ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
chrmat
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Mon Mar 15, 2010 5:01 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by chrmat »

κ για να καταληξω..εγω δεν υπηρξα ποτε φοιτητης με τη γνωστη εννοια..δεν ειχα τριβη με καθηγητες,μαθηματα κ παρακολουθησεις..κ οπου να ναι τελειωνω..εσεις λοιπον κοιταξτε αντι να τσακωνεστε για πολιτικα να απαιτησετε να σας φερονται οπως πρεπει..ο καθηγητης να ναι παιδαγωγος οχι εχθρος ουτε καραβανας που κανει καψωνια..κ κυνηγηστε κ την πτυχιακη για τα χειμερινα!οσο για τον καθηγητη που μου πε πως μ αυτα που θα βαλει δε θα περασει κανεις..υπαρχει κ η περιπτωση να στραβοξυπνησε κ ν αλλαξει γνωμη
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by tsadreas »

Ξέρουμε ποιος θα βάλει θέματα στα Μαθηματικά 2β;
athens
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Wed Apr 28, 2010 1:56 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by athens »

kaparelinio wrote:ρε παιδια ξερει κανεις αν θα γινει πτυχιακη και για τα χειμερινα που αλλωστε ειναι και περισσοτερα?
Γενικα ποιος καλος ανθρωπος κινησε αυτη τη διαδικασια?
Δεν μπορουμε να κανουμε κατι και για χειμερινη πτυχιακη?
Έχεις απόλυτο δίκιο, εφόσον τα χειμερινά εξάμηνα είναι περισσότερα, πρέπει να υπάρχει πτυχιακή εξεταστική και για αυτά. Εξάλλου το διάστημα μεταξύ πτυχιακής θερινών μαθημάτων και ιουνίου είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με την εξεταστική του φεβρουαρίου και του σεπτέμβρη. Και είναι πολύ κρίμα να χάνει κανείς τις ημερομηνίες των εξετάσεων του τεε ακόμη και του σεπτέμβρη, λόγω ενός χειμερινού μαθήματος πχ. Λογικά πάντως αφού επιτέλους έγινε η αρχή και ψήφισαν οι καθηγητές υπέρ πτυχιακής μία φορά, δεν νομίζω να απορρίψουν το αίτημα για πτυχιακή χειμερινών, διότι είναι απόλυτα δίκαιο.
tommi
Private First Class
Private First Class
Posts: 9
Joined: Wed Oct 06, 2010 9:46 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by tommi »

athens wrote:Λογικά πάντως αφού επιτέλους έγινε η αρχή και ψήφισαν οι καθηγητές υπέρ πτυχιακής μία φορά, δεν νομίζω να απορρίψουν το αίτημα για πτυχιακή χειμερινών, διότι είναι απόλυτα δίκαιο.
Δηλαδη εχει υπαρξει επισημη αιτηση απο τους φοιτητες στους καθηγητες για πτυχιακη εξεταστικη των χειμερινων μαθηματων;
athens
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Wed Apr 28, 2010 1:56 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by athens »

Όχι προς το παρόν νομίζω είναι σε επίπεδο κατ' ιδίαν συζητήσεων με τους καθηγητές μόνο και δεν υπάρχει επίσημα κάποια απόφαση. Δηλαδή με τα ως τώρα δεδομένα δεν προβλέπεται. Το βασικό είναι να καταλάβουν ότι είναι πολλά άτομα που ταλαιπωρούνται και καθυστερούν 7 μήνες περιμένοντας την επόμενη εξεταστική και δεν θα προλάβουν πχ τις ημερομηνίες των εξετάσεων του ΤΕΕ το Σεπτέμβρη επειδή χρωστούν 1 χειμερινό μάθημα...ΔΗλαδή η ουσιαστική καθυστέρηση είναι ακόμα μεγαλύτερη. Υποθέτω για να κατέβει ως θέμα προς ψήφιση στη συνέλευση των καθηγητών θα πρέπει να γνωρίζουν περίπου πόσα άτομα αφορά κάτι τέτοιο, επειδή κάποιοι θεωρούν ότι πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις άνευ σημασίας. Εξάλλου δε ζητάμε να μας περάσουν χαριστικά, απλά ζητάμε μία ευκαιρία να εξετασθούμε.
chrmat
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Mon Mar 15, 2010 5:01 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by chrmat »

athens wrote:Όχι προς το παρόν νομίζω είναι σε επίπεδο κατ' ιδίαν συζητήσεων με τους καθηγητές μόνο και δεν υπάρχει επίσημα κάποια απόφαση. Δηλαδή με τα ως τώρα δεδομένα δεν προβλέπεται. Το βασικό είναι να καταλάβουν ότι είναι πολλά άτομα που ταλαιπωρούνται και καθυστερούν 7 μήνες περιμένοντας την επόμενη εξεταστική και δεν θα προλάβουν πχ τις ημερομηνίες των εξετάσεων του ΤΕΕ το Σεπτέμβρη επειδή χρωστούν 1 χειμερινό μάθημα...ΔΗλαδή η ουσιαστική καθυστέρηση είναι ακόμα μεγαλύτερη. Υποθέτω για να κατέβει ως θέμα προς ψήφιση στη συνέλευση των καθηγητών θα πρέπει να γνωρίζουν περίπου πόσα άτομα αφορά κάτι τέτοιο, επειδή κάποιοι θεωρούν ότι πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις άνευ σημασίας. Εξάλλου δε ζητάμε να μας περάσουν χαριστικά, απλά ζητάμε μία ευκαιρία να εξετασθούμε.
μήπως τότε να οργανωθούμε??σκεφτείτε ότι για κάποιον που έχει 1 χειμερινό κ δεν προλαβαίνει τις εξετάσεις του ΤΕΕ τον Σεπτέμβριο,μεσολαβεί ως τον Μάρτη ένα ολόκληρο εξάμηνο που δεν μπορεί να κάνει έναρξη επαγγέλματος
superyfa
Corporal
Corporal
Posts: 16
Joined: Fri Oct 15, 2010 1:09 am

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by superyfa »

Και εγω ενα χειμερινο χρωσταω...Κατι πρεπει να γινει ρε παιδια!!!Οπως ειπε και καποιος αλλος πιο πανω εξετασεις ζηταμε να δωσουμε οχι να μας περασουν χαριστικα!!!!!!!!!!
chrmat
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Mon Mar 15, 2010 5:01 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by chrmat »

superyfa wrote:Και εγω ενα χειμερινο χρωσταω...Κατι πρεπει να γινει ρε παιδια!!!Οπως ειπε και καποιος αλλος πιο πανω εξετασεις ζηταμε να δωσουμε οχι να μας περασουν χαριστικα!!!!!!!!!!
που πρέπει να απευθυνθούμε?κ επίσης να τονισθεί πως λόγω των εξετάσεων του ΤΕΕ τον Σεπτέμβρη,για λίγες μέρες χάνονται 6 ολόκληροι μήνες σταδιοδρομίας..
athens
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Wed Apr 28, 2010 1:56 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by athens »

Και εγώ μόνο ένα χειμερινό έχω! Και υπάρχει πρόβλημα και με τις αιτήσεις μεταπτυχιακών, διότι στα περισσότερα θέτουν σαν όρο να έχεις πτυχίο μέχρι το τελευταιο 15μερο του Σεπτέμβρη, αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πότε θα δοθεί το κάθε μάθημα κ πότε θα βγουν τα αποτελέσματα. Μήπως να συναντηθούμε μια μέρα όσοι μας αφορά στη σχολή και να συντάξουμε ένα γράμμα προς το συμβούλιο των καθηγητών με τις υπογραφές μας, όπου θα εξηγούμε όλους αυτούς τους λόγους, μη τυχόν και καταφέρουμε να τεθεί θέμα στην συνέλευση των καθηγητών?
Arrrr
Private First Class
Private First Class
Posts: 8
Joined: Tue Jul 06, 2010 1:17 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by Arrrr »

Πιστεύω πως πρέπει να θεσμοθετηθεί στη σχολή μας πτυχιακή εξεταστική όπως φυσικά γίνεται στους ηλεκτρολόγους πχ.Εκεί στα 3 η 5 τελευταία μαθήματα οι καθηγητές δίνουν την ευκαιρεία σε φοιτητές που όντως πληρούν τα κριτήρια να εξετασθούν πάλι ,χωρίς πολλά γραφειοκρατικά /κωλυσιεργικά συμβούλια κλπ ούτως ώστε οι φοιτητές να προχωρήσουν και να πάρουν πτύχιο.Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2011 οι μηχανολόγοι εμπ να κρατάνε ψηλά το λάβαρο της πιο αντι-φοιτητικής σχολής σε όρους φοίτησης!! Ας γίνουμε επιτέλους ρεαλιστές,η χώρα μας βιώνει μια μαζική κατάρευση σε όλα τα επίπεδα,εργασιακά εμείς οι μηχανολόγοι εμπ περνάμε διά πυρός και σιδήρου για να λάβουμε ένα πτυχίο που πλέον δεν λέει τπτ στην αγορά εργασίας και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά χαιρόμαστε και πανηγιρίζουμε επειδή για μια φορά στα χρονικά μας κάνανε την χάρη να δώσουμε πτυχιακή εξεταστική!!!
Πρέπει το θέμα να τεθεί σε συλλογική βάση,οι καθηγητές γενικά κατ΄ιδίαν, δέιχνουν προόθυμοι για μια τέτοια αλλαγή αλλά πρέπει να αλλάξουνε πολλά.Η δυσκοίλια γραμματεία μας πρέπει να γίνει ευέλικτη .
Πρέπει να εναρμονιστούμε πλέον με την πραγματικότητα ,ο χρόνος περνάει και οι 7 μήνες που μεσολαβούνε μέχρι τον σεπτέμβρη απο τον γεννάρη είναι τουλάχιστον τραγελαφικό φαινόμενο...Παρακαλέισθε όλοι να το δέιτε το ζήτημα στη σωστή βάση,ειδικά οι παρατάξεις,πρέπει να έχουνε κοινή γραμμή σε αυτό το θέμα,είναι άκρως σοβαρό και επιτακτικό...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”