Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by Kyria_patatokeftou »

λοιπόν, υπάρχει η διάθεση να πάνε στη συνέλευση κάποια άτομα και να πουν κάποια πράγματα ? καταλαβαίνετε τι υπονοώ
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by ιστορικός mech-eng »

η αληθεια ειναι οτι ενα πλαισιο μονο και μονο για ανοιχτη σχολη χωρις να εχει απαντησεις σε ερωτηματα των παραταξεων θα το κραξουν αγρια τα κομματα(αν επιασα το υποννοουμενο)
GranitaapoPeponi
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 67
Joined: Tue Oct 09, 2012 11:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by GranitaapoPeponi »

Kyria_patatokeftou wrote:
chrzah wrote: Δυστυχως δεν εχω το χρονο και τη διαθεση να συζητησω απο εδω τα συγκεκριμενα ζητηματα.μπηκα στη διαδικασια να σχολιασω γιατι θεωρω ψεμα αυτο που εγραψαν καποιοι οτι στη σημερινη συνελευση αυτοι που μιλησαν για τα προβληματα της σχολης(πχ βιβλια,εστιες,σιτιση) κινδυνολογουσαν.ειναι προβληματα που υπαρχουν και οι φοιτητες εχουν τροπο και πρεπει να τα αντιπαλεψουν.αρα δε μπορουμε να τα λεμε κινδυνολογιες ουτε να κλεινουμε τα ματια αφου ισχυουν ξαναλεω.
δεν διαφωνεί κανένας ότι υπάρχουν και θα υπάρξουν περικοπές και χίλια μύρια δεινά. από ό,τι μπορώ να φανταστώ διαφωνούμε
1.στο γιατί υπάρχουν όλα αυτά τα δεινά και σίγουρα
2. στο ότι οι φοιτητές πρέπει να τα αντιπαλέψουν αυτά με κατάληψη. αυτό.

εγώ διαφωνώ και στο αν η αριστερά σήμερα δικαιούται να αυτοπροσδιορίζεται ως μη ετεροπροσδιοριστέα οντότητα, τοποθετώντας παράλληλα ηθικολογικούς ή ηθικοπλαστικούς όρους στον αυτοπροσδιορισμό αυτόν που δεν δύνανται συχνά να ορίσουν το καλό, παρά ως κάτι που αόριστα αντιτίθεται στο κακό (για το τελευταίο λίγη σημασία έχει το κατά πόσον ορίζεται αυθαίρετα, όσο το ότι κουνώντας το δάχτυλο για να το μαρτυρήσεις, τελικώς δυστυχώς ετεροπροσδιορίζεσαι). Και αν η φράση από έναν σπουδαίο αριστερό ότι <<10 αριστεροί, 11 γνώμες>> ακούγεται ειρωνική, πιο ειρωνικό φαντάζει ότι από τις 11 αυτές γνώμες, οι 10 πάσχουν ακριβώς από αυτόν τον ετεροπροσδιορισμό και συγκαλύπτουν ενοχικά αλλά και φασαριόζικα την ενδέκατη.

Το να είσαι το θύμα ή ο λιγότερος φταίχτης μιας σύνθετης κατάστασης δεν σε καθιστά κατ' ανάγκην το πιο κατάλληλο για να την περιγράψεις ή πολύ περισσότερο να την επιλύσεις. Τρανταχτό παράδειγμα αυτό το τόπικ. Πόσο εύκολο είναι να δεις την αλήθεια τελικά ; Πόσες πλευρές υπάρχουν ; Οι κακοί εργοδότες δεν θέλανε να δώσουν τις άδειες που ο νόμος υποχρεώνει να δώσουν. Κανείς δεν πρόσθεσε όμως ότι στην πλειοψηφία των τμημάτων, οι ασκούμενοι δούλεψαν συνολικά τόσο λιγότερες ώρες από τις καθορισμένες που τα <<λιγοστά χρήματα που παίρναν , μικρότερα του κατώτατο μισθού>> ήταν τελικά σχετικώς πάρα πολλά. Το ζύγι της δικαιοσύνης γέρνει πάλι υπέρ του αριστερού, αφού τούτο δεν συνέβη λόγω καλοσυνάτης καρδιάς των κακών αφεντικών αλλά λόγω γαμημένης ανοργανωσιάς αλλά και πάλι είναι ξεκάθαρο ότι 1+1 δεν κάνει πάντα 2, εκτός αν είσαι αριστερός ή ο slasher που την ώρα του αναγνωστάκη παίζει το σμαρτ φόουν του. Τηρουμένων των αναλογιών και αποδεχόμενοι με μισή καρδιά ότι οι αριστεροί φοιτηταί αποτυγχάνουν να συνδέσουν την προσπάθεια τους με αποτέλεσμα, το κοινό καλό και με το κοινό τους καλό, την στρογγυλεμένη οπτική τους με νεανική δροσερή αφέλεια και την εμφανή επιθετικότητα τους με την αποκοτιά του αμυνόμενου, μένει μόνο η αναγνώριση του ότι όντως ένας πλήρης αυτοπροσδιορισμός πατάει στα πρώιμα του στάδια σε έναν αμήχανο ετεροπροσδιορισμό που οι προσπάθειες του να γλιτώσει τον συμβιβασμό ομοιάζουν με ομόκεντρους κύκλους που απομακρύνονται από μία ισχνή τελεία προσπαθώντας μάταια να τετραγωνιστούν. Μέχρι να αποδείξουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν, σε επίπεδο δημοσίου λόγου τουλάχιστον, θα ήταν ανακουφιστικό να αναγνωρίσουν ότι παραμένουμε όλοι αχανή σχήματα που μόνο αν ολοκληρωθούμε (!) όλοι μαζί, θα μάθουμε τελικά αν το 1+1 του καθενός προσεγγίσει το άπειρο ή ένα απογοητευτικό διπλάσιο του μηδενός .
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by Kyria_patatokeftou »

1. αρχικά οι πρωτοετείς πρέπει να ακούσουν κάποια πράγματα. άρα δεν είναι απαραίτητο να υπάρξει κάποιο πλαίσιο, απλά η κουβέντα.
2. πλαίσια κατεβαίνουν όταν υπάρχει η πραγματική ανάγκη, όταν υπάρχει κάποιος κόσμος να τα κατεβάσει και κόσμος να τα ψηφίσει. αν δεν υπάρχει κάτι από αυτά, μάλλον δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
3.αν συμφωνήσουμε ότι μπορεί να υπάρξει κάποιο πλαίσιο με τις παραπάνω προϋποθέσεις, σημαίνει ότι θα υπάρχουν και τα κατάλληλα επιχειρήματα να το στηρίξουν. μία απλή καταγραφή τους μένει να γίνει .
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
LiberalThinker
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Oct 02, 2012 9:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by LiberalThinker »

προς στιγμήν στα πανεπιστήμια γίνονται καταλήψεις. ακόμα και οι τραγικοί της δαπ τους κοροϊδεύουν με την σημερινή βλακεία που μοίρασαν. και την προσπάθεια που κάναμε με τα βιβλία (κάτι ανάλογο με αυτά που λες πιο πάνω) πέρσι την καπέλωσαν και δεν έγινε και τίποτα. μαι δόση πρέπει εγώ και η πατατοκεφτού να κάνουμε τόπικ για το τι τραγελαφικά έγιναν σε εκείνη τη συνέλευση καθηγητών.
Ξέρεις τι?Δεν ξέρω ούτε ποιος είσαι ούτε το τι έχεις κάνει,το ίδιο ισχύει και για σένα ως προς εμένα...Πάντως δε θυμάμαι να είπα ότι οουυυουυυ κατάληψη γιουυυυχουυυυυυ γουστάρω πουθενά...Είμαι πολύ σκεπτικός γύρω από αυτό και ίσως να ήμουν και χαλαρός στο ότι είπα ότι δε συμφωνώ απόλυτα,αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα,περι καταλήψεων κτλ και δε θα θελα να την κάνω εδώ.
κάνεις την ερώτηση και την απάντηση μέσα στην ίδια πρόταση. όλοι πιστεύουν ότι εξαρτάται από το τι πιστεύει ο καθένας, αλλά κάνουν λάθος, δεν έχει καμία σχέση με αυτό. έχει σχέση με το αποτέλεσμα, μέχρι τώρα η κατάληψη δεν έχει φέρει κανένα αποτέλεσμα ποτέ (ό,τι και να σου έχουν πει). η μόνη έντιμη λύση είναι να πουν 'πόση είναι η μεγαλύτερη κατάληψη που έχει γίνει; κατεβάζουμε πλαίσιο με διπλασιασμό αυτού του χρόνου.' όλα τα άλλα είναι ημίμετρα από ανθρώπους που ζουν την εφηβεία στα 20 και 21.
δε θέλω να στην πω ή κάτι πάντως κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και δε θέλω να λέω τη λέξη λάθος ακόμα και σε ακραίες περιπτώσεις,όπως σου είπα και πριν δε καυχιέμαι ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια...Ξαναγυρίζεις στην κατάληψη όμως αυτό που σου είπα ήταν γενικό και δεν αναφερόμουν στην κατάληψη,στο κάτω κάτω ξέρεις εσύ τι ιδέες έχω στο κεφάλι μου?σου πα ότι αυτό που προτείνω είναι κατάληψη?
Τελοσπάντων,εγώ είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συζήτηση και την προτιμώ και πρόσωπο με πρόσωπο.Από εκεί και πέρα θέλω να πω προς όλους να μη γενικεύουν συμπεράσματα γιατί οι στατιστικές είναι στατιστικές αλλά και η πραγματικότητα είναι πραγματικότητα...
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by soti »

ιστορικός mech-eng wrote:
Kyria_patatokeftou wrote:αυτό http://www.tovima.gr/society/article/?aid=477952 το άκουσε κανείς? το πήρε είδηση κανείς? το φοβάται κανείς? το προέβλεψε κανείς? (..άλλος εκτός από εμένα..? :shock: )
εννοειται οτι απο την στιγμη που η χρυση αυγη μπαινει στη βουλη και ειναι ενα εν δυναμει τριτο κομμα ,θα αποκτησει και εντος πανεπιστημιου εκπροσωπιση.οσο για τις επιθεσεις τραμπουκων συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.

γ αυτο η ΝΔ εχει την ΟΝΝΕΔ ,το ΚΚΕ την ΚΝΕ και παει λεγοντας...
Welcome to the 80's!!! Όταν η ζωή ήταν ακόμα αυθεντική, original ντε, και όχι ένα πλέον ακόμα remix. Φύγαμε μακριά από το ιστορικό κτήριο και την πλατεία και χάθηκε όλη η μαγεία. Ααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ.....

υ.γ. το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται ακόμα και ο παπάς.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by Kuchiki_Byakuya »

LiberalThinker wrote:Δεν ξέρω ούτε ποιος είσαι ούτε το τι έχεις κάνει
είμαι ο κανένας και δεν έχω κάνει τίποτα. το ίδιο ισχύει και για σένα. είναι πιο εύκολο έτσι, ίσως και πιο ανθρώπινο και ειλικρινές.
LiberalThinker wrote:Πάντως δε θυμάμαι να είπα ότι οουυυουυυ κατάληψη γιουυυυχουυυυυυ γουστάρω πουθενά...Είμαι πολύ σκεπτικός γύρω από αυτό και ίσως να ήμουν και χαλαρός στο ότι είπα ότι δε συμφωνώ απόλυτα,αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα,περι καταλήψεων κτλ και δε θα θελα να την κάνω εδώ.
άρα, λες ότι πρέπει να αντιδράσουμε αλλά δεν ξέρεις πώς ακριβώς (διόρθωσε με αν κάνω λάθος).εγώ προτείνω να δράσουμε και να δημιουργήσουμε, όχι να αρνηθούμε αλλά να δεχθούμε. η αντίδραση ποτέ δεν πήγε μπροστά κανέναν, μόνο η δράση. η αντίδραση μόνο σε αφήνει στάσιμο, είτε χαμένο.
LiberalThinker wrote:.Ξαναγυρίζεις στην κατάληψη όμως αυτό που σου είπα ήταν γενικό και δεν αναφερόμουν στην κατάληψη,στο κάτω κάτω ξέρεις εσύ τι ιδέες έχω στο κεφάλι μου?σου πα ότι αυτό που προτείνω είναι κατάληψη?
Το μόνο που ξέρω ότι μόνο κατάληψη γίνεται, αυτό το μόνο μέσο που προτείνεται θεσμικά. το τι λέμε εμείς δεν έχει σημασία,σημασία θα αποκτήσει μόνο αν το κάνουμε.

αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι όταν λες 'να αντιδράσουμε' χωρίς να διευκρινίζεις και να αναλύεις πρακτικά τις θέσεις σου και το μόνο μέσο αντίδρασης που έχει εφαρμοστεί είναι η κατάληψη τότε ποιο είναι το άμεσο συμπέρασμα;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
LiberalThinker
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Oct 02, 2012 9:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by LiberalThinker »

άρα, λες ότι πρέπει να αντιδράσουμε αλλά δεν ξέρεις πώς ακριβώς (διόρθωσε με αν κάνω λάθος).εγώ προτείνω να δράσουμε και να δημιουργήσουμε, όχι να αρνηθούμε αλλά να δεχθούμε. η αντίδραση ποτέ δεν πήγε μπροστά κανέναν, μόνο η δράση. η αντίδραση μόνο σε αφήνει στάσιμο, είτε χαμένο.
συμφωνώ ότι πρέπει να δράσουμε και διαφωνώ στην κόντρα για την κόντρα.η άρνηση όμως είναι το πρώτο βήμα,αν μένει εκεί τότε προφανώς δεν έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα και παραμένει πολλές φορές να αιωρείται ως μια φιλοσοφική έννοια...

Το μόνο που ξέρω ότι μόνο κατάληψη γίνεται, αυτό το μόνο μέσο που προτείνεται θεσμικά. το τι λέμε εμείς δεν έχει σημασία,σημασία θα αποκτήσει μόνο αν το κάνουμε.
αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι όταν λες 'να αντιδράσουμε' χωρίς να διευκρινίζεις και να αναλύεις πρακτικά τις θέσεις σου και το μόνο μέσο αντίδρασης που έχει εφαρμοστεί είναι η κατάληψη τότε ποιο είναι το άμεσο συμπέρασμα;
ε,ντάξει ναι με συγχωρείς αλλά αυτή η κουβέντα θέλει άλλο κλίμα και πολλή σκέψη,αλλά και πάλι εγώ δε μιλάω για μόνο μέσα στο πανεπιστήμιο,το ότι είμαι φοιτητής δεν ακυρώνει το ότι είμαι και πολίτης,επίσης σκέφτομαι πολύ αυτά που λες γιατί ως πρωτοετής δεν έχω τόση εμπειρία στα θέματα της σχολής έχω όμως ζήσει κάποια πράγματα στο πλαίσιο της κοινωνίας και όταν μιλούσα πριν αναφερόμουν σε ένα πιο γενικό πλαίσιο από τη σχολή.Τώρα για τη σχολή έχω προτάσεις αλλά θέλει σκέψη.(πρόσεχε μην το κάψεις με τόση σκέψη :P )
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by ShadowMech »

Τοπικ συνελευσεων και βαριεμαι να το διαβασω και να γραψω.
Η μεθαδονη κανει δουλεια τελικα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναβολή Διεξαγωγής της Συνέλευσης

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Τοπικ συνελευσεων και βαριεμαι να το διαβασω και να γραψω.
Η μεθαδονη κανει δουλεια τελικα.
έχεις και κάτι για μένα; μόνο να μην νευριάζω όταν ακούω τέτοια.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”