Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Dantε »

Οντως και φιλος μου ηλεκτρολογος μου ειπε οτι ηταν κλειστη η σχολη τους...
Εγω θα ηθελα να δω το αναποδο.Να ψηφιζαν καταληψη και να την ανοιγε ο θυρωρος.τι θα γινοταν...
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by misfit »

Dantε wrote:Εγω θα ηθελα να δω το αναποδο.Να ψηφιζαν καταληψη και να την ανοιγε ο θυρωρος.τι θα γινοταν...
Μα τι λες??
Αυτό μου είπαν ότι λέγεται φασισμός!
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kuchiki_Byakuya »

misfit wrote:Αυτό μου είπαν ότι λέγεται φασισμός!
alcor wrote:το διδασκόμαστε από τις παρατάξεις τα 5 χρόνια που διαρκεί η φοίτηση μας
αυτό.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
alcor
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 37
Joined: Sun Dec 12, 2010 4:29 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by alcor »

Ξέρετε τι είναι αυτό που με απογοητεύει περισσότερο; Οτι το ίδιο σκηνικό θα επαναληφθεί άλλες δύο φορές: μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για τη διαθεσιμότητα των καθηγητών, και ακόμη μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για να ενωθούν οι σχολές...
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by Kyria_patatokeftou »

alcor wrote:Ξέρετε τι είναι αυτό που με απογοητεύει περισσότερο; Οτι το ίδιο σκηνικό θα επαναληφθεί άλλες δύο φορές: μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για τη διαθεσιμότητα των καθηγητών, και ακόμη μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για να ενωθούν οι σχολές...
το σκηνικό ίδιο και απαράλλαχτο, από τους ίδιους ανθρώπους, με τον ίδιο λόγο και τις ίδιες "προτάσεις", επαναλαμβάνεται ανεξάρτητα των εξωτερικών γεγονότων.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
alcor
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 37
Joined: Sun Dec 12, 2010 4:29 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by alcor »

Kyria_patatokeftou wrote:
alcor wrote:Ξέρετε τι είναι αυτό που με απογοητεύει περισσότερο; Οτι το ίδιο σκηνικό θα επαναληφθεί άλλες δύο φορές: μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για τη διαθεσιμότητα των καθηγητών, και ακόμη μια όταν ξεκινήσουν οι διαδικασίες για να ενωθούν οι σχολές...
το σκηνικό ίδιο και απαράλλαχτο, από τους ίδιους ανθρώπους, με τον ίδιο λόγο και τις ίδιες "προτάσεις", επαναλαμβάνεται ανεξάρτητα των εξωτερικών γεγονότων.
Ωστόσο αυτή τη φορά ξέρουμε με σιγουριά ότι το ίδιο σκηνικό θα επαναληφθεί λίαν συντόμως. Γιατί να υποστούμε τα ίδια ακριβώς; Γιατί να ξαναπαρατηρήσουμε την ίδια ανίκανη διαχείριση της κατάστασης; Γιατί να μήνουμε άλλους τόσους μήνες άπραγοι; Στο τέλος ποιοι καθηγητές και ΕΕΔΙΠ θα μείνουν; Θα προστάτεψει η πρυτανεία και το υπουργείο τους ικανούς ή θα συμβούν τα ίδια;

Γενικά είμαι αρκετά απαισιόδοξος. Το πολυτεχνείο θα αλλάξει και φοβάμαι ότι οι εντός θα κάνουν το μεγαλύτερο κακό, καθώς θα βάλουν τα συμφέροντα και όχι τις ικανότητες μπροστά.
User avatar
alcor
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 37
Joined: Sun Dec 12, 2010 4:29 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by alcor »

ΕΜΠ: Αναστέλλουν την απεργία από Δευτέρα 9/12

Αναστολή της απεργίας από τη Δευτέρα αποφάσισε η γενική συνέλευση των διοικητικών υπαλλήλων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου(ΕΜΠ), μετά τις δεσμεύσεις του υπουργού Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλου.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο υπουργός Παιδείας κατά τη χθεσινή τους συνάντηση δεσμεύθηκε:
Να γίνουν όλοι οι διοικητικοί υπάλληλοι μοριοδοτούμενοι
Να αναθεωρηθούν οι κατάλογοι μοριοδότησης
Να αρθούν όλες οι πειθαρχικές διώξεις για τους διοικητικούς υπαλλήλους που δεν απεγράφησαν και τέθηκαν σε αργία και
Να δημιουργηθούν θέσεις ερευνητικού και διδακτικού προσωπικού για να μη χαθεί καμία θέση εργασίας.

Οι διοικητικοί υπάλληλοι του ΕΜΠ αποφάσισαν επίσης να πραγματοποιούν κάθε Πέμπτη γενική συνέλευση για να εξετάζεται η πορεία του διαλόγου και να λαμβάνονται νέες αποφάσεις.

Ως εκ τούτου αναμένεται να επιστρέψουν στις θέσεις τους από τη Δευτέρα.

Αντίθετα, ενώ η κυβέρνηση απέκλεισε το ενδεχόμενο επιστράτευσης, οι διοικητικοί του Πανεπιστημίου Αθηνών αποφάσισαν συνέχιση της απεργίας έως τη Δευτέρα οπότε και θα λάβουν νέες αποφάσεις.

Πηγή: http://www.topontiki.gr/article/62458/E ... po-Deutera
User avatar
christinamomo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Wed Jun 09, 2010 7:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by christinamomo »

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να κάνουμε τη δουλειά μας στη γραμματεία από Δευτέρα η μπαααααα;;;;;;
Slalom Baby Slalom
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by ιστορικός mech-eng »

christinamomo wrote:Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να κάνουμε τη δουλειά μας στη γραμματεία από Δευτέρα η μπαααααα;;;;;;

οχι μονο υπαρχει,πιστευω θα την κανουμε.η αποφαση των διοικητικων ειναι ν ανοιξει απο δευτερα κανονικα το ιδρυμα.
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: Αναστολή κάθε ακαδημαϊκής δραστηριότητας σε ΕΚΠΑ/ΕΜΠ

Post by fontas »

Αν σκεφτείς ότι μερικές γραμματείες καταργήθηκαν, κάποιες άλλες έμειναν με 1-2 άτομα και μετράνε 13 βδομάδες κλειστά (δηλαδή έχει συσσωρευτεί απίστευτη δουλειά), μην ελπίζεις σε πολλά ;)
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”