Περί Σπέντζα

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Περί Σπέντζα

Post by benediktos »

όπως το είπε και περιγραφικά ο eny, να γίνει η δουλειά ανώνυμα...
και δεν ξέρω αν είναι κότα ή σώφρων όποιος δεν υπογράφει....
γιατί, αν το προχωρήσω κι ένα βήμα πιο πέρα, αυτή τη στιγμή έχουμε έναν παλικαρά (μάντεψε ποιον εννοώ Trist4n...) και εκατοντάδες κότες που δεν υπογράφουν...
έτσι δεν έχει η κατάσταση μέχρι τώρα;
και παίζει πολύ καιρό το θέμα, χωρίς να έχει γίνει κάτι..
δεν είναι δηλ. ότι δεν το ξέρουν τα παιδιά!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Περί Σπέντζα

Post by eΝy »

benediktos wrote:όπως το είπε και περιγραφικά ο eny, να γίνει η δουλειά ανώνυμα...
Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Δεν μιλάω για ανωνυμία, μιλάω για κάψιμο του εργαστηρίου.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Σπέντζα

Post by Trist4n »

eΝy wrote:
benediktos wrote:όπως το είπε και περιγραφικά ο eny, να γίνει η δουλειά ανώνυμα...
Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Δεν μιλάω για ανωνυμία, μιλάω για κάψιμο του εργαστηρίου.
Με προλαβε ο Ενυ, φιλε...
Περα απο το αν κανει πλακα η οχι, τη θεση του την εχω υποψιν μου και δεν ειναι αυτη που νομιζεις.

Το αν ακουγομαι παλικαρας η οχι δε με απασχολει. Το γνωριζω οτι εδω που εφτασε η κατασταση, να σας κανω κηρυγμα για το πως να διεκδικησετε το δικιο σας σε μια κατασταση οπου εχετε αδικηθει καταφορα, κινδυνευω να ακουγομαι σαν ΕΑΑΚιτες και λοιπους γραφικους.

Ξαναλεω, παντως: Αυτοι που τωρα δωσατε μηχανισμους δεν απειληστε απο το Σπεντζα, δεν θα τον ξαναβρειτε μπροστα σας, δεν προλαβαινετε. Το οτι ο επομενος θα κατσει να ασχοληθει με το ποιος υπεγραψε, ειναι επιστημονικη φαντασια. Και να μην ηταν, ομως, αυτη η τοσο φοβιτσιαρικη νοοτροπια με βρισκει αντιθετο. Αμα δεν τους ζαλισουμε λιγο, δεν αλλαζει η σαπιλα ετσι ευκολα.

Και ξαναλεω, δεν προκειται μονο για το Σπεντζα:
Γενικα, πρεπει να αλλαξει οτιδηποτε καθιστα αυτη τη στιγμη τον καθε Σπεντζα ατρωτο, οταν αυνανιζεται πανω απο τα γραπτα μας. Πρεπει ο καθενας να λογοδοτει καπου. Και μια καλη αρχη μπορει να γινει τωρα. Δυστυχως δε μπορω να την κανω μονος μου.
I am going according to plan.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Περί Σπέντζα

Post by benediktos »

προφανώς, επίτηδες μετέφρασα με το δικό μου τρόπο τη φωτογραφία, eny....
καταλαβαίνεις το λόγο φαντάζομαι και δεν ήταν από κακή διάθεση... ;)

στο βασικό ζήτημα..
θα μπορούσα να κάνω πίσω ή να μην ασχοληθώ με το να σχολιάσω, αλλά νομίζω ότι υπάρχει σιωπηλή αποδοχή των όσων είπα προηγουμένως, γι' αυτό και επιμένω..
καταρχάς, δε γίνεται να διαφωνήσω ότι είναι κ@λοσχολή...
ούτε εξεταστική για τους επί πτυχίω να μη βάζουν (θυμήθηκα ένα post τώρα στο forum);
σε άλλες σχολές τους βάζουν σε καθεμιά απ' τις τρεις εξεταστικές και εξεταστική για τους επί πτυχίω που δίνουν ό,τι μαθήματα συμφωνήσουν να δώσουν! Στην Πάτρα γίνεται σίγουρα αυτό, στους ηλεκτρονικούς μηχανικούς αν τη λέω σωστά τη σχολή..

προφανώς και υπάρχουν πολλά αρνητικά στη σχολή μας...
8 χρόνια στη σχολή, τα έχω μάθει όλα νομίζω.
διαφωνούμε στον τρόπο αντίδρασης...
του eny είναι λίγο ακραίος, αλλά αποτελεσματικός σε κάθε περίπτωση! :P
ο δικός σου Trist4n.... όχι, δεν είναι αποτελεσματικός!
έτσι πιστεύω δηλ... και όλοι αυτοί που δεν υπογράφουν όμως πιστεύουν το ίδιο!

και η αλήθεια είναι πως δεν έχω να αντιπροτείνω κάποιον άλλον τρόπο...
μόνο τη Γενική μας Συνέλευση...
Αν πάει δηλ. επιστολή στον πρόεδρο της σχολής και τον πρύτανη, υπογεγραμμένη από τη γενική συνέλευση, θα υπάρχει αντίκρισμα...
και πάλι... άποψή μου είναι! μη θυμώνεις! ;)
be cool! 8-)
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Περί Σπέντζα

Post by ball38 »

και όλοι αυτοί που δεν υπογράφουν όμως πιστεύουν το ίδιο!
Βασικα στ'@@ τους ειναι!
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Σπέντζα

Post by gabrielknight »

Trist4n wrote:Καλως. Περαστηκε προβιβασιμος στα οχηματα Ι, σημερα.

Αν θες απαντας βεβαια,αλλα πως;;;Για τα οχηματα 2 δεν ηταν ολη η ιστορια;Που και εσυ και ολοι μας εχουμε κοπει;Πλεον με σπεντζα ξεμπερδεψες;Και αν ναι,πως,αυτο προσπαθω να καταλαβω,πηγες τον βρηκες και δεχτηκε να δειτε γραπτο και κατα συνεπεια περαστηκε το μαθημα;
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Σπέντζα

Post by Trist4n »

Καμια σχεση.
Στα οχηματα 1 στην επαναληπτικη ειχα 3. Το χειμωνα το ειχα δωσει και περασει με 6. Το εκοψα απο μονος μου. Μεγαλη ιστορια το γιατι, αλλα δεν ειμαι ψυχακιας, σε διαβεβαιω. Απλα του πηγα ενα χαρτι απο τη γραμματεια που απεδεικνυε οτι το ειχα κοψει εγω και μου ξαναβαλε το 6 μου για να τελειωνω.

Γραπτο εννοειται οτι δεν ειδα. Βασικα ουτε που το ζητησα, ξεροντας τι συμπεριφορα αντιμετωπισαν οσοι το δοκιμασαν.
Για την ιστορια, με βαση τις απαντησεις που ΞΕΡΩ οτι ειναι σωστες, ειτε γιατι ειναι αυτουσιες στα βιβλια του ειτε γιατι μου τις εχει πει ο ιδιος, στα Οχηματα 1,2 και ηλεκ/κινητα περιμενα αντιστοιχα 7,9,10. Πηρα 3,6,6.

Ως εκ τουτου, μπορω να μην εχω καμια αμφιβολια οτι τα γραπτα μου εχουν διορθωθει υπο την επιρροια σκληρων ναρκωτικων.

Παντως, ναι, οσον αφορα το προσωπικο μου ζητημα, με το Σπεντζα ξεμπερδεψα.
I am going according to plan.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Περί Σπέντζα

Post by somekindofgrinder »

Χωρις φοιτητες κανενας καθηγητης δε γινεται μαγκας.

Να εχετε το θαρρος της γνωμης σας και να φορατε παντελονια.

Δλδ τι θα παθετε?
Θα ερθει ο Σπεντζας και θα σας κανει ντα?
Θα ανοιξει μηπως κανενα ρουθουνι?
Θα σκοτωθει κανεις?

Ειστε ΕΝΗΛΙΚΕΣ..ΨΗΦΙΖΕΤΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
Αποφασιστε για την παρτη σας και προσπαθηστε απο μονοι σας να βελτιωσετε την κατασταση ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ (δλδ τη σχολη).

Μαγκας ο Τρισταν που το ξεκινησε.Αν δεν ειχα τελειωσει,θα υπεγραφα και εγω.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Περί Σπέντζα

Post by benediktos »

somekindofgrinder wrote:Δλδ τι θα παθετε?
Θα ερθει ο Σπεντζας και θα σας κανει ντα?
Θα ανοιξει μηπως κανενα ρουθουνι?
Θα σκοτωθει κανεις?
Δε νομίζω να είχε αυτό ακριβώς στο νου του ο Trist4n όταν αποφάσισε να γράψει την επιστολή...
Πολιτισμένα ζητάει να κινηθούμε..
Ωραίοι οι παλικαρισμοί αλλά μερικές φορές είναι έξυπνο να σκέφτεται κανείς πιο ήρεμα....
Σε κάθε περίπτωση, μπορεί όντως να μας κάνει "ντα" ο Σπέντζας με τον τρόπο του...
Με την άσχημη βαθμολόγηση των γραπτών όσων υπογράψουν...
Γιατί όσο αντικειμενικός και να θέλεις να είσαι, αν ξέρεις ότι π.χ. ο Νικολόπουλος Γεράσιμος (εντελώς τυχαίο το όνομα και ελπίζω να μην υπάρχει μηχανολόγος με τέτοιο ονοματεπώνυμο) υπέγραψε κάτι εναντίον σου, μπαίνει και το συναίσθημα υποχρεωτικά στη βαθμολογία...
Και δε συνταξιοδοτείται και στο πολύ άμεσο μέλλον ο Σπέντζας! Δε θα φύγει του χρόνου π.χ.!


somekindofgrinder wrote:Ειστε ΕΝΗΛΙΚΕΣ..ΨΗΦΙΖΕΤΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
Αποφασιστε για την παρτη σας και προσπαθηστε απο μονοι σας να βελτιωσετε την κατασταση ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ (δλδ τη σχολη)
Επειδή ακριβώς είμαστε ΕΝΗΛΙΚΕΣ και ψηφίζουμε γαμώ το κερατό σου για κυβέρνηση, ακριβώς γι' αυτό το λόγο έχουμε αναπτύξει τη ΣΚΕΨΗ! Σκεπτόμαστε όλες τις παραμέτρους πριν δράσουμε! Και δε θα υπογράψουμε έτσι άκριτα μια επιστολή, κινούμενοι από συναισθηματικούς παλικαρισμούς!
(βάζω α' πληθυντικό γιατί πιστεύω πως δεν εκφράζω μόνο τον εαυτό μου)

Καλώς ή κακώς (κακώς προφανώς..) έχει δημιουργηθεί μια ομερτά στους καθηγητές και θα υπερασπιστούν με νύχια και με δόντια το συνάδελφό τους. Και θα σκεφτούν ότι αν βγει σκάρτος ο Σπέντζας, τότε θα τεθούν υπό αμφισβήτηση οι τρόποι που επιλέγει ο πρόεδρος και ο πρύτανης τους καθηγητές...

Και ξαναλέω, συμφωνώ να υπάρξει αντίδραση σε αυτό που έκανε ο Σπέντζας! Αλλά να διασφαλιστεί η ανωνυμία. Π.χ. να γίνει μια ηλεκτρονική επιστολή την οποία θα υπογράφει κανείς βάζοντας username και password της σχολής, αλλά χωρίς να διατηρείται από πίσω log αρχείο... Ιστορίες για αγρίους θα μου πείτε..
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί Σπέντζα

Post by Trist4n »

Ο Σπεντζας συνταξιοδοτειται φετος τον Αυγουστο. Δηλαδη δεν θα βαλει καν τα θεματα της επαναληπτικης. Ειναι και οι πληροφοριες σου λαθος.... Και κανεις επισης λαθος στο ποση διαθεση εχουν ολοι οι υπολοιποι καθηγητες να υποστηριξουν τον Σπεντζα.
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”