iPhone 4 VS HTC Desire HD

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

iPhone 4 ή HTC Desire HD

iPhone 4
31
44%
HTC Desire HD
40
56%
 
Total votes: 71

User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by vAs »

Ebnefsi wrote:1) Οθόνη AMOLED
Δες εδώ: http://www.pocket-lint.com/news/33476/i ... htc-desire
Btw για την οθόνη είμαι 100% σίγουρος. Είναι Super Amoled. Όπως και το Samsung Galaxy S.
Ebnefsi wrote:2)επένδυση απο επεξεργασμένο πλαστικό
To είχα διαβάσει η αλήθεια είναι δε ξέρω πού. Τώρα που έψαξα είδα κ εγώ ότι θα έχει unibody από αλουμίνιο. Το ότι δε χαράζεται εύκολα ούτε αυτό, ούτε η οθόνη είναι σίγουρο. Εκεί ήθελα να εστιάσω περισσότερο και όχι στο υλικό κατασκευής.
Ebnefsi wrote:3)βίντεο κληση
Εδώ έχεις δίκιο. Συγγνώμη, από κεκτημένη ταχύτητα έκανα λάθος. Δε με πολυνοιάζει να σου πω την αλήθεια. Δεν έχω κάνει ποτέ ούτε πρόκειται να κάνω. Απογοήτευση πάντως. Θα 'πρεπε να χε front camera.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Ebnefsi
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 35
Joined: Wed May 12, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Ebnefsi »

vAs wrote:
Ebnefsi wrote:1) Οθόνη AMOLED
Δες εδώ: http://www.pocket-lint.com/news/33476/i ... htc-desire
Btw για την οθόνη είμαι 100% σίγουρος. Είναι Super Amoled. Όπως και το Samsung Galaxy S.
Βασικά το website αυτό κάνει σύγκριση μεταξύ iphone 4 και htc desire, οχι desire hd.
To htc desire σαφως και έχει super amoled, ωστόσο το desire HD έχει super LCD.
Δες το παρακάτω link για λεπτομερειες:

http://sefanboy.com/2010/10/25/htc-desi ... tc-evo-4g/
*******************************************************
Ο αετός κι αν πληγωθεί πάλι αετός λογάται
και ψοφισμένο το θεριό να δει κανείς φοβάται.
*******************************************************
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Spyrοs »

Αυτό το έχετε δει? http://www.htc.com/www/product/desirez/ ... ation.html :?:

Είναι σαν το HTC Desire νομίζω (λέει 800MHz επεξεργαστής όμως) αλλά έχει sliding keyboard :idea:

Image
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by castiel »

για μένα υπάρχουν 3 είδη ανθρώπων:

1)αυτοί που παίρνουν apple γιατί είναι καυλωμένοι με την apple
2)αυτοί που δεν παίρνουν apple γιατί απλά κατανοούν ότι η σχέση κόστους/προσφοράς δεν είναι και η πλέον λογική ή πολύ απλά μισούν την apple για τις περίεργες πολιτικές της.
3)αυτοί που παίρνουν apple για τη φιγούρα και γιατί δεν ασχολούνται και πολύ με την τεχνολογία, οπότε η λύση του apple προϊόντος τους φαίνεται ιδανική.

αυτά ισχύουν για κάθε προϊόν apple, άρα και για το iPhone (εξαιρούνται επαγγελματίες που αναγκάζονται να δουλέψουν με mac)

γενικά αν συγκρίνει κανείς τα μειονεκτήματα του iPhone είναι πολύ πιο σοβαρά και σε επηρεάζουν στην καθημερινή χρήση του κινητού όχι μόνο σε σχέση με το μειονεκτήματα του desire αλλά και με τα πλεονεκτήματα του ίδιου του iphone... όταν ένα κινητό έχει τόσο κλειστό λογισμικό, που δεχεται ελάχιστη παραμετροποίηση, τι να το κάνω? να παίζω angry birds? πλέον βγήκε και για android... να μην μπορείς να στείλεις mms(φαντάζομαι στο 4 θα γίνεται, μέχρι το 3g δεν γινοταν νομίζω)? ή να μην μπορώ να στείλω τις φωτογραφίες που έβγαλα, με την αντικειμενικά καλή κάμερα, με bluetooth? πρόκειται ουσιαστικά για ένα κινητό που έχει κόστος 500+€(?) και δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς πλήρως!
(όπως καταλαβαίνεται ανήκω στην δεύτερη κατηγορία ανθρώπων :) :) )
εστιάζω στα αρνητικά γιατί αφενός τα θετικά είναι ολοφάνερα, αφετέρου, όταν αγοράζεις κάτι νομίζω είναι εξίσου σημαντικό να βλέπεις τα αρνητικά και όχι μόνο τα θετικά...
τι να κάνω ένα smartphone αν ψήνει καφέ, αν δεν έχει ράδιο...?
από την άλλη στο desire, και από τα αρνητικά που έχεις καταγράψει, μπορώ να πω ότι είναι βλακεία να μην έχει δυνατό ηχείο, αλλά σε συνδυασμό με δόνηση ίσως φτιάχνει το πρόβλημα, επίσης ίσως υπάρχει και καμία εφαρμογή, αλλά μπορεί να λέω βλακείες... το μέγεθος της οθόνης είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, του τι θες από το κινητό, γιατί για video και για surfing είναι απλά γαματο, ενώ για τη μνήμη θα συμφωνήσω μαζί σου, βλακεία το ότι δεν βάζουν μεγαλύτερη, αλλά με μία καλή εξωτερική νομίζω κάνεις τη δουλειά σου... + το προτιμώ από το iPhone που σε περιόριζει και δεν μπορείς να βάλεις όση θες... δηλαδή άμα πάρω τα 16gb και δω ότι δεν μου φτάνουν, πρέπει να πάρω καινούριο κινητό??
επιπλέον το market του android γίνεται όλο και μεγαλύτερο και σύντομα πιστεύω θα καλύψει και το κενό των παιχνιδιών.
ααα! επίσης το desire θα πάρει και την 2,3 εκτός απροόπτου όταν βγει...

όσο αναφορά την ευκολία χειρισμού? να χειρίζεσαι android κινητό έχεις μάθει σε μία μέρα (εκτός αν είσαι ξανθιά χαζογκόμενα που θέλει το κινητό να κάνει τα πάντα με ένα κουμπί)
βάλε στα αρνητικά του iphone ότι δεν δίνει τη δυνατότητα tethering, αρκετά σημαντικό για όσους έχουν πακέτο data και πχ στις διακοπές θέλουν να δουν mail και να χαζέψουν λίγο από ένα labtop που δεν έχει σύνδεση...

οκ, ίσως να είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής, έχω ένα μικρό desire, το wildfire, και με iphone 3Gs δεν θα το αντάλλαζα νομίζω, με 4 θα το αντάλλαζα για να το πουλήσω και να πάρω το desire!! γενικά πάντως για μένα το iphone είναι ένα πολύ καλό κινητό, αλλά λόγω των πολλών μειονεκτημάτων του δεν αξίζει τα λεφτά του... αν είχε γύρω στα 350-450€ ίσως και να το συζητούσα...

αυτά τα λίγα ;)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Don Molina »

Spyrοs wrote:Αυτό το έχετε δει? http://www.htc.com/www/product/desirez/ ... ation.html :?:

Είναι σαν το HTC Desire νομίζω (λέει 800MHz επεξεργαστής όμως) αλλά έχει sliding keyboard :idea:
Desire Z το βγάζει και η T-Mobile στις ΗΠΑ ως G2. Κλοκάρεται για πλάκα στα 1.2GΗz αν και τον καλύτερο επεξεργαστή τον έχει χαλαρά το Droid 2 που έχει δουλέψει στα 2 GHz και έχει και το καλύτερο GPU.


Πάντως το Ζ έχει το καλύτερο πληκτρολόγιο (λένε) και ειδικά το G2 που βγαίνει με vanilla Android (χωρίς Sense κλπ) γαμάει πολύ.

Ο μόνος λόγος που με αποθαρρύνει πλέον η HTC είναι το Sense, και αν είχα λεφτά θα πήγαινα ή για Milestone 2 ή ίσως για Synapse. Αν κι έχω ψηθεί πολύ για hardware keyboard...

Για iPhone κλπ, δεν το συζητάω καν... Πεταμένα λεφτά
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
billy_the_king
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 101
Joined: Sat Mar 27, 2010 4:13 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by billy_the_king »

Παιδιά, ας μην κοροιδευόμαστε...το iphone 4 μπορεί να μην υπερτερεί στα τεχνικά χαρακτηριστικά έναντι των άλλων κινητών τηλεφώνων όμως έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα: το appstore! Δεν γνωρίζω αν γνωρίζετε, αλλά αποτελεί το μεγαλύτερο ιντερνετικό μαγαζί εφαρμογών για κινητά που υπάρχει αυτή τη στιγμή.με πάνω από 200000 εφαρμογές κάνει το iphone πιο ισχυρό και χρήσιμο από κάθε άλλο κινητό. Οι εφαρμογές ποικίλουν και καλύπτουν κάθε απαίτηση του χρήστη. Χαρακτηριστικά αναφέρω οτι τελευταία κυκλοφόρησε από την autodesk η εφαρμογή solidworks και autocad για το iphone με πρωτοφανείς δυνατότητες για κινητή συσκευή, λύνοντας τα χέρια του μηχανικού που θέλει γρήγορα και εύκολα να μοντελοποιήσει καθετί τον ενδιαφέρει. Δίνοντας λοιπόν 600 ευρώ και κάτι παραπάνω για ένα iphone να είσαι σίγουρος οτι δεν θα το βαρεθείς ποτέ. Πάντα θα εξελίσσεται και θα σε ενθουσιάζει με τις ικανότητές σου. Τέλος, αν κανείς αναλογιστεί οτι πλέον το jailbreak της συσκευής δηλαδή το ξεκλείδωμά software της είναι πλέον νόμιμο και δεν βγάζει την συσκευή εκτός εγγύησης, μπορεί κανείς εύκολα να βρει τις εφαρμογές του appstore δωρεάν (για εκπαιδευτικούς λόγους πάντα :Ρ )
dim
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Fri Jun 25, 2010 9:40 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by dim »

Ρε παιδιά CAD σε οθόνη 3.5" ??? Ίσως είναι εντυπωσιακό για τα fanboys της Apple αλλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να αποκομίσει ένας μηχανικός από αυτό.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Don Molina »

billy_the_king wrote:Οι εφαρμογές ποικίλουν και καλύπτουν κάθε απαίτηση του χρήστη. Χαρακτηριστικά αναφέρω οτι τελευταία κυκλοφόρησε από την autodesk η εφαρμογή solidworks και autocad για το iphone με πρωτοφανείς δυνατότητες για κινητή συσκευή
1) Το Solidworks είναι της Solidworks Copr. που είναι αγορασμένη από την Dassualt Systeme

2) Οι εφαρμογές που ανέφερες είναι απλά controllers χωρίς να λύνουν τα χέρια κανενός. Όποιος ασχολείται σοβαρά με το σχέδιο απλά παίρνει ένα 3D mouse και κάνει δουλειά :mrgreen:

3) Τo Market του Android μεγαλώνει πολύ πιο γρήγορα, είναι πολύ πιο υγιές από το γεμάτο spam AppStore και πάνω απ' όλα, δεν χρειάζεται Cydia αι jailbreaks για να τρέξεις όποιο app θες. Απλά το περνάς στην sd και το εγκαθιστάς. Για να μην μιλήσω για το inventor που σε μαθαίνει να φτιάχνεις ότι app γουστάρεις μόνος σου και απλά να το περνάς στο κινητό σου.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Ebnefsi
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 35
Joined: Wed May 12, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Ebnefsi »

Don Molina wrote: Για να μην μιλήσω για το inventor που σε μαθαίνει να φτιάχνεις ότι app γουστάρεις μόνος σου και απλά να το περνάς στο κινητό σου.
Ωπ; Τι ειναι αυτό συνάδελφε; Για εξήγα λίγο γιατί με ενδιαφέρει. :D :D
*******************************************************
Ο αετός κι αν πληγωθεί πάλι αετός λογάται
και ψοφισμένο το θεριό να δει κανείς φοβάται.
*******************************************************
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Don Molina »

http://appinventor.googlelabs.com/about/

Λιώστε :mrgreen:


Did I mention?

GOOGLE RULEZ BIG TIME
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”