Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by eΝy »

Enositis21 wrote:ΔΙΑ ΒΟΗΣ;
αν το αλλο ηταν αυνανισμος αυτο τι ειναι ;
Πουλοπαίξιμο. Είναι κατά της καθαρεύουσας οι αριστεροί.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by somekindofgrinder »

Θα το λεω μεχρι να μαλλιασει η γλωσσα μου.

ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ,ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.

Καθηστε τωρα εσεις και γραψτε οσο θελετε.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by dpunis »

Σταύρο δεν διαφωνούμε. Φαίνονται να κάνουν κάτι. Το θέμα είναι ότι με τη δική μου λογική, οι κινήσεις τους οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο ευτελισμό του Δημόσιου Πανεπιστημίου, και αποτελούν την καλύτερη διαφήμιση για τα ιδιωτικά. Όταν εγώ το έχω το μαγαζάκι μου κλειστό το μισό χρόνο, δε μπορώ να θέλω να παίρνω το τίτλο του καλού πανεπιστημίου και του οργανωμένου. Ή να διεκδικώ για τους αποφοιτους μου τίτλους και αξιώσεις. Κακά τα ψέματα. Το ΕΜΠ θα μπορούσε να σημαίνει απλά Ελληνικό Μπουρ$#@#. Δεν με χαροποιεί το γεγονός, αλλά δυστυχώς αυτό είναι. Αν θεωρούν πως ο αγώνας θα τους δικαιώσει ας κάνουν αγώνα. Αλλά δε γίνεται να κάνουν κατάληψη ενός χώρου και να αποτρέπουν όλους του υπόλοιπους από το να κάνουν μάθημα. Στην πορεία μπορούν να πάνε και χωρίς να κλείσει η σχολή. Αφού θεωρούν πως ο αγώνας τους είναι τόσο σημαντικός, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούν που θα χάσουν λίγο μάθημα. Αλλά δεν μπορούν να με αναγκάζουν να χάσω και εγώ μάθημα, γιατί θεωρούν πως είναι ο μόνος τρόπος.
Εκτός αυτού, έχουμε φτάσει στην Ελλάδα όποιος μπορεί να οργανωθεί, να κατεβαίνει στο πεζοδρόμιο να διεκδικήσει τα "δικαιώματά" του. Κανείς δε σκέφτεται τη ζημιά που κάνει στον συνάνθρωπό του. Απλά φανφάρες και παμε όλοι να το κλείσουμε το κέντρο. Ουγκ!
User avatar
Nameless49532
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 210
Joined: Sun May 30, 2010 3:57 pm

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Nameless49532 »

σε ποιά συνέλευση πήγατε ρε και ψηφιζόσαντο δια βοής τα πλαίσια;;;


δε πάμε καλά.

έχω και γω κάποιες σκέψεις επί του θέματος (με εντελώς αντίθετο προσανατολισμό)
αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο τώρα.. θα επανέλθω
who's gonna teach you how to dance?
who's gonna show you how to fly?
who's gonna call you on the lame, dope-smoking slacking little sucker you are?
Stayrros46
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 43
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:19 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Stayrros46 »

Δεν είπα ότι η κατάληψη είναι καλή ή κακή.Συμφωνώ ότι προκαλέι προβλήματα στους ίδιους τους φοιτητές καθώς χάνονται ώρες μαθημάτων,εξεταστικές γίνονται διπλές ή τριπλές,και οι φοιτητές ίσως αναγκαστούν να περάσουν πιο ''πρόχειρα'' ορισμένα μαθήματα.
Το παράδειγμα με τον ολυμπιακό χωρίς παρεξήγηση δεν αναφέρεται ακριβώς στο ίδιο πράγμα.Ο ολυμπιακός έχει ιδιοκτήτη,και ο παίκτης είναι επαγγελματίας και κάνει μόνος του τις επιλογές του.
Το πανεπιστήμιο είναι δημόσιο,αφορά τον κόσμο,τους πολίτες,και το ''κράτος'' αποφασίζει για την τύχη του φασιστικά ανάλογα με το τι το συμφέρει κάθε φορά.
Θέλω να πιστεύω πως οι πολίτες μπορούν,ή πρέπει τουλάχιστον να προσπαθούν να επηρρεάζουν τις αποφάσεις που λαμβάνονται για αυτούς,συχνότερα από μία φορά κάθε 4 χρόνια που ψηφίζουν.

Ένας τρόπος αντίδρασης είναι η κατάληψη και άλλος ένας η πορεία.Και οι 2 προκαλούν προβλήματα,μικρά ή μεγάλα,στην φυσιολογική καθημερινή λειτουργία του πανεπιστημίου,ή των δρόμων αντίστοιχα.Αν είναι όμως ο μόνος τρόπος διαμαρτυρίας,ας γίνει έτσι.
Αν μπορούμε να βρούμε αποτελεσματικότερους τρόπους ακόμα καλύτερα.
Λέμε πως οι καταλήψεις και οι πορείες δεν αλλάζουν τα πράγματα.Σύμφωνοι μεγάλες αλλαγές δεν φέρνουν.Η λύση όμως δεν είναι κατά τη γνώμη μας να δεχόμαστε χωρίς διαμαρτυρία όποιο νέο μέτρο αποφασίζεται..για το καλό μας.

Η απαξίωση του πανεπιστημίου και η δυσαρέσκεια των πολιτών από τις καταλήψεις και τις πορείες δεν μπορούν να συγκριθούν κατά τη γνώμη μου με αυτήν που προκαλείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια από αυτούς που αποφασίζουν.Μας ενοχλεί να αργήσουμε στην δουλειά μας,αλλά δε μας ενοχλεί που άλλοι στήνουν ολόκληρα παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας,που έχουν προδιαγράψει πριν καλά καλά γεννηθούμε το μέλλον μας.

Τελειώνουμε το πολυτεχνείο και δεν ξέρουμε αν θα βρούμε δουλειά στην Ελλάδα,με τι συνθήκες θα δουλεύουμε όταν βρούμε,και υποτίθεται ότι έχουμε και ένα καλό πτυχίο στα χέρια μας.
Οπότε να μας ενοχλέι τόσο πολύ η κίνηση στους δρόμους από τις πορείες από ανθρώπους που διαμαρτύρονται,δεν μου φαίνεται σωστό.

Όσο για απόψεις του τύπου ας αρχίσουν να σκοτώνουν βουλευτές νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ σκέψη από πίσω τους.
Είναι σαν στην τελευταία μεγάλη πορεία που είχε συγκεντρωθεί πλήθος στο Σύνταγμα και κάποιοι φώναζαν γιατί δεν μπαίνουν να κάψουν τη βουλή.
Το πόσοι νεκροί παραπάνω από τους 3 εκείνης της μέρας θα προέκυπταν αν όλος αυτός ο κόσμος έκανε έφοδο στη βουλή δεν θέλει πολύ μυαλό να το σκεφτούμε-και μιλάω για διαδηλωτές,όχι για βουλευτές.
Αλλά βέβαια τέτοιες προτάσεις γίνονται σε τριτο πρόσωπο.Άλλοι να κάψουν τη βουλή,άλλοι να σκοτώσουν,άλλοι να κάνουν κάτι για μας.

Αυτά απο μένα χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης,και χωρίς να ανήκω ούτε στα ΕΑΑΚ,ούτε στην ΠΚΣ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Λakedaimonas »

Stayrros46 wrote:Ωραία όλα αυτά αλλά δεν προτείνετε καμία λύση,καμία πρόταση.
Εκείνοι πιστεύουν ότι με την κατάληψη θα πετύχουν κάτι και τουλάχιστον προσπαθούν.
+10^n

Συμφωνώ απόλυτα.

Τις απόψεις μου για το κόμματα ειδικά τα αριστερά(μεγάλες "συμπάθειες") όσοι διαβάζετε το φόρουμ τις ξέρετε, αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ από την άλλη ότι αυτοί τουλάχιστον κάτι κάνουν!

Μπορεί να κάνουν βλακείες κατά την γνώμη μου ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ.

Κατ' επέκτασιν αν δεν σας αρέσει το αποτέλεσμα που ενδεχομένως θα βγει αύριο από την συνέλευση δεν έχετε κανένα δικαίωμα να γκρινιάζετε για αυτό αν δεν κάνετε τον κόπο να κατεβείτε και να ψηφίσετε.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by ShadowMech »

Ελα ρε πλακα σου κανει... Γινεται καταμετρηση με αναταση χεριου. Καλα θα δεις ωραια σκηνικα!
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by Elias »

Stayrros46 wrote: Τελειώνουμε το πολυτεχνείο και δεν ξέρουμε αν θα βρούμε δουλειά στην Ελλάδα,με τι συνθήκες θα δουλεύουμε όταν βρούμε,και υποτίθεται ότι έχουμε και ένα καλό πτυχίο στα χέρια μας.
Οπότε να μας ενοχλέι τόσο πολύ η κίνηση στους δρόμους από τις πορείες από ανθρώπους που διαμαρτύρονται,δεν μου φαίνεται σωστό.
Μπράβο ρε Σταύρο!
Όλη η ουσία είναι συγκεντρωμένη εδώ!
Όσοι από σας νομίζετε πως όσες αποφάσεις παίρνονται, για καταλήψεις και πορείες είναι αυτές που πραγματικά σας βλάπτουν είστε πολύ βαθιά νυχτωμένοι.Αναλογιστείτε τις αλλαγές που έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο στον τομέα της εργασίας και σκεφτείτε τι θα χάνατε αν δουλεύατε.
Ένα πολύ μικρό ποσοστό από εμάς θα βγεί στην αγορά εργασίας και θα μπορέσει να δουλέψει άμεσα, μόνιμα και με ανθρώπινους όρους.Το έγραψα και αλλού.
Γίνεται μια ευρύτερη προσπάθεια ισοπέδωσης των εργασιακών δικαιωμάτων και κεκτημένων που δεν έχει καμία σύγκριση με οτιδήποτε άλλο έχουμε αντιμετωπίσει ως τώρα.
Σκέφτειτε πόσους παραπάνω φόρους πληρώνετε, σκεφτείτε ότι το πετρέλαιο θέρμανσης θα το πληρώνεται 20-25 λεπτά ακριβότερα, ενώ το εφοπλιστικό κεφάλαιο αγοράζει το πετρέλαιο αφορολόγητο.Σκεφτείτε ότι έπονται και νέα μέτρα που θα αλλάξουν εντελώς όσα θεωρούσατε ως τώρα δεδομένα ακόμα και στο Πολυτεχνείο.Ότι όσοι έχετε ξεπεράσει το 10 εξάμηνο, πιθανότατα να μην είχατε θέση εδώ.Ότι 1-2 χρόνια λιώσιμο στα φροντηστήρια, τα λεφτά που πλήρωναν και πλήρωνουν οι γονείς σας στο κράτος και στα φροντιστήρια δεν θα είναι αρκετά για να εξασφαλίσετε τις σπουδές σας, αλλά θα μπορεί ένας ακόμα κριτής να σας πετάει έξω από τη σχολή επειδή χρωστάτε ένα μάθημα, χωρίς να ευθύνεστε απαραίτητα εσείς για αυτό.
Σκεφτείτε όλα αυτά και όλα όσα συμβαίνουν γύρω σας και πείτε μου εαν επωφελείστε από κάτι.
Εγώ νομίζω πως όλοι ανεξαιρέτως θιγόμαστε, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο.
Και τελικά, αντί να σκέφτεστε, πως πρέπει να αντιδράσουμε, ώστε να μην χάσουμε όλα όσα έχουμε ή έστω να χάσουμε λιγότερα, ισχυρίζεστε πως το σωστό είναι κάτσουμε στα αυγά μας, μη συμμετέχοντας σε συνελεύσεις, πορείες και διαδηλώσεις, κοιτώντας ο καθένας την πάρτη του και να περιμένουμε να τα χάσουμε όλα...
Στο μεσοδιάστημα, ας χαρακτηρίσουμε και γραφικούς και βλάκες όσους συμμετέχουν στα κοινά ώστε να απαλλαγούμε από το ψυχολογικό βάρος που δεν συμμετέχουμε εμείς, κι αν τελικά αποτύχουν, να χαρούμε που απέτυχαν(και δικαιωθήκαμε που δεν συμμετείχαμε) αλλά να φάμε την πούτσα που μας σερβίρει το σύστημα κι αν τελικά πετύχουν να τους κατηγορήσουμε που χάσαμε μαθήματα, μη αναγνωρίζοντας την "νίκη" τους, της οποίας τους καρπούς θα απολαύσουμε βέβαια...

Λυπάμαι πολύ που διαβάζω τόσο ατομιστικές και κοντόφθαλμες προσεγγίσεις ενός τόσο σημαντικού ζητήματος.
Όσοι νομίζετε πως δεν θα επηρεαστείτε κάνετε λάθος και όσοι νομίζετε πως η απάθεια είναι λύση ετοιμαστείτε να αντιμετωπίσετε και με απάθεια τον βιασμό που θα υποστείτε στο μέλλον.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by crouch »

Elia ωραίο το ποστ και έχεις δίκιο στα περισσότερα, αλλά χάνω το σημείο που εξηγείς γιατί η κατάληψη δικαιολογείται... ;)
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Σκέψεις για συνέλευση-κατάληψη κλπ...

Post by sid »

crouch wrote:Elia ωραίο το ποστ και έχεις δίκιο στα περισσότερα, αλλά χάνω το σημείο που εξηγείς γιατί η κατάληψη δικαιολογείται... ;)

τέκνον μου , είναι αδύνατο να χάσεις κάτι που δεν ευρέθη ποτέ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”