iPhone 4 VS HTC Desire HD

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

iPhone 4 ή HTC Desire HD

iPhone 4
31
44%
HTC Desire HD
40
56%
 
Total votes: 71

Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Trist4n »

Αμα δεν αλλαζουν προσοψεις ουτε να τα κατουρησω....


ΥΓ. Προσωπικα εχω χεσμενα τα κινητα, αλλα επειδη μπηκα στον κοπο να διαβασω το αρθρο σου, ειναι ψιλοπροφανες οτι το HTC ειναι απλα καλυτερο απο 1002 αποψεις, απλα το Iphone ενδεεεεεεεεεεεεεχεται να αποτελεσει πειρασμο λογω φετιχ με την Apple και μονο. Στην ουσια εχεις απαντησει στον εαυτο σου.
I am going according to plan.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Διάτανος »

καλά ο vas χρόνια τώρα μας λέει:
'' μαλάκες να χα ένα i phone να πέρναγα το gnuplot μέσα''
εγώ πιστεύω ότι αν θες κινητό να κρατήσει χρόνια,πρέπει να πάρεις παλιό πράμμα.πόσο μάλλον αμα παίρνεις μαζί και γκαρούτσο
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Minus »

το iphone εχει app για τα παντα. το itunes τα σπαει, το κιν ειναι για διχρονα, παναπλο, και ειναι Apple, αμα υπαρχει φετιχ δαγκωτο iphone γιατι θα σε πορωσει απο την ωρα που θα βαλεις το USB, θα ανοιξει μονο του το itunes και θα τα κανει ολα μονο του.......

τωρα για επιστημονικα επιχειρηματα

το συνιστουν και οι εργονομοι στην Αγγλια

μην με βαζετε να αναλυω το γιατι...
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by spirosway »

Καταρχήν ρίξε μια ματιά εδώ http://www.pocket-lint.com/news/33476/i ... htc-desire
2ον ...Ωραίο το HTC....φθηνότερο...καλύτερα χαρακτηριστικά σε όλους τους τομείς....ίσως φτιάχνει και καφέ :P αλλά Applications/games ?
Smartphone Απλά να πέρνεις τηλέφωνο...δε λέει 8-)

Όσο και αν αντιπαθώ ...την Apple ,προτείνω Iphone 4 (και εφόσον μπορεί "να σπάσει" το λογισμικό :P) γιατί μπορείς να βρεις άπειρες εφαρμογές κτλ και επειδή λογικά έχει "καλή" οθόνη όπως και τα υπόλοιπα!

υ.γ ίσως το HTC να τρέχει εφαρμογές(Office,acrobat κτλ) πιο συμβατές με windows, αλλά αν θες κάτι τόσο εξιδεικευμένο πάρε Netbook,laptop :D
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by eΝy »

Το HTC έχει πολύ περισσότερες εφαρμογές από το iphone και επιπλέον είναι και τσάμπα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by vAs »

Μία ερώτηση. Το ψαξα πολύ αλλά απάντηση δε βρήκα. Το iphone PDF διαβάζει? Νομίζω-κάπου διάβασα ότι κυκλοφορεί κάπου ένα app αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά. Όσο για το "σπασμένο" iphone δεν αναφέρθηκα σκόπιμα στο ποστ μου, γιατί ξέρω ότι με jailbreak το iphone φτιάχνει όντως καφέ (prrrrrrr :P ). Απλά δε θέλω να χάσω την εγγύηση ;)
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
spirosway
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 88
Joined: Tue Aug 24, 2010 6:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by spirosway »

eΝy wrote:Το HTC έχει πολύ περισσότερες εφαρμογές από το iphone και επιπλέον είναι και τσάμπα.
Το IPHONE (δεν το έχω) έχει περισσότερες από 250.000 εφαρμογές...
(The world’s largest collection of mobile apps.
The App Store is the ultimate source for mobile apps — 250,000 and counting in practically every category. Many are even free.(κλέμενο από την APPLE))

To HTC έχει νέο λειτουργικό άρα είναι λογικά αδύνατο να έχει έστω και το 1/10 των εφαρμογών του IPHONE.
Με μία μικρή αναζήτηση (μηχανές αναζήτησης,torrents κτλ) μπορεί να βρει κάποιος ελάχιστες εφαρμογές σε σχέση πάντα με το Iphone!

Υ.γ Μιλάμε πάντα για "Ανοιχτές" συσκευές και "free lisence" Applications...αν κάποιος πληρώνει γι'αυτά τότε καλύτερα να πάρει το Νόκια που πρότεινε κάποιος νωρίτερα :P

υ.γ2 VAS http://www.labnol.org/software/read-pdf ... oks/13882/ διαβάζει, όπως και το HTC φαντάζομαι...
Επίσης αν δε θες το "σπάσεις" τότε πάρε ένα απλό κινητό...να κάνεις την δουλειά σου !!!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by eΝy »

Στο android market δεν μου έχει τύχει προς το παρόν να μη βρίσκω κάτι που έχω δει σε iphone. Και είναι και όλα τσάμπα.

Ρε Vas πολύ το κουράζεις:
Apple=για να πουλάς μούρη
android = για να κάνεις τη δουλειά σου (και μόνο που θες application για να διαβάζει pdf καταλαβαίνεις...)

Κάτι ακόμα που δεν έχεις αναφέρει (και ίσως δεν το ξέρεις) είναι ότι το android συνδέεται αυτομάτως με τον google λογαριασμό σου και σου περνάει όλες σου τις προτιμήσεις από news, ημερολόγια, youtube κλπ στο κινητό καθώς και όλες τις επαφές σου τις συνδέει με το gmail σου και τούμπαλιν.

Με άλλα λόγια είναι απόλυτα customizable.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Minus »

το iphone μεχρι και autocad διαβαζει, pdf δεν θα διαβαζει???
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
Ebnefsi
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 35
Joined: Wed May 12, 2010 12:44 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: iPhone 4 VS HTC Desire HD

Post by Ebnefsi »

@ vAs: αν και είμαι κι εγω φαν του desire hd, επειδή το έχω ψάξει εξονυχιστικά το θέμα, θέλω να μου πεις που βρήκες τα ακόλουθα:

1) Οθόνη AMOLED
2)επένδυση απο επεξεργασμένο πλαστικό
3)βιντεο κληση (!!!)

Εγώ μέχρι τώρα ξέρω ότι έχει οθόνη super LCD , σώμα απο αλουμίνιο και ΔΕΝ έχει βιντεοκλήση, μιας και ΔΕΝ έχει front camera.

Μακάρι οι πηγές σου να είναι πιο έγκυρες, αλλά δυστυχώς αυτό για την βιντεοκλήση και την AMOLED δεν ισχύει.
*******************************************************
Ο αετός κι αν πληγωθεί πάλι αετός λογάται
και ψοφισμένο το θεριό να δει κανείς φοβάται.
*******************************************************
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”