ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Minus »

ο ενυ βαζει τα πραγματα σε πολυ σωστη βαση και με references! ευγε!
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Διάτανος »

Έχω σκεφτεί κάτι καινοτόμο,αεροδυναμικής φύσεως πρότζεκτ.πιθανόν να ποστάρω κάτι στο προσεχές μέλλον
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by mama mafia »

Η αλήθεια είναι ότι επικρατεί ένα χάος στο ΕΜΠ (όπως και σε όλα τα ανώτατα ιδρύματα στη χώρα μας) και σίγουρα του λείπουν αρκετά σε σύγκριση με πανεπιστήμια του εξωτερικού, κυρίως σε θέματα οργάνωσης και υποδομής.

Έτσι ο κάθε φοιτητής καλείται να βρεί την άκρη του νήματος σχεδόν μόνος του. Αν το καταφέρει αυτό όμως, σίγουρα έχει κερδίσει πολλά γιατί η γνώση που παρέχεται είναι αξιοσημείωτη αν μπορείς να αποκωδικοποιήσει το ζουμί της. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως απόφοιτοι του ΕΜΠ διαπρέπουν στο εξωτερικό και έχουν την πλειοψηφία των εδρών σε πολλά φημισμένα πανεπιστήμια.

Αν λοιπόν ψαχτούμε και λίγο σίγουρα μπορούμε να βγούμε καλοί μηχανικοί απ'το ΕΜΠ.

Εξάλλου αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας , θα πέσει να μας πλακώσει όπως λένε.

Και αν δεν έχει τόσο καλή φήμη το ΕΜΠ στο χέρι μας έιναι να την αλλάξουμε :) :)
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

HarisSukhoi wrote:Παιδιά καταλήγω στο συμπέρασμα πως για κάθε παράταξη που θα φεύγει από το ΕΜΠ, αυτό θα κερδίζει 10-15 θέσεις (αναλογικά πάντα). :idea: :twisted:
Αυτό μπορεί να συμβεί και για πιο ύποπτο λόγο από αυτόν που υπονοείς βέβαια...
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Λakedaimonas »

Elias wrote:
HarisSukhoi wrote:Παιδιά καταλήγω στο συμπέρασμα πως για κάθε παράταξη που θα φεύγει από το ΕΜΠ, αυτό θα κερδίζει 10-15 θέσεις (αναλογικά πάντα). :idea: :twisted:
Αυτό μπορεί να συμβεί και για πιο ύποπτο λόγο από αυτόν που υπονοείς βέβαια...
Δηλαδής??
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

HarisSukhoi wrote:
Elias wrote:
HarisSukhoi wrote:Παιδιά καταλήγω στο συμπέρασμα πως για κάθε παράταξη που θα φεύγει από το ΕΜΠ, αυτό θα κερδίζει 10-15 θέσεις (αναλογικά πάντα). :idea: :twisted:
Αυτό μπορεί να συμβεί και για πιο ύποπτο λόγο από αυτόν που υπονοείς βέβαια...
Δεν ξέρω πόσο ύποπτος είναι ο λόγος για τον οποίο το λέω ευθέως (δεν υπονοώ). Μάλλον δεν είναι μόνο ένας. Πολύ θα ήθελα να μου πεις όμως και ένα πιο ύποπτο να έχω μεγαλύτερη γκάμα :!: :idea: ;)
Προφανώς και δεν είναι μόνο ένας λόγος.
Πέρα από το ότι θα φεύγουν μερικά "κομματόσκυλα" και τη θέση τους θα παίρνουν συνεπείς φοιτητές(που υπέθεσα ότι εννοείς), το ΕΜΠ θα συμμορφώνεται περισσότερο στους τύπους που διέπουν αυτές τις έρευνες. Δεν θα υπάρχει αυτή η αλληλεπίδραση μεταξύ κοινωνίας και πολυτεχνείου που υπάρχει σήμερα μέσω των συνελεύσεων και των πολιτικών συζητήσεων και ζυμώσεων που γίνονται γενικότερα, στις οποίες λειτουργούν καταλυτικά οι φοιτητικές παρατάξεις(κάποιες από αυτές). Αυτή η αλληλεπίδραση και η πολιτικοποίηση δεν αρέσουν στις εν λόγω έρευνες καθώς συμβάλλουν στην "μόρφωση" των φοιτητών, ξεφεύγοντας από τα στενά εκπαιδευτικά πλαίσια που επιτάσει το σύγχρονο μοντέλο των Πανεπιστημίων. Η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη προφανώς αλλά δεν θέλω να επεκταθώ πολύ λόγω εξεταστικής.
Επίσης, αν αποχωρήσει η ΔΑΠ μάλλον δεν θα κερδίσουμε και πολλές θέσεις...όχι γιατί είναι καλοί φοιτητές οι ΔΑΠίτες πάντως :Ρ
Α και ξέχασα να επισημάνω πως θα έχουμε και καθαρούς από αφίσες και συνθήματα τοίχους...+1 στις κτιριακές υποδομές.
Καλό διάβασμα
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

HarisSukhoi wrote: Αυτό πω δεν ξέρω αν ισχύει για άλλους.
Εγώ δεν είχα ανάγκη τις φοιτητικές παρατάξεις για να ''μορφωθώ'', να ασχοληθώ με πολιτικές συζητήσεις, με τα κοινά, να μάθω για κάποια ιστορικά και κοινωνικά θέματα...
Επίσης νομίζω πως η σχολή Μηχανολόγων διδάσκει μηχανολογία και όχι πολιτική κ.λ.π. (αντίστοιχα για όλες τις σχολές).
Μπορεί, πιστεύω, να διδαχθεί κανείς όλα τα υπόλοιπα πού καλούμε μόρφωση μέσα από την αλληλεπίδραση του με άλλους ανθρώπους στη νέα ζωή που ζει με περισσότερες ευθύνες ως ενήλικας, πού δεν βρίσκονται αναγκαία εντός των τειχών του ΕΜΠ.
Δεν προτείνω αποχαύνωση και προσήλωση στην εξειδίκευση και τον ακαδημαϊκό ανταγωνισμό αλλά αυτό που ζούμε δεν είναι άσκηση δικαιωμάτων μα ανορθόδοξος πόλεμος. Όλοι αναρωτιούνται από που προέρχονται αυτά τα σκατά που έχουμε για πολιτικούς. Ε λοιπόν από μέρη με συνθήκες σαν το ΕΜΠ. ότι πάει εδώ στραβά μεταφέρεται έξω και αντιστρόφως :arrow: Κλασσικά...


Αυτά και ευχαριστώ, καλή επιτυχία στη εξεταστική και σε 'σένα! ;)
Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα διαφορετική απάντηση. Ειδικότερα αυτή τη φράση:
Επίσης νομίζω πως η σχολή Μηχανολόγων διδάσκει μηχανολογία και όχι πολιτική κ.λ.π. (αντίστοιχα για όλες τις σχολές).
την περίμενα γιατί την έχω ακούσει τόσες φορές κι ειδικότερα από πρωτοετείς.(Δεν το λέω ειρωνικά) Και ναι, συμφωνώ πως δεν χρειάζεσαι τις παρατάξεις, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς παίζουν καταλυτικό ρόλο όπως προανέφερα, κι αυτό το θεωρώ δεδομένο. Ρώτα φίλους ή γνωστούς σου, που σπουδάζουν στο εξωτερικό, σε πανεπιστήμια που δεν υπάρχει φοιτητικός συνδικαλισμός, τι γνωρίζουν για τα προβλήματα της χώρας που σπουδάζουν;Τι γνωρίζουν για τα προβλήματα της σχολής τους;Τι γνώμη έχουν για άλλα κοινωνικό-πολιτικά θέματα;Τι πιστεύουν για την διεθνή οικονομική κρίση; Εγώ πάντως πήρα απογοητευτικές απαντήσεις από την πλειοψηφία των ατόμων που ρώτησα. Δεν λέω πως η πλειοψηφία των φοιτητών του Πολυτεχνείου θα μου έδινε ικανοποιητικές απαντήσεις και μάλιστα χάρη στις φοιτητικές παρατάξεις, αλλά τονίζω κι επιμένω πως οι παρατάξεις(μιλάω κυρίως για τις αριστερές παρατάξεις) σου παρέχουν ένα ερέθισμα. Μπορεί εγώ να το ερμηνεύω διαφορετικά από εσένα και τελικά να ενημερώνομαι ενώ εσύ να αντιδράς αρνητικά και να αδιαφορείς. Αυτό όμως δεν αναιρεί την ύπαρξη του ερεθίσματος. Δεν συνεχίζω στον σχολιασμό των υπολοίπων, γιατί πλατιάζει ανεξέλεγκτα η συζήτηση.
Τέλος, το έχω πεί τόσες φορές και θα το πω άλλη μία. Τέτοιες συζητήσεις είναι καλό να γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο. Δυστυχώς, η περίοδος αντενδείκνυται, αλλά μετά την εξεταστική θα ήταν πολύ χρήσιμο να συναντηθούμε μια μέρα στη σχολή και να συζητήσουμε από κοντά όσο αντέξουμε.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by crouch »

Eιδικά για μη γκομενικές συζητήσεις, και ιδίως για πολιτικές ο γραπτός αποστασιοποιημένος λόγος είναι πολύ καλύτερος για να κριθούν σωστά τα επιχειρήματα, χωρίς δευτερεύουσες παρεμβολές προσωπικού χαρίσματος, τραμπουκισμών, στάσης σώματος κλπ ;)
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Elias »

crouch wrote:Eιδικά για μη γκομενικές συζητήσεις, και ιδίως για πολιτικές ο γραπτός αποστασιοποιημένος λόγος είναι πολύ καλύτερος για να κριθούν σωστά τα επιχειρήματα, χωρίς δευτερεύουσες παρεμβολές προσωπικού χαρίσματος, τραμπουκισμών, στάσης σώματος κλπ ;)
Αυτά που μπορούμε να συζητήσουμε σε 2-3 ώρες από κοντά, χρειαζόμαστε τουλάχιστον τον διπλάσιο χρόνο για να τα γράψουμε και να τα συζητήσουμε στο φόρουμ.
Ο χρόνος είναι χρήμα και τώρα με την οικονομική κρίση δεν είμαστε για πολλά έξοδα.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: ΑΠΟΝ ΤΟ NTUA ΑΠΟ ΤΟ 50TOP ENGINEERING UNIVERSITIES

Post by Enositis »

To θέμα δεν ειναι η ύπαρξη ή μη.Το θέμα ειναι να λειτουργουν σωστά και όπως πρέπει.
Δηλαδη π.χ. ναμην ακολουθούν κομματικές γραμμές.
Απ οτι ακουσα σημερα επεσε ξυλο στους ΜΜ.Αυτο έχουν να δειξουν σαν παραδειγμα οι πολιτικοι μας ταγοι;βια;ξυλο και ακροτητες;

Ειλικρινά πιστευω οτι εχω παει στο 90% των συνελευσεων και πηρα και εχασα.Πηρα καποιες διαφορετικες αποψεις πηρα επειδη εμαθα πραγματα αλλα εχασα χρονο οταν αρχιζαν να μαλωνουν για το ποιος την εχει μεγαλυτερη...την ιστορια...

Και στην Αγγλια δεν υπαρχει φοιτητικος συνδικαλισμος γι αυτο πληρωνουν 9.000 λιρες το χρονο για διδακτρα ;).

Και για να το συνδέσω και με τον τίτλο του Άρθρου.
Δε ξερω κατα ποσον φταινε οι παραταξεις που το ΕΜΠ δεν ειναι στα 50 πρωτα πολυτεχνεια του κόσμου.συνέβαλαν κι αυτες το μονο σιγουρο ομως...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”