Das Experiment- Το Πείραμα

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Das Experiment- Το Πείραμα

Post by castiel »

Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει!

Υπόθεση:

Όπως πολλά πράγματα, ξεκίνησε σαν ένα παιχνίδι στο όνομα της επιστήμης. Είκοσι άντρες. Δύο εβδομάδες. Με αντάλλαγμα δύο χιλιάδες δολάρια (σας θυμίζει κάτι;). Σκοπός, η μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς στο περιβάλλον μιας φυλακής. Οκτώ άντρες γίνονται οι "φύλακες" και οι υπόλοιποι δώδεκα παίρνουν τη θέση των κρατουμένων, μέσα σε πραγματικά κελιά. Οι τελευταίοι πρέπει να πειθαρχήσουν σε μια σειρά κανόνων και οι πρώτοι να επιβάλλουν την τάξη, όπως ακριβώς θα έπρεπε αν ήταν πραγματικοί φυλακισμένοι. Σιγά σιγά, η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο "πείραμα" και την πραγματικότητα σβήνει και τα πράγματα ξεφεύγουν από τον έλεγχο.

πηγή: http://www.cinemanews.gr/v5/movies.php?n=224

σε λίγες μέρες, αν δεν κάνω λάθος 9 Νοεμβρίου, βγαίνει το αμερικάνικο remake της ταινίας.
επειδή λοιπόν, απ'ότι έχω διαβάσει το remake είναι σαφώς κατώτερο του κανονικού-γερμανικής παραγωγής, σκέφτηκα να σας ενημερώσω για την αυθεντική ταινία, για να μην δώσετε άδικα τα χρήματα σας στο cinema, ενώ μπορείτε να απολαύσετε μία σαφώς καλύτερη ταινία στο σπίτι σας!
στο imdb μάλιστα (αρκετά σημαντικό κριτήριο για εμένα) η γερμανική έχει βαθμολογία 7,9 και η αμερικάνικη 6,4, αν και θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ακόμη νωρίς, μας και μια μετράει μια δεκαετία και η άλλη μερικούς μήνες. Ακόμη και τα reviews όμως (από χρήστες, όχι από κριτές) που έχω διαβάσει (τόσο στο imdb, όσο και σε άλλα sites) είναι "υπέρ" της γερμανικής ταινίας... αντιγράφω από το imdb ένα σχόλιο, που νομίζω τα λέει όλα:
I had some hope for this film because I remember seeing the original Das Experiment more then a year ago and enjoying it. Although brutal the film was brilliant in the way it explored human nature, human instincts, and one's moral compass. It's actually quite surprising that it took such a long time (9 years) for Hollywood to assassinate, pardon me, remake this very interesting story which is actually based on the Stanford prison experiment that took place in 1971 and was highly criticized afterwords. The problem with this remake is that, as in most things Hollywood, it's all about big name actors and big fights and nice camera angles. What's most important, the characterization and the character development which are the things that make this story, were completely thrown aside. One of the consequences of doing so is that the film felt extremely rushed and therefor the payoff wasn't that great. I didn't think there was real tension, and the film lacked that gritty look of the original, instead it looks sharp and polished.

Συνοψίζοντας, αν θέλετε να δείτε την ταινία, δείτε την γερμανική, έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον, είμαι σίγουρος, έστω και αν δεν έχω δει την αμερικάνικη, έχω διαβάσει πολλά για αυτή όπως σας ξαναείπα, όποτε, ειδικά σε σινεμά δεν παίζει να την δω...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Das Experiment- Το Πείραμα

Post by eΝy »

Η ταινία βασίζεται σε ένα πραγματικό πείραμα ψυχολογίας που έγινε στο πανεπιστήμιο του Stanford το 1971 από τον καθηγητή Philip Zimbardo, ο οποίος μοίρασε τους φοιτητές σε φυλακισμένους και δεσμοφύλακες και τους έκλεισε μέσα για 2 εβδομάδες προκειμένου να μελετηθεί σε ποιο βαθμό η ανθρώπινη συμπεριφορά έχει την τάση να στρέφεται προς τη βία αν της δοθεί η "ελευθερία" να το κάνει.

Το πείραμα τινάχτηκε στον αέρα προτού προλάβει να ολοκληρωθεί..
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Das Experiment- Το Πείραμα

Post by misfit »

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Das Experiment- Το Πείραμα

Post by BiG »

Έχω δει τη γερμανική παραγωγή .. η οποία είναι ταινιάρα. Δεν ξέρω τι θα λέει το remake..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Das Experiment- Το Πείραμα

Post by notorius »

απ τις καλυτερες ταινιες που εχω δει....πραγματικα δεν βρισκω το λογο να γινει remake σε μια τοσο προσφατη ταινια...αρπαχτη μυριζει..παντως δειτε την οπωσδηποτε την γερμανικη....
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Das Experiment- Το Πείραμα

Post by misfit »

Γερμανική όντως παίδες!Παρέλειψα να το αναφέρω κι εγώ...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”