Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by Kitharistas »

παιδιά δεν διαβάζω όλα τα ποστ και μπορεί να το έχετε αναφέρει, αλλά νομίζω ότι εκτός από τα εύσημα στους φοιτητές του ανεξάρτητου πρέπει να πούμε και "μπράβο" στον κόσμο που κατέβηκε με σκοπό να ψηφίσει ΔΑΠ, αλλά τελικά στήριξε το ανεξάρτητο..
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by ShadowMech »

Εγω παλι βλεπω σαν ενα αλλο φετιχισμο την "ντε και καλα" αναγκη της δαπ για να ανοιξει τη σχολη. Στη τελικη δε βλεπω να εχει και καμια φοβερη αυτογνωσια , αν κρινω απο τους πολιτικους που δε μπορεσαν να τους κρατησουν ανοιχτους τοτε.

Ειναι μια προσπαθεια που ειχε εξ' αρχης βασικη αρχη την αποφυγη της συνεργασιας με κομματικους μηχανισμους, και το πετυχε με πολυ ηχηρο αποτελεσμα.

Απολυτη πλειοψηφια εχει ξαναγινει σε πλαισιο?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by ShadowMech »

L1f wrote:
Nameless wrote:
Πολλοι απο εμας τους γερουλες θα φυγουν χωρις να εχουν χαρει αυτο το Πανεπιστημιο οπως θα το φανταζοντουσαν. Ενας απο αυτους και εγω. Το θεμα ειναι να προσπαθησετε για το καλυτερο μεσα απο μαζικοτερες ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΕΡΕΣ διαδικασιες.
Και οταν μετα απο χρονια ερθω να το επισκεφτω (οπως στο 'How clean is your house') θελω να δω εναν καθαροτερο, ζωντανοτερο χωρο.

Αυτο που εγινε ηταν μια αρχη.
Κατσε τωρα να δεις τωρα το πανεπιστημιο που θα το σκισει η αννουλα. "οπως το φανταζοταν" και αυτη ...
Whatever... 239 που ψηφισαν ανοιχτηυ σχολη ειναι ολοι μαλακες και παρτακιδες. Ευτυχως που που εχουμε και τα εαακ που εχουν το ιερο δισκοποτηρο του αγωνα, και το αλαθητο του παπα στις αποψεις για να σωζουν ολους εμας τους αμαθεις...
Ξεκαβαλιστε... καποτε...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
trelogiatros21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Nov 20, 2010 4:15 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by trelogiatros21 »

Kitharistas wrote:παιδιά δεν διαβάζω όλα τα ποστ και μπορεί να το έχετε αναφέρει, αλλά νομίζω ότι εκτός από τα εύσημα στους φοιτητές του ανεξάρτητου πρέπει να πούμε και "μπράβο" στον κόσμο που κατέβηκε με σκοπό να ψηφίσει ΔΑΠ, αλλά τελικά στήριξε το ανεξάρτητο..

Με ολο το σεβασμο, ανεξαρτητο ψηφισα κι εγω (οχι οτι εχει σημασια), αλλα δεν μπορω να δωσω τα ευσημα στον συγκεκριμενο κοσμο (οχι δεν εχω κατι συγκεκριμενο μαζι του, απλα δεν μπορω.) Ειδα πολλους απο τους ΔΑΠιτες να φηψιζουν καταληψη στις προηγουμενες συνελευσεις και τωρα να το γυρναν σε ανεξαρτητο. Κατι βρωμαει. Anyway σημαντικο αυτο που εγινε σημερα και μακαρι αργοτερο να αποδυναμωθουν κι αλλο οι παραταξεις κι ο ρολος τους στη σχολη.
Καλησπέρα δεσποινίς
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by electron »

Εγω εχω να προτεινω να σταματησουν οι μεν να φερονται λες και ηρθε το τελος του κοσμου και οι δε λες και ειναι η αρχη ενος νεου.
Εγινε αυτο που επρεπε να εχει γινει εδω και 5 βδομαδες. Ανοιξε η σχολη. Για μενα ειτε την ανοιγε το ανεξαρτητο, ειτε το κινημα που θελει να πωλουνται μονο τετραγωνες τυροπιτες ειναι το ιδιο. Η ΔΑΠ αδυνατουσε να το κανει (το εδειξε απο την πρωτη στιγμη απο τις πρωτες συνελευσεις) και η ανεξαρτητη κινηση ηταν επιβεβλημενη. Οι παραταξεις δεν αποδυναμωθηκαν επειδη το ανεξαρτητο πηρε τη ΓΣ, αλλα επειδη τοσες βδομαδες ηταν ξεκαθαρο το τι ηθελε πραγματικα καθεμια απ αυτες ξεχωριστα.
Καλο διαβασμα, καλο εξαμηνο και καλα μυαλα σε ολους.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by sid »

electron wrote:Εγω εχω να προτεινω να σταματησουν οι μεν να φερονται λες και ηρθε το τελος του κοσμου και οι δε λες και ειναι η αρχη ενος νεου.
Εγινε αυτο που επρεπε να εχει γινει εδω και 5 βδομαδες. Ανοιξε η σχολη. Για μενα ειτε την ανοιγε το ανεξαρτητο, ειτε το κινημα που θελει να πωλουνται μονο τετραγωνες τυροπιτες ειναι το ιδιο. Η ΔΑΠ αδυνατουσε να το κανει (το εδειξε απο την πρωτη στιγμη απο τις πρωτες συνελευσεις) και η ανεξαρτητη κινηση ηταν επιβεβλημενη. Οι παραταξεις δεν αποδυναμωθηκαν επειδη το ανεξαρτητο πηρε τη ΓΣ, αλλα επειδη τοσες βδομαδες ηταν ξεκαθαρο το τι ηθελε πραγματικα καθεμια απ αυτες ξεχωριστα.
Καλο διαβασμα, καλο εξαμηνο και καλα μυαλα σε ολους.

υπέροχο ποστ , αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να μην γνωρίζεστε με τον crouch
αν τα ετερώνυμα έλκονται , τι να πει κανείς και για τα ομώνυμα
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by gina »

eΝy wrote:Τελικά οι σχολές ανοίγουνε από το Internet ;)

:lol: :lol:

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που κατέβηκαν να ψηφίσουν σήμερα, ανεξαρτήτως τοποθέτησης. Είναι σημαντικό να υπάρχει συμμετοχή στα όργανα. Συγχαρητήρια και στους τρεις συναδέλφους που οργάνωσαν το κίνημα των ανεξάρτητων, για την επιμονή και την προσήλωσή τους κυρίως. Είναι δύσκολο να αντιτάσσεσαι σε ένα ολόκληρο πολιτικό σύστημα με τόσο δυνατές ρίζες και να παλεύεις να το φέρεις τούμπα, πόσο μάλλον να το καταφέρεις με τέτοια δύναμη!

Αν αξίζει πάντως κάτι να κρατήσει κανείς κατά νου είναι αυτό:
Οι φοιτητές που αντιδρούν στο σύστημα των πολιτικοποιημένων πανεπιστημίων, είναι περισσότεροι από όλους αυτούς που το στηρίζουν, όπως δείχνουν και τα νούμερα παραπάνω. Αυτό θα πρέπει να προβληματίσει πολλούς.

Καλή επιτυχία στην εξεταστική σας
συγνωμη συναδελφε δεν νομιζω οτι εναντιωθηκε κανεις απο τα παιδια που οργανωσαν το ανεξαρτητο πλαισιο ισα ισα το βοηθησαν το πολιτικο συστημα να επιφερει την ομαλοτητα στα πανεπιστημια.......πολιτικοποιημενο το πανεπιστημιο ειναι κακο να ειναι?να γινεται πολιτικη κουβεντα για αυτα που αφορουν τους φοιτητες ως φοιτητες και ως πολιτες?χαιρομαι που τα λες αυτα γιατι βγαινουν πολλα συμπερασματα.......μακαρι συναδελφε ΟΛΟΙ αυτοι οι φοιτητες να ερχονταν σε καθε συνελευση και αυτο ειναι που θα πρεπει να προωθητε, οι ιδιοι οι φοιτητες να παρουν την κατασταση στα χερια τους και οχι μονο οταν παιζει το ζητημα ανοιχτη η κλειστη σχολη
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by misfit »

Νομίζω θα έπρεπε να ξεκαθαρίσουμε τους όρους "πολιτικοποιημένο" και "κομματικοποιημένο"..το πρώτο είναι θεμιτό εφόσον λειτουργεί σωστά.Το δεύτερο,αυτό που ζούμε δηλαδή,να πάει να γαμηθεί..
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by scooby »

ξερουμε υπαρχει πιθανοτητα να δωσουμε μαθημα την δευτερα;;;ξερεις κανεις;;
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 06/10/2011

Post by Kitharistas »

scooby wrote:ξερουμε υπαρχει πιθανοτητα να δωσουμε μαθημα την δευτερα;;;ξερεις κανεις;;
υπάρχει
Rock on buddies...
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”