ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by Λakedaimonas »

tsag wrote:απλα το παραπανω θεμα δεν παραπεμπει και τοσο σε συναφες αντικειμενο . δηλαδη καλλιστα θα μπορουσε να το παρει και φοιτητης απο αλλη σχολη....
Α καλά σε αυτό δίκιο έχεις. Άνετα θα μπορούσε να το έχει πάρει ηλεκτρολόγος, πληροφορικάριος, marketinηστας κλπ

Όπως είπα και πιο πάνω η μαγεία του μηχανικού(ότι σχολής και αν είναι) είναι ότι χώνει την αφεντομουτσουνάρα του μέσα σε όλα!
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by tsag »

ε ναι κανονικα θα επρεπε να μας λενε τρυποκαρυδους....... :lol: :lol: :lol: :lol:
gioti_el
Private First Class
Private First Class
Posts: 6
Joined: Mon Jun 14, 2010 11:12 am

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by gioti_el »

Λakedaimonas wrote:
tsag wrote:δεν ειναι σνομπαρισμενη ...απλα θα προτεινα σε καποιον που θελει να σχοληθει με εναν τετοιο πεδιο κακως μπαινει σε ταλαιπωρια και να γραφει τοσα μορια στις πανελληνιες και μετα να ταλαιπωρειται για τοσα περιεργα μαθηματα (στοιχεια κλπ ) . μπαινεις σε αλλες σχολες και εισαι ποιο ανετα και με ανωτερο πτυχιο σε αυτον τον τομεα....
Κατά την γνώμη μου είσαι πέρα ως πέρα λάθος.

Ειδικά στο κομμάτι
tsag wrote:μπαινεις σε αλλες σχολες και εισαι ποιο ανετα και με ανωτερο πτυχιο σε αυτον τον τομεα....

Ακριβώς. Δεν έχει καμία σχέση με καμία σχολή καθαρά "Οικονομικού χαρακτήρα". Εμείς εξετάζουμε τα πράγματα από Οικονομο-τεχνική πλευρά...δηλαδή πως αξιοποιώντας γνώσεις καθάρα μηχανολογικές μπορούμε να προσφέρουμε Κέρδος. Ο Μηχανικός έχοντας σφαιρική αντίληψη είναι σε θέση να διαχειριστεί και να βελτιστοποιήσει παραγωγικές διαδικασίες. :roll:
gioti_el
Private First Class
Private First Class
Posts: 6
Joined: Mon Jun 14, 2010 11:12 am

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by gioti_el »

tsag wrote:δεν λεω οτι ειναι κακη κατευθυνση ....ολες καλες ειναι . απλα το παραπανω θεμα δεν παραπεμπει και τοσο σε συναφες αντικειμενο . δηλαδη καλλιστα θα μπορουσε να το παρει και φοιτητης απο αλλη σχολη....
Αν μου επιτρέπεις ... "δεν είναι Κακή κατεύθυνση..όλες Κακές είναι" ίσως είναι μια πιο αντιπροσωπευτική αντίληψη για τη Σχολή μας. :P
Όσο για το θέμα της διπλωματικής μου, θα μπορούσε να το χει πάρει ίσως Ηλ.Μηχανικός αντίστοιχης κατεύθυνσης, τουλάχιστον από τη σκοπιά του μηχανικού που καλύπτω το θέμα εγώ. Δε περιλαμβάνει θεωρητικές-μαρκετίστικες θεωρίες και pure βιβλιογραφία (που ίσως βρεις σε πομπώδεις διπλωματικές με τίτλους "Γεωθερμία και μετάδοση θερμότητας στη στολή του Spiderman")...και είναι ένα θέμα πολύ σύγχρονο, που παίζει παντού σε Ελλάδα και κυρίως εξωτερικό.

ΥΓ: Ευχαριστώωωωω που κανες το καλό! :oops:
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by katerinaki2006 »

edit: Α παρεμπιπτόντως όλοι στην πιάτσα σε ότι έχει να κάνει με ΟΔΕ ζητάνε μηχανικούς, συμβιβάζονται ακόμα και με ηλεκτρολόγο ενεργειακής κατεύθυνσης. Κουλό? Όχι γιατί πολύ απλά τον τρόπο σκέψης του μηχανικού τον παρέχουν ελάχιστες σχολές μη πολυτεχνικές.
Συμφωνώ με τον Λακ...Αυτό δεν έχει καμία σχέση! Είμαι στην Κατεύθυνση των ΕΕΜΜ και έχω κάνει διπλωματική άλλου από το ΠΑΠΕΙ Τμήμα Πληροφορικής στα δίκτυα που αναφερόταν στο Web Caching... Και δίκτυα δεν κάναμε καθόλου στη σχολή (εκτός κι αν είχε κάποιο μάθημα και δεν το θυμάμαι)... 8-)
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
User avatar
thief
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 29
Joined: Tue Jun 22, 2010 5:03 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by thief »

Το συμπλήρωσα και γω.
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by berge »

done
User avatar
gademw
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 5
Joined: Tue Apr 20, 2010 4:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ δώσΤε και σώσΤε ΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ!

Post by gademw »

tsag wrote:θα σε ξενερωσω , αλλα πρεπει να προσθεσεις και αλλη μια κατηγορια στηνν ερωτηση της ηλικιας
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα tsag. Εκτός και αν οι άνω των 26 δε θεωρούνται αντιπροσωπευτικό δείγμα :roll: Εγώ πάντως το συμπλήρωσα κρύβοντας κάποια χρονάκια.

Καλή συνέχεια :)
μεγαλώνω ναι, μιαλινίσκω όμως;
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”