgos_pap wrote:Ξέρετε αν οι παραταξιακοί έκαναν την ελάχιστη προσπάθεια να διαβάσουν (απλά) το forum, η κατάσταση στη σχολή θα βελτιωνόταν δραματικά.

Οι συζητήσεις που έχει δοθεί η ευκαιρία να γίνουν μέσα από το forum είναι πραγματικά το πρώτο βήμα προς την λύση του προβλήματος.

εσυ το ξερεις οτι η συνελευση ειναι ανοιχτη ο καθενας να κανει ερωτησεις,τοποθετησεις και να κατεβαζει υποψηφιοτητες? αλλα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται.

γιατι καταναλωνεις τον χρονο σου γραφοντας τα εδω που δεν σε διαβαζει κανενας απο τους παραταξιακους και δεν κατεβαινεις να κανεις μια τοποθετηση στην συνελευση?

πιστευεις οτι με συζητησεις μεσα σε forum θα λυθει το προβλημα?

απεχοντας απο συνελευσεις και ψηφοφοριες απλα νεκρωνετε την σχολη και φυσικα την υποβαθμιζετε αφου μην ξεχναμε εκτος απο την πολιτικοποιηση η συνελευση εχει και σκοπο την λυση των προβληματων της σχολης. μηπως πανω στην βιασυνη σας να σωσετε την σχολη σας την βυθιζεται και αλλο στα ταρταρα αφηνοντας τους καθηγητες των κομματων να κανουν κουμαντο μαζι με τα κομματοσκυλα?
(με συγχωρεις για το 2ο προσωπο δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα αλλα σε ολους οσους την κανουν για καφε αντι να μπουν στην συνελευση

οσο για αυτους που μπαινουν στα τελευταια 10 λεπτα για να ψηφισουν απλα πιστευω οτι προσβαλουν με τον χειροτερο δυνατο τροπο ολους οσους παρακολουθουν την συνελευση λεγοντας οτι στα @@ γραφω οτι ειπωθηκε τοσην ωρα εγω θα ψηφισω την παραταξη με την οποια εχω παρεδωσε και αντε πνιγειτε
Σε αυτους απαξιω να ανεφερθω περαιτερω)


nikolas87 wrote: έχεις απολυτο δικιο συναδελφε. τα ελληνικά πανεπιστήμια θα πάνε μπροστά μονο αν φύγουν οι παραταξεις μεσα απο αυτά. γιατί δυστυχως αυτές , εμμεσως πλην σαφώς, προωθουν καθηγητες και αποφασιζουν για την τυχη των σπουδων μας.
το να απαιτεις παιδεια απεχοντας απο τα εδρανα σου ειναι κομικοτραγικο. σαν να πεινας και να σηκωνεσαι και να φευγεις απο το τραπεζι. ελεοσ δλδ.
επιτελους ας πουμε ολοι ενα βροντερο ΟΧΙ στα παπαγαλακια οοο,τι χρωμα και να εχουν.
Ας δρασουμε αμμεσα συναδελφοι γιατι η αδιαφορια μας ενιοσχυει το αυτο κατεστημενο.

αρχικα να σου πω οτι ειχα τις ιδιες αποψεις οταν τελειωσα το λυκειο.

τελικα ομως και αφου ειδα τα πραγματα και απο μεσα αλλαξα γνωμη.

εσυ μπορει να νομιζεις οτι παραταξοποιηθηκα , δεν με ενδιαφερει τι νομιζεις.

αυτο που σε ρωτω εγω ειναι :

Πιστευεις οτι παιδεια ειναι οι στειρες γνωσεις που θα λαβεις ως μηχανικος?
ζωη ειναι αποκλειστεικα το διαβασμα και τα εργαστηρια της σχολης?

θες να ζησεις για αυτα τα 5,6,7,8 χρονια μεχρι το πτυχιο σε μια ωραια φουσκα αποκομενος?

ωραια και μετα τι?

μετα τι θα γινει οταν βγεις στην αγορα εργασιας?
θα κολυμπησεις στα βαθια χωρις να ξερεις κολυμπι και χωρις μπρατσακια?

η θα πεις αυτην την φορα εξω τα κομματα απο την χωρα?

για μενα καλως (για πολλους απο σας κακως απο οτι μπορω να καταλαβω) το πολυτεχνειο μας ,και γενικα το ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι ,οπως θα πρεπει αλλωστε (κατα την γνωμη μου) να ειναι, μικρογραφια της κοινωνιας , να ειναι κομματι της και να την επηρεαζει.
θέλω να ‘μαι μοναδικός
και αντί για μάσκα
να φορέσω εσένα .....†яєŁa
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by sid »

nm09050 wrote:γιατι καταναλωνεις τον χρονο σου γραφοντας τα εδω που δεν σε διαβαζει κανενας απο τους παραταξιακους και δεν κατεβαινεις να κανεις μια τοποθετηση στην συνελευση?
αυτή η ερώτηση αναιρείται από τα συμφραζόμενα :P
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by eΝy »

all. koukoulofloros wrote:
nm09050 wrote:γιατι καταναλωνεις τον χρονο σου γραφοντας τα εδω που δεν σε διαβαζει κανενας απο τους παραταξιακους και δεν κατεβαινεις να κανεις μια τοποθετηση στην συνελευση?
αυτή η ερώτηση αναιρείται από τα συμφραζόμενα :P
Και είναι και τελείως λάθος. Όλοι οι παραταξιακοί έχουν λογαριασμό και διαβάζουν το Forum (ασχέτως που δεν απαντάνε στις συζητήσεις).
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by crouch »

nm09050 η κατάληψη είναι έτσι και αλλιώς παράνομη, είτε μια μέρα είτε 10. Ηθικά λάθος για μένα είναι, αλλά αυτό είναι συζητήσιμο. Η νομική της μη-φύση είναι δεδομένη όμως.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κατάληψη και πορεία, και σου φαίνονται αυτονόητα δεμένες. Η μεγάλη πλειοψηφία των πορείων και κινητοποιήσεων στον επαγγελματικό τομέα δε συνοδεύονται από κατάληψη κτιρίων. Μάντεψε γιατί...Μα φυσικά επειδή όλοι ξέρουν ότι είναι παράνομη και μπορεί να υποστούν κυρώσεις αφού δεν τους προστατεύει κανένα άσυλο. Για αυτό στον επαγγελματικό τομέα η κατάληψη είναι έσχατη λύση, δείγμα απελπισίας. Όχι ψωμοτύρι ;) Στο πανεπιστήμιο θα ήταν πολύ εύκολο να τις διαχωρίσεις. Κάνεις μάθημα->διακόπτεις για 3-4 ώρες για πορεία->συνεχίζεις το μάθημα. Και μη μου πεις για εργαστήρια κλπ γτ μας τα αναπληρώνουν επειδή βαριόμαστε να ξυπνήσουμε, θα αρνηθούν να το κάνουν επειδή είχε πορεία;
Τα της συνέλευσης δε τα σχολιάζω γιατί μπορεί να είναι διαφορετικό το κλίμα στις δικές σας συνελεύσεις (αμφιβάλλω) αλλά υπάρχει λόγος που το 80% των φοιτητών (τουλ στους μηχανολόγους) την απαξιώνει
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Διάτανος »

το πρόγραμμα σπουδών είναι βάρβαρο.πολλά παιδιά απέχουν από συνελεύσεις γιατί πολύ απλά έχει φτάσει τρίτη και έχεις φλιπάρει από την κούραση γιατί έχεις κάτσει 2 10ωρα σχολή.γιατί αυτό δεν έχει αναφερθεί ποτέ στις συνελεύσεις?
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Kitharistas »

ούτε χρειάζονται να διακόπτονται 3-4 ώρες τα μαθήματα.. θες να διαμαρτυρηθείς για κάτι, γιατί να το κάνεις αβίαστα και άκοπα? πιο το νόημα έτσι..? το νόημα του αγώνα δεν είναι "θυσιάζω κάτι δικό μου για το κοινό όφελος?" μετά δεν είναι αγώνας..
αν ανατρέξετε στην ιστορία κανένας αληθινός επαναστάτης δεν επιδίωξε μια αβίαστη, δίχως προσωπικές στερήσεις επανάσταση..
και στο κάτω κάτω.. οι περισσότεροι που πάνε στις πορείες δεν παρακολουθούν καν! για να μην χάνουν μάθημα? αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν!
ελληνική νοοτροπία.. πραγματικά
Rock on buddies...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Enositis »

Διάτανος wrote:το πρόγραμμα σπουδών είναι βάρβαρο.πολλά παιδιά απέχουν από συνελεύσεις γιατί πολύ απλά έχει φτάσει τρίτη και έχεις φλιπάρει από την κούραση γιατί έχεις κάτσει 2 10ωρα σχολή.γιατί αυτό δεν έχει αναφερθεί ποτέ στις συνελεύσεις?
+10000
Eμεις τι ειχαμε μαθει;
Ξυπναω 7:30 περπαταω 10 λεπτα βαζω το μυαλο μου να παρει γρηγορες στροφες για ΠΟΛΥ 2 ωρες και μετα γελαω και κανω μαλακιες ως τις 2...τρωω...και μετα γαμιεμαι στο διαβασμα+μαθηματα το πολυ 4 45λεπτα.
Δηλαδη οι ωρες που βαζαμε το μυαλο μας να δουλεψει για παρακολουθηση ήταν το πολυ 4-5 ώρεςς την ημερα.
Οπου για τι παρακολουθηση μιλουσαμε;εγραφε ο καθηγητης στον πινακα κι εσυ σημειωνες καμια ασκηση.ΑΠΛΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ...
εδω;σου πασαρουν πολυ πιο δυσκολες εννοιες με πολυ περισσοτερες ωρες παρακολουθησης οπου πρεπει να κρατας σημειωσεις + να κανεις ενα μεσο ορο 45 λεπτων να πας στη σχολη...
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΥΣ 19ΑΡΗΔΕΣ!

Ε δε γινεται...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by Elias »

Kitharistas wrote:ούτε χρειάζονται να διακόπτονται 3-4 ώρες τα μαθήματα.. θες να διαμαρτυρηθείς για κάτι, γιατί να το κάνεις αβίαστα και άκοπα? πιο το νόημα έτσι..? το νόημα του αγώνα δεν είναι "θυσιάζω κάτι δικό μου για το κοινό όφελος?" μετά δεν είναι αγώνας..
αν ανατρέξετε στην ιστορία κανένας αληθινός επαναστάτης δεν επιδίωξε μια αβίαστη, δίχως προσωπικές στερήσεις επανάσταση..
και στο κάτω κάτω.. οι περισσότεροι που πάνε στις πορείες δεν παρακολουθούν καν! για να μην χάνουν μάθημα? αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν!
ελληνική νοοτροπία.. πραγματικά
Μα συνάδελφε δεν γίνεται τίποτα αβίαστα και άκοπα. Νομίζεις πως περνάμε πιο ωραία στις πορείες απότι στα μαθήματα και στα εργαστήρια? Πιστεύεις ότι δεν αποτελεί θυσία το ότι πάμε πίσω τις σπουδές μας? Δεν αποτελεί θυσία το ότι ορισμένοι κλονίζουνε και την υγεία τους στις πορείες?(Και μην προτρέξεις και πεις ότι αυτοί προκαλούν τα μπάχαλα και καλά να πάθουν γιατί δεν είναι ακριβώς έτσι.)
Προφανώς δεν συγκρίνω κανέναν σημερινό διαδηλωτή με τους επαναστάτες που έχεις στο μυαλό σου, αλλά ο συλλογισμός σου είναι εντελώς λάθος, καθώς συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και ανόμοιες συνθήκες.
Τέλος, πιστεύω πως δεν ισχύει ότι οι περισσότεροι που πανε στις πορείς δεν παρακολουθούν. Δέχομαι ότι οι διάφοροι παραταξιακοί στην πλειοψηφία τους δεν παρακολουθούν, αλλά δεν αποτελούν μόνο αυτοί την πορεία. Αν την αποτελούσαν μόνο αυτοί θα ήταν ελάχιστοι σε αντίθεση με τα πραγματικά νούμερα.
Διάτανος wrote:το πρόγραμμα σπουδών είναι βάρβαρο.πολλά παιδιά απέχουν από συνελεύσεις γιατί πολύ απλά έχει φτάσει τρίτη και έχεις φλιπάρει από την κούραση γιατί έχεις κάτσει 2 10ωρα σχολή.γιατί αυτό δεν έχει αναφερθεί ποτέ στις συνελεύσεις?
Συνάδελφε, αυτό που λες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών ονομάζεται εντατικοποίηση. Εγώ ακούω συζητήσεις για την εντατικοποίηση των σπουδών μας, σχεδόν σε κάθε συνέλευση και μου φαίνεται απίθανο να μην έχουν γίνει σχετικές συζητήσεις και στη δική σας συνέλευση.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by anticapitalist »

Εδω βέβαια έχουμε και εμείς τις ευθύνες μας. Το πρόγραμμα σπουδών στις συγκεκριμένες σχολές είναι τραγικό. Και ενώ εγώ εχω ακούσει τουλάχιστον δυο παρατάξεις να θέτουν το ζήτημα της εντατικοποίησης (σωστά κατ εμε), από την άλλη απορρίπτουμε την αναμόρφωση του προγράμματος σπουδών (ενώ θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε καταργήσεις ή συγχωνεύσεις μαθημάτων, με τελικό σκοπό ένα πιο ανθρώπινο ρυθμό). Άλλες σχολές του πολυτεχνείου έχουν 54-55 μαθήματα, και ο ρυθμός σπουδών είναι μια χαρά.

Ειδικά στα πρώτα 3 έτη χαλαρά μπορούν να φύγουν 4-5 μαθήματα ώστε να φτάσουμε τελικά στα 60.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
mixalishp2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 94
Joined: Tue Nov 09, 2010 7:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by mixalishp2 »

Γενικως αποψη μου ειναι οτι η δημοκρατια ειναι βλαβερο πολιτευμα.Επιτρεπει στον καθε ανιδεο και αμορφωτο (που μπορει να πεσει θυμα καθε προπαγανδιστη) να επειρεαζει την ζωη αυτων που ξερουν να κρινουν και να επιλεγουν το σωστο.Για μενα το ιδανικο θα ηταν ο καθενας να κανει αυτο ξερει και που ειναι μεσα στις δυναμεις του αλλα...μαλλον ειναι ανεφικτο.Γαμω την δυναμη της μαζας γαμω.
Τελοσπαντων καλο το τοπικ δεν λεω,αλλα δεν νομιζω να βγει τιποτα μεσα απο αυτο γιατι δυστυχως οι συνομιλιες μεσω του ιντερνετ δεν μεταφερουν την ενταση του λογου αρα δεν αφυπνιζουν μυαλα...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”