Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

Kyria_patatokeftou wrote:οι πηγές μου λένε ότι απαρτία είναι 144,5~144 μέλη, οι δικές σας τι λένε ?
144*4= 576. Δηλαδη τοσοι ψηφισαν στις τελευταιες εκλογες. Και πολλοι ειναι, αλλα τεσπα.

Ρε ειναι για γελια... Πας να ψηφισεις και πρεπει να ψηφισεις κομματοδελτιο λες και θα βγαλουμε κυβερνηση. Δες πας, πεφτει η απαιτουμενη απαρτια.

Image

Αλλα ενταξει, η δημοκρατια νικησε. Enjoy :twisted:

Εχουμε γυρω στους 1500 φοιτητες. Αυτους ψηφιζει στις εκλογες το 1/3. Απο αυτους, χρειαζεται το 1/4 για απαρτια. Απο αυτους, επειδη δεν χρειαζεται απολυτη πλειοψηφια, μιας και ψηφιζουμε κομματοπλαισια, μπορει να ψηφιστει και κατι που στηριζει πχ το 1/3.

Αρα το 1/36 μπορει να παρει αποφαση για μια ολοκληρη σχολη, και μαλιστα σοβαρες αποφασεις, οπως το αν θα λειτουργει ή οχι. 1/36=2.7%.
Αν παρουμε να βγαινει αποφαση με απολυτη πλειοψηφια για να ειμαστε πιο δικαιοι, παει 1/24= 4.1%. "Νομιμα" και "δημοκρατικα".
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Αλλα ενταξει, η δημοκρατια νικησε. Enjoy
πουθενά δεν εφαρμόζεται δημοκρατία, περιμένεις να εφαρμοστεί εδώ;

ShadowMech wrote:Εχουμε γυρω στους 1500 φοιτητες. Αυτους ψηφιζει στις εκλογες το 1/3. Απο αυτους, χρειαζεται το 1/4 για απαρτια. Απο αυτους, επειδη δεν χρειαζεται απολυτη πλειοψηφια, μιας και ψηφιζουμε κομματοπλαισια, μπορει να ψηφιστει και κατι που στηριζει πχ το 1/3.
φοβερό σύστημα, μας επιτρέπει να πολεμάμε τους καταπιεστές των λαών και να χτυπάμε τον άκρατο καπιταλισμό που έκανε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ιστορικός mech-eng »

ShadowMech wrote:Εχουμε γυρω στους 1500 φοιτητες. Αυτους ψηφιζει στις εκλογες το 1/3. Απο αυτους, χρειαζεται το 1/4 για απαρτια. Απο αυτους, επειδη δεν χρειαζεται απολυτη πλειοψηφια, μιας και ψηφιζουμε κομματοπλαισια, μπορει να ψηφιστει και κατι που στηριζει πχ το 1/3.

1500*1/3*1/4*1/3=41,6


αυτο θα πει γραφω την σχολη στα @@ μου ,οχι αστεια!
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

Kuchiki_Byakuya wrote: γιατί με την δεδομένα μικρή προσέλευση των παιδιών στη συνέλευση νιώσαμε ότι δεν είχαμε πολλά να κάνουμε. το να αναλωθούμε σε ανούσιες λογομαχίες και φωνές για να πούμε ξανά τα ίδια που ειπώθηκαν και στην προηγούμενη συνέλευση δεν είχε καθόλου νόημα, έχουμε και μια ψυχική υγεία να κοιτάξουμε.
δηλαδή το γνωρίζατε απο πριν ότι θα έχει μικρή προσέλευση ; οπως και να χει ο σκοπός ποιος είναι ; να αυξηθεί η προσέλευση στη συνέλευση και να αποκτήσει ένα πιο δημοκρατικό περιέχομενο η να εκφυλιστεί τελείως και απλα να μην γίνεται; δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλετε απο αυτά που λέτε και πράττετε
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

ChildInTime wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote: γιατί με την δεδομένα μικρή προσέλευση των παιδιών στη συνέλευση νιώσαμε ότι δεν είχαμε πολλά να κάνουμε. το να αναλωθούμε σε ανούσιες λογομαχίες και φωνές για να πούμε ξανά τα ίδια που ειπώθηκαν και στην προηγούμενη συνέλευση δεν είχε καθόλου νόημα, έχουμε και μια ψυχική υγεία να κοιτάξουμε.
δηλαδή το γνωρίζατε απο πριν ότι θα έχει μικρή προσέλευση ; οπως και να χει ο σκοπός ποιος είναι ; να αυξηθεί η προσέλευση στη συνέλευση και να αποκτήσει ένα πιο δημοκρατικό περιέχομενο η να εκφυλιστεί τελείως και απλα να μην γίνεται; δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλετε απο αυτά που λέτε και πράττετε

αυτό μου θυμίζει την εξέγερση του Πολυτεχνείου (λολ)

Ένας εκ των τότε πρωταγωνιστών που δεν εξαργύρωσε βεβαίως ποτέ την δόξα του με αξιώματα ή υλικά αγαθά είχε δηλώσει πάνω κάτω το εξής : επειδή κάναμε κάτι ηρωϊκό τότε , όλοι τώρα αντί να κάνουν κάτι ηρωϊκό οι ίδιοι , περιμένουν από εμάς να βγάζουμε συνεχώς το φίδι από την τρύπα (επίσης είχε πει ότι τον κατηγορούν στον δρόμο ακόμα και αν εμφανιστεί με ένα αξιοπρεπές σακάκι αλλά αυτό είναι άσχετο με τον παραλληλισμό που επιχειρώ τώρα γιατί οι εκπρόσωποι των ανεξάρτητων συνεχίζουν να ντύνονται σαν βλαχαδερά που κατέβηκαν από την Λάρισα να ψήσουν μπριτζόλες στου Ζωγράφου) .

Δεν ενθυμούμαι το όνομα του κυρίου , το παράπονο του οποίου μετέφερα στο περίπου καθώς τα χρόνια πλέον βαραίνουν την μνήμη μου , αλλά θέλω να καταλήξω ότι κύριε ChildInTime δεν έχω καταλάβει τι θέτε (από αυτά που λέτε δηλαδή , για το τι πράττετε δεν έχουμε εικόνα) .


π.σ.1
rodrigo καβάτζωσα την εξέγερση του Πολυτεχνείου , να βρεις άλλα παραδείγματα , μουχαχα

π.σ.2
Pretenteris wrote:
GranitapouxrisimopoieitodikomouaccountgtdngrafeipialogwkakouCastiel wrote:Αύριο υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτή η γραμματεία; τνχ
η γραμματεία θεωρητικά είναι ανοιχτή και στην κατάληψη, και την έχω πετύχει πολλές φορές. Αλλά ό,τι ξέρεις, ξέρω. Καλύτερα ένα τηλέφωνο το πρωί, αν δεν βαριέσαι να ξυπνήσεις.
βαριέμαι , θα πάρω μόλις πουλήσω το τρακτέρ
Last edited by Stathis on Tue Nov 06, 2012 12:34 am, edited 3 times in total.
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by bilon »

εγώ λέω να αναγκάσουμε και τους 1500 να έρθουν και να ψηφίσουν. και αμα δεν έρθουν να μη βγει κανέναν αποτέλεσμα. κι άμα γίνει αυτο 2-3 συνεχόμενες φορές να καταργήσουμε τις συνελεύσεις γενικά...
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Stathis »

bilon wrote:εγώ λέω να αναγκάσουμε και τους 1500 να έρθουν και να ψηφίσουν. και αμα δεν έρθουν να μη βγει κανέναν αποτέλεσμα. κι άμα γίνει αυτο 2-3 συνεχόμενες φορές να καταργήσουμε τις συνελεύσεις γενικά...

μπα

368 θα φέρουν χαρτί γιατρού

458 θα σε κατηγορήσουν για υστερικό φασίστα (σε αυτούς είμαι και εγώ)

290 θα κουοτάρουν αυτόν που απάντησε σε αυτόν που σου απάντησε και θα καθυστερήσουν λόγω ανειλημμένου ποσταρίσματος

τα κομματόσκυλα θα έρθουν ούτως ή άλλως αλλά με σκοπό αν δεν γίνει αυτό 2-3 συνεχόμενος φορές να καταργήσουν εσένα

μερικοί θα ανήκουν σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες αν και βρίσκουν συγκινητικά ουτοπική την ιδέα σου

ο soti συμφωνεί απόλυτα αλλά είναι σε θέση να γνωρίζει όλες τις συνομωσίες που πλέκονται με σκοπό να σε ανατρέψουν

ο vladimir ήθελε αρχικά να μετονομασθεί σε Μαρία Αεροπλανοφορούσκοβα και δηλώνει σκέτο παρών προβληματισμένος
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Kuchiki_Byakuya »

ChildInTime wrote:δηλαδή το γνωρίζατε απο πριν ότι θα έχει μικρή προσέλευση ;
υπήρχε κάποιος που να πίστευε το αντίθετο; με την απεργία στα ΜΜΜ, το γεγονός ότι ήταν δευτέρα, την προηγούμενη συνέλευση πολύ κοντά τι περίμενες;

ChildInTime wrote: οπως και να χει ο σκοπός ποιος είναι ; να αυξηθεί η προσέλευση στη συνέλευση και να αποκτήσει ένα πιο δημοκρατικό περιέχομενο η να εκφυλιστεί τελείως και απλα να μην γίνεται; δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλετε απο αυτά που λέτε και πράττετε
κατ' αρχάς να διορθώσω τον πληθυντικό, δεν είμαστε κάτι οργανωμένο για να έχουμε κοινή άποψη για όλα, όπως οι παρατάξεις.

Εγώ μόνο για τις δικές μου απόψεις ξέρω και αυτές εκφράζω. ο σκοπός δεν είναι να αυξηθούν τα άτομα στη συνέλευση (αν συνεχίσει να γίνεται με τον ίδιο τρόπο), αλλά να δουν οι απλοί φοιτητές ότι τα πολιτικά δρώμενα στη σχολή τους δεν είναι εργολαβία πέντε ίδιων ατόμων με νοοτροπία των περασμένων δεκαετιών. προσωπικά θέλω να δουν όλοι ότι στην πράξη έχουν δύναμη για να δράσουν. Ουτοπία δική μου θα ήταν σε κάθε συνέλευση πέντε διαφορετικά άτομα να κατεβάζουν ανεξάρτητο πλαίσιο και να προτείνουν πέντε πρακτικά και εφαρμόσιμα πράγματα για κάθε θέμα που 'συζητιέται'.

Επίσης δεν μπορούν οι ίδιοι να κατεβάζουν πλαίσια γιατί θα γίνουμε γραφικοί και θα φθαρούμε. Όλοι είδαμε ότι με λογικές προτάσεις και αιτήματα μπορεί κάθε άτομο να προτείνει μερικά πράγματα για ένα θέμα που τον ενδιαφέρει και το έχει σκεφτεί και να πάρει μεγάλο μέρος των ψήφων.

Η πλειοψηφία δεν είμαστε στα κόμματα, μπορεί να έχουμε διαφορές αλλά όταν δεν τυφλωνόμαστε μπορούμε να συμφωνήσουμε σε εφαρμόσιμα θέματα που έχουν επίπτωση σε όλους και να κάνουμε τη διαφορά.
bilon
Captain
Captain
Posts: 118
Joined: Mon Sep 19, 2011 12:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by bilon »

α μπράβο...γι αυτό το κρατάμε ως έχει, σταματάμε να διαμαρτυρόμαστε περι μη δημορκατικότητας της διαδικασίας (εκεί σας πείραξε μόνο η μη δημορκατικότητα..) και σκεφτόμαστε κάτι παραέξω απο το αν θα πάμε αύριο ή μεθαύριο στη σχολή.

ο λόγος που οι ανεξάρτητοι δεν κατέβηκαν είναι επειδή ούτως ή άλλως δεν έχει λεωφορεία αύριο και μεθαύριο;
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

στάθη μια ερώτηση έκανα στα παιδιά που τρέξαν το ανεξάρτητο (δεν ξέρω αν συμμετείχες κ εσυ) . όπως και να χει η γνώμη σου στο θέμα ποια είναι γιατί ο παραλληλισμός που επιχείρησες μου φάνηκε άστοχος
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”