Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
mixalishp2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 94
Joined: Tue Nov 09, 2010 7:19 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by mixalishp2 »

electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Οσο για το συμφερον του καθενος, μη ξυνεις ευαισθητες πληγες, οι ΠΡΩΤΟΙ που θιγονται απο αυτο το νομοσχεδιο ειναι οι παραταξεις και οι πρυτανεις και η αλληλεπιδραση τους, αρα μη μιλαμε περι συμφεροντων που χανονται κλπ κλπ κλπ...
Εν παση περιπτωσει, το να μη γινεται εξεταστικη τη στιγμη που κατι ειναι ηδη ψηφισμενο ειναι κουτο.
Ουτε εγω πιστευω οτι η καταληψη θα κανει τη διαμαντοπουλου να ιδρωσει.Η αληθεια ειναι οτι αν κλεισουν μονο 10 σχολες δεν θα γινει τιποτα απολυτως,αν κλεισουν ομως ολες ειναι σαν να μην αναγνωριζει κανεις το νομοσχεδιο.Αυτα που λες περι συμφεροντων τα γνωριζω ομως δεν βλεπεις οτι αν δεν κανουμε κατι απο του χρονου θα πληρωνουμε διδακτρα?
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

Οχι, δεν το βλεπω, αλλα κραταω την επιφυλαξη μου αν καποιος μου κανει copy paste το σημειο του νομου που το αναφερει ξεκαθαρα, οπως εκανα εγω copy paste παραπανω το σημειο που λεει οτι δεν θα πληρωνουμε για τα συγγραμματα. Ειλικρινα, αναμενω με επιφυλαξη.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

mixalishp2 wrote:
electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Οσο για το συμφερον του καθενος, μη ξυνεις ευαισθητες πληγες, οι ΠΡΩΤΟΙ που θιγονται απο αυτο το νομοσχεδιο ειναι οι παραταξεις και οι πρυτανεις και η αλληλεπιδραση τους, αρα μη μιλαμε περι συμφεροντων που χανονται κλπ κλπ κλπ...
Εν παση περιπτωσει, το να μη γινεται εξεταστικη τη στιγμη που κατι ειναι ηδη ψηφισμενο ειναι κουτο.
Ουτε εγω πιστευω οτι η καταληψη θα κανει τη διαμαντοπουλου να ιδρωσει.Η αληθεια ειναι οτι αν κλεισουν μονο 10 σχολες δεν θα γινει τιποτα απολυτως,αν κλεισουν ομως ολες ειναι σαν να μην αναγνωριζει κανεις το νομοσχεδιο.Αυτα που λες περι συμφεροντων τα γνωριζω ομως δεν βλεπεις οτι αν δεν κανουμε κατι απο του χρονου θα πληρωνουμε διδακτρα?
Ποιος σας τα λεει αυτα βρε παιδια???
http://voria.gr/index.php?module=news&f ... &sid=55598
Μην ακουτε τους αριστερους/δεξιους ψαλτες των παραταξεων που αυριο θα χασουν τις δουλέιες τους.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by eΝy »

Nameless wrote: Μην ακουτε τους αριστερους/δεξιους ψαλτες των παραταξεων που αυριο θα χασουν τις δουλέιες τους.
"Η πρωτη απωλεια στον πολεμο ειναι η αληθεια"

Αισχύλος
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by giotis »

seitanalaman wrote:Εχω μπουχτισει τοσα χρονια απο τους ψευτοφοιτητες-φοιτητοπατερες που το μονο που κανουν ειναι να ρεμπελιαζουν ολοι τη μερα ΕΞΩ απο τη σχολη και να ασχολουνται μονο με ανακοινωσεις-συνελευσεις-αφισοκολλησεις-παρτυ κτλ.... Το μονο που δεν κανουν ειναι να πατησουν μεσα σε αμφιθεατρο για μαθημα... Και οχι μονο αυτο, αλλα εχω δει παμπολλα περιστατικα που απαξιώνουν ή χλευάζουν ατομα που πηγαινουν να μπουν σε μαθημα....Λες και μπηκαμε σε αυτη τη σχολη μονο για να συνδικαλιστουμε και τιποτα αλλο... Μαλλον μερικοι εχουν ξεχασει οτι σε αυτη τη σχολη μπηκαμε για να γινουμε μηχανολογοι μηχανικοι και οχι για να πηγαινουμε στις συνελευσεις και να διοργανωνουμε παρτυ....
+100000000000
electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Οσο για το συμφερον του καθενος, μη ξυνεις ευαισθητες πληγες, οι ΠΡΩΤΟΙ που θιγονται απο αυτο το νομοσχεδιο ειναι οι παραταξεις και οι πρυτανεις και η αλληλεπιδραση τους, αρα μη μιλαμε περι συμφεροντων που χανονται κλπ κλπ κλπ...
Εν παση περιπτωσει, το να μη γινεται εξεταστικη τη στιγμη που κατι ειναι ηδη ψηφισμενο ειναι κουτο.
Μα άμα μείνει κλειστή η σχολή μέχρι το Πάσχα ουσιαστικά εμάς θίγει. Οι μηχανολόγοι που θα έρθουν από τις άλλες σχολές και ΙΕΚ ΤΕΙ κτλπ και θα τελειώσουν στην ώρα τους κ θα έχουν διδακτικές ώρες (ασχέτως αν αυτές είναι άχρηστες οι όχι αυτοί άλλα θα λένε)
electron wrote: ......
http://www.iefimerida.gr/news/15795/%CF ... E%B5%CE%B9
ΛΕΕΙ:
Για τα συγγράμματα
«Από τη δημοσίευση του παρόντος νόμου δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα σε φοιτητές:
α) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου και
β) για μαθήματα που παρακολουθούν για δεύτερη φορά, για τα οποία τους έχει ήδη χορηγηθεί δωρεάν σύγγραμμα».
α) οκ. αμφιλεγόμενο. βασικά πήρες ήδη ένα πτυχίο. μπορείς να βγεις έξω να δουλέψεις να βγάλεις λεφτά. θα σε πληρώνει το κράτος να σπουδάζεις μία ζωή? απτήν άλλη αν έκανες το λάθος κ μπήκες σε μία χάλια σχολή τότε....
β)πολύ σωστό. πήρες ήδη σύγγραμα. γιατί να ξαναπάρεις?

_____________________________________________________________________
βέβαια σήμερα έμαθα από γνωστή γνωστού (ο γνωστός αυτός που έχω μίλησε με την Μάνα μου σήμερα το πρωί είναι έγκυρη πηγή συνήθως αλλά αυτή τη φορά δν ήταν απόλυτα σίγουρος) (οκ ελπίζω να μην τα έμπλεξα πολύ στις διευκρινήσεις :P )

- ότι τα +2 έχτρα χρόνια που θα έχουμε θα πληρώνουμε δίδακτρα
- κ ότι θα πληρώνουμε όλα τα συγγράματά μας. Αυτά λένε τα σχέδια για το εγγύς μέλλον
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

Εγω σχολιασα με βαση αυτο που εχω βρει στο ιντερνετ και με οσα διαβασα στο ιδιο το νομοσχεδιο. Επιφυλασσομαι ειπα αν κανω λαθος και μου ξεφυγε κατι και αναφερεται καπου ξεκαθαρα η διανομη συγγραμματων επι πληρωμη, περιμενω τον οποιονδηποτε προασπιζεται το τελευταιο να με διαψευσει (και να με διασυρει, περιμενω αντιμετωπιση του στυλ "In your face, bitch") :P :P :P
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by mama mafia »

ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο και σταματήστε την ακαταπαυστη μπουρδολογια και μη λετε ανακριβιες

Σ αρθρ 16 παρ 4 εδ α
όλοι οι έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια

δεν θα πληρωνουμε διδακτρα

οσον αφορα τα βιβλια

αν δεν τα παιρνουμε τσαμπα που δεν ειμαι σιγουρη αν υποχωρησε σε αυτο θα εχουμε e-books
μάλιστα υποχρεώνει τον καθηγητή που διδάσκει να μας δίνει διάγραμμα της ύλης και σχετική βιβλιογραφία στην αρχή του μαθήματος και τον υποχρεώνει να αναρτεί τις σημειώσεις στο διαδίκτυο
είναι πολύ μπροστά αυτό ξυπνάτε

για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας,αφού δεν μπορούν να χτυπήσουν τον νόμο ευθέως
λένε ότι δήθεν αυτοί, οι διάνοιες της πολιτκής ανάλυσης, είδαν ότι είναι άλλο ένα βήμα που θα μας οδηγήσει στον καπιταλιστικό αφανισμό μας
και ότι όλα πάνε για να μας στερήσουν τη δωρεάν παιδεία
κολοκύθια τούμπανα


είναι ένας παρα παρα πλ καλος νόμος αντι να κάτσουν τα ζώα να πουν
μπραβο που για πρώτη φορά θα έχουμε αξιολόγηση
μπράβο που μπαίνει τέλος στη κακοδαιμονία των τελευταίων 30 ετών
που επιχειρείται ο εξοβελισμός των παρατάξεων που το έχουν γαμήσει (συγγνώμη αλλά έτσι είναι ) το πανεπιστήμιο
μπράβο που επιτέλους καταργέιται το άσυλο
κάθονται και παίζουν με επιχειρήματα της πλάκας, που είναι προβλήματα μεγέθους μύγας μπροστά σε αυτά που αντιμετωπίζει αυτός ο νόμος
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by sid »

το ήξερα ότι θα σε επηρεάσει η κωλόγρια
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by giotis »

όταν είπα για δίδακτρα κ πληρωμή συγγραμμάτων πιστεύω ότι το τόνισα αρκετά ότι είναι ουσιαστικά φήμες
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by anticapitalist »

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Πολύ συνοπτικά, επειδή τα θέλουμε όλα δημόσια, δωρεάν και με δυνατότητα βολέματος.
Έλεος πια με την αντίσταση σε κάθε μορφή προόδου.
Ζούμε σε έναν κόσμο που κυριαρχεί ο καπιταλισμός. Αυτό μην ονειρεύεστε ότι θα αλλάξει. Μάθετε να αναγνωρίζετε τι είναι πρόοδος με βάση τα δεδομένα του πραγματικού μας κόσμου και όχι του κόσμου των ονείρων σας που ποτέ δεν θα έχετε (και που δεν γίνεται να έχετε. Γιατί? Επειδή απλά υπάρχουν ΧΡΗΜΑΤΑ).
Μήπως λοιπόν η χώρα μας πτώχευσε επειδή τα θέλουμε όλα δημόσια?? Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου ζωντανά στο e-polytexneio.gr?? Να αναρτήσω μια λίστα απο χώρες που έχουν μια χαρα δημόσια παιδεία, παρόλα αυτά τα δημοσιονομικά τους είναι μια χαρά?? Επίσης κάποιο λάθος κάνεις, η παιδεία τουλάχιστον στη χώρα μας δεν είναι δωρεάν. Πάντως με την τρίτη το πέτυχες. Αυτή η δυνατότητα βολέματος πιστεύω κι εγώ οτι σαν να έχει συντελέσει λιγάκι. Την περιέγραψα πριν, χαίρομαι που συμφωνούμε.

Επίσης, με βάση την πρόοδο την οποία επικαλείσαι, η ανατροπή του καπιταλισμού είναι νομοτέλεια. Αυτοαναιρείσαι νομίζω...
Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις συγκεκριμένα τα μέτρα του νομοσχεδίου που πιστεύεις οτι "καίνε" το ΕΜΠ;
1) Υπάρχει θέμα με το 15 μελές συμβούλιο. Αν αφήσουμε κατα μέρος τα "ποσοστά", δηλαδή αν θα συμμετέχουν 7 ή 8 καθηγητές (μικρή συμμασία έχει - για τους καθηγητές μπορεί να έχει μεγάλη) ουσιαστικά μας λένε πως οι καθηγητές είναι ανίκανοι να διοικήσουν τα ιδρύματα, πράγμα απαξιωτικό. Εδώ η κυβέρνηση είναι τίγκα στους καθηγητάδες (Βενιζέλος,Λοβέρδος, Παμπούκης κλπ) αλλά για το πανεπιστήμιο δεν κάνουνε.

2)Κατάργηση ασύλου

3)Η δυνατότητα σπουδών τριετούς διάρκειας ακόμα δεν έχει γίνει κατανοητή στον πολύ κόσμό, ούτε και τα αποτελέσματά που ίσως θα επιφέρει. Για τις πολυτεχνικές σχολές, μπορώ να προβλέψω πως θα πάμε σύντομα σε 3+2, με δίδακτρα φυσικά στα 2 τελευταία έτη.

4)μηχανολόγοι στα 14 εξάμηνα πρέπει να την έχουν βγάλει όλοι τη σχολή, αλλιώς διαγραφή. υπάρχει ένα παραθυράκι με τους part time φοιτητές.

Αυτά θεωρώ ως πιο βασικά. είναι και άλλα πολλά σημεία όμως που θέλω σελίδες να γράφω.
γιατι δν γίνεται να αντιδρασουμε με ανοιχτη σχόλη? και ολοι αυτοι οι φωστηρες των παραταξεων που ετσι κι αλλιως εχουν ξεχασει πως ειναι απο μεσα τα αμφιθέατρα γιάτι δν εχουν σκεφτει τπτ αλλο ? αντιδραση δν σημαινει καταληψη
Αν βρείτε κάτι καλύτερο από την κατάλυψη ρε παιδιά, καντε το. αλλά για όνομα, μη μείνετε στην απάθεια ενω γκρεμίζονται τα πάντα.
Να'ναι καλα ο Ανδρεας.
Αυτό ξαναπέστο. πρώτα από όλα που πήρε τους πατεράδες και τις μανάδες όλων σας (μας) και τους έκανε ανθρώπους. κάθε ελληνική μικροαστική οικογένεια πρέπει να ανάβει μια λαμπάδα δύο φορες όσο το μποι του Ανδρέα.
elitis αμα δε γουσταρεις διαγραψου απ τη σχολη...το νομοσχεδιο θα ισχυσει Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ
Μα καλά, απο το γραφείο της 'Αννας παίρνετε τηλέφωνο??
ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο και σταματήστε την ακαταπαυστη μπουρδολογια και μη λετε ανακριβιες

Σ αρθρ 16 παρ 4 εδ α
όλοι οι έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια

δεν θα πληρωνουμε διδακτρα
Με 2 διαφορές
1)Το άρθρο αυτό πάει προς αναθεώρηση
2)Στους μηχανολόγους το +2 είναι μετα το μπατσελορ.Με ότι συνεπάγεται αυτό.
Α, και αν και ρισκαρω εγκεφαλικα, θα σου πω ενα φρεσκο νεο... Σε αυτο τον πλανητη ΠΟΤΕ οι ανρθωποι δεν υπηρξαν ισοι. Και ακομα και αυτο που επαγγελεσαι ΔΕΝ ειναι ισοτητα, ειναι απλα ισες ευκαιριες.
Μεγάλωσε και ανόητος έμεινε...

Image
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”