Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by eΝy »

Περιττό να σας πω ότι ο κουκουλοφλώρος είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο επισκέπτομαι το forum. Τα post του ανθρώπου αυτού αξίζουν ειδική θέση σε γκαλερί μοντέρνας τέχνης στο Manhattan. Όταν ο κουκουλοφλώρος τρολλάρει η Φύση σταματάει να αναπνέει. Μιλάμε για ζωγραφική, όχι μαλακίες! Τέλος.-
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by (β-α)/2 »

ChildInTime wrote: μα δεν καταλαβαίνω γιατι αγχώνεσαι να το διορθώσεις; το οτι αποτελείτε μια πολιτική οντότητα καποιων ατόμων με κάποιους κοινούς στόχους και προσανατολίσμους δεν συνεπάγεται οτι σκέφτεστε όλοι το ίδιο ακριβώς. και μην τρελαίνεσαι οι παρατάξεις δεν συγκροτούνται απο bots... αυτή η άποψη που αναπαράγετε συνεχώς περί κομματόσκυλων, προβάτων κλπ είναι ιδιαίτερα προσβλητική για ανθρώπους που κάθονται στο διπλανό σας έδρανο
Προσβλητική.. μάλιστα. Ξέρεις, θεωρώ το ίδιο προσβλητικό να μη με ακούνε όταν τους μιλάω και ας καθόμαστα σε διπλανά έδρανα όπως λες. Ίσα ίσα για αυτό το λόγο θα έπρεπε να είμαστε και ικανοί να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση. Λυπάμαι, αλλά ανακαλώ απειροελάχιστες φορές που κατάφερα να κάνω σοβαρή συζήτηση με παραταξιακούς (τόσο απειροελάχιστη που ανερχεται στα 2 άτομα). Και αλήθεια έχω προσπαθήσει πολλές φορές να κάνω συζήτηση στα τρία χρόνια που είμαι στη σχολή. Αλλά, δυστυχώς βλέπω πολλά κολλημένα μυαλά και για να μη βιαστείς να τα βάλεις όλα σε κουτάκια και να πεις για τέταρτη φορά κόμματα=κακό, και με μη παραταξιακούς υπάρχουν αυτά τα κολλήματα.
ChildInTime wrote: συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την προσκόλληση στην άποψη κόμματα=κακό, ατομικότητες=καλό . δηλάδη αμα εσυ βρεις αλλους πεντε που συμφωνείτε σε ένα προγραμματικό μινιμουμ και συγκροτήσετε κάτι (πες το πολιτικό μόρφωμα) για να το υποστηρίξετε σε μια δημοκρατική διαδικασία είναι λάθος;
σε μια από τις τόσες φορές που το ανέφερες ας απαντήσω. Ξέρεις τι; Είναι πραγματικά πολύ όμορφο να έχεις τη δυνατότητα να μαζευτείς με δέκα άτομα να ανταλλάξεις ιδέες, να το κάνεις σε ένα χώρο όπως το πανεπιστήμιο. Είναι όμορφο που υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αλλά ταυτόχρονα είναι και κρίμα να κατακρεουργείται έτσι άσχημα. Δηλαδή, είναι στενάχωρο να βλέπεις αυτούς του διπλανού εδράνου στα 20 τους χρόνια να είναι τόσο κολλημένοι, να έχουν μια άποψη και να μη ακούν (δε σου μιλάω και για αναθεώρηση). Όταν λοιπόν, αυτά τα κόμματα προσεγγίζουν τα πρωτάκια με προμελετημένες μεθόδους με σκοπό να τους ακολουθήσουν, έχουμε ξεφύγει έτη φωτός μακριά από τις ομάδες φοιτητών που έχουν κάποιες ιδέες και συζητάνε για αυτές. Και στο τέλος, τέλος, γιατί στο καλό πρέπει αυτός που θα μιλήσει στη συνέλευση να έχει μπροστά του ένα χαρτάκι που αντί για αυτά που θέλει να πει έχει γραμμένες λέξεις που σκοπό έχουν να προκαλέσουν συναισθηματική φόρτιση και όχι λογική διέγερση του δέκτη; (Φαίνεται να ξέφυγα, μισό να τα συνδέσω) Αυτό, μαζί με κάποια που ανέφερα και άλλα βέβαια θεωρώ πως δείχνουν τη δυσλειτουργία των κομμάτων.

ChildInTime wrote: δεν είναι υπονοούμενο νομίζω ότι το έθεσα αρκετά ξεκάθαρα. επαναλάμβανω ότι με ανησυχεί πολύ το ότι η μοναδική άποψη που εκφράζεται απο μεγάλη μερίδα νέων μορφωμένων ανθρώπων είναι ότι "τα κόμματα τα έχουν κάνει σκατά". ε αν πιστεύεις λοιπόν ότι για την κατάσταση του ελληνικού πανεπιστημίου (δεν θα το πω "κατάντια" - θα γελάσεις αλλά πιστεύω ότι υπάρχει αρκετά καλό επίπεδο) αλλά και για την κατάσταση στην ελλάδα γενικότερα φταίνε κατά κύριο λόγο κόμματα τότε έχουμε ριζική διαφωνία
Εμένα με ανησυχεί πως μέσα σε όλες αυτές τις συζητήσεις εσύ κολλάς μόνο σε αυτή τη φράση. Έχει τόσα άλλα πράγματα που έχουν αναφερθεί. αλήθεια γιατί κολλάς; Πάμε παρακάτω.

ChildInTime wrote: ναι δεν εισαι καθολου συγκεκριμενος ομως. τι θα είναι αυτο το καινουριο; κατι ουρανοκατέβατο; είναι δυνατόν να διαγράψεις όλες τις δομές και όλες τις νοοτροπίες που υπάρχουν και υπήρξαν; δεν πρέπει κάπου να πατήσεις για να συνεχίσεις ;

το καινούριο θα το βρείς μέσα απο τις δημοκρατικές διαδικασίες, απο τη συγκρότηση σε κοινωνικοπολιτικούς σχηματισμούς με κοινά συμφέροντα, από τον κοινό αγώνα των διάφορων κοινωνικών ομάδων, απο την πραγμάτωση εντέλει ενός κοινωνικού συνόλου που θα έχει τη δυνατότητα να αυτοθεσμίζεται... αλλα απαραίτητη είναι πρώτα η εύρεση του τι φταίει και τι πρέπει να αλλάξει. και επαναλαμβάνω οτί έδω είναι που διαφωνούμε
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Εσύ βρήκες κάποιον (ή δε βρήκες δε ξέρω) να σε εκφράζει, εγώ και άλλοι 10 δε βρήκαμε, και καταλήξαμε να αρχίσουμε μια προσπάθεια.να μας εκφράζει, δομείται σιγά, σιγά. Δε καταλαβαίνω πώς αυτό είναι ουρανοκατέβατο, και διαγράφει όλες τι δομές. Πραγματικά δε βλέπω καμία απολύτως λογική συνοχή. Τέλος πάντων, για πες διαφωνείς, ωραία, τι είναι αυτό που πιστεύεις; γιατί δε κατάλαβα εν τέλει σε τι διαφωνείς;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

Λιακοπουλος wrote:ξέρω πολύ καλα πόσο συχνή είναι και αυτό είναι που μου δίνει το έναυσμα να σκεφτώ απο που προέρχεται. από όλα τα παιδιά απο το ανεξάρτητο (ειδικά η κοπέλα που μιλούσε περισσότερο το έκανε με πολύ άσχημο τρόπο) και δυστυχώς απο την πλεινότητα των "ακομμάτιστων" παιδιών που μίλησαν για πρώτη φορά σε συνέλευση αναπαραγόταν αυτή η άποψη περί των κομμάτων ως πηγή όλων των κακών του ελληνικού πανεπιστημίου. ε δεν σε βάζει σε σκέψεις αυτή η εκπληκτική σύγκλιση "ανεξάρτητων" και "ανοργάνωτων" ατόμων. χαίρομαι πάντως που συμφωνείς οτι αυτή η θέση αναπαράγεται.. ελπίζω να έχεις ακούσει κάτι για τη φρασούλα "κυρίαρχη ιδεολογία"...
Μας καθοδηγουν οι ελοχιμ μεσα απο τη λευκη πυραμιδα... Χαρα στην υπομονη σου Κουτσικι να απαντας στα σοβαρα.
είναι δυνατόν να διαγράψεις όλες τις δομές και όλες τις νοοτροπίες
Ω ναι. Λεγεται εξελιξη. Κατι αποτυγχανει πεθαινει, βγαινει κατι καινουργιο, και ή προσαρμοζεται ή πεθαινει και αυτο.

Τους λες οτι το παρον συστημα πασχει, πεθαινει. Στο υπερασπιζονται. Τους λες συντηριτικους και υποκριτες προοδευτικους. Σε κραζουν. Fuck logic. Και δε παει προσωπικα στον ChildInTime, αλλα γενικα.


Δηλαδη αν οι καταπτιστοι και κατευθυνομενοι "ανεξαρτητοι" κανουν κατι καινουργιο που ξεφευγει απο τα στεγανα των ΔΣ ΓΣ και σουξουμουξου, αυτο θα γινει αντικειμενο κριτικης και κοντρας? Εγω αυτο βγαζω απο τα συμφραζομενα παντως... Μιας και ειναι βραδυ 5/11, ας παραφρασω: Οι νεοι σημερα χρειαζονται κατι παραπανω απο μια δομη συνδικαλισμου, χρειαζονται ελπιδα. Food for thought.
eΝy wrote:Περιττό να σας πω ότι ο κουκουλοφλώρος είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο επισκέπτομαι το forum. Τα post του ανθρώπου αυτού αξίζουν ειδική θέση σε γκαλερί μοντέρνας τέχνης στο Manhattan. Όταν ο κουκουλοφλώρος τρολλάρει η Φύση σταματάει να αναπνέει. Μιλάμε για ζωγραφική, όχι μαλακίες! Τέλος.-
Αφηρημενη τεχνη 8-)
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kyria_patatokeftou »

και ο Σλάσερ είναι σωσίας του Άρη Δημοκίδη .
so very true!! :P :P
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ως ενήλικοι πολίτες αυτής της χώρας μπορούμε αν θέλουμε να εγγραφούμε σε όποιο κόμμα πιστεύουμε ότι εκπροσωπεί καλύτερα τις απόψεις μας.

γιατί αυτό να επαναλαμβάνεται και εντός τον εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και να μην υπάρχει ένα ενιαίο φοιτητικό κίνημα, που θα είναι πιο ισχυρό ?(βλ 17 Νοεμβρίου 1973)

μήπως πέτυχαν κάτι σαν το" διαίρει και βασίλευε"?
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by bilon »

Καλά όλα αυτά που λέτε. Ο καθένας έχει την αποψή του και τις ταμπέλες του αναπόφευκτα, και ντάξει είναι στο κάτω κάτω γνώμες σας. Αλλα πραγματικά εμένα αυτό που μου κάνει αίσθηση είναι το πως η όλη συζήτηση περι ανεξάρτητου πλαισίου κόπηκε και σταμάτησε με το που άνοιξε η σχολή.
Και ως δια μαγείας το τόπικ είναι locked. Δηλαδή σα να λέμε, εντάξει την ανοίξαμε τη σχολή, τωρα δεν υπάρχει πλέον λόγος να συζητήσουμε άλλο.
Είχα γράψει κάποια πράγματα στο τόπικ με το ανεξάρτητο, καθόλου κομματικά σίγουρα, και διαλλακτικά θέλω να πιστεύω, σε σχέση με το πως βλέπω εγώ την ανεξάρτητη κίνηση και την ιεράρχηση των στόχων της (του στόχου της κυρίως). Μπορεί να κάνω λάθος, αλλα νιώθω οτι με επιβεβάιωσε αυτή η στάση.
Και κοίταγα ξανά και ξανά το φόρουμ μετά απο την προηγούμενη ΓΣ. Και λέω, δε μπορεί, κάποιος θα πει κάτι, αφού τα παιδία είπαν οτι όντως ενδιαφέρονται για να δημιουργηθεί κάτι καλύτερο, μια συζήτηση έστω. Αλλα τίποτα. Και κοιτάω μετά τη συνέλευση και το μόνο που είδα είναι κραξίματα περι δημοκρατικότητας συνελεύσεων και πως η γνώμη που περνάει περιλαμβάνει μια θλιβερή μειοψηφεία. Και παρατηρώ επίσης, στην ομάδα που έχει συγκροτηθεί, συμπεριφορά πολύ παρόμοια με αυτή των παρατάξεων που αποστρέφεστε. Κατηγορίες, κραξίματα, ειρωνείες και πάγεια θέση. Ο childintime προσπαθησε να σας πει ορισμένα πράγματα με ευγενικό τρόπο κιόλας (ανεξάρτητα απο το εαν συμφωνώ μαζί του ή όχι) και το μόνο που είδα ειναι να πέφτετε όλοι πάνω του και να απαντάντε στα λόγια του ένα ένα με quotes χωρίς να μου δίνετε, εμένα τουλάχιστον, την αίσθηση οτι επεξεργάζεστε επι της ουσίας αυτά που σας λέει. Όπως δηλαδή ακριβώς κάνουν οι παρατάξεις που λέτε...

Και όχι, shadowmech. Δε μπορεί να αλλάξεις τα πάντα ριζικά και να αρχίσεις να γράφεις εκ του μηδενός. Εκτός κι αν είσαι τόσο βαθιά επαναστάτης.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

bilon wrote:Και όχι, shadowmech. Δε μπορεί να αλλάξεις τα πάντα ριζικά και να αρχίσεις να γράφεις εκ του μηδενός. Εκτός κι αν είσαι τόσο βαθιά επαναστάτης.
Image

Α, ριξε μια ματια στο πρωτο ποστ του τοπικ.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kyria_patatokeftou »

Melenios wrote:ως ενήλικοι πολίτες αυτής της χώρας μπορούμε αν θέλουμε να εγγραφούμε σε όποιο κόμμα πιστεύουμε ότι εκπροσωπεί καλύτερα τις απόψεις μας.
φυσικά. απλά το κόμματα έχουν την τάση να παρεισφρύουν σε οποιονδήποτε χώρο της κοινωνίας από τον οποίο μπορούν να αποκομίσουν συμφέροντα, αυτό πάντα υπήρχε. το ερώτημα είναι τι θα κάνει κάποιος ο οποίος είναι εγγεγραμμένος υποστηρικτής κάποιου κόμματος όταν κληθεί να υπερασπιστεί συμφέροντα αντίθετα από αυτά του κόμματός του. πάντως η ιστορία έχει δείξει ότι οι κινήσεις καλής θελήσεως σπανίζουν γενικά οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές και κάτι χειροπιαστό θα έπειθε περισσότερο.
γιατί αυτό να επαναλαμβάνεται και εντός τον εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και να μην υπάρχει ένα ενιαίο φοιτητικό κίνημα, που θα είναι πιο ισχυρό ?(βλ 17 Νοεμβρίου 1973)
μήπως πέτυχαν κάτι σαν το" διαίρει και βασίλευε"?
επαναλαμβάνεται αρχικά γιατί είναι μοιραίο όπως είπα και παραπάνω άρα λίγο-πολύ αναπόφευκτο. και είναι κακό αυτό? όχι όταν μπορείς να ξεχωρίσεις το συμφέρον του κόμματος σου από αυτό των φοιτητών κ του πανεπιστημίου. αν όμως επιδιώκεις να προωθήσεις τα συμφέροντα του κόμματός σου και στα πανεπιστήμια με κάθε κόστος, τότε ναι είναι κακό.
έπειτα, κάποιος που θέλει να ασχοληθεί ενεργά με την πολιτική/συνδικαλισμό μετέπειτα βρίσκει ένα ιδανικό πεδίο προπόνησης στα ελληνικά πανεπιστήμια-αμφιθέατρα, τα παραδείγματα πάμπολλα.
μετά παίζουν και άλλες διαπλοκές με καθηγητές βαθμολογίες κλπ που όλοι ξέρουν πως συμβαίνουν αλλά κανείς δεν μπορεί να το αποδείξει και να το σταματήσει.
Όσο για το ενιαίο φοιτητικό κίνημα ευσεβής πόθος...
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

Kyria_patatokeftou wrote: όχι όταν μπορείς να ξεχωρίσεις το συμφέρον του κόμματος σου από αυτό των φοιτητών κ του πανεπιστημίου
δεν θα περιορίζονταν το φαινόμενο αυτό κάπως αν ασχολούμασταν με θέματα "εντός" του εκπαιδευτικού ιδρύματος?
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by bilon »

Καλά, μπορώ κι εγώ να ειρωνευτώ.
Αλλα πέρα απ αυτό. Το προβλημα για μένα αυτή τη στιγμή δεν είναι εάν θα υπάρχουν βίντεο και σημειώσεις στο ίντερνετ.
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να πω για να προσπαθήσετε να με καταλάβετε..
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”