Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
220volt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Thu Jan 21, 2010 9:54 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by 220volt »

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει…

Μπ.Μπρεχτ

Άλλος ένας πετυχημένος παραλληλισμός...
Last edited by 220volt on Thu Nov 14, 2013 10:35 am, edited 1 time in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

Dr.Hus wrote:Το παρακάτω βίντεο δείχνει τι παθαίνουν κάτι αλητήριοι που τολμούν να κάνουν καταλήψεις:

http://www.youtube.com/watch?v=IFWDuKXswI4
την προπέρσυνη κατάληψη ξέχασες. μεγαλειώδεις εποχές του κινήματος και αυτές.

KonTaz wrote:Εξίσωση κατάληψης Πολυτεχνείου 1973 με κατάληψη ΕΜΠ το 2013 :lol:
ο φρόιντ έχει γράψει κάτι ωραία για αυτή την κατάσταση. και ο γιουνγκ κάτι ψηλά. και ο κικέρωνας μια φράση είχε πει.


φίλε μπιν αυτό με το έμφραγμα τα έχω ζήσει και εγώ σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο και εύχομαι περαστικά στον πατέρα σου, απλά την διατροφή και μετά από λίγο να αρχίσει το περπάτημα. και όταν άνοιξα το κακό καπιταλιστικό fb έβλεπα συνεχώς αποσπάσματα από τα post σου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Mike 1.0 »

Kyria_patatokeftou wrote:Οι mods να καταγγείλουν την προκλητική Πασχο-προβοκάτσια παρακαλώ, http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 013_539640
I do.
Σοβαρά τώρα? Επιτρέπεται αυτό? Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη στην πολιτική του e-polytexneio για περιπτώσεις δημοσίευσης των όσων γράφονται εδώ μέσα? Ή γενικότερα της χρήσης του ως πηγή (γιατί στην τελική ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και να λέει πως το βρήκε στο forum).
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kyria_patatokeftou »

Δελτίο Τύπου των κατειλημμένων Σχολών του ΕΜΠ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΗΣ Γ.Α.Δ.Α. ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΡΤ ΚΑΙ ΤΟ 3ΗΜΕΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ


....Σε αντίθεση λοιπόν με όσους θέλουν να μιλάνε για μειοψηφίες που ‘’κλείνουν’’ τις σχολές, είμαστε περήφανοι που μπορούμε να λέμε ότι όχι μόνο δεν κλείνουμε τις σχολές μας, αλλά είμαστε εμείς που μέσα από τις μαζικές και μαχητικές απεργίες και καταλήψεις μας, παλεύουμε ώστε το Πολυτεχνείο να παραμείνει πραγματικά ανοιχτό.

Στην 10η και πιο κρίσιμη εβδομάδα, 9 από τους 9 Φοιτητικούς Συλλόγους του ΕΜΠ αποφάσισαν μέσα από τις πιο μαζικές συνελεύσεις των τελευταίων χρόνων, ότι ο αγώνας που φοιτητές και εργαζόμενοι δίνουμε μαζί, είναι δίκαιος, κοινωνικά χρήσιμος και άρα πρέπει να συνεχιστεί με στόχο να αγκαλιαστεί από όλη την νεολαία και τους εργαζομένους
πηγή http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%C ... E%B4%CE%B1
1. Κάνουν κατάληψη από το εάν έσπασε το νυχάκι τους μέχρι τον πόλεμο στη Συρία και αξιώνουν να τους πάρουμε στα σοβαρά και να μας πάρει κ ο υπόλοιπος κόσμος στα σοβαρά
2. μάζεψαν κόσμο οι συνελεύσεις ο οποίος θέλει να ανοίξουν οι σχολές και αυτοί το λένε μαζική συνέλευση,
3. έδωσαν δικαίωμα ψήφου στα πρωτάκια αφού τους πήγε καλά το παραδοσιακό ψηστήρι/φακέλωμα των πρωτοετών, και γέμισαν οι ΓΣ πρωτοετείς, με "συνοδούς" τα γνωστά κοράκια να τους πιπιλάνε, που όλοι ξέρουμε πώς είναι η πρώτη εντύπωση των πρωτοετών για τις φοιτητικές παρατάξεις (και εμείς υπήρξαμε άλλωστε) και πώς μετά από 2 χρόνια στο ΕΜΠ. Απόδειξη: η φοβερή ΓΣ, την οποία δεν την παίρνει στα σοβαρά όχι μόνο φοιτητές αλλά και καθηγητές, με όλα αυτά τα κορυφαία ζητήματα στο ΕΜΠ να είναι σε εξέλιξη, καταφέρνει να μαζέψει απαρτία μετά από 2 μήνες και μόνον όταν δίνουν δικαίωμα ψήφου στους πρωτοετείς! (εδώ το κλάμα http://apteaak.wordpress.com/2013/11/08 ... 85-%CF%86/)
4.πάνε τους ίδιους ψηφοφόρους από τη μία συνέλευση στην άλλη για να ψηφιστεί κατάληψη όπου δυσκολεύει η κατάσταση με τα Ανεξάρτητα Πλαίσια, όπως έγινε στους ΗΜΜΥ προχθές

Ούτε λόγος φυσικά για το κρίσιμο ζήτημα της διαθεσιμότητας, θάβεται στα άδυτα των αδύτων και στα προβοκατόρικα, εξευτελιστικά για όλους μας ρεπορταζ του Μεγκα κ του Σταρ. Η κάθε κυβέρνηση και ο κάθε παπαγάλος της κυβέρνησης, που το πιθανότερο είναι ούτε στον ύπνο τους να μην έχουν κοπιάσει για να μορφωθούν όσο εμείς, μπορεί να λέει και να κάνει ό,τι θέλει, το γνωρίζουμε καλά. Αναφορικά με τα πανεπιστήμια δε, δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο σύμμαχο από μπάχαλα που στα λόγια υπερασπίζονται το πανεπιστήμιό μας και στις πράξεις ακυρώνουν και καταστρέφουν κάθε δίκαιο αίτημά μας, με λόγο και ύφος του χαβαλέ, της πλάκας, της απόλυτης αναισθησίας προς την ιερότητα της δημόσιας εκπαίδευσης, με το να προωθούν αποκλειστικά και μόνο τις κομματικές τους ατζέντες. Κάτι που ισχύει όχι μόνο για τα ΕΑΑΚ αλλά και για τη ΔΑΠ. Οι φοιτητές που πραγματικά αγωνίζονται, και για τη μόρφωση και για την κοινωνία, μακρυά από κομματικά συμφέροντα και πελατειακά δίκτυα παρατάξεων, μέχρι πότε θα ανέχονται τον κάθε έναν άσχετο, που ουδεμία σχέση έχει με το ήθος τους και την προσπάθειά τους, να καπηλεύεται τα αιτήματα και τη φωνή τους;
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by zke »

Mike 1.0 wrote:
Kyria_patatokeftou wrote:Οι mods να καταγγείλουν την προκλητική Πασχο-προβοκάτσια παρακαλώ, http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 013_539640
I do.
Σοβαρά τώρα? Επιτρέπεται αυτό? Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη στην πολιτική του e-polytexneio για περιπτώσεις δημοσίευσης των όσων γράφονται εδώ μέσα? Ή γενικότερα της χρήσης του ως πηγή (γιατί στην τελική ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και να λέει πως το βρήκε στο forum).
Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήταν σωστό να υπήρχε κάτι που να αποδεικνύει ότι η συζήτηση όντως έγινε. Πάντως δε βλέπω λόγο να μην επιτρέπεται, αφού στο forum μπορεί να εκφράσει ελεύθερα τη γνώμη του οποιοσδήποτε φοιτητής του ΕΜΠ για οποιοδήποτε θέμα. Ξαναλέω ότι αυτό είναι προσωπική μου άποψη.
Kyria_patatokeftou wrote: 1. Κάνουν κατάληψη από το εάν έσπασε το νυχάκι τους μέχρι τον πόλεμο στη Συρία και αξιώνουν να τους πάρουμε στα σοβαρά και να μας πάρει κ ο υπόλοιπος κόσμος στα σοβαρά
2. μάζεψαν κόσμο οι συνελεύσεις ο οποίος θέλει να ανοίξουν οι σχολές και αυτοί το λένε μαζική συνέλευση,
3. έδωσαν δικαίωμα ψήφου στα πρωτάκια αφού τους πήγε καλά το παραδοσιακό ψηστήρι/φακέλωμα των πρωτοετών, και γέμισαν οι ΓΣ πρωτοετείς, με "συνοδούς" τα γνωστά κοράκια να τους πιπιλάνε, που όλοι ξέρουμε πώς είναι η πρώτη εντύπωση των πρωτοετών για τις φοιτητικές παρατάξεις (και εμείς υπήρξαμε άλλωστε) και πώς μετά από 2 χρόνια στο ΕΜΠ. Απόδειξη: η φοβερή ΓΣ, την οποία δεν την παίρνει στα σοβαρά όχι μόνο φοιτητές αλλά και καθηγητές, με όλα αυτά τα κορυφαία ζητήματα στο ΕΜΠ να είναι σε εξέλιξη, καταφέρνει να μαζέψει απαρτία μετά από 2 μήνες και μόνον όταν δίνουν δικαίωμα ψήφου στους πρωτοετείς! (εδώ το κλάμα http://apteaak.wordpress.com/2013/11/08 ... 85-%CF%86/)
4.πάνε τους ίδιους ψηφοφόρους από τη μία συνέλευση στην άλλη για να ψηφιστεί κατάληψη όπου δυσκολεύει η κατάσταση με τα Ανεξάρτητα Πλαίσια, όπως έγινε στους ΗΜΜΥ προχθές
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των φοιτητών που δεν ασχολούνται με κάποια παράταξη πιστεύουν τα ίδια για τις ΓΣ. Το να ψηφίζουν οι πρωτοετείς είναι ηλίθιο, ανεξάρτητα από το αν θα υπήρχε απαρτία χωρίς αυτούς ή όχι. Δεν έχουν δει το ΕΜΠ σε λειτουργία, δεν ξέρουν αν όσα ακούνε (όχι περί απολύσεων, αλλά για την κατάσταση που επικρατεί γενικά στις σχολές) είναι αλήθεια ή όχι, επομένως διαμορφώνουν μια άποψη με βάση τα κριτήρια κάποιου άλλου.
Άσχετο, αλλά επειδή αναφέρεται και στο κείμενο που είχες κάνει quote, το να μπουν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ στο ΕΜΠ μου φαίνεται σαν κατάχρηση του ασύλου(αν υπάρχει ακόμα, δεν έχω καταλάβει). Δεν παίρνω θέση γενικά για την ΕΡΤ, απλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται "κάπως".
User avatar
ratchild
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 125
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by ratchild »

Dr.Hus wrote:Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.
Δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,
Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει…

Μπ.Μπρεχτ
Καλά πήγαινε να δουλέψεις πρώτα, και ασε τις αντιγραφές.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Vladimir »

Mike 1.0 wrote:
Kyria_patatokeftou wrote:Οι mods να καταγγείλουν την προκλητική Πασχο-προβοκάτσια παρακαλώ, http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 013_539640
I do.
Σοβαρά τώρα? Επιτρέπεται αυτό? Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη στην πολιτική του e-polytexneio για περιπτώσεις δημοσίευσης των όσων γράφονται εδώ μέσα? Ή γενικότερα της χρήσης του ως πηγή (γιατί στην τελική ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και να λέει πως το βρήκε στο forum).

Τα πολυτεχνειακά είναι ανοιχτά και στους guest. Για να μη δημοσιεύονται αυτά πρέπει να κλείσουμε και το portal και το forum γενικά στους μη εγγεγραμένους πρωτοετείς που ψάχνουν μπούσουλα.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

Kyria_patatokeftou wrote:....Σε αντίθεση λοιπόν με όσους θέλουν να μιλάνε για μειοψηφίες που ‘’κλείνουν’’ τις σχολές, είμαστε περήφανοι που μπορούμε να λέμε ότι όχι μόνο δεν κλείνουμε τις σχολές μας, αλλά είμαστε εμείς που μέσα από τις μαζικές και μαχητικές απεργίες και καταλήψεις μας, παλεύουμε ώστε το Πολυτεχνείο να παραμείνει πραγματικά ανοιχτό.

Στην 10η και πιο κρίσιμη εβδομάδα, 9 από τους 9 Φοιτητικούς Συλλόγους του ΕΜΠ αποφάσισαν μέσα από τις πιο μαζικές συνελεύσεις των τελευταίων χρόνων, ότι ο αγώνας που φοιτητές και εργαζόμενοι δίνουμε μαζί, είναι δίκαιος, κοινωνικά χρήσιμος και άρα πρέπει να συνεχιστεί με στόχο να αγκαλιαστεί από όλη την νεολαία και τους εργαζομένους
πιο μαζικές των πόσων τελευταίων ετών, των τελευταίων δύο αποκλείεται, γιατί θυμάμαι όταν δεν έπεφτε καρφίτσα σε συνέλευση και δεν ήταν μέσα οι γνωστοί εκατό με τους παραπλανημένους πρωτοετείς η σχολή άνοιξε με 130 ψήφους διαφορά. και το ψέμα έχει και τα όρια του.

αλλά η βλακεία της πρώτης παραγράφου δεν έχει όριο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by adt »

Το Πολυτεχενίο ζει;


Αγαπητοί φοιτητές,

Για δυόμιση περίπου μήνες (1/4 του Ακαδημαϊκού χρόνου) το Πολυτεχνείο και η σχολή μας
υποφέρουν από πιέσεις πολλαπλών τύπων και μορφών. Από τη μία το υπουργείο με άκαμπτη στάση
πετά στο δρόμο το μισό σχεδόν διοικητικό προσωπικό του ιδρύματος και από την άλλη περιφερόμενες ομαδούλες, προπηλακίζουν, τρομοκρατούν, καταστρέφουν και αναστέλλουν βάναυσα την ακαδημαϊκή
λειτουργία και την ελεύθερη σκέψη. Το δημόσιο αγαθό της εκπαίδευσης που όλοι θα έπρεπε να απολαμβάνουν ελεύθερα.


Αυτό που φαίνεται να καταφέρνουν και οι δύο εξίσου αποτελεσματικά είναι η ολοκληρωτική καταστροφή.

Ποιο είναι το αύριο που επιδιώκουμε άραγε; Είναι ένα αύριο που δεν θα υπάρχει Πολυτεχνείο,
ή ένα αύριο που το Πολυτεχνείο θα ευημερεί και θα μπορεί να αναπτύσσεται και να
μεγαλώνει;

Για να συμβεί το δεύτερο που όλοι ευχόμαστε απαιτείται μια ευρύτερη συμμαχία όπου
όλοι χρειάζονται, πόσο μάλλον εσείς που αποτελείτε το πυρήνα της ακαδημαϊκής λειτουργίας.

Απευθύνομαι σε εσάς που ελπίζω ότι μπορώ να σας κοιτώ και να με κοιτάτε στα μάτια. Δεν
μου αρέσει να απευθύνομαι σε ομάδες ανθρώπων που δεν αναγνωρίζω ως φοιτητές μου.
Δεν μου αρέσει να ακούω ότι "κοιτάω μόνο το τομάρι μου" από ανθρώπους που δεν ξέρω
και δεν με ξέρουν. Μ'αρέσει να έχω την πόρτα του γραφείου μου και του εργαστηρίου στο στο οποίο ζω,
δρω και εκφράζομαι ακαδημαϊκά, ανοικτή πάντα για σας και για μένα εξίσου.
Το Πολυτεχνείο μπορεί να διαμαρτύρεται, να πετυχαίνει και να υπάρχει αναπνέοντας.
Όχι σε κώμα (ή κόμματα και παρατάξεις)!


Συναδελφικά,

Βασίλης Ριζιώτης

--

Βασίλειος Ριζιώτης
Βιομηχανική Ρευστομηχανική (Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών)
mycourses.ntua.gr




μου ήρθε αυτό το mail..
φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος....
thanasoulas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 30
Joined: Fri Sep 03, 2010 12:28 am

Re: Γενική Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 11/11/2013

Post by thanasoulas »

συγνωμη ειμαστε σοβαροι?ο κοσμιτορας ζηταει να συνεχιστουν κανονικα οι εξετασεις αν ανοιξει η σχολη?ο ανθρωπος επικοινωνει?
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”