Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by anticapitalist »

ShadowMech wrote:Α εδω ειναι το καλυτερο! χαχα! Δηλαδη σε αυτο το σημειο νιωθω την αναγκη ειλικρινα να ευχαριστησω αυτη την αγια παραταξη που υπευθυνα ανελαβε να μου απαλεινει καθε τυψη στο φοιτητικο μου ξησιμο, πραγματικα νιωθω υποχρεος για την υπολοιπη ζωη μου... :!:
keeps getting better...
Μπουρδολογείς και απαντάς απλά για να πεις κάτι. Πλήρης απλοποίηση της σκέψης. Απάντηση όμως δεν έδωσες. Πόσες φορες έχει ψηφιστεί κατάληψη για τον Χ,Ψ,Ζ άκυρο λόγο και και έχεις ακούσει τις φράσεις κλισέ:
-Ωραία,αυτό με βολεύει, έχω να παραδώσω την τάδε εργασία
-Ωραία,αυτό με βολεύει, έτσι κι αλλιώς θα πήγαινα με την κοπέλα μου σε κανα νησάκι
-Η στην τελική είμαι λίγο κουρασμένος και ήθελα δυο μέρες off χωρίς να χάσω παραδώσεις
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by crouch »

Φυσικά και ισχύουν αυτές οι εκφράσεις.
Το ερώτημα είναι αν τις αναφέρεις ως επιχείρημα υπερ της κατάληψης, γιατί αυτό θα είχε πλάκα
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by ShadowMech »

Οντως το εκανα, γιατι απλα ειχε πλακα, αλλα και εσυ αναφερεις απλα ενα γεγονος (για 2η φορα) χωρις να το συνδεεις με καποιο επιχειρημα ή εστω συμπερασμα!
Οκ οντως συμβαινει, Ε ΚΑΙ?

εδιτ με προλαβε ο crouch
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
xavales
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Mon Oct 25, 2010 8:25 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by xavales »

Εγω ηθελα να κανω πχ σεμιναριο προγραμματισμου που ειχα πει, και η μερα που βολευει για τα περισσοτερα παιδια ειναι τεταρτη.
Αυτό θα μετρούσε πολύ αν βρεις χρόνο, ειδικά για όσους είναι από θετική :roll:
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by anticapitalist »

Χαίρομαι που απάντησες crouch, μια παλιά μας συζήτηση σκεφτόμουν πριν λίγο.
Πολύ έντιμα είχες παραδεχτεί πως οι καταλήψεις αρχίζουν να μας απασχολούν μόνο όταν γίνονται αρκετές σε αριθμό και αρχίζει και είναι ορατό το ενδεχόμενο παράτασης του εξαμήνου, διπλής εξεταστικής, τέλος πάντων κάποιας κακής εξέλιξης. Στα εξάμηνα που οι καταλήψεις είναι λίγες σε αριθμό (4-5 μέρες σύνολο) μπορώ να πώ πως αντιμετωπίζονται με χαρά από την πλειοψηφία των φοιτητών που έχει μια μερούλα off κάθε τόσο. Τα ζόρια έρχονται όταν οι "κακοί ΕΑΑΚίτες" αποφασίζουν να κάνουν χοντρές καταλήψεις και να τα τινάξουν όλα στον αέρα κτλ κτλ...

Το συμπέρασμα που θες shadow είναι το εξής: η πλειοψηφία των φοιτητών αντιμετωπίζει θετικά ή αρνητικά τις καταλήψεις ανάλογα με τα "προβλήματα" που τους δημιουργούν. εξ ου και μονίμως το ζήτημα είναι "ανοιχτή ή κλειστή σχολή". ούτε που κάθεται να ψάξει ποιά είναι τα αιτήματα, αν είναι δίκαια, αν είναι για τον πούτσο, αν το υπουργείο θα μας γαμήσει, αν κατα βάση απλά βαριόμαστε, τι μορφές πάλης θα ήταν καλύτερο να υιοθετηθούν, τίποτα, τίποτα από όλα αυτά. δε μιλάμε καν να φτάσουμε σε φάση σύνθεσης δικής σου γνώμης, ακόμα για την ανάλυση της κατάστασης σου μιλάω.

διοτι αλλιώς πως να το εξηγήσω οτι "χαίρεσαι" για μια κατάληψη άκυρη που έγινε πριν ένα χρονο, και φωνάζεις τώρα που υπάρχουν κατ εμέ σοβαρά θέματα εν όψει;; σημαίνει ρε φίλε πως κοιτάς μόνο πως δε θα ξεβολέψεις το πρόγραμμα διακοπών σου. δε γίνεται να αντιδράς έτσι και να θες να με πείσεις οτι εξετάζεις την ουσία του θέματος...

Είναι κι αυτό μια μορφή του ελληναρά του γαμιά της γειτονιάς: Εγώ να τελειώνω απο τη σχολή και όλα τα άλλα δεν πάνε να γαμηθούνε... δεν κρίνω ούτε αιτήματα ούτε τίποτα, μόνο ανοιχτή τη σχολή. Μόνο την αδερφή τους πεζοδρόμιο δε βγάζουν προκειμένου να ναι ανοιχτή η σχολή (no offence, δεν έχω στο μυαλό μου κάποιον συγκεκριμένο). Προσωπικά δεν νομίζω πως κάποιος που κρίνει με τέτοια κριτήρια, μπορεί να κρίνει ορθά μια κατάληψη, είτε είναι κατάληψη εαακ, είτε πκς, είτε ανεξάρτητοι είτε οτιδήπωτε...

υγ.συμπεριφορά ελληναράδων υπάρχει σαφώς και από την πλευρά των καταληψιών σε κάποιες φάσεις. θα τη θίξω κάποια άλλη στιγμη.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by crouch »

Ναι, το πνεύμα είναι λίγο πολύ όπως το λες, όταν παραγίνεται το κακό με την κατάληψη αυξάνεται και το ενδιαφέρον περι αυτής και η συμμετοχή στις συνελεύσεις. Παρόλαυτά σε κάθε περίπτωση για μένα και για πολύ κόσμο παραμένει λάθος, ανούσια και αναποτελεσματική.

Απλά μου κάνει εντύπωση πόσο χαζοί πρέπει να είναι οι εαακίτες, τουλ της δικής μας σχολής, που ενώ βλέπουν τα τελευταία χρόνια πόσο μπουχτισμένη είναι με την πολυήμερη κατάληψη η πλειοψηφία των φοιτητών, αυτοί επιμένουν να την βάζουν στο πλαίσιό τους. Και για αυτό το λόγο έχουν χάσει πολλές συνελεύσεις που αλλιώς θα έπαιρναν πανηγυρικά(πχ την προηγούμενη) λόγω πολιτικής συγκυρίας.

Αν κάποιος τελικά έχει εμμονή με την κατάληψη/ανοιχτή σχολή, δεν είναι αυτοί που εστιάζουν στο δίλλημα κατάληψη-ανοιχτή σχολή αλλά αυτοί που το δημιουργούν προτείνοντας κατάληψη μόνιμα(και κάνοντας ζημιά στη δημοτικότητά τους κιόλας).

Απλά σκέψου να έβγαζαν την κατάληψη από το πλαίσιό τους, ή να την περιόριζαν σε μια μέρα μεγάλης απεργίας μια στο τόσο. Δεν θα έχαναν ποτέ καμία συνέλευση και θα αύξαναν και τα ποσοστά τους στις εκλογές. Τόσο απλά. Για να μη πω και ότι θα είχαν μεγαλύτερη συμμετοχή (και βαρύτητα) και οι κινητοποιήσεις
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by giwrgos_pap »

Ξέρετε αν οι παραταξιακοί έκαναν την ελάχιστη προσπάθεια να διαβάσουν (απλά) το forum, η κατάσταση στη σχολή θα βελτιωνόταν δραματικά.

Οι συζητήσεις που έχει δοθεί η ευκαιρία να γίνουν μέσα από το forum είναι πραγματικά το πρώτο βήμα προς την λύση του προβλήματος.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by blackjohnny »

giorgos_pap wrote:Ξέρετε αν οι παραταξιακοί έκαναν την ελάχιστη προσπάθεια να διαβάσουν (απλά) το forum, η κατάσταση στη σχολή θα βελτιωνόταν δραματικά.

Οι συζητήσεις που έχει δοθεί η ευκαιρία να γίνουν μέσα από το forum είναι πραγματικά το πρώτο βήμα προς την λύση του προβλήματος.
συμφωνώ αλλά νομίζω πως απλά δεν τους νοιάζει να λύσουν στην πράξη τα προβλήματα της σχολής...φαίνεται πως η παρούσα κατάσταση τους συμφέρει και την εκμεταλλεύονται ο καθένας με τον τρόπο του.
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by misfit »

Θα συμφωνήσω με τον "από πάνω".
Να προσθέσω επίσης ότι προσωπικά δεν πίστεψα ποτέ πως οι παρατάξεις (όλες τους) νοιάζονται για το καλό και το συμφέρον το δικό μου και του χ,ψ φοιτητή.Δεν περιμένω βοήθεια από κανέναν "σωτήρα" και από καμμία παράταξη που "ξέρει" ποιο είναι το δικό μου συμφέρον καλύτερα από μένα.Βέβαια αυτό πηγάζει κι από μια γενικότερη δυσπιστία μου προς το υπάρχον πολιτικό σύστημα,αλλά επιτρέψτε μου...σε τι διαφέρουν οι παρατάξεις από τα κόμματα?Ακόμα και τα "ανεξάρτητα" ΕΑΑΚ σε τι διαφέρουν???
Αν θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να ρίξουμε ένα δυνατό βολέ σε όλη τη σαπίλα που έχει κατακαθίσει στα πανεπιστήμιά μας και στην κοινωνία γενικότερα.Κατ'εμέ αυτό είναι το σημαντικότερο "στοίχημα" της γενιάς μας.Εϊδαμε πού μας οδήγησε η μούργα...θα τη διώξουμε ή θα την τροφοδοτήσουμε κι άλλο?
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by sid »

anticapitalist wrote:Μόνο την αδερφή τους πεζοδρόμιο δε βγάζουν προκειμένου να ναι ανοιχτή η σχολή

Image
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”