Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by electron »

Δεν ειπα οτι το εκαναν ΕΑΑΚΙΤΕΣ, βαζεις λογια στο στομα μου. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, το εκανε καποιος απο οσους θελουν τις σχολες κλειστες και ταυτοχρονα του αρεσει να βαζει φιμωτρα. Καποιος απο οσους υπερασπιζονται το ασυλο και τη δημοκρατια και δεν εχουν συνεπεια ηθους. Γιατι σωνει και καλα να το εκανε ΕΑΑΚιτης. Δεν εχω κατι προσωπικο με τα παιδια που στηριζουν ΕΑΑΚ. Διαφωνουμε κυριως στον τροπο αντιμετωπισης καποιων καταστασεων. Και σε αλλα μπορει, αλλα κυριως σε αυτο. Αρα προσεχε λιγο τι λες.

Τα παιρνω οταν με λενε φασιστα, αγαπητε anticapitalist. Ειδικα οταν δεν εχουν μιλησει καν μαζι μου και δεν ξερουν καν τα πιστευω μου, αρα δεν εχουν κατι να μου προσαψουν.

Χαιρομαι ομως με την αισιοδοξη προβλεψη οτι ολοι οι ΕΑΑΚιτες, ολων των σχολων, ειναι στην πορεια.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Nameless »

Οντως το να κατηγορουμε τα ΕΑΑΚ η οποιαδηποτε αλλη παραταξη ειναι ατοπημα.
Αλλα δεν πιστευω η electron να ΚΑΤΕΔΕΙΞΕ καποιον ωστε εσυ να χρειαστει να κανεις post για να τον υπερασπιστεις.
Οποιος και να το εκανε ανηκει προφανως στο συντονιστικο καταληψης.
Και για οσους προσπαθουν να περασουν μηνυμα οτι ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΑ επεσε το site απο τους ιδιους τους δημιουργους πεφτει και εκεινος σε ατοπημα. Πιστευω οτι ενα τετοιο site οταν ειναι ορθιο διαφημιζει καλυτερα τους στοχους του απο το να δημιουργει (και καλα) κλιμα οταν πεφτει κατα εναν τετοιο τροπο.

Επισης οπως ειπες φανηκε και και αλλο ξεκαθαρα:
Οποιοσδηποτε "αριστερος" παραταξιακος προσπαθει τεχνηεντως να στρεφει ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ το κλιμα ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΖΟΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ!!!
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!
ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΣΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΟΣΤΟΜΙΕΣ.
ΑΙΤΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!
Last edited by Nameless on Thu Sep 15, 2011 4:39 pm, edited 3 times in total.
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by L1f »

Λοιπον

Κουκουλοφλώρε
Πολυ πονηρα με βαζεις να ανηκω στο σχημα των εαακ. Λέω πονηρα γιατι ετσι μπορεις να απαντησεις επιτιθέμενος και να βγεις απο πάνω. Δεν προσφερεις στη συζητηση και αποπροσανατολιζεις αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι εχει πλακα. Κανει το διαλογο παιχνιδι ετσι; Επειδη δεν θελω να παει αλλου το πραμα και επειδη οσο κι αν σου φανει περιεργο δεν ειμαι "εαακιτης" και δεν τους εκπροσωπω δεν θα απαντησω δημοσια στην "πονηρια" σου.Αν θες μπορουμε να τα πουμε προσωπικα και real life.
Η αποσπεριτης ειπε : "και γενικα ημουν πολυ επιφυλακτικη" αρα ειναι γυναικα, οχι οτι εχει σημασια.
Για το herculas κοιτα τα ποστ του και απο αλλα θεματα. Βγαζει ματι το τι ειναι και το τι εκφραζει.

Shadowmech
Δεν ειπα πουθενα οτι οι αριστεροι ειναι ανώτεροι, ουτε καν που ανεφερα την αριστερα. Ετσι κ αλλιως αριστερος που πιστευει οτι ειναι ανωτερος αποκλινει μαλλον.Αυτο που προσπαθησα ειναι να αποδείξω παραγωγικα καποια γεγονοτα.
Το οτι το φοιτητικο σωμα ασκει πολτικη πίεση ειναι γεγονος. Δεν ισχυριζομαι οτι ειναι θετικο ή αρνητικο, μονο οτι ισχυει. Απο τις πορειες του αρθρου 16 και την μερικη εφαρμογη του νομου, στο σοκ του Δεκεμβρη και τις τωρινές κινητοποιήσεις -που οδηγησαν ενα μπλοκ καναλιών, καθηγητών και πολιτικών να αντιδρασουν- φαινεται οτι οι φοιτητες εχουνε μια επιδραση . Μια πολιτικη επίδραση.
Τέλος , στη συνέλευση μια χαρα φερθήκανε και σε σενα και σε ολους τους αλλους. Μάλιστα νομιζω οτι μερικοι απο εσας ηταν πολυ πιο ειρωνικοι οπως το υπερκινητικο παλικαρι δίπλα σου και ενας αλλος μουσατος μες στην εξυπναδα.

Nameless
Όταν επιλεγεις πολιτικη δραση και γενικα δραση οποιασδήποτε μορφης νομοτελειακα καταληγεις σε καποιας μορφης συλλογικοτητα. Νομίζω οτι ακόμα και οι "ανεξάρτητοι" συνεννοήθηκαν και κατέβασαν μια συλλογικη απόφαση.
Για αυτο που λες για τις παραταξεις και τον αριθμο των φοιτητων στη συνέλευση ίσως έχεις δικιο, ίσως όχι. Χρέος σου είναι να κατεβαίνεις και να λες την άποψη σου. Στην τελευταία συνέλευση που υπήρχε αντιδικία εγινε ζύμωση νομιζω.
Όσο για τα εξυπνα παιδια δεν ξερω. Εγώ προτιμώ τα χαζα. Δεν φτιάχνουν ουρανοξύστες αλλα δεν παραλειπουν και ορόφους στο μεταξυ.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Nameless »

L1f wrote:Nameless
Όταν επιλεγεις πολιτικη δραση και γενικα δραση οποιασδήποτε μορφης νομοτελειακα καταληγεις σε καποιας μορφης συλλογικοτητα. Νομίζω οτι ακόμα και οι "ανεξάρτητοι" συνεννοήθηκαν και κατέβασαν μια συλλογικη απόφαση.
Για αυτο που λες για τις παραταξεις και τον αριθμο των φοιτητων στη συνέλευση ίσως έχεις δικιο, ίσως όχι. Χρέος σου είναι να κατεβαίνεις και να λες την άποψη σου. Στην τελευταία συνέλευση που υπήρχε αντιδικία εγινε ζύμωση νομιζω.
Όσο για τα εξυπνα παιδια δεν ξερω. Εγώ προτιμώ τα χαζα. Δεν φτιάχνουν ουρανοξύστες αλλα δεν παραλειπουν και ορόφους στο μεταξυ.
Εισαι πολυ ευγενης. Αλλα δεν απαντας.
Εχω γραψει τοσα πολλα για τις παραταξεις και το ρολο τους και δεν πιστευω να μου απαντησες σε κατι απο αυτα.
Μια παραταξη ειναι μια συλλογικοτητα. Αλλα ειναι μια συλλογικοτητα η οποια ακολουθει γραμμη. Δε γινεται ΤΟΣΑ παιδια να εχουν την ιδια αποψη σε ολα τα θεματα!!!
Ενα ανεξαρτητο οπως και αυτο που κατεβηκε δημιουργησε μια συλλογικοτητα. Χωρις γραμμες χωρις τιποτα. Κατεβηκε με ενα μινιμουμ πλαισιο το οποιο θα μπορουσε να ηταν ψηφισμα. Μια πολυχρωμη συλλογικοτητα. Με παιδια τα οποια συμφωνουν και διαφωνουν με το πλαισιο. Με παιδια με αριστερες και φιλελευθερες αντιληψεις. Αυτο ειναι η εννοια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ!!!
Η Γ.Σ. ειναι απο μονη της μια συλλογικοτητα. Δε χρειαζομαστε παραταξεις ωστε να καταλαβουμε οτι ΟΝΤΩΣ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ. Θελουμε ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ. Θελουμε να ειμαστε ανεξαρτητοι.

Αλλα οπως ειδες και στην προηγουμενη Γ.Σ. προσπαθουν να διασπασουν αυτη τη συλλογικοτητα. Για εμενα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ο ομιλητης της ΠΚΣ ειπε :
Να ψηφισουμε ξεχωριστα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ και ξεχωριστα ΔΡΑΣΗ!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΔΩΣΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ.
Προφανως δεν αρεσε στα ΕΑΑΚ και αποφασισαν να του παρουν το μικροφωνο απο τα χερια λεγοντας οτι ειναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ!!! Γιατι τα ΕΑΑΚ δε θελουν ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ. θελουν να περασει το δικο τους. Και το καταλαβαινω απο τα posts που εγιναν μετα εδω. ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΧΑΣΑΤΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!! Ειναι ενα παιχνιδι.
Εγω ειχα σηκωσει το χερι μου παντως. Το ειχα ψηφισει.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by herculas »

Οι καθηγητές μέλη ΔΕΠ θα τα έλεγαν ωραία αν έγραφαν :
Απαιτούμε να εφαρμοστεί ο νόμος ,να ανοίξει το ΕΜΠ και οι διαφωνούντες με το νομοσχέδιο να οργανωθούνε ώστε Νομικά να διεκδικήσουν αυτά που θεωρούν ως δικαιώματα που ο νέος νόμος καταπατά .

Αυτό βέβαια δεν μπορεί να γίνει γιατί οι ΚουΚουέδες θεωρούν νόμο το δίκιο του εργάτη,φοιτητή , οικοδόμου , ταξιτζή ..... λες και με το 8% του ποσοστού των ψηφισάντων στις εκλογές δηλαδή το 4% του συνόλου των Ελλήνων ( ως γνωστόν οι Αριστεροί ψηφίζουν και από την εντατική μη χαθεί κανά ψηφαλάκι ) εκπροσωπούν τον ΛΑΟ !
Εκτός αν έχουν πάρει εργολαβία τη σωτηρία μας και δεν το έμαθα .

@ L1f

Και εσύ βγάζεις μάτι , αλλά δε με ενοχλείς όσο είμαι σίγουρος ότι σε ενοχλώ εγώ .
Μα καλά εκείνος ο μουσάτος πόσο ειρωνικός ήτανε τελικά με εσάς τους επαναστάτες ?
Στάνταρ ήταν μούσι του ή του το κόλλησε η ΕΥΠ ?
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by EiRiNaKi »

Απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος καθηγητής ή ο Παπαντώνης έχει πει για το που πάει το θέμα. Δε μπορεί να μην έχει συζητηθεί κάτι...

Έμενα πάντως η λογική και η εμπειρία χρόνων δε με κάνει τόση βέβαιη για τη διεξαγωγή της επαναληπτικής :mrgreen:
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by anticapitalist »

Λοιπό επειδή έχω βαρεθεί με αυτή την Ιστορία.
Οκ τότε το λήγουμε εδώ, επειδή επιμένεις στα γραφόμενά μου όμως θα σου δώσω μια απάντηση.
έκαναν μια αρχή, σε ένα χώρο βαρβάρων διότι τέτοια ήταν η συμπεριφορά
Μου είναι παντελώς αδιάφορή η "ατμόσφαιρα". Είτε τους αλυσοδέσανε, είτε τους παλουκώσανε, είτε τους πετάξανε γαρύφαλλα, εγώ εξετάζω μόνο τις θέσεις που εκφράστηκαν και το πλαίσιο.
Ο εκφοβισμός του να τους λέτε φασίστες
Πρώτα από όλα δεν εκφοβισα κανέναν. Δεύτερον ο χαρακτιρισμός πηγάζει πάλι από την κριτική του πλαισίου (και του αντίστοιχου τόπικ). Και σε προηγούμενο πόστ έχω επιχειρηματολογήσει για αυτό (πχ συνέλευση μετά το τέλος της εξεταστικής). Δεν κρίνω χαρακτήρες εγώ φίλε. Πολιτικές κρίνω. Άλλοι κρίνουν χαρακτήρες με περισσή ευκολία (του στύλ: θές κατάληψη :arrow: είσαι κομματόσκυλο, ή και εκφράσεις του στύλ: το μεροκάματο βγήκε;;)
Αποδεικνύετε πως όλοι έχετε μελετήσει τον Goebels πολύ καλύτερα από ότι αυτοί που κατηγορείτε
Σαφώς και έχω μελετήσει.
Αλλά μιας και το πας στην προπαγάνδα, σε προκαλώ να ανοίξεις 5 ΤΥΧΑΙΑ τόπικ συνελεύσεων, να τα διαβάσεις ήρεμα, και μετά να μου πεις την άποψή σου. Για να δείς πως βρίσκει εφαρμοφή το βασικό δόγμα της γκαιμπελικής μεθόδου: λέγε, λέγε, στο τέλος κάτι θα μείνει...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by EiRiNaKi »

Θεωρώ απίθανο να γίνει η εξεταστική του Σεπτέμβρη το χειμώνα, δεν είναι όπως με τη διπλή/τριπλή που έγιναν με σειρά εαρινή/επαναληπτική και χειμερινή/εαρινή/επαναληπτική.
Φαντάζομαι ότι όλοι αντιλαμβάνονται τη δυσκολία και το ανορθόδοξο να γίνει κάτι τέτοιο...
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by herculas »

@anticapitalist
Εφόσον σου είναι αδιάφορη η ατμόσφαιρα δε θα σε ενοχλούσε να κάνεις μία εμφάνιση στο Κεντρικό Ισραηλιτικό Συμβούλιο και να μιλήσεις για τον Γκέμπελς !

Πως συνάδελφε εκτός από κομματόσκυλο να χαρακτηρίσεις κάποιους που λένε κλείνουμε τη σχολή για να ενημερώσουμε ...... Ποιόν τα ντουβάρια και τα παρτέρια που μείνανε ακίνητα λόγω έλλειψης ποδιών ?
Πως να χαρακτηρίσεις μια ομάδα ανθρώπων που και λάθος μεταγγραφή να κάνει ο Ολυμπιακός αποφασίζει κατάληψη και αγώνα μέχρι τελικής πτώσεως ( το κρίμα είναι ότι παίρνει και εμάς μαζί στην πτώση ).


Το ξαναλέω η ΓΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ !
Οι καθηγητάδες ή χεστήκανε ή φοβούνται να αντιδράσουν και εμείς πρέπει να παίξουμε το γελοίο παιχνίδι " Ελάτε να ψηφίσετε να ανοίξετε τη σχολή "
Όχι ρε η σχολή έπρεπε να είναι ανοικτή , να υπάρξει πραγματικός διάλογος .
Αυτό το διάλογο όμως φοβούνται οι καταληψίες και απόδειξη είναι η συμπεριφορά στις ΓΣ .

Ξαναρωτάω τόσες μέρες κατάληψη είδατε να ιδρώνει η μασχάλη της Υπουργού ?

ΥΓ: Πολύ θα μου άρεσε (αν και 2 μαθήματα μου μένουν και δε με συμφέρει ) να έβγαζε ανακοίνωση η Πρυτανεία και να έλεγε " Χάθηκε η εξεταστική ,δε μεταφέρεται για Φλεβάρη , θα χαθεί και το εξάμηνο αν κάνετε άλλη μια βδομάδα κατάληψη "
Θα γελάγανε και τα γουρούνια που λένε στο δικό μου χωριό !
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by L1f »

Το πηγαινα αργα να αποφυγουμε τα λογικα αλματα αλλα ας ειναι.

Η άποψη σου οπως την καταλαβαινω ειναι οτι η παραταξιακη πραγματικοτητα μεσα στις σχολες,δηλαδη η οργανωμενη συλλογικοτητα με προεκτασεις εκτος πανεπιστημιου, λειτουργει αρνητικα στο αυθορμητο κινημα. Απο αυτο κύρια καταλαβαινω οτι δεν εισαι αντίθετος στη φοιτητικη πολιτικη δραση. Ακουγονται ωραια ολα αυτα και τα κίνητρά σου και "καθε εσενα" πολυ αγνα . Ειναι ομως έτσι;
Αν απολες αυτες τις σελιδες και τις χιλιαδες λεξεις που εχουνε γραφτει τον τελευταιο καιρο κανουμε μια διαλογη νομιζω θα μεινουνε τρια σημεια : 1) Οτι θεωρειτε την καταληψη αναποτελεσματικη μορφη παλης.
2) Οτι δεν διαφωνειτε με το νομοσχεδιο και ειστε διατεθιμενοι να το παζαρεψετε
3) Η συνεχης διαπομπευση οσων επιμενουν να αγωνιζονται και η ισοπεδωση τους : κομματοσκυλα.
Για το τριτο εχω αναφερθει νομιζω στο ποσο ακαιρο ειναι.
Για το πρωτο εχει αναφερθει στη συνελευση "συναδελφος" και τα εξηγησε καλα νομιζω. Η καταληψη ειναι αποτελεσματικη καθως η ιστορια το εχει επιβαιωσει ειτε το 78 ειτε πιο προσφατα 06/07 και σε αλλες πολλες περιπτωσεις. Ειναι σοκ αναμφιβολα αλλα η πραγματικοτητα δειχνει οτι ειναι αποτελεσματικη.
Για το νομοσχεδιο ,οτι "συμφωνειτε" φαινομενικα, ειναι το πιο ακραιο απο ολα . Γιατι παραβλεπετε τις διαταξεις θανατο που εχουν συζητηθει και πριν, αλλα παραβλεπετε οτι η συλληψη και η εφαρμογη του χρεωνεται σε μια κυβερνηση που εχει πει μονο ψεματα και μισες αληθειες , σε μια κυβερνηση που προχωραει στην πιο βαρβαρη κοινωνικη αναδιαρθρωση της τελευταιας τριακονταετιας. Ο στοχος τους ειναι προφανης νομιζω . Ιδιωτικοποιηση , κοψιμο δαπανων, ελεγχος και αξιοποιηση δηλαδη ξεπουλημα της περιουσιας των πανεπιστημιων.Το ιδιο και σε καθε αλλο δημοσιο οργανισμο μην ξεχνιομαστε.

Αυτα ολα τα παραλογα εχουν κοινο παρανομαστη την ανοιχτη σχολη και απο πισω την παρταρα μας. Οτι αλλο ειναι απλα προφασεις για την καταστροφη της οποιας -ελαττωματικης; να το δεχτω- δομης οργανωνει τους φοιτητες. Απο κοντά και τα κομματα και τα καναλια που βλεπουν να ξεφορτώνονται -ή νομίζουν- ενα ενοχλητικο αγκαθι.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”