Περί Γενικών Συνελεύσεων, Καταλήψεων & Αγώνων

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by katsanetrino »

Εγω να ρωτησω κατι γιατι μαλλον ειμαι καινουριος και δεν καταλαβαινω πως λειτουργουν τα πραγματα. Αφου το πλαισιο που περασε αναφερει συμμετοχη στην πορεια την Πεμπτη, οι αλλες δυο μερες καταληψη πως δικαιολογουνται;
Και πριν αρχισετε παλι την πιπιλα περι ερευνητικων προγραμματων που πανε πισω και ετσι ασκουνται πιεσεις στους ανωτερους, σας παρακαλω να σκεφτειτε λιγο πιο ωριμα μπας και ακουσουμε καμια πιο σοβαρη δικαιολογια.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by anticapitalist »

dpunis wrote:Όταν σήμερα έχουμε κατάληψη και την επόμενη βδομάδα προταθεί πάλι τριήμερη, στο τέλος όταν είναι να κατατεθεί το νομοσχέδιο, θα έχουμε φτάσει στο όριο του να χάσουμε το εξάμηνο, και η σχολή θα μείνει ανοικτή. Αυτό δε το θεωρώ μέσο πίεσης, αφού την ύστατη στιγμή ο αγώνας θα εγκαταληφθεί.
Πολύ σωστά. Και τότε θα πάει ο κάθε φοιτητής που δεν έχει πατήσει ποτέ σε γενική συνέλευση, και θα ξεπουλήσει την ψήφο του για να μη χαθεί το εξάμηνο (βλ. κενά πλαίσια ανοιχτής σχολής). Που δηλαδη αν κατέβει κανένα τέτοιο με την παρούσα πολιτική συγκυρία θα μας πάρουν με τις πέτρες. Χρόνια το φωνάζω πως η κατάληψη θέλει σωστό timing.

Αλλά έτσι κι αλλιώς εδώ μιλάμε σε φόρουμ μηχανολόγων. Η επικρατούσα άποψη είναι πως η σχολή δεν πρέπει να κλείνει ποτέ και για κανένα λόγο. Ακόμα και στην εξέγερση του πολυτεχνείου η συνέλευση των μηχανολόγων ήταν η μοναδική σχολή που δεν στήριξε την κατάληψη και αποχώρησε.
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
Fmech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Mar 15, 2010 10:29 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Fmech »

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουμε στο κόπο και συζητάμε αηδίες. Τα πράγματα είναι απλά η κρίση μας έχει βαρέσει στο κεφάλι, πρέπει το συντομότερο δυνατό να αποφοιτήσουμε από αυτό το πανεπιστήμιο και να κοιτάξουμε μπροστά. Αντί αυτού κλείνουμε άνευ λόγου τη σχολή (γιατί οι αγώνες πλέον είναι αστείοι) με υψηλό κίνδυνο να χάσουμε το εξάμηνο. Εγώ θέλω να τελειώσω δεν ξέρω για εσάς και έχω σιχαθεί σε κάθε συνέλευση να ακούω τις ίδιες μαλακίες και να βλέπω τις ίδιες φάτσες να "παλεύουν" για μια σχολή στην οποία κατά τη πολυετή φοίτησή τους αλίμονο αν έχουν περάσει 10 μαθήματα. Να πάνε ευχαρίστως στη πορεία να διαδηλώσουν κανένα πρόβλημα αλλά μη παίρνουν στο λαιμό τους όσους επιθυμούν πραγματικά να δουλέψουν..
Novus ordo seclorum
panos
Private
Private
Posts: 1
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:51 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by panos »

Η γραμματεία είναι ανοιχτή αυτές τις μέρες της κατάληψης?

Υπάρχουν καθηγητές στη σχολή?
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Elias »

anticapitalist wrote:Αλλά έτσι κι αλλιώς εδώ μιλάμε σε φόρουμ μηχανολόγων. Η επικρατούσα άποψη είναι πως η σχολή δεν πρέπει να κλείνει ποτέ και για κανένα λόγο. Ακόμα και στην εξέγερση του πολυτεχνείου η συνέλευση των μηχανολόγων ήταν η μοναδική σχολή που δεν στήριξε την κατάληψη και αποχώρησε.
Χα, αυτό μην το λες και για καλό, αλλά θα ήθελα να μου δόσεις την πηγή σου γιατί πρώτη φορά το ακούω.
Fmech wrote:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουμε στο κόπο και συζητάμε αηδίες. Τα πράγματα είναι απλά η κρίση μας έχει βαρέσει στο κεφάλι, πρέπει το συντομότερο δυνατό να αποφοιτήσουμε από αυτό το πανεπιστήμιο και να κοιτάξουμε μπροστά. Αντί αυτού κλείνουμε άνευ λόγου τη σχολή (γιατί οι αγώνες πλέον είναι αστείοι) με υψηλό κίνδυνο να χάσουμε το εξάμηνο. Εγώ θέλω να τελειώσω δεν ξέρω για εσάς και έχω σιχαθεί σε κάθε συνέλευση να ακούω τις ίδιες μαλακίες και να βλέπω τις ίδιες φάτσες να "παλεύουν" για μια σχολή στην οποία κατά τη πολυετή φοίτησή τους αλίμονο αν έχουν περάσει 10 μαθήματα. Να πάνε ευχαρίστως στη πορεία να διαδηλώσουν κανένα πρόβλημα αλλά μη παίρνουν στο λαιμό τους όσους επιθυμούν πραγματικά να δουλέψουν..
Φίλε δεν μπορώ να καταλάβω το ισοπεδωτικό σκεπτικό σου.Όλοι εδώ προσπαθούμε να μιλήσουμε σοβαρά και να τεκμηριώσουμε τις απόψεις μας(είτε σου φαίνονται σοβαρές είτε όχι) κι εσύ μιλάς για αστείους αγώνες και το μόνο που σε απασχολεί είναι να μην χάσουμε το εξάμηνο.Μπορεί να τελειώνεις τη σχολή και να μην σε απασχολεί αν όλοι οι επόμενοι σου θα πληρώνουν για να βρίσκονται στο πολυτεχνείο αλλά εμάς που πιθανόν κληθούμε να πληρώσουμε στο εξής μας απασχολεί και με το παραπάνω. Όσον αφορά τους συνδικαλιστές και την επιτυχία τους στα μαθήματα, δεν ξέρω αν είναι αυτό που πρέπει να μας απασχολεί τώρα, παρόλο που νομίζω πως η αντίληψη σου είναι λάθος. Τέλος, δεν νομίζω πως υπάρχουν πολύ συμφοιτητές σου που δεν θέλουν να δουλέψουν. Όλοι θέλουν να δουλέψουν αξιοπρεπώς, απλώς σύμφωνα τα στοιχεία που προκύπτουν για την απασχόλιση σήμερα και τις νέες ρυθμίσεις που περνάνε τώρα, δεν είναι καθόλου απίθανο ο πρώτος μας μισθός να είναι περίπου 600€, για τα χρόνια μαθητείας(όπως τα αποκαλούν).Αυτό εμένα δεν μου φαίνεται αξιοπρεπές πάντως.
panos wrote:Η γραμματεία είναι ανοιχτή αυτές τις μέρες της κατάληψης?

Υπάρχουν καθηγητές στη σχολή?
Η γραμματεία κανονικά πρέπει να είναι ανοιχτή, εκτός αν απεργούν οι γραμματείς(πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει).
Όσον αφορά τους καθηγητές, δεν νομίζω πως κανείς θα μπορέσει να σου δόσει σίγουρη απάντηση, αλλά το λογικό είναι να μην υπάρχουν καθηγητές στη σχολή.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by Spyrοs »

2 παρατηρήσεις:

- Πλησιάζουν οι εκδρομούλες των παρατάξεων
- Πλησιάζει η επέτειος της δολοφονίας του Γρηγορόπουλου

Θα ξαναπόσταρα Χριστουγεννιάτικο δέντρο αλλά καταντάω γραφικός :|
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
bloom2
Corporal
Corporal
Posts: 15
Joined: Tue May 18, 2010 12:18 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by bloom2 »

1)Oταν εχει καταληψη οι πορτες ειναι κλειδωμενες κ η γραμματεια κλειστη.
2) Μονο μια φορα εχει χαθει εξαμηνο απ οσο ξερω.Κ βασικα δεν χαθηκε εξαμηνο, αλλα ολοκληρο ετος.Πριν απο 30 χρονια περιπου, το 1978 νομιζω, οταν αλλαξαν τελειως την δομη των σπουδων στο Ε.Μ.Π κ απο ετος πηγαν σε εξαμηνα, διπλασιαζοντας ουσιαστικα τα μαθηματα, ενω καταργησαν παραλληλα κ την ''τριτη περιοδο'' .

Με λιγα λογια ειναι πολυ δυσκολο να χαθει εξαμηνο.Ποσο μαλλον αφου δεν χαθηκε το 2007 κ εγιναν και οι 13 εβδομαδες μαθηματων τελικα.Αυτο το λεω για να μην τρομοκρατουνται αδικα οι νεοτεροι συναδελφοι οταν καποιος τους πει, ''Θα χασουμε το εξαμηνο!''. :D
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by dpunis »

bloom2 wrote:1)Oταν εχει καταληψη οι πορτες ειναι κλειδωμενες κ η γραμματεια κλειστη.
2) Μονο μια φορα εχει χαθει εξαμηνο απ οσο ξερω.Κ βασικα δεν χαθηκε εξαμηνο, αλλα ολοκληρο ετος.Πριν απο 30 χρονια περιπου, το 1978 νομιζω, οταν αλλαξαν τελειως την δομη των σπουδων στο Ε.Μ.Π κ απο ετος πηγαν σε εξαμηνα, διπλασιαζοντας ουσιαστικα τα μαθηματα, ενω καταργησαν παραλληλα κ την ''τριτη περιοδο'' .

Με λιγα λογια ειναι πολυ δυσκολο να χαθει εξαμηνο.Ποσο μαλλον αφου δεν χαθηκε το 2007 κ εγιναν και οι 13 εβδομαδες μαθηματων τελικα.Αυτο το λεω για να μην τρομοκρατουνται αδικα οι νεοτεροι συναδελφοι οταν καποιος τους πει, ''Θα χασουμε το εξαμηνο!''. :D
Εξαρτάται πως ορίζει ο καθένας το εξάμηνο. Άλλοι θεωρούν ότι αφού γίνεται εξεταστική το εξάμηνο δε χάθηκε. Άλλοι πάλι θεωρούν ότι το ΕΜΠ δεν είναι εξεταστικό κέντρο, οπότε από τη στιγμή που δεν διδάσκεται τίποτα, το εξάμηνο έχει χαθεί στην ουσία. Αν είμαστε τυπολάτρες, ποτέ δε χάθηκε εξάμηνο, και δύσκολα θα χαθεί ποτέ. Στην ουσία όμως..?
bloom2
Corporal
Corporal
Posts: 15
Joined: Tue May 18, 2010 12:18 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by bloom2 »

Εξαρτάται πως ορίζει ο καθένας το εξάμηνο. Άλλοι θεωρούν ότι αφού γίνεται εξεταστική το εξάμηνο δε χάθηκε. Άλλοι πάλι θεωρούν ότι το ΕΜΠ δεν είναι εξεταστικό κέντρο, οπότε από τη στιγμή που δεν διδάσκεται τίποτα, το εξάμηνο έχει χαθεί στην ουσία. Αν είμαστε τυπολάτρες, ποτέ δε χάθηκε εξάμηνο, και δύσκολα θα χαθεί ποτέ. Στην ουσία όμως..?
K αυτο δεν ισχυει.Δεν ξερω χρονια που να εγινε εστω και μια λιγοτερη εβδομαδα μαθηματων, δηλαδη 12 αντι για 13! Αυτο που μπορεις να πεις οντως, ειναι οτι με τις καταληψεις δεν μπορεις να προγραμματισεις! Π.χ το 2007 καναμε χειμερινα μαθηματα στα μεσα Απριλη και μαθηματα εαρινου εξαμηνου στις 20 Ιουλιου!! :D
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Τρίτη 23/11/2010)

Post by ShadowMech »

Ρε μαγκες λετε "μην εισαι ισοπεδωτικος". Το οτι οι αγωνες και κυριως τα "κεφαλια" πισω απο αυτους ειναι γελειοι το υποστηριζουν πολλοι και με απτα, συγχρονα, και αρκετα παραδειγματα, εντος και εκτος σχολης. Απο γελειοτητες εχει πηξει το ματι μας δηλαδη τι να λεμε τωρα.

Η αλλη αποψη, που λεει οτι οι αγωνες εχουν ουσια και αποτελεσμα τι εχουν να δειξουν εκτος απο το χιλιοπαιγμενο αρθρο 16? Τι συγχρονα παραδειγματα εχουν, αρκετα ισχυρα για να δικαιολογησουν τις θυσιες που γινονται? Οεο?

Ετσι λεω... Συζητηση να γινεται οχι οτι θα αλλαξει γνωμη και κανενας...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”