Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

pvk wrote:Χαχαχα...Ακούς και τον κομπλεξικό που έδερνε τη γυναίκα του??
ποιος είναι αυτός;

pvk wrote:Ο κινέζος θα σου πει για το ένα δολάριο που παίρνει μεροκάματο ο μπάρμπας του στην Κίνα.
θα μου πει για τον μπάρμπα του που παίρνει ένα δολάριο, αλλά θα μου και για τον παππού του που έπαιρνε δέκα λεπτά του ευρώ και θα μου πει για τον ίδιο που θα παίρνει δέκα δολάρια. και τόσοι κινέζοι ηλίθιοι είναι που άφησαν τους παράδεισους στους οποίους πιστεύεις και πήγαν στον κακό καπιταλισμό;

τελικά δεν απάντησες. μια χώρα που σε όλους τους δείκτες οικονομικής ελευθερίας βρίσκεται ανάμεσα σε χώρες της κεντρικής αφρικής με ισλαμικά καθεστώτα είναι νεοφιλελύθερη; η μπάλα στην εξέδρα.
pvk wrote:Εσύ βγες πρώτα έξω από το σπίτι και μετά μίλα. Τσάο μάγκες (οι άλλοι). Βρείτε τα μεταξύ σας και κοψτε και το σβέρκο σας. Πραγματικά στα παπάρια μου.
το ήθος και η ευγένεια όλων όσων έχουν γράψει εδώ και έχουν τις δικές σου απόψεις είναι παροιμιώδες. αλλά αυτά είναι αστικές συνήθειες που θα καταργήσουν οι φασιστικές μειοψηφίες που επικαλέστηκες.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
pvk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Tue May 18, 2010 1:41 pm

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by pvk »

Kuchiki_Byakuya wrote:
pvk wrote:Χαχαχα...Ακούς και τον κομπλεξικό που έδερνε τη γυναίκα του??
ποιος είναι αυτός;

pvk wrote:Ο κινέζος θα σου πει για το ένα δολάριο που παίρνει μεροκάματο ο μπάρμπας του στην Κίνα.
θα μου πει για τον μπάρμπα του που παίρνει ένα δολάριο, αλλά θα μου και για τον παππού του που έπαιρνε δέκα λεπτά του ευρώ και θα μου πει για τον ίδιο που θα παίρνει δέκα δολάρια. και τόσοι κινέζοι ηλίθιοι είναι που άφησαν τους παράδεισους στους οποίους πιστεύεις και πήγαν στον κακό καπιταλισμό;

τελικά δεν απάντησες. μια χώρα που σε όλους τους δείκτες οικονομικής ελευθερίας βρίσκεται ανάμεσα σε χώρες της κεντρικής αφρικής με ισλαμικά καθεστώτα είναι νεοφιλελύθερη; η μπάλα στην εξέδρα.
pvk wrote:Εσύ βγες πρώτα έξω από το σπίτι και μετά μίλα. Τσάο μάγκες (οι άλλοι). Βρείτε τα μεταξύ σας και κοψτε και το σβέρκο σας. Πραγματικά στα παπάρια μου.
το ήθος και η ευγένεια όλων όσων έχουν γράψει εδώ και έχουν τις δικές σου απόψεις είναι παροιμιώδες. αλλά αυτά είναι αστικές συνήθειες που θα καταργήσουν οι φασιστικές μειοψηφίες που επικαλέστηκες.
Αναφερόμουν στον Άκη. Λοιπόν άκου για να μαθαίνεις..Η Κίνα είναι ένα από τα πλέον καπιταλιστικά κράτη. Άσχετε. Η ταμπέλα δεν ανταποκρίνεται πάντα στην ουσία. Θα σου εξηγήσω άμα θες τι σημαίνει κομουνισμος και τι καπιταλισμός. Επίσης εσύ έγινες πρώτος αγενής. Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι η ερώτηση στην οποία λες ότι δεν απάντησα είναι τοποθετημένη λάθος. Μάθε στοιχειώδεις τρόπους έκφρασης και μετά ξαναμιλάμε. Άντε και πολύ ασχολήθηκα με τη βλακεία που δέρνει μερικούς τύπους.
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

pvk wrote: Άντε και πολύ ασχολήθηκα με τη βλακεία που δέρνει μερικούς τύπους.
Η ευγένειά σου είναι υπερτιτανομέγιστη σε αυτό το σημείο φίλε μου!!!!! :D
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kuchiki_Byakuya »

pvk wrote:Η Κίνα είναι ένα από τα πλέον καπιταλιστικά κράτη. Άσχετε. Η ταμπέλα δεν ανταποκρίνεται πάντα στην ουσία.
αυτό εννοούσα. αλλά εκτός και αν μας βγάλεις τον μάο καπιταλιστή εξήγησε την διαφορά στα εισοδήματα τριών διαδοχικών γενεών στην κίνα. εκεί πήγαινε αυτό για τον μπάρμπα και τον παππού, αλλά έκανες ότι δεν κατάλαβες γιατί δεν έχεις απαντήσεις.

pvk wrote: Θα σου εξηγήσω άμα θες τι σημαίνει κομουνισμος και τι καπιταλισμός.
προτιμώ να μου εξηγήσεις τις διαφορές του μαύρου και του κόκκινου ολοκληρωτισμού. αν τις βρεις.

pvk wrote: Επίσης εσύ έγινες πρώτος αγενής.
κάνε quote. και θα σου ζητήσω συγγνώμη. επίσης αναφέρθηκα σε μια γενική τάση που παρατηρώ εδώ και τέσσερα χρόνια.

pvk wrote: Τέλος, θα ήθελα να σου πω ότι η ερώτηση στην οποία λες ότι δεν απάντησα είναι τοποθετημένη λάθος. Μάθε στοιχειώδεις τρόπους έκφρασης και μετά ξαναμιλάμε.
ωραία, εσύ που ξέρεις στοιχειώδους τρόπους έκφρασης να την θέσεις σωστά και να απαντήσεις στο περιεχόμενο της, αν υπάρχει απάντηση.


πάντως ρε σεις, ποιους έχει από πίσω του ο λοβέρδος και μας έχει κατσικωθεί τόσα χρόνια. μιλάμε ότι είναι το πρόσωπο του πολιτικού αμοραλισμού. νομίζει ότι με τακτικισμούς θα πιέσει για να γίνουν όλα όπως θέλει αυτός, όπως κάνει σχεδόν όλο το σύνολο του πολιτικού προσωπικού της χώρας αλλά αυτός το πάει σε άλλο επίπεδο.

Spoiler: show
πάντως οι αριστερόπληκτοι (και όχι οι αριστεροί) με τις περισπούδαστες αναλύσεις και θεωρίες δεν θα χωνέψουν ποτέ ότι την σφαλιάρα την έφαγαν από μια κόρη ενός μανάβη, έναν κωμικό ραδιοφώνου από την καλιφόρνια και ένα αγροτόπαιδο από το σεντσουάν
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

pvk wrote: Άρα γουστάρετε ιδιωτικά πανεπιστήμια με δίδακτρα, κατευθυνόμενα προγράμμα σπουδών από εταιρείες, πτυχία που για να έχουν αντίκρισμα θα πρέπει να δίνετε ένα σωρό εξετάσεις κάθε χρόνο για να πιστοποιείτε την αξία τους, εξειδικευμένα ιδρύματα που θα παράγουν μαζικά εργάτες επιπέδου σαν μια μαζική γραμμή παραγωγής κωλόχαρτων. Κυριλέ. Εγώ δεν θα πάρω. Για τον νεοφιλελευθερισμό δεν μίλησα γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάς για σχοινί. Όσο για τα λεφτά αγορίνες, για το ποιος τα φέρνει και τα ρέστα είναι άλλη κουβέντα την οποία και μπορούμε να κάνουμε αλλά μάλλον δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σας γεμίσω το νεοφιλελεύθερο κεφάλι σας. Πάντως θα καταλάβετε τι φταίει και βρισκόμαστε σε τέτοια χάλια σα χώρα όταν έρθετε για πρώτη φορά σε επαφή με τον σαδιστη, εραστή του χρήματος, εργοδότη σας ο οποίος θα ασελγεί χωρίς κανένα τακτ πάνω στην υπεραξία που θα παράγετε με πολλές εργατοώρες.
Αυτό είπα εγώ? Από μια κουβέντα κοίτα που μου κατάστρωσες τον ιδεολογικό χάρτη. Βάζεις την ταμπέλα και ξεμπέρδεψες, έχεις απάντηση έτοιμη. Το πρόβλημα σου βρίσκεται στο ότι είσαι απόλυτα σίγουρος ότι κατέχεις την μοναδική και αναλλοίωτη αλήθεια. Δεν μπορείς καν να διανοηθείς ότι κάποιος άλλος μπορεί να έχει παρόμοιες ευαισθησίες αλλά να καταλήγει σε διαφορετική πολιτική άποψη. Γι αυτό μας βγάζεις όλους "καριόληδες" με κάθε ευκαιρία και γενικά μιλάς άσχημα, σε "κάτσε καλά" ύφος, χωρίς λόγο. Δεν σχολιάζω καν την άποψη για τους αιμοβόρους εργοδότες που χαϊδεύουν άσπρες γάτες γιατί κάτι σου λείπει από ενημέρωση.
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Απ: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by arxaios »

Παρακαλώ μην ξεφεύγετε από το θέμα της συζήτησης, καθώς και να αποφεύγετε τις προσωπικές επιθέσεις.
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
theoatis
Private
Private
Posts: 2
Joined: Mon Jun 30, 2014 3:42 pm
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re:

Post by theoatis »

arxaios wrote:Νεα ΓΣ την Τρίτη 1/7 στις 8.45 συγκαλούν οι διοικητικοί σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, ύστερα από επικοινωνία που είχαν με τη διοίκηση του Ιδρύματος.
Καλημέρα παιδιά! Τελικά ισχύει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να έχουμε εξελίξεις ή καλή Δευτέρα πάλι? Ευχαριστώ!
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Re:

Post by nagas »

theoatis wrote:
arxaios wrote:Νεα ΓΣ την Τρίτη 1/7 στις 8.45 συγκαλούν οι διοικητικοί σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, ύστερα από επικοινωνία που είχαν με τη διοίκηση του Ιδρύματος.
Καλημέρα παιδιά! Τελικά ισχύει αυτό? Υπάρχει περίπτωση να έχουμε εξελίξεις ή καλή Δευτέρα πάλι? Ευχαριστώ!
Σήμερα είναι και η συγκέντρωση διαμαρτυρίας, οπότε ισως έχουμε απο εκεί κάποιες εξελίξεις. Τώρα για τη συνέλευση των διοικητικών, δεδομένου ότι από πλευράς κυβέρνησης δεν υπάρχει κάτι νεο, δε νομίζω να υπάρχει κάποια διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες συνελεύσεις
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Διάτανος »

εχουμε κανα νεο με το τι παίζει
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by rest_in_pieces »

Μπινελίκια μέχρι πριν μισή ώρα στην πύλη ζωγράφου. 2 διοικητικοί και πολλοί φοιτητές εναντίων άλλων πολλών φοιτητώνε. Ένας καθηγητής προσφέρθηκε να κάνει μάθημα αν γινόταν ντου, και θα έσπαγε την πόρτα κ μετά θα πλήρωνε κλειδαρά να την φτιάξει.
Επειδή ξέρω πως σας ενδιαφέρει, οι διοικητικοί έλεγαν πως ακόμα δεν έχουμε χάσει το εξάμηνο, και άρα γιατί γκρινιάζουμε, και οι μεν φοιτητές έλεγαν πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χαθεί το εξάμηνο. Οι άλλοι φοιτητές έλεγαν πως δεν χρειάζεται να ρισκάρουμε με επιπλέον καταλήψεις, κάντε απεργία όχι κατάληψη, η παιδεία είναι δημόσιο αγαθό, δημόσιο κτήριο κλπ.
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”