Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Post by dpunis »

Μετά από 2 χρόνια και κάτι μήνες στο ίδρυμα, και ακούγοντας πως αύριο πάμε πάλι για γενική συνέλευση, πηρα χαρτί και πένα, και ξεδιπλώνω τις σκέψεις μου.

Μπαίνοντας το 2008 στη πρώτη μου συνέλευση περίμενα να δω φοιτητές να συζητάνε, και να συζητούν μεταξύ τους, ώστε να βρουν ένα κοινό τόπο στον οποίο να συμφωνούνε όλοι. Αντί αυτού είδα μια χάβρα Ιουδαίων όπου ο καθένας γκάριζε όσο πιο δυνατά μπορούσε για να περάσει την γραμμή που του είχαν περάσει άλλοι νωρίτερα. Αυτοί ήταν οι φοιτητές που ήταν ενεργοί πολίτες και ήθελαν το καλό της σχολής μας. Άτομα που περνούσανε γραμμές, αντί να δούνε τα προβλήματα της σχολής τους. Μετά ήρθαν κι άλλες συνελεύσεις, με θέματα αμιγώς φοιτητικά, όπως ο πόλεμος στη Παλαιστίνη κλπ. Φυσικά η πρόταση κάθε φορά ήταν αγώνας και πάλη, και πάλι. Ανεξαρτήτως προβλήματος, ανεξαρτήτως καταστάσεων όλα τα έλυνε ο αγώνας και η πάλη. Πρώτο έτος έγιναν πολλά [2008] οπότε είχα παρευρεθεί στις περισσότερες συνελεύσεις. Το ίδιο σκηνικό κάθε φορά.

Πέρσι 2ο έτος πλέον αποφάσισα πως η κατάσταση δε σώζεται. Δεν είχε νόημα να πηγαίνω σαν πρόβατο στη συνέλευση και να ακούω τον καθένα να διαβάζει το λόγο του. Αυτά τα κάνουν και στη βουλή και είδαμε τη κατάντια μας. Ευτυχώς πέρσι ο χρόνος κύλισε ήρεμα στο μικρό γαλατικό χωριό που λέγεται Πολυτεχνιούπολη. Και κάπως έτσι φτάσαμε στο σήμερα.

Σήμερα το Υπουργείο Παιδείας θέλει να περάσει ένα νομοσχέδιο που θεωρείται από πολλούς η εξόντωση του Δημόσιου πανεπιστημίου. Θεωρείται ότι πλέον το πανεπιστήμιο δεν θα είναι χώρος ανταλλαγής ιδεών. Εντατικοποίηση σπουδών, περισσότερη εξειδίκευση και άλλα έρχονται να απειλήσουν το μέλλον μας. Η λύση? Κατά πολλούς η συνέλευση που θα καταλήξει στη κονσέρβα-λύση κατάληψη-πορεία-αγώνας-πάλη. Οι συμμετέχοντες ίσως θα έλεγα το βλέπουν λίγο ρομαντικά, αφού δε θα μπορούσα να σκεφτώ ότι το κάνουν από σκοπιμότητες. Αλλά πραγματικά, τι μας έχει προσφέρει αυτή η λύση κονσέρβα? Το 2008 με το άρθρο 16 κοντέψαμε να χάσουμε την εξεταστική, και τι καταφέραμε? Το άρθρο 16 ψηφίστηκε. Μάλιστα το Δημόσιο Πανεπιστήμιο, για ακόμα μια φορά κατάφερε να χαλάσει ακόμα περισσότερο τη δημόσια εικόνα του, αφού φάνηκε σαν ένα ίδρυμα που είναι συνέχεια κλειστό, χάνονται διδακτικές ώρες κλπ. Σήμερα κάνοντας κατάληψη για μια ακόμα φορά τι θα καταφέρουμε?

Πως θα γίνει ελεύθερος χώρος ανταλλαγής ιδεών ένα κλειστό πανεπιστήμιο? Πως θα προαχθεί η αριστεία και θα βελτιωθεί το μέλλον όταν μετά από 3 μήνες "αγώνων" πάμε σε εξεταστική εξπρές, έχοντας γνώσεις ίσα ίσα για να περάσουμε ένα μάθημα? Τελικά από αυτή τη σχολή τι θέλουμε να κάνουμε? Να βρούμε ένα βήμα για να ξεσπάσουμε, να γίνουμε άτομα που θα μπορέσουν κάποια μέρα να βάλουν το λιθαράκι τους για ένα καλύτερο αύριο?

Εγώ αποφάσισα τι θέλω, εσυ?


Κ.Δ. 12/10/2010

ΥΓ: Σόρρυ για το σεντόνι, αλλά θα έγραφα κι άλλο αν μπορούσα :P
Last edited by Spyrοs on Thu Dec 09, 2010 10:13 pm, edited 3 times in total.
Reason: Όλες οι γενικές συζητήσεις περί Συνελεύσεων-Καταλήψεων θα μεταφέρονται εδώ!
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Trist4n »

Αν αυτο ειναι σεντονι, τοτε κατι αλλα που εχουν γραφτει κατα καιρους.... Μην ανησυχεις.

Δυστυχως αυτη ειναι η κατασταση. Θυμιζει το παραμυθι του Αισωπου με τον ψευτη βοσκο (η αγαπημενη μου αλληγορια οταν η κουβεντα παει στο φοιτητικο "αγωνα"). Καναμε "αγωνα" εξαντλωντας θεμιτα και αθεμιτα μεσα διαμαρτυριας και τωρα που τα χρειαζομαστε, κανεις δε δινει σημασια "στα τσογλανια που κλεινουν το κεντρο οποτε τους καυλωσει για την καθε ανοησια".

Το τι θα επιφερει το προελαυνον νομοσχεδιο ειναι αλλη κουβεντα.

Η μονη συμβουλη που εχω για τους νεοτερους ειναι να μην σπαταλησετε κουραγιο και χρονο στο να αλλαξετε τα πραγματα. Μακαρι να μην ειχα παθει για να το μαθω αυτο. Θα χαλασετε την καρδια σας και δε θα βγει τιποτα. Η πολιτικη σκηνη και μαζι η παιδεια ειναι σαπισμενη μεχρι το κοκκαλο και δεν επιδεχεται σωτηρια, ποσο μαλλον ο μικροκοσμος της που λεγεται συνελευση και φοιτητικος συλλογος.

Οι πρωταγωνιστες αυτης της χαβρας που λες, θα κανουν ακριβως το ιδιο ολοι τους τη ζωη, θα φωναζουν εις ματην για πραγματα που κανεις δε θελει να τους δωσει και δε θα κανουν τιποτα για να τα κερδισουν. Θα ταλαιπωρουν και 5 συνανθρωπους τους, κακα τα ψεμματα, αλλα κατα βασην θα ζουνε στην ιδια μιζερια μεχρι να ψοφησουν. Και οταν με το καλο το βουλιαξουν το πλοι, θα τους παρει μαζι του πιο βαθια.
Εμενα που ειμαι και λιγο χαιρεκακος μαλακας, αυτο μου δινει μια ικανοποιηση, δεν ξερω για σενα. Την ικανοποιηση να δω το ΕΜΠ να γινεται ανθρωπινο την εχω ξεγραμμενη. Την Ελλαδα επισης. :(
I am going according to plan.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Enositis »

Το θεμα ειναι οτι σε καθε μετρο που περναει βλεπουμε μονο την αρνητικη πλευρα.Σε αυτο το νομοσχεδιο καποια πραγματα δε μου αρεσουν (οπως πχ να μην υπαγονται οι καθηγητες στο λογιστηριο του κρατους...) αλλα και αλλα οπως υποχρεωτικη παρακολουθηση δεν καταλαβαινω γιατι θα καταστρεψουν το δημοσιο παν/μιο.
Σε γενικη Συνελευση ακομα δεν εχω παει.Αυριο θα χασω την συνελευσοπαρθενια μου...Αλλα πιστευω οτι
Α)Δεν πρεπει να ειμαστε πνευματα αντιλογιας
Β)Φοιτητες και καθηγητες να εχουν μια κοινη γραμμη
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Stayrros46 »

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν προτείνετε καμία λύση,καμία πρόταση.
Εκείνοι πιστεύουν ότι με την κατάληψη θα πετύχουν κάτι και τουλάχιστον προσπαθούν.
Αν νομίζετε ότι αυτός είναι λάθος τρόπος,βρείτε εσείς τον πιό σωστό.
Και ναι η κατάληψη και η πορεία έχει και σκοπό να ενοχλήσει και να κάνει δυστυχώς τη ζωή των συμπολιτών μας για κάποιες ώρες πιο δύσκολη.
Εκείνοι με την σειρά τους,αντί να πούνε για τα κωλόπαιδα που μας γαμάνε και δεν μπορούμε να πάμε στη δουλειά μας,ας σκεφτούν πόσα χρόνια τους γαμάνε άλλοι πολύ πιο σκληρά,και δεν κάνουν τίποτα απολύτως γι αυτό.
Συμφωνώ ή διαφωνώ με διάφορες απόψεις και ενέργειες ατόμων από τον αριστερό χώρο-και αντίστοιχα τις παρατάξεις που τον αντιπροσωπεύουν στη σχολή,δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ πως εκείνοι προσπαθούν να κάνουν κάτι,έστω κ με λάθος μερικές φορές τρόπο.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Enositis »

Και θα τους εμποδισει η καταληψη στο εμπ να περασουν τα μετρα;
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Trist4n »

Φιλε Σταυρο, η ελλειψη αντιπροτασεων δεν αγιαζει τα μεσα. Επειδη δεν εχω εγω ιδεα για το πως θα πεσει το νομοσχεδιο (ΑΝ ηθελα να το ριξω), δε σημαινει οτι αποκτα ο αλλος το δικαιωμα να απαξιωνει κι αλλο το καημενο το ΕΜΠ κλεινοντας το μεχρι τα Χριστουγεννα...

Θες απλο παραδειγμα? Δε μ'αρεσει που εφυγε ο Κλειζα απο τον Ολυμπιακο. Η διοικηση δε μπορουσε να τον κρατησει. Ειχα την ιδεα να παω να απαγαγω τη μανα του και να την κραταω ζωντανη υπο την προυποθεση οτι ο Κλειζα παιζει στο Θρυλο και φροντιζει να βαζει εστω 15 ποντους ανα παιχνιδι. Εχετε καμια καλυτερη ιδεα? Στα @@ μου λοιπον, το κανω.
I am going according to plan.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by eΝy »

Άμα είσαι μάγκας ξεκίνα να καθαρίζεις βουλευτές. Έναν την ημέρα.

Το να ταλαιπωρείς όμως 4.000.000 Αθηναίους είναι απλά αυνανισμός.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Enositis »

Ακυρο...οι ψηφοι απο ποιους και πως μετρώνται;

Θα σου αντιπροτεινει οτι αυτος το κανει με δημοκρατικα μεσα...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:Ακυρο...οι ψηφοι απο ποιους και πως μετρώνται;
Διά βοής....
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Enositis »

ΔΙΑ ΒΟΗΣ;
αν το αλλο ηταν αυνανισμος αυτο τι ειναι ;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”