Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by vAs »

electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Αφού λοιπόν το ποτάμι πίσω δε γυρίζει μπες μέσα και κολύμπα. Τι να κάνουμε λοιπόν αφού ο νόμος πέρασε, εμείς που είμαστε οι άμεσα επηρεαζόμενοι από αυτόν ας συνεχίσουμε τη ζωή μας σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Όλα καλά κ όλα ωραία! Απορώ γιατί έχει δημιουργηθεί αυτό το τόπικ.. Υπάρχει λόγος? Δε βλέπω κάτι...

Όταν έρθει η πρώτη 'τσουχτερή' χρονιά που θα πληρώνουμε 80-120 € το κάθε σύγγραμμα, δε νομίζω να συνεχίσεις να έχεις αυτή την άποψη.
Και για να μην παρεξηγηθώ, προφανέστατα δε προτείνω καμία λύση. Απλά σχολιάζω την προαναφερθείσα άποψη.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by who »

vAs wrote:
electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Αφού λοιπόν το ποτάμι πίσω δε γυρίζει μπες μέσα και κολύμπα. Τι να κάνουμε λοιπόν αφού ο νόμος πέρασε, εμείς που είμαστε οι άμεσα επηρεαζόμενοι από αυτόν ας συνεχίσουμε τη ζωή μας σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Όλα καλά κ όλα ωραία! Απορώ γιατί έχει δημιουργηθεί αυτό το τόπικ.. Υπάρχει λόγος? Δε βλέπω κάτι...

Όταν έρθει η πρώτη 'τσουχτερή' χρονιά που θα πληρώνουμε 80-120 € το κάθε σύγγραμμα, δε νομίζω να συνεχίσεις να έχεις αυτή την άποψη.
Και για να μην παρεξηγηθώ, προφανέστατα δε προτείνω καμία λύση. Απλά σχολιάζω την προαναφερθείσα άποψη.
Όχι ρε, θα τα κάνει πδεφ η Αννούλα! Θα μοιράζονται δωρεάν στο λαό!
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by electron »

vAs wrote:
electron wrote:Με αφορμη αυτο και χωρις να εχω απολυτως τιποτα μαζι σου, θελω ΕΝΑΣ απο εδω να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα πώς η βουλη που με 250+ ατομα ψηφισε ενα νομο για την παιδεια θα τον παρει πισω, ακομα και αν το Πολυτεχνειο δεν ανοιξει ως το Πασχα.
Αφού λοιπόν το ποτάμι πίσω δε γυρίζει μπες μέσα και κολύμπα. Τι να κάνουμε λοιπόν αφού ο νόμος πέρασε, εμείς που είμαστε οι άμεσα επηρεαζόμενοι από αυτόν ας συνεχίσουμε τη ζωή μας σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Όλα καλά κ όλα ωραία! Απορώ γιατί έχει δημιουργηθεί αυτό το τόπικ.. Υπάρχει λόγος? Δε βλέπω κάτι...

Όταν έρθει η πρώτη 'τσουχτερή' χρονιά που θα πληρώνουμε 80-120 € το κάθε σύγγραμμα, δε νομίζω να συνεχίσεις να έχεις αυτή την άποψη.
Και για να μην παρεξηγηθώ, προφανέστατα δε προτείνω καμία λύση. Απλά σχολιάζω την προαναφερθείσα άποψη.
......
http://www.iefimerida.gr/news/15795/%CF ... E%B5%CE%B9
ΛΕΕΙ:
Για τα συγγράμματα
«Από τη δημοσίευση του παρόντος νόμου δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράμματα σε φοιτητές:
α) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου και
β) για μαθήματα που παρακολουθούν για δεύτερη φορά, για τα οποία τους έχει ήδη χορηγηθεί δωρεάν σύγγραμμα».
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adramelch »

Ναι κι επειδή κάνανε πίσω αυτή τη φορά, να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα προσπαθήσουν να το περάσουν στο πολύ εγγύς μέλλον. :lol:
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

Ri3la wrote:
ShadowMech wrote:
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Μάλλον έπρεπε να έχεις γεννηθεί λιοντάρι :P
Μα εχω ..στο ζωδιο :P


Οντως electron, το πιο σιχαμενο πραγμα σε ολη αυτη την υποθεση ειναι η παραπληροφοηση που γινεται... Αλλα ποιος εχει τα @@ να πει "κυριοι, αυτα ειναι τα καλα, αυτα ειναι τα κακα" ή εστω "αυτες ειναι η βασικες αλλαγες (χωρις μισες αληθειες και δαιμονοποιησεις), αποφασιστε". Ο καθενας τα δειχνει κατα πως τον βολευει και πουλαει το παραμυθακι του ως περισπουδαστη ιδεολογια.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
L1f
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 61
Joined: Fri May 28, 2010 8:41 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by L1f »

ShadowMech wrote:
anticapitalist wrote: Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Σου αφιερώνω τους Μοιραίους και σε προσκαλώ στη βίλα μ στην Εκάλη να διαβάσουμε και άλλα ποιήματα του Βάρναλη που αρέσουν σε εμάς τους τρέντυ αριστερούς
petra
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Wed Jul 06, 2011 4:51 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by petra »

Παιδιά συγγνώμη αλλά αυτά τα μέτρα έρχονται να αποδιαρθρώσουν εντελώς το πανεπιστήμιο και να καταργήσουν καθε έννοια δωρεάν παιδείας κανοντας την Ανώτατη Εκπαίδευση ακόμα πιο ταξική. Είναι μεγάλη ανάγκη να παρθούν αύριο αγωνιστικές αποφάσεις σε ταξική κατεύθυνση και κοινή δράση με τους εργαζομένους.
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by elitis »

ShadowMech wrote:
anticapitalist wrote: Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Πωπω ρε φίλε,είναι κάτι τέτοιες στιγμές όπως όταν διάβασα αυτό που έγραψες που νιώθω απογοήτευση για τους ανθρώπους γενικότερα..Είσαι και νέος υποτίθεται.Τουλάχιστον είσαι ειλικρινής..Και είναι προς τιμήν σου αυτό.Δεν έχεις όρεξη να αγωνιστείς για τίποτα πέρα από τις φιλοδοξίες σου και γενικότερα την πάρτη σου..Οι "αδύναμοι" όπως λες συνήθως προκύπτουν αδύναμοι από κατι αχόρταγους,άπληστους τύπους σαν κι εσένα που γουστάρουν να ζουν στον μικροαστισμό τους και τρέφονται από αυτόν.Κανείς δεν γεννήθηκε αδύναμος και νομίζω σχεδόν κανείς δεν το επέλεξε..Η ίδια η λέξη που είπες φανέρωσε πόσο δεξιός είσαι για να μην πώ τίποτα πιο βαρύ.
υγ: την επόμενη φορά που θα γράψεις κάτι , πές μου πως οριζεις τον αδυναμο,γιατι μπορεί να είμαι και να μην το ξέρω.Αν όντως είμαι
ζητώ συγγνώμη που μίλησα σε κάποιον ανώτερο μου.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by lakers4life24 »

elitis αμα δε γουσταρεις διαγραψου απ τη σχολη...το νομοσχεδιο θα ισχυσει Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

elitis wrote: Η ίδια η λέξη που είπες φανέρωσε πόσο δεξιός είσαι για να μην πώ τίποτα πιο βαρύ.
υγ: την επόμενη φορά που θα γράψεις κάτι , πές μου πως οριζεις τον αδυναμο,γιατι μπορεί να είμαι και να μην το ξέρω.Αν όντως είμαι
ζητώ συγγνώμη που μίλησα σε κάποιον ανώτερο μου.
Ερμ... απο ποτε το "δεξιος" ειναι βαρυς χαρακτηρισμος? Ξερω, απο τη χουντα, 40 χρονια πριν!!! Ξεπερασε το, μπορεις
Μονο σε παρακαλω μη με πεις και φασιστα... Γιατι α) Θα κλαψω β) θα σημαινει οτι ταιριαζουμε


Και σε συγχωρω... (αμα ειναι να τρολαρεις, μπορω και γω :D )

Α, και αν και ρισκαρω εγκεφαλικα, θα σου πω ενα φρεσκο νεο... Σε αυτο τον πλανητη ΠΟΤΕ οι ανρθωποι δεν υπηρξαν ισοι. Και ακομα και αυτο που επαγγελεσαι ΔΕΝ ειναι ισοτητα, ειναι απλα ισες ευκαιριες.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”