Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

Kuchiki_Byakuya wrote: κατ' αρχάς να διορθώσω τον πληθυντικό, δεν είμαστε κάτι οργανωμένο για να έχουμε κοινή άποψη για όλα, όπως οι παρατάξεις.
μα δεν καταλαβαίνω γιατι αγχώνεσαι να το διορθώσεις; το οτι αποτελείτε μια πολιτική οντότητα καποιων ατόμων με κάποιους κοινούς στόχους και προσανατολίσμους δεν συνεπάγεται οτι σκέφτεστε όλοι το ίδιο ακριβώς. και μην τρελαίνεσαι οι παρατάξεις δεν συγκροτούνται απο bots... αυτή η άποψη που αναπαράγετε συνεχώς περί κομματόσκυλων, προβάτων κλπ είναι ιδιαίτερα προσβλητική για ανθρώπους που κάθονται στο διπλανό σας έδρανο
Kuchiki_Byakuya wrote: Εγώ μόνο για τις δικές μου απόψεις ξέρω και αυτές εκφράζω. ο σκοπός δεν είναι να αυξηθούν τα άτομα στη συνέλευση (αν συνεχίσει να γίνεται με τον ίδιο τρόπο), αλλά να δουν οι απλοί φοιτητές ότι τα πολιτικά δρώμενα στη σχολή τους δεν είναι εργολαβία πέντε ίδιων ατόμων με νοοτροπία των περασμένων δεκαετιών. προσωπικά θέλω να δουν όλοι ότι στην πράξη έχουν δύναμη για να δράσουν. Ουτοπία δική μου θα ήταν σε κάθε συνέλευση πέντε διαφορετικά άτομα να κατεβάζουν ανεξάρτητο πλαίσιο και να προτείνουν πέντε πρακτικά και εφαρμόσιμα πράγματα για κάθε θέμα που 'συζητιέται'.

Επίσης δεν μπορούν οι ίδιοι να κατεβάζουν πλαίσια γιατί θα γίνουμε γραφικοί και θα φθαρούμε. Όλοι είδαμε ότι με λογικές προτάσεις και αιτήματα μπορεί κάθε άτομο να προτείνει μερικά πράγματα για ένα θέμα που τον ενδιαφέρει και το έχει σκεφτεί και να πάρει μεγάλο μέρος των ψήφων.

Η πλειοψηφία δεν είμαστε στα κόμματα, μπορεί να έχουμε διαφορές αλλά όταν δεν τυφλωνόμαστε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε εφαρμόσιμα θέματα που έχουν επίπτωση σε όλους και να κάνουμε τη διαφορά.
συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την προσκόλληση στην άποψη κόμματα=κακό, ατομικότητες=καλό . δηλάδη αμα εσυ βρεις αλλους πεντε που συμφωνείτε σε ένα προγραμματικό μινιμουμ και συγκροτήσετε κάτι (πες το πολιτικό μόρφωμα) για να το υποστηρίξετε σε μια δημοκρατική διαδικασία είναι λάθος;
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

ChildInTime wrote:και μην τρελαίνεσαι οι παρατάξεις δεν συγκροτούνται απο bots... αυτή η άποψη που αναπαράγετε συνεχώς περί κομματόσκυλων, προβάτων κλπ είναι ιδιαίτερα προσβλητική για ανθρώπους που κάθονται στο διπλανό σας έδρανο

και η άποψη αυτών που ψηφίσουν πασόκ π.χ. ως κομαμτόσκυλα είναι προσβλητική για ανθρώπους που κατοικούν στο διπλανό σπίτι ;

φίλε , μιλάς μιλάς χωρίς να λες τίποτα
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

bilon wrote:α μπράβο...γι αυτό το κρατάμε ως έχει, σταματάμε να διαμαρτυρόμαστε περι μη δημορκατικότητας της διαδικασίας (εκεί σας πείραξε μόνο η μη δημορκατικότητα..) και σκεφτόμαστε κάτι παραέξω απο το αν θα πάμε αύριο ή μεθαύριο στη σχολή.
παντού με πειράζει η μη δημοκρατικότητα, δηλαδή ανεξαρτήτως αν σε μια συνέλευση ψηφίζεται το ανεξάρτητο πλαίσιο ή όχι θεωρώ τη διαδικασία μη δημοκρατική, για πάρα πολλούς λόγους. και ο μόνος λόγος που συμμετέχω σε αυτήν (γιατί αυτή είναι η αμέσως επόμενη λογική ερώτηση) είναι γιατί θεωρώ ότι μόνο έτσι θα αλλάξει κάτι.

και πάντα σκεφτόμαστε κάτι παραπάνω από το αν θα είναι η σχολή ανοιχτή, και όσο αφορά εμένα το αν θα πάω στη σχολή για να δουλέψω δεν έχει καμία σχέση με τον αν είναι ανοιχτή ή όχι, οπότε δεν έχω και ιδιαίτερη κάβλα για να είναι ανοιχτή.

ChildInTime wrote:στάθη μια ερώτηση έκανα στα παιδιά που τρέξαν το ανεξάρτητο (δεν ξέρω αν συμμετείχες κ εσυ) . όπως και να χει η γνώμη σου στο θέμα ποια είναι γιατί ο παραλληλισμός που επιχείρησες μου φάνηκε άστοχος
ο παραλληλισμός του στάθη είναι πολύ εύστοχος, αλλά μάλλον άκαιρος εδώ γιατί αναφερόταν σε σένα. εσύ μπορεί να μην ανήκεις στην ομάδα των παιδιών που αναφέρεται ο στάθης αλλά η πλειοψηφία ανήκει. οπότε καλά έκανε αυτόν τον παραλληλισμό, αν και χρησιμοποίησε τα λεγόμενα σου ως αφορμή.
bilon wrote:ο λόγος που οι ανεξάρτητοι δεν κατέβηκαν είναι επειδή ούτως ή άλλως δεν έχει λεωφορεία αύριο και μεθαύριο;
μια διόρθωση. δεν είναι δόκιμο να μας λες 'ανεξάρτητους' γιατί δεν είμαστε μια παγιωμένη ομάδα ατόμων με κοινή οργάνωση. Οι λόγοι που τα συγκεκριμένα άτομα δεν κατέβασαν ένα πλαίσιο (είναι πολύ προσεγμένη η διατύπωση) έχουν εξηγηθεί πιο πάνω στο τόπικ. στην προηγούμενη σελίδα νομίζω.

ChildInTime wrote:αυτή η άποψη που αναπαράγετε συνεχώς περί κομματόσκυλων, προβάτων κλπ είναι ιδιαίτερα προσβλητική για ανθρώπους που κάθονται στο διπλανό σας έδρανο
κατ' αρχάς δεν την αναπαράγουμε εμείς, είναι πολύ πιο συχνή από ότι νομίζεις. και μήπως θα έπρεπε τα άτομα αυτά να προσέξουν πώς και γιατί δρουν με τον όποιο τρόπο δρουν για να μην δίνουν αυτήν την εντύπωση, αν δεν είναι η αλήθεια. και δεν με νοιάζει όπου και να τους έχω.
ChildInTime wrote:συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την προσκόλληση στην άποψη κόμματα=κακό, ατομικότητες=καλό . δηλάδη αμα εσυ βρεις αλλους πεντε που συμφωνείτε σε ένα προγραμματικό μινιμουμ και συγκροτήσετε κάτι (πες το πολιτικό μόρφωμα) για να το υποστηρίξετε σε μια δημοκρατική διαδικασία είναι λάθος;
δεν νομίζω να θέλει πολλή προσπάθεια να αποδειχθεί ότι τα κόμματα ιστορικά είναι ένας μηχανισμός συντήρησης και οχύρωσης πίσω από πράγματα που δεν βοηθούν την κατάσταση. επίσης εδώ που έχουμε φτάσει η λύση δεν είναι στα πράγματα με δομή, αλλά στη φλόγα που φέρουν τα άτομα, η δομή θα έρθει αργότερα. και μιλώντας ειδικότερα για τη σχολή, ας έκαναν τα μισά από αυτά που μπορούσαν να κάνουν και τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

και δεν είναι κακό να μαζευτείτε πέντε άτομα και να πείτε κάτι, αλλά πόσο καιρό είναι τα κόμματα στη σχολή και πόσο έχουν προσαρμοστεί στην πραγματικότητα;
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

Stathis wrote:
ChildInTime wrote:και μην τρελαίνεσαι οι παρατάξεις δεν συγκροτούνται απο bots... αυτή η άποψη που αναπαράγετε συνεχώς περί κομματόσκυλων, προβάτων κλπ είναι ιδιαίτερα προσβλητική για ανθρώπους που κάθονται στο διπλανό σας έδρανο

και η άποψη αυτών που ψηφίσουν πασόκ π.χ. ως κομαμτόσκυλα είναι προσβλητική για ανθρώπους που κατοικούν στο διπλανό σπίτι ;

φίλε , μιλάς μιλάς χωρίς να λες τίποτα
επαναδιατύπωσε αν θέλεις την πρώτη πρόταση !
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

τα σωστά τηλεπαράθυρα δεν απαιτούν επαναδιατυπώσεις , μόνο
εικασίες-χασμουρητά-διαφημίσεις-φωνές-ημίχρονο-χειραψίες

λείπει ένα η άποψη (που αναπαράγεται) περί αυτών που ψήφισαν πασόκ ως κομματόσκυλων είναι προσβλητική μπλα μπλα :oops:
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

Kuchiki_Byakuya wrote:
ο παραλληλισμός του στάθη είναι πολύ εύστοχος, αλλά μάλλον άκαιρος εδώ γιατί αναφερόταν σε σένα. εσύ μπορεί να μην ανήκεις στην ομάδα των παιδιών που αναφέρεται ο στάθης αλλά η πλειοψηφία ανήκει. οπότε καλά έκανε αυτόν τον παραλληλισμό, αν και χρησιμοποίησε τα λεγόμενα σου ως αφορμή.
για εξήγησε μου γιατί είναι τόσο εύστοχος ;
Kuchiki_Byakuya wrote:
κατ' αρχάς δεν την αναπαράγουμε εμείς, είναι πολύ πιο συχνή από ότι νομίζεις. και μήπως θα έπρεπε τα άτομα αυτά να προσέξουν πώς και γιατί δρουν με τον όποιο τρόπο δρουν για να μην δίνουν αυτήν την εντύπωση, αν δεν είναι η αλήθεια. και δεν με νοιάζει όπου και να τους έχω.


ξέρω πολύ καλα πόσο συχνή είναι και αυτό είναι που μου δίνει το έναυσμα να σκεφτώ απο που προέρχεται. από όλα τα παιδιά απο το ανεξάρτητο (ειδικά η κοπέλα που μιλούσε περισσότερο το έκανε με πολύ άσχημο τρόπο) και δυστυχώς απο την πλεινότητα των "ακομμάτιστων" παιδιών που μίλησαν για πρώτη φορά σε συνέλευση αναπαραγόταν αυτή η άποψη περί των κομμάτων ως πηγή όλων των κακών του ελληνικού πανεπιστημίου. ε δεν σε βάζει σε σκέψεις αυτή η εκπληκτική σύγκλιση "ανεξάρτητων" και "ανοργάνωτων" ατόμων. χαίρομαι πάντως που συμφωνείς οτι αυτή η θέση αναπαράγεται.. ελπίζω να έχεις ακούσει κάτι για τη φρασούλα "κυρίαρχη ιδεολογία"...
Kuchiki_Byakuya wrote: δεν νομίζω να θέλει πολλή προσπάθεια να αποδειχθεί ότι τα κόμματα ιστορικά είναι ένας μηχανισμός συντήρησης και οχύρωσης πίσω από πράγματα που δεν βοηθούν την κατάσταση. επίσης εδώ που έχουμε φτάσει η λύση δεν είναι στα πράγματα με δομή, αλλά στη φλόγα που φέρουν τα άτομα, η δομή θα έρθει αργότερα. και μιλώντας ειδικότερα για τη σχολή, ας έκαναν τα μισά από αυτά που μπορούσαν να κάνουν και τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

και δεν είναι κακό να μαζευτείτε πέντε άτομα και να πείτε κάτι, αλλά πόσο καιρό είναι τα κόμματα στη σχολή και πόσο έχουν προσαρμοστεί στην πραγματικότητα;
οχι φιλε μου θέλει πολυ προσπάθεια και πολυ αναλυση... σε ξαναρωτάω όμως γιατι ουσιαστική απάντηση δεν πήρα... διαφωνείς στη συγκρότηση πολιτικων σχηματισμών μέσα σε μια κοινωνική ομάδα. συγνώμη αλλά αοριστολογίες περί δομών και φλογών δεν με καλύπτουν
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

ChildInTime wrote:για εξήγησε μου γιατί είναι τόσο εύστοχος ;
γιατί οι περισσότεροι περιμένουν αυτό ακριβώς, τον μεσσία που νομίζουν ότι θα κάνει τα πάντα για αυτούς και αυτοί δεν θα κάνουν τίποτα, είναι στην ανθρώπινη ψυχολογία. και η συντριπτική πλειοψηφία σκέφτεται: 'έλα μωρέ, θα κατέβουν αυτοί εκεί, θα φάνε όλη την λάσπη και θα τους ψηφίσουμε και θα πάμε σπιτάκι μας νομίζοντας ότι έχουμε κάνει το καθήκον μας'.
ChildInTime wrote:δεν σε βάζει σε σκέψεις αυτή η εκπληκτική σύγκλιση "ανεξάρτητων" και "ανοργάνωτων" ατόμων.
αυτές είναι οι σκέψεις που μου βάζει: οι 'ανεξάρτητοι' είναι μέσα από αυτά τα παιδιά, έχουν τις ίδιες ανησυχίες και το ίδιο backround, δεν είναι οι φωτισμένοι πνευματικοί ταγοί που θα λύσουν όλα τα προβλήματα. και τα κόμματα τα έχουν κάνει τόσο σκατά που όλοι ήθελαν να το εκφράσουν. και να σου θυμίσω ότι τις περισσότερες φορές ακούστηκε αυτή η φράση, η ερώτηση γινόταν προς το ανεξάρτητο πλαίσιο, οπότε τυχόν άλλες σκέψεις είναι απλά αβάσιμες.

εγώ σου είπα τις σκέψεις μου, για πες μας και εσύ τις δικές σου να κάνουμε κουβέντα. εκτός αν θες να πετάς υπονοούμενα.
ChildInTime wrote:διαφωνείς στη συγκρότηση πολιτικων σχηματισμών μέσα σε μια κοινωνική ομάδα
όχι.

αλλά με την ερώτηση σου εσύ αοριστολογείς. εγώ μιλάω για το τι χρειαζόμαστε τώρα, όχι για την διαχρονική ανάγκη σχημάτων και ομάδων μέσα σε πολυπληθείς ομάδες (κάτι το οποίο είναι καθαρά ανθρώπινο και μέρος της εξέλιξης μας). τώρα δεν χρειαζόμαστε τα άτομα, τις δομές, τις ιδέες, τις νοοτροπίες που μας έφεραν εδώ. είμαι πολύ συγκεκριμένος σε αυτό το θέμα. χρειαζόμαστε κάτι καινούριο σαν σχολή, σαν ελλάδα, σαν ευρώπη, σαν ανθρωπότητα (πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσει να έρθει).
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by soti »

Αγαπητέ Stathi, ελπίζω να μην χρειαστεί να αποκαλύψω στους συμφορουμίτες και συμφορουμίτισες την πραγματική σου ιδιότητα και ποια σκοτεινά κέντρα κρύβονται πίσω από τις άκρως επιτυχημένες προβοκατόρικες πράξεις σου. 'Οσο για τις συνομωσίες, περισσότερα μετά τις αμερικάνικες εκλογές. Μέχρι τότε, καλά να περνάτε και με την ευκαιρία να θυμηθώ κι ένα ρητό ενός μακαρίτη θείου μου: Τα λόγια κόλους δεν τρυπάνε. Καλυνύχτα.
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

edit : soti 4u ---> http://www.youtube.com/watch?v=39osCfzV-Hg
ChildInTime wrote:οχι φιλε μου θέλει πολυ προσπάθεια και πολυ αναλυση... σε ξαναρωτάω όμως γιατι ουσιαστική απάντηση δεν πήρα... διαφωνείς στη συγκρότηση πολιτικων σχηματισμών μέσα σε μια κοινωνική ομάδα. συγνώμη αλλά αοριστολογίες περί δομών και φλογών δεν με καλύπτουν

Ο κουτσικης έχει αναπτύξει το σκεπτικό του στο μπλογκ που έφτιαξαν αυτός , η κυρία Παπατοκεφτού , ο Κύριος Μελιτζανοσαλάτας και ο Σάντοουμεκ (δηλαδή η ιδρυτική ομάδα των Ανεξάρτητων) για να διαφημίσουν τις προθέσεις τους

το μπλογκ ονομάζεται Μαύρη Φατρία και θα το βρεις εδώ

για να μην μπερδεύεσαι , όπου το κείμενο-προκήρυξη μας προτρέπει <<να αδράξουμε τα κονσερβοκούτια>> , γράφει η κυρία Πατατοκεφτού , όταν μας καλεί <<να πατάξουμε τους Σιωνιστές>> υπογράφει ο φιλελεύθερος Σάντοουμεκ και όλες τις υπόλοιπες μαλακίες τις γράφει ο Κουτσίκι

Όμως όλοι συγκλίνουν στην ανάγκη για απεργίες διαρκείας από εργάτες-φοιτητές-υπαλλήλους (και όχι να κλείνουν μόνο οι μηχανολόγοι , οι μισές λύσεις είναι δουλειές του ποδαριού) , διώξιμο των βουλευτών με ελικόπτερα και να μην καπνίζουν οι εαακίτες στο 030 γιατί οι μαυρισμένοι τοίχοι χαλάνε το φενγκ σούι

Το σάιτ τους χρηματοδοτήθηκε από τον Eny , ο οποίος είναι ανίψι του Σόρος , γιατί κάπου έπρεπε να διοχετεύσουν τον συγγραφικό οίστρο του Κουτσίκι που του έχει γαμήσει το φόρουμ . Η καλλιτεχνική επιμέλεια του μπλογκ τους έγινε από την Ημιδιαφορά (εγγονή του Μητσοτάκη) .

Ο Σάντοουμεκ είναι το ξώγαμο του Λεωνίδα Κύρκου και του Καραμανλή (εξού και η πολιτική τους αμφιταλάντευση και οι υπόγειες συνομωσίες με δαπ) και ο Σλάσερ είναι σωσίας του Άρη Δημοκίδη . Όλα τα σπουδαία αντιμνημονιακά μπλογκ/sites από τον Πιτσιρίκο , την Κωλόγρια , το yupi.gr μέχρι τον Βαξεβάνη και το indymedia , είναι παρακλάδια τους και οι οικονομικές ους συναλλαγές κρύβονται σε εταιρίες οφ σορ . Όμως δεν διψούν για χρήμα , δόξα , πουτάνες πολυτελείας και ύμνους γραμμένους για αυτούς - θέλουν να την φέρουν στο σύστημα χρησιμοποιώντας κάθε δυνατότητα του : ουτοπικό ίσως αλλά σε πρώτη φάση θέτουν ως προτεραιότητα την ακέραια μόρφωση μας χωρίς χαβαλοεαακίτικες καταλήψεις και πανηγύρια για αγρίους . Η μεσαία τάξη πριν οδηγηθεί σε εμφύλιο , πρέπει να έχει περάσει Κωστόπουλο και Παπαδόπουλο
Για να εκτιμηθεί ο χρόνος της κοινωνικής έκρηξης θα πρέπει να συνεκτιμήσουμε τα παρακάτω:

Υπάρχουν κάποιες μελέτες, οι οποίες αναφέρουν ότι στην Ελλάδα ο πληθυσμός,
όσον αφορά τα οικονομικά του, είναι κατανεμημένος ως εξής:
α. Ανώτερη τάξη: 10%
β. Μεσαία τάξη: 40%
γ. Κατώτερη τάξη: 50%

Οι ίδιες μελέτες αναφέρουν ότι η κατανομή του πλούτου στη χώρα μας έχει ως εξής:
α. Ανώτερη τάξη: 50%
β. Μεσαία τάξη: 40%
γ. Κατώτερη τάξη: 10%

Από τα παραπάνω προκύπτει το σημαντικό συμπέρασμα ότι η μεσαία τάξη νέμεται από τον παραγόμενο εθνικό πλούτο, ακριβώς το ποσοστό που της αναλογεί, δηλαδή δεν κλέβει
κανέναν αλλά ούτε και την κλέβουν.

Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Γιατί;

Γιατί η μεσαία τάξη, πληθυσμού 40% αποτελεί την ασπίδα προστασίας της ανώτερης τάξης. Αυτή η ασπίδα εμποδίζει κάθε εξέγερση της κατώτερης τάξης. Αυτό συμβαίνει γιατί η μεσαία τάξη, μη έχοντας βιοποριστικό πρόβλημα, απολαμβάνει μια σχετικά άνετη ζωή, με διπλά και τριπλά αυτοκίνητα, με καταθέσεις σε τράπεζες, με διπλά και τριπλά σπίτια, με
καλοκαιρινές διακοπές, καλό ντύσιμο κλπ. Έχει την άνεση να στείλει τα παιδιά της για σπουδές και γενικά δεν είναι μεν πλούσια, αλλά δεν στερείται και κάτι.

Όταν λοιπόν η κατώτερη τάξη, απελπισμένη από τη φτώχεια, αποπειράται να εξεγερθεί, με βίαια επεισόδια στους δρόμους, εμπρησμούς κάδων σκουπιδιών, αυτοκινήτων και
καταστημάτων, αμέσως η μεσαία τάξη παίρνει το μέρος της ολιγαρχίας, συμφωνώντας στον χαρακτηρισμό των εξεγερμένων ως αναρχικών, αληταράδων, διασαλευτών της τάξης κλπ, εφόσον η ίδια αισθάνεται μέρος του συστήματος, άρα ευνοημένη από αυτό.

Τι θα συμβεί όμως όταν, κατόπιν της κυβερνητικής πολιτικής, αρχίσει να φτωχοποιείται η μεσαία τάξη; Όταν θα χάσει όλες αυτές τις ανέσεις που σήμερα απολαμβάνει; Όταν
συνειδητοποιήσει ότι αδυνατεί να αποπληρώσει δάνεια και κάρτες και ενδεχομένως χάσει σπίτια, αυτοκίνητα, ταξίδια και αντιμετωπίσει πλέον βιοποριστικό πρόβλημα;

Τότε, σαφέστατα θα επαναπροσδιορίσει τη θέση της και θα βρεθεί να συντάσσεται με την κατώτερη τάξη, παίρνοντας και η ίδια μέρος στις εξεγέρσεις.

Μόνο που τότε, μια ολιγαρχία του 10% θα αδυνατεί πλέον να επιβληθεί με μέσα
καταστολής, όπως αστυνομικές δυνάμεις κλπ.

Ως παράδειγμα θα έπρεπε να ληφθεί η ιστορία της Αργεντινής, όπου πραγματοποιήθηκε λαϊκή εξέγερση, μόνο όταν εθίγησαν τα δικαιώματα της μεσαίας τάξης.
βίβα λα ρεβολούσιον
Last edited by Stathis on Tue Nov 06, 2012 2:28 am, edited 2 times in total.
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

Kuchiki_Byakuya wrote:
αυτές είναι οι σκέψεις που μου βάζει: οι 'ανεξάρτητοι' είναι μέσα από αυτά τα παιδιά, έχουν τις ίδιες ανησυχίες και το ίδιο backround, δεν είναι οι φωτισμένοι πνευματικοί ταγοί που θα λύσουν όλα τα προβλήματα. και τα κόμματα τα έχουν κάνει τόσο σκατά που όλοι ήθελαν να το εκφράσουν. και να σου θυμίσω ότι τις περισσότερες φορές ακούστηκε αυτή η φράση, η ερώτηση γινόταν προς το ανεξάρτητο πλαίσιο, οπότε τυχόν άλλες σκέψεις είναι απλά αβάσιμες.

εγώ σου είπα τις σκέψεις μου, για πες μας και εσύ τις δικές σου να κάνουμε κουβέντα. εκτός αν θες να πετάς υπονοούμενα.
δεν είναι υπονοούμενο νομίζω ότι το έθεσα αρκετά ξεκάθαρα. επαναλάμβανω ότι με ανησυχεί πολύ το ότι η μοναδική άποψη που εκφράζεται απο μεγάλη μερίδα νέων μορφωμένων ανθρώπων είναι ότι "τα κόμματα τα έχουν κάνει σκατά". ε αν πιστεύεις λοιπόν ότι για την κατάσταση του ελληνικού πανεπιστημίου (δεν θα το πω "κατάντια" - θα γελάσεις αλλά πιστεύω ότι υπάρχει αρκετά καλό επίπεδο) αλλά και για την κατάσταση στην ελλάδα γενικότερα φταίνε κατά κύριο λόγο κόμματα τότε έχουμε ριζική διαφωνία
Kuchiki_Byakuya wrote:
αλλά με την ερώτηση σου εσύ αοριστολογείς. εγώ μιλάω για το τι χρειαζόμαστε τώρα, όχι για την διαχρονική ανάγκη σχημάτων και ομάδων μέσα σε πολυπληθείς ομάδες (κάτι το οποίο είναι καθαρά ανθρώπινο και μέρος της εξέλιξης μας). τώρα δεν χρειαζόμαστε τα άτομα, τις δομές, τις ιδέες, τις νοοτροπίες που μας έφεραν εδώ. είμαι πολύ συγκεκριμένος σε αυτό το θέμα. χρειαζόμαστε κάτι καινούριο σαν σχολή, σαν ελλάδα, σαν ευρώπη, σαν ανθρωπότητα (πολύ φοβάμαι ότι θα αργήσει να έρθει).
ναι δεν εισαι καθολου συγκεκριμενος ομως. τι θα είναι αυτο το καινουριο; κατι ουρανοκατέβατο; είναι δυνατόν να διαγράψεις όλες τις δομές και όλες τις νοοτροπίες που υπάρχουν και υπήρξαν; δεν πρέπει κάπου να πατήσεις για να συνεχίσεις ;

το καινούριο θα το βρείς μέσα απο τις δημοκρατικές διαδικασίες, απο τη συγκρότηση σε κοινωνικοπολιτικούς σχηματισμούς με κοινά συμφέροντα, από τον κοινό αγώνα των διάφορων κοινωνικών ομάδων, απο την πραγμάτωση εντέλει ενός κοινωνικού συνόλου που θα έχει τη δυνατότητα να αυτοθεσμίζεται... αλλα απαραίτητη είναι πρώτα η εύρεση του τι φταίει και τι πρέπει να αλλάξει. και επαναλαμβάνω οτί έδω είναι που διαφωνούμε
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”