Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Διάτανος »

iamlost wrote:Πραγματικά αμα λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος για συνέλευση, τωρα με αυτά που συμβαίνουν και πρόκειται να συμβούν..τι να πω.. Απλά, η κατάληψη νομίζω δεν εχει την αξία που είχε κάποτε. Σαν τα φάρμακα, άμα παίρνεις συνέχεια, ή θα γίνεις χειρότερα ή δεν θα σου κάνουν τίποτα στο τέλος.
+1 η συνέλευση έχει και παρά έχει νόημα παίδες...εκτός αν ζείτε σε ένα παράλληλο σύμπαν,που δεν γνωρίζω τι συμβαίνει.τώρα για τις καταλήψεις διαφωνώ αλλά αυτό είναι άσχετο με την αναγκαιότητα συνελεύσεων
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by ShadowMech »

Διάτανος wrote: η συνέλευση έχει και παρά έχει νόημα παίδες...
:shock:
Ναι αμε... Χρονια τωρα... :D :D :D :D :D
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Διάτανος »

προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by ShadowMech »

Μα ηταν σαφες αυτο που ειπες, οτι η συνελευση εχει νοημα. Κια για να εχει νοημα πρεπει να εχει και ουσια/αποτελεσμα. Αν θεωρεις οτι απο αυτη τη χαβρα-καυγα κομματοσκυλων βγαινει οτιδηποτε ουσιωδες παω πασο.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Διάτανος »

το ότι η συνέλευση έχει εκφυλιστεί, οφείλεται σε πάααρα πολλούς λόγους και ένας από τους πιο σημαντικούς είναι και το ότι όλοι εμείς οι φοιτητές που δεν ανήκουμε σε παρατάξεις φεύγουμε την ώρα της συνέλευσης ενώ αν είχαμε μάθημα θα καθόμασταν.Η συνέλευση είναι μία κατάκτηση, με την έννοια ότι δίνεται φωνή στους φοιτητές για ζητήματα που τους απασχολούν.υπό αυτήν την έννοια λέω ότι η συνέλευση έχει νόημα.
τώρα θα μου πεις,είσαι ικανοποιημένος? όχι δεν είμαι ικανοποιημένος από το πως γίνονται οι συνελεύσεις.αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να απαξιώνω το σύστημα των συνελεύσεων χωρίς να διατυπώνω ούτε μία εναλλακτική πρόταση.σε κάποιον μπορεί να μην έχει νόημα η ψήφος.γίνεται να αμφισβητήσεις την αξία της ψήφου ,δηλαδή το να μπορούν οι πολίτες να εκλέγουν αντιπροσώπους?έχει χυθεί αίμα για αυτό, ποιός είμαι εγώ να το αμφισβητήσω
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by ShadowMech »

Οταν η ψηφος μου παει αναγκαστικα σε κομματικα πλαισια με τελειως κομματικοποιημενο περιεχομενο και που μετραται σαν κουκι στο σακουλι του καθενος αντι να ασχολουμαστε ως φοιτητες (και οχι ως κομματικα στρατιωτακια) με θεματα που αφορουν ΑΜΕΣΑ τη σχολη (και οχι με τροϊκες και πολεμους και οτι αλλο τυος καβλωσει), τοτε ναι αμφισβητω ευχαριστως το θεσμο και βαζω τη ψηφο μου στο κωλο τους, γιατι απλα ετσι οπως ειναι δεν αξιζει μια.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by notorius »

Διάτανος wrote:το ότι η συνέλευση έχει εκφυλιστεί, οφείλεται σε πάααρα πολλούς λόγους και ένας από τους πιο σημαντικούς είναι και το ότι όλοι εμείς οι φοιτητές που δεν ανήκουμε σε παρατάξεις φεύγουμε την ώρα της συνέλευσης ενώ αν είχαμε μάθημα θα καθόμασταν.Η συνέλευση είναι μία κατάκτηση, με την έννοια ότι δίνεται φωνή στους φοιτητές για ζητήματα που τους απασχολούν.υπό αυτήν την έννοια λέω ότι η συνέλευση έχει νόημα.
τώρα θα μου πεις,είσαι ικανοποιημένος? όχι δεν είμαι ικανοποιημένος από το πως γίνονται οι συνελεύσεις.αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να απαξιώνω το σύστημα των συνελεύσεων χωρίς να διατυπώνω ούτε μία εναλλακτική πρόταση.σε κάποιον μπορεί να μην έχει νόημα η ψήφος.γίνεται να αμφισβητήσεις την αξία της ψήφου ,δηλαδή το να μπορούν οι πολίτες να εκλέγουν αντιπροσώπους?έχει χυθεί αίμα για αυτό, ποιός είμαι εγώ να το αμφισβητήσω

+10. Και απλα να προσθεσω οτι το τι αφορα τη σχολη και τι δεν την αφορα ειναι πολυ σχετικο (τροϊκα πχ )....για παραδειγμα αμα πεθαινω απο προβλημα στην καρδια και το συκωτι μου λειτουργει τελεια τι να το κανω ρε παιδια? τι να το κανω να εχω κανει τουλαχιστον 5 χρονια σπουδες για να βγω στην κοινωνια ετσι οπως ειναι σημερα? μπορει οπως λενε πολλοι να μην μπορω να τ αλλαξω η να μην εχει νοημα να προσπαθω αλλα εγω προσωπικα δεν μπορω να ειμαι παθητικος απεναντι σ αυτο...(προσοχη δεν λεω οτι η καταληψη συγκεκριμενα ειναι η λυση)...
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by blackjohnny »

ωραία όλα όσα λέγονται και θεωρητικά η συνέλευση είναι ένα όργανο που αν αξιοποιηθεί σωστά μπορεί να αποτελέσει σημαντικό βοήθημα των σπουδών μας στο πολυτεχνείο.ΑΛΛΑ στην πράξη η συνέλευση είναι αυτό που αντικρίζουμε κάθε φορά που μπαίνουμε στο 030 τρίτες ή τετάρτες, με κάπνα, φωνές, απειλές, μονολόγους που συχνά δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τη σχολή...Με λίγα λόγια στη συνέλευση κανένας δε σέβεται κανένα, ούτε καν το ακροατήριο που χάνει το χρόνο του...Και οκ το τι έχει σχέση και τι όχι με τι σχολή είναι όντως σχετικό γιατί ζούμε σε ένα ευρύτερο περιβάλλον με το οποίο αλληλεπιδρούμε καθημερινά, δεν είμαστε ξεκομμένοι από αυτό..Αλλά ειλικρινά δε νομίζω ότι το μνημόνιο και το κάθε μνημόνιο είναι θέμα το οποίο θα πρέπει να αναλύεται σε μια συνέλευση των μηχανολόγων, ούτε ότι οι μηχανολόγοι μπορούν να κάνουν κάτι για την ανατροπή του...
Και κλείνουμε τις σχολές ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ!!!Ο απόλυτος παραλογισμός..κυριολεκτικά βήματα προς τα πίσω κάνουμε.
Ένα σύστημα που ομολογουμένως δεν είναι το καλύτερο δυνατό και με προβλήματα στην οργάνωση της σχολής, εμείς το κάνουμε χειρότερο.Και έτσι έχουμε μια πλήρη αποδιοργάνωση....εργαστήρια χάνονται, εξεταστικές γίνονται μες στο κατακαλόκαιρο, το ερευνητικό έργο της σχολής πάει πίσω κλπ κλπ κλπ που όμως "δεν είναι τόσο σημαντικά όσο ο αγώνας"... :lol:

Μάλιστα, εγώ απλά σκέφτομαι πώς θα ήταν τα πράγματα αν για μια περίοδο ο καθένας σε αυτή τη χώρα έκανε απλά σωστά τη δουλειά του...!θα ήμασταν εδώ που είμαστε τώρα??


Και για να καταλήξω, για μένα ό,τι πιο επαναστατικό μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την στιγμή της ιστορίας είναι να κάνουμε καλύτερα από ποτέ τη δουλειά που μας αναλογεί....Και ναι αυτό είναι θυσία για τον Νεοέλληνα, γιατί οι περισσότεροι δεν έχουμε μάθει να δουλεύουμε και τα περιμένουμε όλα έτοιμα, λες και ήταν ποτέ για κανένα τα πράγματα έτοιμα στο παρελθόν...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by misfit »

Πραγματικά με γλύτωσες από τον "κόπο" να κάτσω να γράψω κι εγώ πάνω-κάτω τα ίδια.Συμφωνώ όσο δεν πάει με το συνάδελφο από πάνω ( :P ).

Τη δε τελευταία παράγραφο,ας την τοιχοκολλήσουμε στις ανακοινώσεις μπροστά στη γραμματεία να τη διαβάζουμε κάθε φορά που περνάμε από εκεί.Τόσο καιρό μόνο αφίσες βλέπουμε στους τοίχους,ας δούμε και τίποτα ουσιαστικό...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by sid »

+1 στον blackjohnny και στον τυπά με το αλλόκοτο άβαταρ
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”